NIEUWS- EN ADVERTENTMAD VOOR DE STAD EN HST ARRONDISSEMENT SNEEK. I w den 27 October. k VAN DEN GBIEENTHAAI) VAN SNEEK WOENSDAG DEN 27 OCTOBER 1838, des middags'ten 12 uur. I 13de Jaargang. 1858. No. 86. WOENSDAG «V VERGADERING k i BINNEN— EN BUITENLAND. kroezen een 11 heid f u PUNTEN TER BEHANDELING. Voortzetting der beraadslaging over, de ge- meente-begrooting voor 1859. van den Berg en W. J. van Zeggelen hebben zich tot de departementen der Maatschappij vail 't Algemeen gewend met bet om ben door geldelijke bijdragen te staat stellen tot het plaatsen van kenteeken op bet graf van den volksdich- Tollens Cz. dat den ontslapene en tot Nut verzoek willen in een 1 ter JL den volke eenigzins waardig zoude zijn. De trein die gisteren avond ten 10 uur 13 minuten uit Rotterdam is vertrokken, heeft tusschen Capelle en Nieuwkerk eene koe over reden. Daar bet beest tusschen de rails lag en de machinist het nog tijdig genoeg bemerk te om de vaart van den trein te verminderen, zijn verdere ongelukken voorkomen en heeft deze ontmoeting slechts eene vertraging van een half uur veroorzaakt. Z. K. IJ. prins Hendrik zich naar Luxemburg begeveude bevond zich onder de passagiers. Bij gelegenheid, dat de Nederl, consul- generaal in Egypte de heer S. W. Ruysse- naers dezer dagen het établissement bezocht van de heeren Paul van Vlissiugen en Dudok I van Heel te Amsterdam had men dien heer de volgende vleijende verrassing voorbereid Men stond gereed te gieten. Het vloeibaar gemaakte metaal stroomde in de ijzeren kroe zen. Eene vrij groote vlakte was met papier bedekt, waaronder de vormen verborgen wa ren, waarin het vloeibaar metaal stroomen zou. Op een gegeven teeken vloeide de inhoud der kroezen in de gemaakte vormen te gelijker tijd verbrandde het papier en werd het vol- Leve onze consul-yeneraal zijn gezin Deze woorden KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek brengen ter kennis der in gezetenen dat door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van den 23 October jl. is vastgesteld het aativulliugs-kohier van de belas ting op de binnen deze gemeente gehouden wordende Honden voor het jaar 1838, en dat hetzelve van beden af gedurende acht dagen ter Secretarie dezer gemeente voor een’ ieder ter inzage is n ede (gelegd. Sneek den 27 October 1858. Burgemeester en IVethouders'voornoemd WOUDA De Secretaris II AC A SNEEK, 2G October. Van den 1Gden tot en met den 22 dezer zijn in deze provincie 62 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5872. Het onlangs alhier opgerigt Reciteer-col- legie van jonge lieden onder den naam van: Rederij kers-kamer Borger, hield zaturdag jl. ter gelegenheid van het 200jarig kroo- ningsfeest van den grooten dichter Joost van Vondel op dien dag, in tegenwoordigheid van een zeer aanzienlijk publiek, eene eerste open bare vergadering, waarin eene regtmalige hul de werd gebragt aan de nagedachtenis van dien prins der vaderlandsche dichters. Na eene gepaste aanspraak ter opening der ver gadering door den president, waarbij eene korte schets van het leven van genoemden dichter werd gegevenwerden de volgende stukken uit ’s mans werken voorgedragen 1) Rei van Wachtëngelenuit het treurspel Adam in ballingschap; 2) de Uitvaert van den Admirael M. Hz. Tromp; 5) Lof der Godheid, rei uit het treurspel Lucifer; 4) Fragment uit het treurspel Adam in ballingschap; en tot besluit hel Lyr. Dram, gedicht van Hof dijk getiteld Vondel gekroond. Een en an der vergezeld en afgewisseld door keurige muzijk werd op eene fiksche en der jongelin gen tot eer verstrekkende wijze uitgevoerd wes halve hun dan ook telkens eene welverdiende en daverende toejuiching te beurt viel die hun ten spoorslag moge verstrekken om op deze schoone baan verder moedig voort te gaan. Het onderzoek in de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal is thans voor- loopig geëindigd. Na het iu overweging ne men van de belastings- en eenige andere ont werpen zijn de meeste leden uil de residen tie vertrokken. Het korte reces heeft dus een’ aanvang genomen en zal tot in bet begin der maand November duren. Alsdan zal ,mei) het onderzoek over de verder aanhangige wetsont werpen voortzelten en in de eerste plaats over het wetsontwerp lot bekrachtiging van eenige artikelen der concessie toegeslaan voor den aanleg en de exploitatie van den Noorder- spoorweg. Men verwacht, dat de openbare beraadslaging over de begrootingswelten voor 1839 omstreeks de helft der maand Novem ber zal kunnen aanvangen. Z. M. de koning heeft aan den stations chef van den Nederlandschen Rijnspoorweg te Rotterdam den heer Caper doen toekomen een prachtig gouden horclogie van eene bij zondere constructie, als blijk van tevreden heid wegens de door dien heer betoonde ac tiviteit bij het herhaaldelijk doorreizen van Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 21 October De heeren G. C. WithuysS. J. gende zigtbaar Ruyssenaers en werden begroet met driemaal herhaald hoezee der werklieden. De welkomgroet dier man nen wa$ hartelijk gemeend want door tus- schenkomst van onzen consul-gen. verschaft het Egyptische gouvernement brood aan aantal werklieden. Uit Haarlem wordt gemeld d. d. 21 Oct.: In de vorige week is door de arrond.-regtb. alhier, wegens overtreding der wet op het per soneel, een grutter veroordeeld tot eeue geld boete van Jr205.83. Van de vier paarden die hij tot de uitoefening zijner affaire bezig de, had hij er één aangegeven als paard van weelde; evenwel gebruikte hij voor zijn rij tuig niet altijd hetzelfde paard en het is op grond daarvan dat de administratie gemeend heeft, alle vier paarden als belastbaar te moe ten beschouwen. Daar nu sedert jaren het eene gewoonte is geworden, dat zij, die meer paar den voor hun bedrijf houden er slechts één voor de belasting aangeven zoo zal de ver oordeelde van dit vonnis in hooger beroep ko men ten einde voor zich en allen die met hem iu het zelfde geval verkeeren uitgemaakt te zien waaraan zij zich hebben te houden. Uit Almelo wordt gemeld d. d. 20 Oc tober Een stedelijk ambtenaar, als zoodanig alhier sedert jaren bekendmoet zich door kwade practijken reeds lang in het bezit ge steld hebben van gelden die hem niet toe kwamen. De zaak werd eindelijk ontdekt, en de ambtenaar was zoo wijs, zijn ontslag te nemen doch het openbaar ministerie heeft het anders begrepen en dien ten gevolge heeft de policie gisteren avond voornoemden amb tenaar in arrest genomen. Tot dusverre was slechts één boek be kend, hetwelk in de 13de eeuw in Friesland gedrukt is nl. het Freeska landri.ucht,” in 4°. Ofschoon dit werk is uitgegeven zon der naam van drukplaats, drukker en jaartal, mogt men reeds uit den Frieschen tongval waarin het vervat is, besluiten, dat bet in deze provincie zou gedrukt zijn, terwijl de on derzoekingen van verscheidene geleerden en laatstelijk van den heer W. Eekhoff, het meer dau waarschijnlijk maken, dat de drukkerij in een klooster was gevestigd en dat de druk zelf bezorgd was door een’ geestelijke Hidde van Cammingha genaamd. Opmerkelijk is het daarbij dat drie der vier bekende exemplaren van dit boek in Friesland gevonden werden. Dezer dagen heeft men een tweede werk ont dekt, hetwelk, met dezelfde drukletters als het voorgaande vervaardigd, de provinciale en sy nodale statuten van het Utrechtsche bisdom, waaronder ook Friesland behoorde, iu deLa- tijnsche taal bevat. Het mist insgelijks opga ve van plaats, naam van den drukker en jaar taldoch heeft wel signaturen, zoodat het niet vóór het jaar 1471 het licht kan hebben gezien omdat eerst sedert dat jaar de signa turen in gebruik kwamen, Dit boek, insge lijks in Friesland gevonden, levert het bewijs, dat op die Friesche drukkerij meer dau één werk is gedrukt en is het nu zeer mogelijk dat er nog andere soortgelijke gevonden wor den. Het eenig bekende exemplaar dezer sta tuten afkomstig uit de letterkundige nalaten schap van den beroemden Petrus Wiertlsma en aangekocht door den heer W. Eekhoff archivarius der stad Leeuwarden, is door dezen aan de kon. bibliotheek te ’s Gravenhage aan-- geboden alwaar het bij de reeds zoo rijke verzameling van Nederlaudsche drukwerken der XVe eeuw eene waardige plaats heeft gevon den. Uit Ter Apel schrijft men dat in die omstreken in de vorige week vrij wat opschud ding is te weeg gebragt door een drietal Fran- ciskaner monniken die, barrevoets en slechts door een ruw haren kleed bedekt, in het na burige Ruitenbroek waren gekomen om boet predikatiën te houden. Zij waren van een groot aantal priesters vergezeld die telkens na afloop der prediking aan de van alle zijden ook uit ons land toegestroomde menigte de biecht afnamen en giften inzameldenwaarna voor langeren of korteren tijd aflaat verleend werd. De monniken gingen op last van den bis— schop van Munster het land door en werden rijkelijk van gelden voorzien die in de eerste plaats zullen worden aangewend tot het slich ten van kloosters. Reeds is het aantal van deze inrigtingen in Westfalen in den laatste)» tijd aanzienlijk vermeerderd. In Munster zelf is een nieuw Jesuiteu-collegie opgerigt en dezer dagen ingewijd, waartoe door een’koopman in die stad o. a. 20,000 thaler was versterkt Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. 22 October: De hoofdonderwijzei- in de ge meente Linden, beklaagd van op eenen zon dag in dronkenschap de openbare godsdienst oefening in de R. K. kerk aldaar te hebben gestoord is gisteren door de arrondissemenls- reglbank alhier van dit misdrijf vrijgesproken, doch zijn zoon insgelijks daarvan beklaagd schuldig verklaard en in eeue geldboete van vijftig cents veroordeeld. De officier van jus titie is van dit vonnis onmiddellijk in hooger beroep gekomen. Men meldt uit Breda d. d. 20 October Den 18 dezer is alhier aan bet locaal der ko ninklijke militaire akademie, onder praesidiuin van den luitenant-generaal Dtiycker een aan vang gemaakt met het afnemen van examen van onder-officieren der verschillende corpsen van het leger voor den rang van 2den lui tenant. Deze onder-ollicieren worden bij ploe gen door den heer generaal-majoor gouver neur der gemelde akademie, van hunne corp sen opgeroepen ten einde gemelde examina af te leggen. In het laatst der maand Novem ber zullen deze examina voor alle corpsen af- geloopen zijn. Iu het begin der maand Decem ber zal bet procesverbaal daarvan aan den mi nister van oorlog worden aangeboden. Vele jagers en landlieden maken uit het bloeijen van de heidebloem op of er een zach te of strenge Winter te wachten is, en zeld zaam bedriegen zij zich daarin. Deze plant, door de natuur fesïeïnd tot voedsel voor wild en gevogêlte, bloeit slechts in geringe mate als een zachte winter ophanden is, de na tuur levert alsdan genoegzaam voedsel. Bloeit daarentegen, gelijk thans het geval is, deze plant zeer welig, dan kan men op een’stren gen winter rekenen, daar het wild alsdan moet leven van de bloesem van dit kruid dal het ouder de sneöuw opzoekt. Is de opmerking juist dan kan men dus veel koude tegemoet zien. Men verhaalt te Parijs den volgenden kleinen roman. Een der meest beroemde Ooster- sche letterkundigen zocht tot zijnen weten- schappelijkén arbeid onder de studenten hulp, en vond, op aanbeveling van professor II.een jong mensch die sedert vele jaren taalkundi ge studiën met ijver beoefend en even zoo be- COURANT. 4 i ■■■aaiBMMMMMnMgBaMWBMBBgBMMI'MllJBiBiiii HlflegagMMgFWB—BM SNEEKER I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1