I NIEUWS- EN AÖVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. T r r 1 3 r 1858. No. 83. 13dc Jaargang. ZATURDAG den 16 October. i f C*J5P' JÏfe SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. •I van domsbrieven haars vaders ter waarde van vijf millioen. gen de ontvoering van het zevenjarig zoontje van den heer Mortara te Bologna. daad van gekwetste menschheid Independence Beige zich uitdrukt, de beschaafde wereld eene algemeene veront- nabij deze stad, moet j rijke bedreven, heden niet nen boot gemaakt hebben alsmede in Californië dat zulks tot een langdurig en moeijelijk regts- geding aanleiding geven zal. Gedurende het jongste verblijf van den czaar te Warschau, heeft hij zich veler harten gewonnen. Onder anderen wordt de volgende schoone en kiesche trek van hem verhaald. De jeugdige gravin D., wier vader tot bal,J- lingschap met verbeurdverklaring zijner goede ren was veroordeeld werd door een’ officier der keizerlijke garde ten huwelijk gevraagd. De czaar, om zijne toestemming verzocht, gaf die, en legde tevens in den bruidskorf der gra vin een lias papieren bestaande uit de eigen- waardiging heeft verwektwerd gepleegd on der de schaduw der Fransche vlag en Frank rijk moest onder de mogendheden van Europa wel de eerste zijn, om tegen eene handeling op te komen waaraan het niet kan willen geacht worden deel te hebben.” In deze nota zeer voorziglig gesteld, noodigt het Fransche kabi net de pauselijke regering uit, rijpelijk te over wegen, welke zedelijke gevolgen voorden Hei ligen Stoel zouden voortvloeijen uit dezen ge- weldadigen kinderroof, in het midden der ne gentiende eeuw gepleegd. Genoemd blad voegt er deze opmerking bij: Het kabinet der Tui- leriën kon niets minder doen maar wij vree zee, dat, wanneer het met zijne poging alleen blijft staan, de eenige uitslag daarvan zal zijn, dat Frankrijk van alle verantwoordelijkheid is ontheven, zonder dat de jeugdige Mortara aan zijne ouders wordt terug gegeven.” Het Bulletin des Lois bevat een dekreet waarbij een buitengewoon krediet van 176,000 fr. wordt toegestaan tot dekking van kosten door de instelling der Sint-Helena-medaille ver oorzaakt. Bij dekreet van 14 Jan. dezes jaars was reeds een krediet vau 150,000 fr. tot het zelfde einde bewilligd. Volgens le Patrie heeft de heer Bertsch een woekerdiertje ontdekt op het diertje, dat op de bijen leeft. Het beeld van dezeu opge- zetene werd photographisch verkregen en daar na duizend maal in lengte vergroot dus een millioen maal in oppervlakte. Er is dus weder een bekende te meer in de anders nog zoo weiuig gekende schepselen-we- reld die zich aan ons ongewapend oog ont trekt. De statisticus prof. Dieterrici heeft der Berlijnsche akademie van wetentchappen eene verhandeling aangeboden waarin hij de te genwoordige geheele bevolking der aarde op 1285 millioenen schat, namenlijk 272 millioen in Europa, 750 mill, in Azië, 59 mill, in Amerika, 200 mill, in Afrika en 2 mill, in Australië. In de opgave van de bewoners van Europa en Amerika kan geen belang rijke misslag zijn wijl de bevolking daarvan nagenoeg geheel naauwkeurig bekend is. Meer moeijelijkheden geven Azië en Afrika hier is menigmalen alleen begrooting mogelijk. Van Australië of Oceanie is het cijfer waarschijn lijk nog te laat gesteld. Zeker is hetdat de geheele bevolking der aarde thans tusschen 1200 en 1500 mill, telt, en digt bij het laat ste cijfer. Eenige dagen geleden keerden op Helve- tischen bodem twee Zwitsers uit Amerika te rug; de een even arm als bij zijn vertrek uit het vaderland doch de ander met een’ grooten schat de vrucht van zijnen arbeid in de mijnen van Galifornië. De beide land-1- verhuizers schenen door innige vriendschap aan elkander verbonden; doch dikwerf bedriegt de schijn want naauwelijks waren zij in het vaderland teruggekeerdof een hevige twist rees tusschen hen niet dit gevolg, dat de een weinige oogeublikken later dood ter aarde lag. De bedrijver van den moord beweert nu, dat hij de rijke man is, dat zijn medgezel hem wilde berooven en dat hij vau bet regt zelfverdediging gebruik heeft gemaakt. Men vermoedt echter dat de verslagene de was en dat de andere den moord heeft Bewijzen heeft men evenwel tot en men moet inlichtingen inwin- bij de directie der Hamburgscbe stoom- met welke de emigranten de terugreis zoo- SNEEK15 October. De aanbieding van het wetsontwerp tot bekrachtiging van de aan de concessie Sloet-Reuchlin toegezegde ondei steuning, ter zake den aanleg der Noorder- spoorwegen wordt volgens berigt uil ’s Ha- ge d. d. 15 October, eerstdaags verwacht, vergezeld van eenige mededeelingen over de Zuiders poor wegen. Volgens het nieuwe ontwerp ter herzie ning van de tabel der kiesdistricten van het ijk, zal het getal leden der tweede kamer zijn Door toevoeging van omliggende gemeen- kunnen Amsterdam, Rotterdam, Doc- eu Gorinchem elk een lid meer afvaar- Van n 72. ten kum digen. Van de 58 tegenwoordige districten zullen er 21 genoegzaam onveranderd blijven. De spoortrein, die jl. zaturdag middag ten 4'/, uur van Amsterdam naar Rotterdam was vertrokken, heeft aan de Vogelenzang een langdurig oponthoud gehad, door het sprin gen van den stoomketel. Deze sloeg met een’ vervaarlijken slag uiteen, op bet oogenblik dat de trein, na bet uitlaten en innemen van reizigers zich weder in beweging zou stellen. De passagiers hebben geen letsel bekomen maar de machinist is ernstig gekwetst en ter verpleging naar Haarlem vervoerd. De kerkeraad der Nederduitsche Herv. gemeente te Amsterdam heeft aan de leden dier gemeente eenen herderlijken zendbrief gerigtwaarin op eene betere godsdienstige viering van den zondag wordt aangedrongen. Van de vijf misdadigers, op den 4 dezer door het provinciaal geregtshof van Gelderland veroordeeld, hebben vier zich in cassatie voor zien. Uit Ootmarsum wordt gemeld d. d. 10 Oct.: Door de heeren B. II. Cramer en Ub- bink alhier wordt eene onderneming beproefd, tot heden eenig in ons vaderland nl., de snel spoel in beweging te brengen door water. Dat water vervangt den stoom door steenkolen, uit vreemde rijken aangebragt. Mag men afgaan op hetgeen aanvankelijk met één weefgetouw geschiedde, dan ziju de stoutste berekeningen niet in staat, het juistecijfer van het voortbren gend vermogen aan te geven immers het ge lukte voor eenige oogeublikken het waterver- mogen zoo regelmatig dienstbaar te maken aan de nijverheid, dat het getouw als van zelf liep zoodat de scheppende hand slechts een’ wenk heeft te geven om verder te gaan en meer getouwen in beweging te brengen. De brigadier te Zierikzee, die den dief van papieren van waarde daarna te Sleeuwijk arresteerde heeft eene belooning ontvangen van den minister van justitie, en van den no taris E. bet gouden horologie met gouden ket ting dat de dief had medegenomen. In de Gron. Cour, leest men Sedert een paar dagen vertoont zich des avonds om streeks negen uur aan den oostelijken hemel een tweede komeet, die zeer klein is, doch wier staart zeer goed met het bloole oog is waar te nemen. De kern is althans zon der telescoop niet zigtbaar. Op de in de vorige week gehoudene markt te Slochteren verkocht de broodbakker en land bouwer A. E. B. wonende te Schildwolde, eene koe voor ruim ƒ50, welk bedrag hem, zonder dat hij zulks dadelijk bemerkte, uit den zak werd gerold. Een ander landbouwer uit deze provincie bevond zich op de marktplaats toen onver wacht een onbekend persoon naar de porte feuille greep, welke hij in den zak van zijnen jas had. De landbouwer vat dadelijk deu dief aan, en door het hierdoor veroorzaakte ru moer opmerkzaam gemaaktkomen verscheide ne personen aangesneld en onder deze een man die den boer mededeelt dat hij onbe zoldigd rijks-veldwachter is en den dief wel ter plaatse zal brengen, waar het behoort, terwijl hij den landbouwer verzoekthem zijn’ naam woonplaats enz. op te geven waaraan deze gaarne voldoet. Later blijkt bet evenwel, dat de zich noemende rijks-veldwach ter zeker een handlanger van den dief was en zich van deze list bediend had, om zijn’mak ker aan de handen van het geregl te onttrekken. Ondanks alle dadelijk aangewende pogingen der rijks- en gemeeute-policieheeft men er niet in mogen slagen, den gewaanden rijks- veldwachter, noch den dief op te sporen. Dezer dagen had te Schildwolde een treu rig ongeval plaats. Een boerenzoon had iets op zolder te verrigten en nadat hij aldaar eenigen tijd bezig was geweest, hoorde men hem eensklaps uitroepen O God die zeis En dit waren ook de eenige woorden die zij ne ouders van hem hoorden. Men ging hierop terstond naar de plaats des onheils en daar vonden de ouders hun’ zoon badende in zijn bloed bij gaf geen teeken van bewustheid meer, en was terstond een lijk. Hoe het on geluk zich heeft toegedragen, weet men niet. Men gist, dat hij óf in de zeis gevallen is, óf, de zeis willende ophangen zich daardoor eene doodelijke wonde heeft toegebragt waar op hij door den schrik bedwelmd van den zolder is gevallen. In de Provinciale Drentsche Courant le zen wij het volgende Zoo als men zegt, zal het standbeeld, voor Luther op te rigten de zen grooten Hervormer voorstellen als kloos terbroeder in zijne cel. Lui her op de markt te Worms als kloosterbroeder?! Wij zouden hem waarlijk liever zien als den man die voor keizer en volk staat en de eeuwig merkwaar dige woorden sprak Hier sta ik- God hel- pe mij. Amen!" Neen liever geen stand beeld dan dat des kloosterbroeders, en Lu ther zelf heeft zich ook beter gedenksteen op- gerigt. Ons dunkt dat de geest des grooten Hervormers op den dag der onthulling op de marktplaats zou rondwaren en bet ons zou zijn als of eene slem zich liet hooren, ernstig roe pende Hebt gij dan niet mijne bijbelverta ling mijne catechismus mijne schriften Leest daarin mijne naam en" niet op den dooden steen waarvan elke plasregen iets afueemt Het is te hopen dat de mannen aan wie de taak is opgedragen om Luther zoo als als hij in de wereldgeschiedenis optreedt, een gedeuk- teeken op te rigten beter zullen handelen in zijnen geest en in dien van het Protestantismus. Er zijn ook, die weinig waarde hechten aan standbeelden en liever de afgestorvenen veree- ren in hunne werken. Voor de zoodanigen hebben praalgraven altijd iets on behagelijks. Zij wijzen liever op de edele Wurterabergsche vorstin, die even vóórharen dood verzocht: Be graaf mij te midden van het kerkhof als allen, die God de Heer opriep, opdat ik te eerder, volgens beschikking des Hemels tot stof wor de.” Aandoénlijk verzoek Gaarne te willen rusten te midden van hen met wie zijn eens leefde en wier weldoenster zij was en met hen onder denzelfden grondwaarop elk voorjaar dezelfde bloemen bloeijen den grooten dag der opstanding te verbeiden en daarna het oor deel het oordeelvoor hetwelk een rein hart, door een eenvoudig kleed bedekt even veel geldt als de ziel, wier stoffelijk omhulsel eens eene kroon droeg. Uit Breda wordt gemeld d. d. 6 Octo berMen verneemt, dat eenige moeijelijkhe den zijn ontstaan tusschen de erfgenamen van wijlen mevr. Havermans en den hisschop van Breda, den heer van Hooydoukte Ouden - bosch. Mevr. Havermans woonachtig op de buitenplaats Heylert 1, een groot gedeelte barer eigendommen aan de R. K. geestelijkheid vermaakt hebben de erf genamen verzetten zich hiertegen. Nadere inlichtingen ziet men tegemoet. Men schrijft van den Moerdijk aan de Kathol. Nederl. Stemmen Men verneemt, dat alhier ten behoeve der Roomsche bevolking, bestaande uit p. m. 50 huisgezinnen eene kerk zal worden gebouwd waarvoor uit’s rijks schat kist zou worden gegeven eene subsidie van ƒ2500, benevens eene jaarlijksche toelage tot het tractament voor den pastoor. r De Fransche regering heeft bij het pau- selijk bewind eene in gematigde bewoordingen vervatte nota ingediend, houdende protest te- 1 r* -• r* v-i 1-» nl A w I rt i rv rr r\ A vi I 1 1 Deze mis zoo als de welke in s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1