NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 82. 13de Jaargang. den 13 October. WOENSDAG 1 COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. daar ijver i b waad uitoefenen van openbare godsdienst op den openbaren weg en buiten gebouwen en SNEEK, 12 October Van den 2den tot en met den 8sten dezer zijn in deze provincie 40 runderen aan de besmetlelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5762. Gisteren morgen omstreeks halfzeven uur ontwaarde men, dat even buiten deze stad een felle brand woedde, die spoedig bleek te zijn bij den landbouwer E. S. Huismau boer on der Scharnegoutum. De brand is door het broeijeu van hooi ontstaan. Hooi en schuur zijn in asch gelegd doch het woonhuis is staau gebleveu. Niels was voor brandschade verze kerd. Bij de tweede kamer zijn ingekomen vijf wetsontwerpen strekkende tot wijziging van het belastingstelsel en van eenige bepalingen der gemeentewet rakende de gemeente-belas- tingen als: 1) op hel regt van successie en van overgang bij overlijden 2) lot evenredig- making van de grondbelasting 5) tot afschaf fing van den accijns op den turf en de steen kolen 4) tot wijziging van de wet op den accijns op het geslagt 5) tot wijziging van de artt. 241 242 en 246 der gemeentewet. Voorts een ontwerp tot herziening van de wet op den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken. Dit ontwerp strekt, even als dat ter wijziging van sommi ge accijnsen tot vereenvoudiging door veree- niging van hoofdsom en opcenten. In art. 1 wordt de belasting bepaald op f 15 voor het ons goud, en 75 cent voor het ons zilver. Bij verbreking of inbeslagneming der voor werpen wordt een essailoon geheven van 15 pet. der belasting, Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 6 October Met leedwezen verneemt men dat gisteren na eene kortstondige ziekte alhier is overleden de heer Jonker, ridder der orde van den Nederl. Leeuw en referendaris bij het departement voor de zaken der Hervormde en andere eerediensten. Men verneemt, dat onze verdienstelijke oogarts dr. W. Hendriksz directeur van het geneeskundig etablissement Zuiderburg, sedert eenigen tijd lijdende is aan eene zeer ernstige oogontsteking. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 8 October De tweede kamer heeft heden aan genomen de wetsontwerpen van dading be- trekkelijk de gronden zingen; de wijzigingen vier en negen lift. B over 1857 en besloten i gen over het voorstel van trekkelijk de tienden nog niet te bepalen. Daarna is in comité behandeld bet voorstel van de huishoudelijke commissie tot verbeter de ventilatie en verwarming der vergaderzaal. M. de koning en Z. K. H. de prins zijn op den 6 dezer des avonds op het Loo aangekomen, en ook ;e personen op het vol geestdrift ontvangen. Jong arm noch rijk had iets gespaard op de ondubbelzinnigsle wijze de hartelijk- het voorregt De vrouw schreeuwderaasde en tierde; eensklaps werd zij stil en verroerde zich niet meer. De man liet haar los. daar - Z. van Oranje ruim 10 uur daar werden de vorstelijk luisterrijkst en noch oud om ste deelneming te openbaren in het voorregt, hetwelk bet hart des konings verblijdt. Uit Apeldoorn wordt gemeld d. d. 8 Oct.: Z. M. de koning is heden morgen met Z. K. H. den prins van Oranje naar Soestdijk ver trokken ten einde een bezoek aan H. M. de koningin-weduwe te brengen. Men verwacht Hd. heden avond terug. Het getal der R. K. kerkgemeenten be droeg op 1 Julij 1858 915, en was ingedeeld als volgt: Diocees Utrecht 241 parochiën; diocees *s Bosch 221 parochiën 4 rectoraten Breda 78 parochiën 1 rectoraat Roermond 160 parochiën, 22 retoraten. Het personeel der bij gemelde kerkgemeenten dienstdoende geestelijken bestond op 1 Julij 1858 uit 887 pastoors en desservanten 28 rectors en 751 kapellaans of vicarissen. Aan 1527 dier be trekkingen waren op gemeld tijdstip rijks- jaarwedden verbonden welke zijn toegekend aan 865 pastoors en desservanten 27 rectors en 657 kapellaans of vicarissen. Het kerkgenootschap der Oud-Bisschoppelij- ke Clerezy telt 25 kerkgemeenten te welen 1 in Gelderland, 10 in Zuid-Holland 10 in Noord-Holland en 4 in Utrecht. Het perso neel der plaatselijke dienstdoende geestelijken bestaat uit een gelijk getal pastoors, van wel ke 18 eene rijksjaarwedde genieten. Uit Nieuwediep wordt gemeld d. d. 8 Oct.: Waar uitredding in bang gevaar ons onmogelijk schijnt is het Gods almagt die ons eerbiedige bewondering afperst! Zoo dach ten velen in dezen vroegen morgen, die een’ hangen nacht hadden doorgebragt en wat hun het liefst was door de zee verzwolgen waanden. De tijding van gisteren avond, dat men die personen op de Haaks meende gezien te heb ben, vond ieder fabelachtigeen verdichtsel, om aan de bedroefde betrekkingen eenige aflei ding te geven en toch men had goed ge zien zij hadden zich wanhopend in hunne sloep in eene kleine geul op de Noorderhaaks tegen de branding weten te beveiligen altijd hozende om hunne telkens volgeloopene sloep van water te bevrijden en zoo waren zij toen de wind eindelijk was gaan liggen met voorzigtige zeemanschap de plaats ontvlugt, waar reeds zoo vele zeelieden hun graf hebben gevonden. Wij wagen het niet, de blijdschap hunner betrekkingen bij het wederzien te be schrijven beter laat die zich gevoelen. De arrondissements regtbank te Deventer heeft J. D. L. M. Roomsch-Kalholiek pastoor te Slagharen gemeente ambt Hardenbergh wegens het in hoedanigheid van Roomsch-Ka- beslotene plaatsen veroordeeld bij lijfsdwang in de kosten van het geding. Als een bewijs, dat de dieven geen onder scheid des persoons maken meldt men uit As sen dat in den nacht van 5 op 4 dezer uit den tuin van den heer officier van justitie al daar een kinderwagentje is gestolen. Aan den van den rijksveldwachter L. Bakker is het gelukt, den 6 dezer hetzelve in eene wo ning van eene weduwe te Haulerwijk terug te vinden die hetzelve voor ƒ5 had gekocht. De dief bevindt zich ook reeds in handen de justitie. Uit Roermond wordt gemeld d. d. 8 Oct.: Bij kabinetsschrij ven van den 26 September jl., no. 66, is uit de fondsen uitgelrokken op het Vile hoofdstuk der staatsbegrooting (Roomsch- Kath. eeredienst), ten behoeve van het Roomsch- Kath. kerkbestuur te Sittard eene som van ƒ7000 beschikbaar gesteld tot herstel van den toren der parochiale kerk aldaar, die in het vorige jaar door den bliksem getroffen en ge deeltelijk afgebrand is. De Précurseur verhaalt: voor eenige da gen is een Engelschman die te Antwerpen woont en er om zijne zonderlingheden bekend is, op den toren der kathedrale kerk geklommen, gewapend met verrekijkers en vergrootglazen om zoo als hij zeide de komeet meer van nabij te kunnen zien. Toen hij boven op den toren gekomen was dacht hij buiten twijfel dat hij dit hemelligchaam nog meer moest na deren klom op den haan en bleef er van 5 tot 8 uren des avonds op zitten. Men behoeft niet te zeggen dat deze vertooning eene me nigte volks op verschillende punten der stad had verzamelden dat de nieuwsgierigen de komeet vergeten hadden om hunne blikken op den Engelschen astronoom te vestigen. Frankrijk heeft weder een voorbeeld op geleverd van de verschrikkelijke gevolgen van het misbruik van sterken drank, die den mensch verdierlijkt hem zelfs lager dan het dier brengt. De volgende misdaad dezer dagen te Dugny arrondissement Verdun gepleegd geeft een dier voorbeelden. Joseph Mareiller, een jon geling van 26 jaren heeft zijne moeder oud 56 jaren in dronkenschap vermoord. Hij was beschonken te huis gekomen en vorderde geld om nog meer te drinken. Zijne zuster Jose phine weigerde het hem waarop hij haar een’ slag op het hoofd toebragt. Zijn broeder Jean Louis kwam tusschenbeide en hield hem terug. Hij beet dezen in den wang, wapende zich met eene zeis en vervolgde zijn’ broeder. Zijne moeder snelde nu toe, om hem tot bedaren te bren gen doch het onmensch keerde zich tot haar en bragt haar verscheidene slagen toe zoodal de ongelukkige nederviel. De dronkaard nam haar bij het hoofd en sloeg dat in zijn woede tegen de steenen zeggende Tien» Tien» dis les prières {Daar Daar zeg nu uwe gebeden op') In dien tusschentijd waren vele huisgenooten de deur uilgesneld, uit vrees voor zijne woede. De vader alleen wilde hem in zijne woede stuiten, doch ook hij ontving verscheidene sla gen. Toen de avond gevallen was legde de vader zijne vrouw te bed, hopende dat zij wel bij zou komen doch vond des morgens een lijk. De dochter, die den nacht bij de buren had doorgebragt, kwam te huisen hare moe- I der dood ziende deed zij den moordenaar door haar gekerm ontwaken. Deze snelde nu het huis uit en liep het veld op alwaar men hem twee dagen daarna vond en in handen van het geregt overleverde. De vrouw van een’ werkman te Parijs was buitengewoon driftig en smeet bij zulke gele genheden al wat haar in handen kwam stuk. Voor eenige dagen kreeg zij met haren man, aan tafel een klein verschil. De laatste, voor eene geduchte uitbarsting vreezende haalde de schouders op en wilde zich verwijderen. De ze beweging maakte de vrouw zoo woedend dat zij weder haar gewoon vernielingswerk be gon. Toen zij de hand aan de pendule sloeg om die naar haren man te werpenkeerde hij terug, greep haar bij de armen en hield die zoo vast geklemd dat zij zich niet konde tholiek pastoor, gekleed in kerkelijk plegtge- bewegen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te weten dat van Maandag den Hden tot en met Zaturdag den 16 October, des voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Stads Secretarie, voor de belanghebbenden verkrijgbaar zullen zijn de ingevulde Patenlbladen voor het dienstjaar 1858/9, tegen overgave van het door den Ont vanger aan een’ ieder afgegeven reen, en bo vendien voor zoo veel de drankverkoopers betreft tegen vertoon der kwitantie van be taalde belasting; zullende na dien tijd de on afgehaalde patenteu door den deurwaarder der rijksbelastingen tegen betaling van 10 cents, aan de huizen der belanghebbenden worden bezorgd. Sneek den 9 October 1858. Burgemeester en W ethouder» voornoemd WOIDA. De Secretaris f 1IAGA. De tweede kamer heeft heden wetsontwerpen van van het kanaal te Wel- van hoofdstukken twee, van de staatsbegrooting om de beraadslagin- i den heer Sloet, be- KENNISG EK ING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat op Maandag den 15 November as., des voormiddags van elf tot des namiddags één uur, op het gemeentehuis alhier zal worden gehouden de vergadering om de plaatsen aan te vullen der leden van de Kamer van Koophandel en Fabrijken te dezer stede die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn zijnde de heeren J. ter Horst G.Hz. en J. F. van Druten of die door overlijden of andere oorzaken zul len zijn uitgevallen alsmede tot het kiezen van twee leden tot vermeerdering der leden van de Kamer van Koophandel. Dat de lijst der kiesgeregtigden voor een’ieder der inzage ligt op de Secretarie dezer gemeen teen dat de bezwaren tegen die lijst gedu rende acht dagente rekenen van heden bij het gemeentebestuur kunnen worden in geleverd. En zal deze door aanplakking en aankondi ging in de Sneeker Courant worden bekend k t Sneek den 15 October 1858. Burgemeester en Wethouder» voornoemd WOITDA. De Secretaris II AG A SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1