NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. .1 13de Jaargang. ZATURDAG den 30 October. 1858.’No.’8Ï. KENNISGEVING. SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. November hare werkzaamheden 1 q BUITENLAND. I lllllllllllülllllllllllllllllllll^ 1 Oct.: geboeid morgen naar Brielle getransporteerd Zahn bewaarder der hypotheken en kadaster en ontvanger der registratie meinen aldaar. Bij Zr. Majs. besluit van den 22 October 1858, no. 70, is benoemd tot raadsheer in het provinciaal geregtshof in Groningen, mr. A. Oudeman thans regter-plaatsvervanger in de arrondissements-regtbank te Groningen. De minister van oorlog heeft eene circu laire aan het leger gerigtwaarbij wordt be paald dat de onderofficieren, die op hun klee- dingfouds schuld mogten hebben daarvoor niet aan korting op hunne soldij onderworpen zullen worden. Het Zondagsblad bevat het volgende Men spreekt in de residentie veel over eene aftreding van het ministerie als hoogst waar schijnlijk, en ook over eene ontbinding der tweede kamer. Men voegt er bij dat aanzienlijke perso nen zich reeds digter aan elkandereu drin gen ten einde gezamenlijk te ageren als het tijd is of te bespieden wat een ander alzoo verrigt. Men mompelt hier en daar van een ministerie Van Hall en Van Reenen. Maar leven wij dan in eene crisis Wel neen! maar in de voorbereiding tot iets gewigligs.” Ter bevestiging van het vroeger medege deelde berigtnopens de viering van den ver jaardag des konings, slrekke dat door het departement van marine eene circulaire aan de vloot is uitgevaardigd inhoudende dat Z. Ms. verjaardag den 19 Februarij a. s. weder zal gevierd worden. Eene circulaire van denzelf- den inhoud is door den minister van oorlog aan het leger gerigt, terwijl ook door het de partement van koloniën aan het leger in Ned. ïudië is kennis gegeven, dat de verjaardag van den koning voortaau weder afzonderlijk zal wor den gevierd. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 23 October: Dezer dagen is met bestemming naar de Kaap de Goede Hoop van deze stad ver trokken het Nederlandsch barkschip Bulger- steyn kapt. B. Verhagen. Met dezen bodem doen 80 jeugdige emigranten de reis, gezon den op ontvangen aanvraag, door de te de- zw zake bestaande commissie, en bovendien 50 andere personen welke, niet aangevraagd, op avontuur gaan. Deze zijn meest allen am bachtslieden en arbeiders, en daaronder be vinden zich vele huisvaders met hunne gezin nen. Met genoegen verneemt men, dat de oog ziekte, waaraan, zoo als wij onlangs berigtten, de heer W. Hendriksz te Zuiderbrug, lijdt, en die aanvankelijk eene zeer gevaarlijke wen ding had genomen gelukkig in zooverre in hevigheid is afgenomen dat er alle hoop be staat dat deze.geachte geneesheer weldra zijne practijk zal kunnen hervatten. Uit Edam wordt gemeld d. d. 24 Oct.: Heden nam, onder toevloed eener groote scha re afscheid van de gemeente de algemeen ge achte leeraar A. Moensmet eene leerrede over Philipp. 1: 27. Men meldt uit Hellevoetsluis d. d. 23 Gisteren avond is hier gevankelijk en van Ouddorp binnengebragt en heden 1 een man, die, naar men verneemt, een’arbeider met een mes zoodanig beeft verwond dat hij dadelijk op de plaats zou zijn dood gebleven. Uit Apeldoorn wordt gemeld d. d. 25 October Z. M. de koning heeft aan de ar beiders op het koninklijk domein het Loo ge durende den aanstaanden winter het verhoog de zomerloon toegestaan voorts heeft Z. M. last gegeven tot den aanleg van een’grindweg van het Park naar het Wijsselsche Bosch en tot den aanbouw van een huis met drie ar beiderswoningen aan dien grindweg buiten het Park. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 23 Oct.: Door de arr.-regtb. alhier is een geneeskundig onderzoek gelast naar den gezondheidstoestand van A. B. R., sedert 5 Aug. jl. in het huis van arrest alhier gearresteerd, verdacht van moed willige brandstichting iu zijn’stoom-oliemolen te Dronrijp. Daar deze persoon bij tusschen- poozen aan vlagen van krankzinnigheid lijdt, schijnt er vermoeden te bestaan, dat hij bo vengenoemd feit ook in zoodanigen toestand zou hebben gepleegd. Het onderzoek is opge dragen aan de heeren E. H. Willems officier van gezondheid belast met de geneeskundige dienst bij de gevangenissen en A. Frijda, med. doctor alhier. Op het verzoekschrift van R. D. Smeding c. s., te Leeuwarden heeft Z. M. goedgekeurd de statuten der vereeniging Eigen brood bo venal te Leeuwarden, welke vereeniging zich ten doel stelt, het maatschappelijk geluk der min der gegoeden van de Hervormde gemeente te Leeuwarden te bevorderen, door hun, die gee- ne vaste of winterbedeeling hebben betere en goedkoopere woningen te verschaffen. Men meldt uit Groningen d. d. 23 Octo ber Den 22sten werd alhier door eene com missie van zee-officieren ten dien einde door den minister van marine herwaarts gecommit teerd een onderzoek bewerkstelligd nopens de bekwaamheid van een zestal jongelingen bij de kweekschool voor de zeevaart alhier. Ook nu was de commissie weder zeer tevreden met het resultaat van het onderrigt dat door het per soneel van de hier gestationeerde kanonneer boot aan de kweekelingen wordt gegeven en zijn wederom 4 jongelieden goedgekeurd, waar van één als bijzonder ontwikkeld tot boott- mansleerling zal worden aanbevolen. Uit Breda wordt gemeld d. d. 25 Oct.; Voor eenige dagen is door den ijver der ma rechaussee gelukt, den dief, die sedert drieja ren gedurig koeijen uit de weide stal te ar resteren zoodat men hoopt nu voor goed van die brutale diefstallen bevrijd te worden. Men verzekert, dat de dief, Vermaal genoemd, de koeijen schoenen aantrok, waardoor bij noch voetstappen noch spoor dezer dieren achterliet. Dezer dagen is eene dienstmeid te Dix- muide bijna bet slagtoffer geworden van een’ oorworm die op zijn gemak in haar hoofd was komen huisvesten en zich ten kosteharer hersens vet kweekte. Groote en gedurige hoofd pijn was het gevolg van de knagingen van dit diertje. Om daarvan verlost te zijn,suoof de dochter tabak op dit hielp niettoen nam zij hare toevlugt tot peper: dit gelukte zeer goed; het beestje is, na acht dagen in haar hoofd verbleven te hebbendood uit haren neus gevallen. Om zich een denkbeeld te kunnen vor men van den verbazenden omvang der schoen makerij te Waalwijk, behoeft meu slechts de LONDEN 20 October. Ouder de vrou wen van Colchester is dezer dagen eene petitie aan de koningin onderteekend houdende ver zoek om de oorbiecht, zooals die door som mige Anglicaanscbe geestelijken in zwang ge- bragt wordt te weren. LONDEN, 21 October. Gisteren is, met goedkeuring van vier vijfden der aandeelhou ders in den Great Eastern (den Leviathan) bepaald besloten dat de oorsponkelijke maat schappij ontbonden en eene nieuwe compag nie gevormd zal worden terwijl de kosten van bouwen en te water brengen bedragende 7,680,000, aan de nieuwe compagnie maar voor de helft zullen worden in rekening gebragt. LONDEN25 October. De heer Lionel Rothschild heeft 2000 p. st. (ƒ24,000) aan de city-school geschonken, ten einde de renten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK brengen ter kennis der in gezetenen dat door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van den 23 October jl. is vastgesteld het aanvullings-kohier van de belas ting op de binnen deze gemeente gehouden wordende Honden voor het jaar 1838 en dat hetzelve van heden af gedurende acht dagen ter Secretarie dezer gemeente voor eeu’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 27 October 1858. Burgemeester en IVethouders voornoemd WOUDA. ])e Secretaris HACA. digen toestand, eene voorname de Cesena voor er beproefd wordt, in het belang niet zal kunnen strekken om derenden ondergang te redden, doeu herleven 1” roept hij uit te verwezenlijken droom Ónmogelijk! gelijk onmogelijk Kan men een’ graankor rel op eene rots doen ontkiemeu Kan men bloed uit een’ steen doen komen Kan de dood het leven geven Voor den overledene rigt men een grafteeken op, maar maakt men geene wieg. Het is jammer, dat het lijklaken nog niet gereed is, want het ontzielde lig— chaam wacht er reeds op.” In strijd met gehechtheid der Israëlilen aan hunne oude godsdienstvormen is er te Baltimore eene Israëlitische kerk ingewijd waar de leden van die oude vormen afwijken. Er is een orgel in de kerk onder begeleiding waarvan lofzangen in het Engelsch worden aangeheven er is een gebedenboek aangeno men de mannen en vrouwen zitten nevens elkander; terwijl alle spijzen, ook varkens- vleesch mogen gegeten W'orden. Alleen hou den de leden zich aan de viering van den 7den dag als sabbath. De stoomschroefboot Chase is te Huil aan gekomen met 9 walvisschen159 walrussen, 150 ton traan en 71/, ton balein en heeft berigten medegebragt van Straat Davis. De vangst van 17 schepen beliep 24 walvisschen, en zij hadden 176 ton traan aan boord. Volgens de Ttwies-correspondentie uit In- dië, zijn er 40,000 Inlandsche soldaten van het Bengaalsche leger gesneuveld of ter dood ge bragt en is het leger de sterfte ten gevolge van ziekte, wonden en gebrek daarenboven iu aanmerking genomen tot op 40 per 100 ge smolten. Te Radowitz in Bosnië is een zeer ern stige opstand uitgebarsten waarbij zestig Mu zelmannen werden vermoord. Te Odjac zijn al de Muzelmansche grondeigenaren gedood. Kia- ni-pacha trekt met eene aanzienlijke legermagt tegen de oproerlingen op. Kandia zal, naar men verwachteerlang het tooneel eener verschrikkelijke uitbarsting ziju daar de Christenen onmogelijk langer de afpersingen en knevelarijen der Albanesche troe pen kunnen verdragen. SNEEK., 29 October. De tweede kamer der staleu-geueraal zal naar men verneemtdings- dag den 9 November hare werkzaamheden hervatten. In de troonrede werd aangekondigd dat in den loop der zitting wederom zou worden aangeboden een wetsontwerp houdende bepa lingen omtrent den doortogt en het vervoer van landverhuizers. Thans verneemt men, dat dit wetsontwerp in gereeedheid is en eerlang van regeringswege aan de stalen-generaal zal worden aangeboden. Het bevestigt zich dat het Z. M. on langs behaagd heeft den minister van staat den lieer J. C. Baudtot den adelstand te verheffen en wel met den titel van baron. Door Z. M. is benoemd tot plaatsvervan gend kantonregter te Heerenveen J. G. W. van het en do- verzeudingen na te gaan welke wekelijks, ja dagelijks plaats hebben. Zoo heeft onder an deren, en zoo zijn er meer, een schoenmakers- baas L. E. K.maandelijks p. m. 1000 paar schoenen laarzen enz. verzonden. Indien men daarbij in aanmerking neemt hoeveel bazen er nog zijn, die zelven wekelijks hunne waar ter •juarkt brengen zoo behoeft men niet ver wonderd te zijn wanneer het getal der ver zonden wordende schoeumakersproducten 5000 paar per maand bedraagt. Niettegenstaande de prijs van het leder sedert primo Sept, met 15 cents op het kilo verhoogd is, blijft deze drukke verzending nog steeds voortduren. Te Parijs ziet het licht een vlugschrift van den heer Amédèe Cesena getiteldEnge land en Rusland f bevattende eene beschou wing en beoordeeling uit een Fransch gezigts - punt van Europa’s tegenwoordigen staatkun- In dit werk beslaat Turkije plaats, en ruiterlijk komt de heer zijn gevoelen uit, dat al wat van dat rijk, het van een’na- Turkije te on mogelijk onmo-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1