NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. o W /Wh 1858. No. 85. 13de Jaargang. den 23 October. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK i i I r COURANT. SNEEKER Haarlem ver- ƒ1000, dan BINNEN- EN BUITENLAND. het i 4 daarvoor, dat het reces en twee of drie weken voor de MAANDAG DEN 25 OCTOBER 1838, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Procesverbaal van verificatie der gemeentekas. Besluit van Heeren Gedeputeerde Staten be trekkelijk den verkoop van den ouden trekweg langs het Langaad. Idem tot verhooging der geldleening gas-fa br ijk. Voorstel betrekkelijk de uitvoering van die geldleening. Aanvullingskohier der belasting op de honden. Rapport wegens de begrooting voor de R. C. 1’. armen-dienst 1859. Rapport over het reglement en vrachttarief voor het beurtveer van Rotterdam. Adressen van K. Fortuin tot het behouden der gemeentelijke toelage voor zijne school; van M. Molenaar, om te worden herkozen als stads-archilectvau Sjoerd J. Postma om hem onder de hand te verpachten de herberg de Dille cum annexis; en van K. Dijkstra, om vergunning tot het behouden van een hoen derhok op straat. De gemeen tebegrooting voor 1859. rege- naar Mos- SNEEK 22 October. Volgens berigt uit ’s Hage hebben de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal in de laatste dagen het onderzoek der belasting-ontwerpen ten einde gebragten daarna eenige ontwerpen van minder aanbelang in overweging genomen. Men houdt het nu eerstdaags aanvangen duren zal. Aan de tweede kamer der staten-gene- raal is afschrift medegedeeld van het tractaat tusschen de Ned. O. I. regering en den sul tan van Siak Srie Indrapoera c. a. en zijne rijksgroolen gesloten bekrachtigd 50 April jl. Met het doel om niets te verzuimen, wat strekken kan om den rentelast te verminderen, zoodra daartoe de vereischte fondsen beschik baar zijn, heeft de regering weder aan de twee de kamer der staten-generaal een ontwerp aan geboden tot amortisatie van ƒ1,000,000 ren- tegevende nationale schuld. Zoo wij wel onderrigt zijn, zegt de Amst. Cour. dan beslaat het voornemen om, na het tienjarig tijdvak, dat sedert 1848 is verstre ken, den verjaardag des konings, op 19 Fe bruary 1839 afzonderlijk met de bij die ge legenheden gebruikelijke plegtigheid te vieren waarvan eerlang door uitnoodigingen van pro- viciale en plaatselijke overheden nader zal moe ten blijken. Bij het provinciaal geregtshof van Noord- Hollaud zijn op 19 dezer twee personen veroor deeld tot tuchthuisstraf, de eerste van 8 jaren en de tweede van 6 jaren overeenkomstig het requisitoir van den advocaat-generaal mr. J. A. Jolles. De beschuldigden (verdedigd ambts halve door mrs. M. C. van Hall en E. S. van Raalte) zijn tot die straf veroordeeld, uit hoof de de eerste eenen heer ’s nachts te Amster dam aangehouden en geld afgeperst heeft en de tweede, die zich als nachtwacht voordeed, den heer tot inwilliging van de onbeschaam de vordering eener publieke vrouw geweldadig gedwongen heeft. Uit Amsterdam meldt men d. d. 18 Oct.: Tegen den hoofdonderwijzer en zijn’ zoon te Linden, in N.-Brabant, is door het O. M. bij onze regtbauk 5 maanden gevangenzetting en ƒ150 geldboete voor ieder geëischt om dat zij kort geleden op eenen zondag de na- middagdienst in de R. K. kerk aldaar in dron kenschap op eene verregaande wijze verstoord hebben. In afwachting van het te vellen von nis, is genoemde onderwijzer voorloopig in de uitoefening zijner ambtsbezigheden geschorst geworden. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 19 October: Gisteren namiddag is per spoortrein yan half 5 uur uit het huis van bewaring op den Heiligen weg alhier naar voerd, om aldaar voor een’ krijgsraad gebragt te worden de officier van gezondheid5de klasse, die in de afgeloopene week door mid del van vergif zich van het leven heeft wil len berooven ten gevolge van eene afwijzen de beschikking op zijn request, om nu reeds, •vóór zijn vertrek naar Oost-Indië, in het hu welijk te treden met eene jufvrouw hier ter stede, die insgelijks en op hetzelfde tijdstip met hem vergif innam en aan de gevolgen daarvan denzelfden dag bezweek. Men leest in de Leeuwarder Courant Naar wij vernemen is het laatste gedeelte van het belangrijke werk der verbetering van het Dockumer-Grootdiep thans zoover gereed dal deze week de opneming daarvan van wege ge deputeerde staten zal plaats hebben. Daar reeds vroeger de Dockumer Ee tot gelijke diepte als nu het Dockumer-Grootdiep is ge bragt zal Leeuwarden alzoo thans van den noordoostkant der provincie voor de groote scheepvaart toegankelijk zijn. Er blijft nu nog over de verbetering van de vaart van Leeu warden tot Harlingen in zee, waarvan de uitvoering in 1839 zal plaats hebben om het groote scheepsvaarwater door midden der pro vincie tot stand te zien gebragt. Tn het sterrebeeld Andromeda is geene komeet te zien. Men heefteven als meerma len te voren de bekende nevelvlek in dit beeld daarvoor gehouden. De volks-sterrekun- dige op de Pont-neuf te Parijs heeft daarme de goede zaken gedaan en toch heeft de me nigte volgens den heer Babinet zich niet te beklagen vermits haar voor haar geld iets zeer merkwaardigs te zien is gegeven. (Pr. Gron. Cour.') Men meldt uit Winschoten d. d. 13 Oct.: De sterke drank de moeder van het meeste kwaad heeftnaar men verneemt te Zuid- wending aanleiding gegeven tot eenen gruwel, voor welken onze pen huivert, bij het ter ne- derschrijven er van. Voor eenige dagen bij het inladen van turf, van het landtoebehoo- rende aan den landbouwer d. B maakten 4 arbeiders, 2 gehuwde en 2 ongehuwde perso nen en twee van het vrouwelijke geslacht, dat de gevulde jeneverflesch in hun midden kwam, tengevolge waarvan een meisje van ruim 20 jaren dronken werd de vier arbeiders heb ben daarop zoo men zegt het meisje op eene onkiesche wijze mishandeld. Na eeni ge uren haar liggen galaten te hebben werd zij op eene kar huiswaarts gebragt. De vader van het meisje heeft de zaak aan de bevoegde magt overgegeven, welke dezelve thansstreng onderzoekt. Uit Assen wordt gemeld d. d. 19 Oct. In de vorige week had iemand, die in een slaaphuis alhier den nacht had doorgebragt aan een’ ander, die daar mede ’s nachts had geslapen een’ zak met goed ontvreemd. De veldwachter Postema daarvan onderrigt, zet te dadelijk den dief achterna, en achterhaalde hem bij het huis van den burgemeester waar hij hoe brutaal een’ reispenning vroeg om naar Meppel te komen. Een paar echtelingen te Coevorden aan den sterken drank verslaafd kregen zoodanig hoogen twist, dat de vrouw een mes greep en haren man twee gevaarlijke wonden aan hoofd en aan de hand toebragl zij is in ver zekerde bewaring genomen en zal naar Assen worden opgezonden. Aan de te Leipzig uitkomende Deutsche Gewerhezeitung onlleenen wij het volgende KRINOLINEN MAND OF KORF. Dezer dagen werd ineen’ boekverkooperswin- kel te Spiers eene krinoline-dame in verze kerde bewaring genomen. In hare krinoline vond men zeer kunstig in verschillende afdee lingen en vakken geborgen 200 stuks sigaren, een half dozijn geldzakken, een harmonica, verrekijkers, tooneelkijkers drie schilderijtjes in olieverw drie paar schoenen en nog ver scheidene andere voorwerpen. Zij had dit al les op onderscheidene tijden in winkels gesto len. De krinoline had onderscheidene geheime ingangen.Een fabrijkant te Berlijn is na dit voorval op het allerliefst (zoo drukt zich de redactie der Gewerhezeitung uil) denkbeeld ge komen om eene krinoline te vervaardigen ingerigt tot mand of korf, geschikt om bij land- of buitenpartijljes te worden gebruikt, en heeft er de berekening bijgevoegd dat men eene zoodanige krinoline konde inëigten tot vervoer van minstens voor zes personen provi and. Ofschoon de krinoline wel niet eigen- gezegd kan w’orden te behooren tot de in de Nederlandsche Stoompost in den regel bespro kene zaken zoo hebben wij toch gemeend bij deze gelegenheid niet buiten onze speciali teit te zijn gegaan daar hier van eenen nieu wen tak van nijverheid en tevens van een nieuw middel van goederenvervoer sprake is. {De Nederlandsche Stoontpost.) Te Roozendlial werd bij de aankomst van den voormiddagtrein uit België, het ver moeden der waakzame ambtenaren aan het station dienst doende, gaande gemaakt door een’ persoon met bedoelden trein reizende die, in evenredigheid van zijne gestalte een nog al in het oog vallend gevuld bovenlijf had. De schijn bedroog hier niet, want bij onderzoek bleek dat gezegde persoon borst rug en kui ten met echte Brabantsche kant had opgevuld welke goederen, ter waarde van ook in beslag zijn genomen. Uit Parijs ontvangt men het ongeloofe lijke berigt, dat de transatlantische kabel nog nooit een verstaanbaar berigt heeft overgebragt 1 Mogt dit bevestigd worden dan zou het be drog nog kolossaler zijn dan dat wat dezer dagen in Rusland is ontdekt, waar de ring den spoorweg van Petersburg kou volgens G48 kilometers heeft betaald, ter wijl zij slechts 534 lang is, wat een ver schil maakt van 45 millioen franken, of bij na het der kosten voor den geheelen w’eg. De Constitutionnel berigt, dat de pauselij ke regering, in antwoord op de nota van het Fransche kabinet betreffende den kinderroof te Bologna, verklaard heeft, niet bij magte to zijn, hare tusschenkomst in deze te verleenen, daar de aangelegenheid tot het geestelijk ge beid behoort. (De Engelsche regering zal zich insgelijks tot den paus wenden.) De Deuts. AU. Zeit. behelst een uit treksel uit een bij een aanzienlijk Israëliet te Weenen ontvangen brief uit Bologna over den bekenden kinderroof aldaar. Daarin wordt beweerddat de moeder van den weggeroof- den knaap krankzinnig is geworden dat die vrouw in het huis van Mortara door de po- licie wordt bewaakt; en dat niemand tol haar wordt toegelaten, terwijl haar man door geus darmes gegrepen gebonden en in de gevan genis geworpen, zijne losse have door de pau- selijke geregtsdienaren bijeen gepakt is en zijne papieren zijn overgeleverd aan den aarts bisschop Om der menschheid wille hopen wij dat deze afschuwelijke bijzonderheden 1 geene waarheid behelzen. Den 14 dezer maand is het teGenua uit komende dagblad Cattolico met een’ rouwrand verschenen, omdat op dien dag eene Protes tan - sche kerk werd ingewijd. Het motiveert deze handeling met de volgende woorden Onze bewindsmannen, bevangen door vrees voor cle- ricalen invloedvervuld van jansenistischen wrok tegen het pauselijk gezag bezield met de ijdele hoop Italië voor zich te winnen en de hartstoglen vleijende van eenige verkeerd oordeelende zonen des vaderlandsveroorzaken deze noodlottigste aller verdeeldheden onder ons. Een blad, dat er trotsch op is, den naam vau Katholiek blad te voeren mag wel heden niet anders dan met een’ rouwrand in het licht ko men. Deze rouw, wij houden er ons van over tuigd wordt door al onze geloofsbroeders met ons gedeeld, en wij zijn verzekerd, dat dit ook het geval zal zijn bij dezulken, die, thant be drogen en op een’dwaalweg gebragtmisschien de nieuwe verschijning toejuichen en niet we ten hoeveel noodlottigs zij met zich voert.” Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat een nieuw strafwetboek aldaar is afgekondigd, dat, met uitzondering vau enkele wijzigingen, geheel en al overeenkomt met het strafwet boek van het Code Napoleon. De jongste berigten uit Australië gewa gen van de ontdekking van eenen tot hiertoe onbekenden inlandschen stam die zich daar-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1