NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOIl DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 -1 I c 1 1 u 1858. No. 81. ZATURDAG den 9 October. I j 13de Jaars-ans,. Jf I I MIB» WffifliiiiiiiBmBnffiHifiwÏÏ x' 4' ft 3 o o I u II J SNEEKER COURANT bo- BINNEN- EN BUITENLAND. Li ♦j ji a Leeuwarden naar Meppel en van dien naar de Eemsbaan bij Leer of een zeer uit— nopens het bezoek van Z. M. van 11H. KK. HH. den prins prins Hendrik le Rotterdam waaruit blijkt, dat er groote geest- en dat iedereen zich beijverd KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te weten dat van Maandag den llden tot en met Zaturdag den 1G October, des voormiddag» van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Stads Secretarie, voor de belanghebbenden verkrijgbaar zullen zijn de ingevulde Patentbladen voor het dienstjaar 1858/9, tegen overgave van het door den Ont vanger aan een’ ieder afgegeven reenen vendienvoor zoo veel de drankverkoopers betreft, tegen vertoon der kwitantie van be taalde belasting; zullende na dien tijd de on afgehaalde patenten door den deurwaarder der rijksbelastingen tegen betaling van 10 cents, aan de huizen der belanghebbenden worden bezorgd. Sneek den 9 October 1838. Bur/jemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris 1IAGA. hierop te vestigen. Gelijk men weet, is er vroeger een groot aantal derwaarts vertrokken, aan wie eene niet ongunstige plaatsing is te beurt gevallen. Daar de kinderen niet aan zich zelveu worden overgelaten maar on der het opzigt van waardige mannen blij ven zoo is een der grootste bezwaren die men tegen deze emigratie zoude kunnen aan voeren, opgeheven. In het welbegrepen be lang van vele kinderen,'is de oproeping der commissie eene erstige en onbevooroordeelde overweging ten volle waardig. De N. Rolt. Cour, bevat voerig verslag den koning en van Oranje en dezer dagen, v. drift heerschte, had, tot het feestelijk aanzien mede te werken. Het provinciaal geregtshof van Gelder land zich dezer dagen bezig gehouden heb bende met de behandeling der zaak van vijf misdadigers, beschuldigd van onderscheidene diefstallen onderling gepleegd onder minder of meer verzwarende omstandigheden heeft op den 4 dezer deswege uitspraak gedaan en den eersten beschuldigde veroordeeld tot 20, den tweeden tot 15, den derden tot 8, den vierden tot 5, en de vijfde, zijnde eene vrouw tot G jaren tuchthuisstraf. Betrekketijk de bijdragen voor den aanleg van spoorwegen verklaart de gemeenteraad van Leeuwarden zich bereid om gedurende 20 jaren jaarlijks eene som van ƒ5000 van wege die gemeente bij te dragen onder te kennengeving tevens, dat de raad bereid is, die bedrage le verhoogen tot ƒ12,000, indien de concessie in dier voege mogt worden uit gebreid dat de concessionarissen mede ver- pligt worden, binnen den bij de concessie voor de overige lijnen bepaalden termijn tot het maken van eenen spoorweg van over Heerenveen naar Meppel van Groningen Asschendorf. De gemeente-raad van Harlingen heeft ƒ5000 per jaar toegezegd voor de tegenwoor dige rigting van den Noorder-spoorwegdoch ƒ9000 per jaar bij dadelijke verbinding met de Eemsbaan bij Leer of Asschendorfalles ge durende 20 jaren. Omtrent den diefstal, te Zierikzee gepleegd, meldt men nog het volgende: De misdadiger heeft aan den veldwachter die hem gevangen heeft genomen te kennen gegeven dat hij geene medepligtigen had, nooit te Zierikzee was geweest, en alleen op aanwijzing van perso nen die vroeger aan huis van den bestolene gewerkt hadden met welke hij in de gevan genis had kennis gemaakt in huis en tot in den brandkelder was doorgedrongen. Ook wij deelen deze bijzonderheden te eerder mede, omdat daaruit blijkthoe verderfelijk het meest al is dat misdadigers bij elkander worden op gesloten immers, terwijl zij voor de eene mis wij vernemen, heeft de heer Dull daad gestraft worden smeden zij al weder plan- j nen om later eene andere te kunnen voivoe- ren. Te Lonneker is in bet laatst der vorige week een kind geboren, dat de algemeene belang stelling in hooge mate heeft opgewekt. Het mist den regter voorarm het linkerbeen tot boven de knie De gebrekkige deelen zijn volkomen afgerond j Sumbawa en bewassen. Het kind is g gebruikt behoorlijk voedsel en ziet er overigens goed uit. Men schrijft uit Veendana, dat, ofschoon het aardappelengewas aldaar zeer voordeelig te noemen is, dewijl de opbrengst op sommi ge bunders wel 400 mudden bedraagt de prijzen daardoor echter zeer laag zijn waar door de jonge landbouwers en zij die land duur gebuurd hebben in hunne verwachting teleurgesteld worden de prijs is 53 a GO ets. per mud, terwijl het gerucht in omloop is, dat zij nog meer dalen zullen. Gedurende de laatste vijf maanden zijn te Stads-Kanaal gearriveerd ruim 5200 sche pen, alle met het doel, turf te halen. Indien 1 door elkander ieder schip 5 dagwerk turf heeft daartoe opgewektheid gevoelen, geladen, dan bekomt men het aanzienlijk ge tal van 15,600 dagwerk, hetwelk eerder meer dan minder zal zijn. Deze drukke vaart wordt hoofdzakelijk daaraan toegeschreven, dat men uit gebrek aan water uit de Drentsche veenen bijna geen’ turf kan halen. De heer mr. L. Graaf van Heiden Reine- stein heeft aan de tweede kamer kennis gege ven, dat hij door zijne herbenoeming van kanton- regter in het kanton Assen heeft opgehouden lid der kamer te zijn. Er zal dus weldra in het kiesdistrict Assen eene verkiezing moeten plaats hebben ter voor ziening in de ontstane vacature. Bij de sluiting van het letterkundig con gres te Brussel heeft de voorzitter medege deelddat het Belgische gouvernement beslo ten had, de door het congres aangenomene be ginselen tot grondslag voor de te makene wet op den eigendom van voortbrengselen des gees- tes te nemen en dat het met dat doel den voorzitter van het congres en de overige leden van deszelfs bureau met het opstellen van een ontwerp voor zulk eene wet wilde belasten. Deze mededeeling werd door de vergadering met levendig gejuich beantwoord. Hierna hebben verscheidene congresleden bij den koning gedineerd daaronder waren drie Nederlanders de heeren Bakhuizen van den Brink 'van Lennep en Suringar. De meeste Belgische bladen maken bij gelegenheid van het de vorige week te Brussel vergaderde congres over den eigendom van let terkuudige en kunstwerken, met lof gewag van eene brochure van den heer G. T. N. Surin- gar den afgevaardigde van den Nederland- schen boekhandel, waarin de in het program ma behandelde punten besproken worden. Aan de Java- Bode is het volgende ont leend De gezagvoerder L. Bijl van het Ned. barkschip Hendrik Ido Ambacht deelt ons het volgende mede Zeilende in den Zuid- Atlantischen Oceaan op 27“ 27’ n. br. en 14° 51’ o. 1., ontwaarden wij op den 9 Julij des middags tusschen 12 en 1 uur, met storm weder een gevaarlijk zeegedrogt dat gedu rende negen dagen onophoudelijk bij ons bleef tot op 57“ 33’ z. br. en 42“ 9’ o. 1. Dit beest was omstreeks 90 voeten lang en 23 a 50 voeten breed, en meestentijds sloeg het met zulk een geweld tegen het schip dat dit er van dreunde. Het gedrogt blies veel water, dat eenen onaangenamen stank verspreide, over het dek. De gezagvoerder vreezendedat het mon ster schade aan het roer zou veroorzaken wendde alles aan om er van ontslagen te ge raken doch te vergeefs. Na het ontvangen van meer dan honderd geweerkogels, een’ har poen en eene lange ijzeren slang zag men uit verscheidene wonden het bloed stroomen zoodat het monster eindelijk, door verlies van krachten het schip niet langer kon nazwem men en wij er van ontslagen raakten. Door bet geweldig slaan tegen het koper, was zijn huid op vele plaatsen beschadigd geworden.” Onder dagteekening van 20 Julij, schrijft men van Macasser Door den gezagvoerder van den gouvernementskoller no. 5, den heer J. J. Pieleat is dezer dagen alhier aangebragt een zeeroover dien hij te Pota Flores had ge vangen genomen. Deze gevangenneming had zich volgenderwijze toegedragen Genoemde twijfelacbtig geslacht. gezagvoerder bevond zich met zijnen bodem te 2 2 -toen het gerucht hem ter oore gezond zelfs vlug, I kwam, dat zich op Pota zeeroovers ophielden. Zonder aarzelen besloot bij zich derwaarts te begeven. Aldaar aangekomen bevond hij dat het gerucht waar was, vermits hij al spoedig een van de bintaks (praauwen) der zeeschuimers in het gezigt kreeg. Dadelijk besloot hij, zich met zes zijner manschappen, in zijne kleine sloep derwaarts te begeven. De praauw bereikt hebbende, kweten hij en zijne manschappen zich met dapperheid van hunnen pligtten gevolge waarvan de zeeroo vers over boord sprongen hunne praauw met ammunitie achterlatende. Een hunner viel echter in handen van den gezagvoerder, zijn de dezelfde waarvan hierboven sprake is. Ook de ammunitie is bier aangebragt, terwijl de genomene bintak aan de zorg van den regent te Pota is toevertrouwd geworden.” SNEEK 8 October. Na den afloop der op den 4 dezer gehoudene zitting van de tweede kamer der slaten-generaal hebben de afdee- lingen dier kamer een’ aanvang gemaakt met het onderzoek der ontwerpen van wet uit makende de staatsbegrooting voor 1859, welk onderzoek den volgenden dag zou worden voort gezet. Hoofdstuk X (oorlog) bevat o. a. de aan wijzing, hoedanig men het leger wenscht za- men te stellen en zoodanig in te riglen dat het met de minstmogelijke verandering van vredesvoet op dien van oorlog zal kunnen worden veranderd. De wapencorpsen zullen zoodanig zijn, dat altijd beschikbaar zijn 57 veldbataljons infanterie (52,854 man) 20 es- cadrons kavalerie (2400 paarden) 2 complete batterijen veldartillerie van 12, 2 idem van 6 pond, of 5 batterijen van 6 pond.; 1'/2 bat terij rijdende artillerie van 12 of 6 pond., zamen 44 of 52 vuurmonden I corps pontonniers 187 man 1 bataljon genie-lroepen, 1030 man. Men schrijft aan de Utr. Cl., dat de heer J. C. Baud, oud-ministerdoor Z. M. tot den adelstand is verheven en wel met den titel van baron. Bij het depart, van financiën bestaat het voornemen om bij de toeneming van den omvang en het gewigt van den arbeid der landmeters van het kadaster voor de dienst van 1839 het getal der le kl. met 6 en dat der 2e kl. met 5 te vermeerderen en dat der 5e kl. met één en der aspirant-landmeters met tien te verminderen overeenkomende met het getal van 11 nieuw aan te stellen titula rissen. Het personeel der telegrafisten zal in 1839 bestaan uit 130 opzigters en telegrafisten en 20 leerlingen. Naar i bij de regering, dezer dagen een nieuw voorstel ingediend, waarbij hij zijne vroegere concessie van een’ spoorweg in het Noorden wenscht vernieuwd te zien. Die lieer ver langt geene subsidie, maar wel renle-guaran- tie en eene wijziging in de rigting van den weg, afwijkende van het plan der heeren Sloet en Reuchlin. Dit is de derde aanvraag voor den Noorder spoorweg. Wij verwachten binnen kort nog eene vierde, zoo de nieuwe aanvragers ten minste het tijdstip geschikt achten om hunne voorstellen aan de regering te doen. (D. v. 's Gr.) Uit Amsterdam wordt gemeld De com missie tot kolonisatie van jongelieden als dienst en werkboden aan de Kaap de Goede Hoop te Rotterdam heeft aan belanghebbenden be kend gemaakt dat op daartoe uit de Kaap stad outvangene aanvraag, zij op nieuw bereid is aanzoeken te ontvangen en zich met de uit rusting te belasten. Wij achten het niet on gepast de aandacht van ouders voogden bestuurders van inrigtingen enz, wier kin- j deren of zij die aan hunne zorgen zijn toe- i vertrouwd en -«-.i j -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1