NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r w Ju 1 15 1 ft V 1858. No. 84. 13de Jaargang. WOENSDAG den 20 October. J lii I I SNEEKER COURANT. In het ontwerp BINNEN- EN BUITENLAND. betreffende 111 IIIIIIIIDIIIDIIffllIHlilIlilii'P l I Iz W van den minister van financiën van een’ staattot betere beoor- het ontwerp van wet ter even- I noot verlaten en was gevlugt, niet met een’ minnaar, maar. met de kas. In eene Parijsche correspondentie wordt bet gerucht, volgens hetwelk Europesche con suls te Tetuan zouden vermoord zijn, zoogoed als bevestigd. De consulaire agenten van Frankrijk en Spanje in die stad een der be langrijkste plaatsen van Marokko, zijn door de inwoners vermoord geworden. De Engel- sche consul had het geluk, den ook hem drei genden dood te ontkomen. De bijzonderheden betreffende deze nieuwe misdaad zijn nog on bekend; doch alles doet vreezen dat zij, even als het bloedbad te Dscheddah, aan godsdienst- dweeperij is toe te schrijven. De zaak van den Charles George tus- schen Frankrijk en Portugal, is, naar men verneemtgeschikt geworden. Het schip zal vrijgegeven en het bedrag der schadeloosstel ling bij de scheidsregterlijke beslissing eenef bevriende mogendheid bepaald worden. Volgens le Nord heeft Frankrijk, behal ve met Portugal ook een geschil met Brazi lië. Een te Fernambuco overleden Fransch. koopman heeft minderjarige kinderen achter gelaten. Graaf Lemont, de Fransche consul, Fransche koop- verzegelde de nalatenschap; doch de Brazili- inaansche regering betwistte den consul het regt daartoe, op grond dat de Braziliaansche wet ten elk in Brazilië geboren kind van builen- landsche ouders als Braziliaan aanmerken. De consul wilde zijn regt handhavenen toen verbrak de vrederegter van Fernambu.o het z^gel. Hierop nam de consul vlag en wapen, in en gaf van het voorgevallene aan zijne re gering kennis. De koninklijke landbouw-maatschappij in Engeland heeft dezer dagen op de te Chester gehoudene tentoonstelling haren grooten prijs van 500 ponden sterling toegekend aan een door den heer Fowler te Cornhill vervaar digd stoomtuig of stoomcultivator bestemd om bij de bewerking van den grond ploeg en spa de te vervangen. Volgens het oordeel van deskundigen is het vraagstuk van de aan wending der stoomkracht op deu landbouw door den heer Fowler eene groote schrede na der tot de oplossing gebragt. Als eene proeve van Noord-Amerikaan- sche vrijheid meldt men dat in den slaat Ma- rylangs een geestelijke (kleurling) tot tienjari- SNEEK19 October. Van den Oden tot en met den 15den dezer zijn in deze provincie 46 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5808. Naar wij vernemen hebben de Toover- voorslellingen in de concertzaal alhier op vrijdag en zaturdagjl., hoewel in het belang van den ondernemer niet genoegzaam bezocht niet alleen even als elders de algemeene goedkeuring van het aanwezige publiek, maar deszelfs bewondering in ruime mate wegge dragen. Gisteren is door lieeren voogden van het weeshuis der R. K. armen alhier aanbe.4eed: het daarstellen van een nieuw Armenhuis, be nevens Ziekenzaal, aan de voormalige koemarkt, ten dienste der R. K. armen alhier, voor de som van f 4198; aannemer S. van der Werf, mr. timmerman alhier. Door de goedwilligheid van onzen geach- ten stadgenoot, den heer K. Kooij president der Vereeniging het Metalen Kruis, afdeeling Sneek zijn wij in staat gesteld geworden, de bronzen medaille te bezigtigendezer dagen vervaardigd door den heer Elion ter gedach tenis aan de oprigting van het monumentge wijd aan den volksgeest in 1850 en 1851. Gaarne erkennen wij dat deze medaille met regt een kunstgewrocht mag genaamd worden en staan wij waarlijk verlegen wat het meest te bewonderen, of het heerlijk en welgelijkend portret van Z. M. onzen koning met het sier lijk randschrift aan de eene, of het keurig bewerkt monument met deszelfs zuivere maar zelfs met het anders vrij goed gewapend oog nog bijna onleesbare inscriptien aan de ande re zijde. Het geheel van eene vrij aanzien lijke grootte en zwaarte en bij uitnemendheid der bezigtiging waardig, doet gewis den ver vaardiger alle eere aan. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 14 dezer geeft de voor zitter kennis, dat zijn ingekomen onderschei dene koninklijke boodschappen ten geleide van een gelijk getal ontwerpen van wetals 1) tot vaststelling van bepalingen omtrent het gebruik der spoorwegen 2) tot vaststelling van de begrooting der landsdrukkerij voor 1859 5) tot bekrachtiging van eenige artikelen van de verleende concessien tot aanleg en exploita tie van den noordelijken spoorweg; 4) twee ontwerpen, als: a. tot inkoop en amortisatie van schuld en h. tot regeling van het domeinfonds, dienst 1858; 5) tot goedkeuring van artikelen der over eenkomst met België ter wering van den na druk van wetenschappelijke en letterkundige werken;. Nog deelt de voorzitter mede, dat is ontvangen eene missive ten geleide deeling van redigmaking der grondbelasting. Volgens den staatgevoegd bij het wets ontwerp tot evenredigmaking der grondbelas ting zal deze belasting meer opbrengen in Noord-Braband ƒ129,794, in Gelderland ƒ127,055, in Zuid-Holland 2087, in Noord- Holland ƒ5461, in Zeeland ƒ55,908, in Utrecht ƒ2025, in Overijssel ƒ49,475, in Groningen ƒ82,952, in Drenthe ƒ17,580, en in Fries land minder ƒ5561. Aan de Leeuw. Cl. werd uit’sHageo. a. het volgende geschreven Met het oog op de vergadering van de provinciale staten van 12 October aanstaande, waarin de spoorwegen zullen behandeld worden acht ik het van be lang u mede te deelen dat dezer dagen de aanvrage van den heer De Brouwer van Hogen dorp zonder opgave van redenen, eenvoudig is gewezen van de hand. Het sprak ook van zelf, dat de regering over geene andere aan vraag om concessie in onderhandeling kon tre den of die aanhouden terwijl zij reeds aan eene andere firmadie van Sloet-Reuchlin eene concessie verleend had. Het is dus ge- makkelijk op te maken welk lot de derde aanvraag Dull staat te wachten. Na oproeping door gedeputeerde staten is door de eigenaars van kwelders en aanwassen van den Dollard in Groningen beslotende voofgenomene inpoldering uit te breiden en dus eerst 1728 en daarna nog 280 bunders in te dijken. Uit Coevorden Wordt gemeld d. d. 11 October: Dezer dagen werd te Hulfelte ie mand een been geamputeerd; vóór de opera tie vroeg bij den geneesheer, of bij geduren de de amputatie eene pijp mogt rooken. Toen dit toestemmend beantwoord werd, slak bij dezelve op en rookte gedurende de kunstbe werking, zonder eenig blijk van pijn te geven. Toen men het been voor zijn oog wilde ver bergen zeide hij schertsende, dat dit niet behoefde, dat hij daarentegen gaarne het lid dat hij zoovele jaren bad gebruikt, nog eens wenschte te zien. Men meldt uit Breda d. d. 15 October De kadets der militaire akademie hebben we der eenige onrust aan den dag gelegd, die zoo danig moet toegenomen zijn dat die van het tweede zich eenparig tegen die van het der de studiejaar verzet hebben. Men verzekert dat de zaak streng onderzochten de schuldigen zonder onderscheid naar de verschillende rege- menten zullen gezonden worden. Te Charleroi hadden drie personen sedert eenigen tijd de aandacht getrokken van de spoor- weg-beambten daar men hen nu eens ge kleed als werklieden dan weder als eenvou dige landlieden in den omtrek van het sta- tions-gebouw gedurig zag rondzwerven. Ein delijk vernam men de reden waarom zij op die wijze vermomd aldaar de wacht hielden. Het waren drie bedienden uit een groot koop manshuis in Frankrijk, die door bunnen patroon waren gezonden om zich meester le maken van zijne vrouw wanneer die Belgie wilde binnentrekken. Zij had namelijk haren echtge- was gevlugt, niet met een’ In het ontwerp van wet tot herziening der kiestabel wordt o. a. bij het hoofdkies district Sneek gevoegd de gemeente Weststel- lingwerf (tot nog toe aan Steenwijk behoo- rende) terwijl aan Sneek zijn ontnomen de gemeenten Smallingerland en Opsterland die bij Dragten worden ingedeeld. Derhalve be staat het hoofdkiesdistrict Sneek thans uit 20 gemeenten met 91,708 inwoners en 2747 kiezers. De provincie Friesland vaardigt in het ge heel 6 leden naar de tweede kamer af, als: Dragten Leeuwarden en Sneek elk 2. Bij besluit van den 11 October heeft Z. M. goedgevonden Hd. commissaris in de pro vincie Overijssel, jhr. mr. C. Backer, te be noemen tot ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw. De minister van justitie heeft eervol ont slagen den rijksveldwachter5de klasse, Otto Stellingwerf, standplaats Sneek; verplaatst den rijksveldwachter, 5de klasse, J. W. Bran- denburgh van Haarlemmermeer naar Sneek. De procureur-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden heeft dezer dagen eene circulaire toegezonden aan de procureurs-gene- raal bij de provinciale geregtshovenwaarbij mededeeling gedaan wordt van een arreston - langs door den hoogen raad gewezen waarbij beslist is, dat geene exploiten van dagvaarding door ’s rijks veldwachters mogen worden opge maakt, dan in de daartoe speciaal bij de wet aangeduide gevallen zijnde de procureurs-ge- neraal tevens aangeschreven zorg te dragen dat die exploiten voortaan door deurwaarders geschieden. Men schrijft uit Amsterdam d. d. 12 Oct. Men verneemt, dat de persoon van L. K., die voor eenige dagen met H. B. te Dordrecht in verzekerde bewaring werd gebragt als beide verdacht van moedwillige brandstichting, on der de gemeente Poortugaal zich in den nacht van vrijdag op zaturdag jl. in het huis van arrest aldaar van het leven heeft beroofd, na dat hij op den voorafgaanden dag zijn deel in de misdaad aau den heer regter-commissa- ris had beleden. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 14 October: Wij hebben onze lezers op de hoog te gehouden der bijzonderheden het schandelijke feit te Bologna gepleegd, den bekenden kinderroof bij den heer Mortara. Met belangstelling vernemen wij heden dat de hoofdcommissie tot de zaken der Israëliten hier te lande naar aanleiding van een bij haar ontvangen schrijven van het hoofdbestuur des Israëlitische:! kerkgenootschaps in Groot- Brittanje een adres heeft ingediend aan Z. Exc. den minister voor de zaken der Hervorm de eeredienst enz. met verzoekdat ook de Nederlandsche regering zich de zaak aantrek- ke en bij het pauselijk bewind tusschenbei- de kome. In de laatste jaren was de aanvoer van vee op de najaars-koemarkt te Purmerend niet zoo groot als op 11 dezer het geval was daar er p. m. 2600 stuks ter markt waren gebragt, terwijl ook het getal der marktbezoekers, waar onder vele Zuid-Hollandsche en f lieden, aanzienlijk kon genoemd worden. Reeds was er den 10 ’s middags veel vee ter markt aanwezig en had er tegen hooge prijzen aan zienlijke handelplaats. Die gunstige stemming heeft den 11 voortgeduurd. De beste soorten waarvan veel voor Zuid-Hollandsche en Fran sche rekening is opgekocht, golden hooge prij zen doch de mindere kwaliteiten waren door de schaarschte aan hooi minder in trek en daarvoor konden geene gunstige prijzen wor den bedongen. Tijdens het drukste der markt is aan eenen aanwezigen koopman ontfutseld eene porte feuille met 5200 gulden aan muntpapier. De bestolene, die iets van de ontrooving schijnt gemerkt te hebben heeft den vermoedclijken dief in zijn’ kraag gegrepen, doch hem, wegens zijn misbaar en betuigingen van onschuld in de ontsteltenis van het oogenblik weder losge laten. Deze gelegenheid heeft de vermeende of werkelijke dief zich ten nutte gemaaktom in het gedrang zich uit de voeten te maken, zonder dat het aan de justitie is mogen geluk ken, eenig spoor van hem te ontdekken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1