NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET AKHONDISSE1IENT SNEER. 1858. No. 88. WOENSDAG den 3 November. 13de Jaargang. Hiiww SNEEKER COURANT. 1 belangrijke zoodat zij den advo- voor hem B r van den 28 8) wegens die ge- ft Eerstdaags zal de deelneming In de maat schappij betreffende de kolonisatie op eene der buiten-bezittingen in den Indiscllen ar chipel worden opengesteld. Aan de heeren Van Vlissingen c. s. zonde op hunne aanvra ge reeds de concessie verleend zijn. Den 21 dezer werd in de St. Pieters kerk te Leyden het jaarlijkse!) verslag gedaan van den toestand en de verrigtingen van het Nederlandse!) Bijbelgenootschap. De inkom sten van 1 Mei 1857 tot 50 April 1838 be droegen ƒ79,797.985, de uitgaven ƒ62,832.145. Het getal uitgereikte Bijbels en Testamenten was klimmende en heeft het cijfer bereikt van 59,680 exemplaren, waaronder 9832 Bij bels, 2248 Oude en Nieuwe Testamenten en 33 gedeelten van den Bijbel. Het getal uit gereikte exemplaren van de stichting in 1813 af tot 50 April jl. bedroeg 216,769 Bijbels, 21,949 Oude en 460,546 Nieuwe Testamen ten te zamen 698,064 exemplaren. Uit Amersfoort wordt gemeld d. d. 28 Oct.: Zondag avond werden nabij deze stad door rijks veld wachters en de Amersfoortsche policie acht deserteurs van het koloniaal werf depot te Harderwijk gearresteerd en alhier bin- nengebragt. Zij zijn gisteren van hier naar Arnhem getransporteerd, om voor den krijgs raad teregt te staan. Men meldt uit Vlaardingen als een be wijs van bijzonder schrale haringvangst, dat sedert eenige dagen aldaar verscheidene sche pen zijn binnengekomen welke 18 weken zijn uit geweest en niet meer dan van 60 tot 150 ton haring hebben gevangen waarbij in aanmerking moet worden genomen dat in vorige jaren de gemiddelde vangst 500 ton bedroeg. Indien de schepen welke voor de tweede reis zijn uitgezeildnaar evenredig heid niet meer vangen dan zal dit jaar een zeer zwaar verlies voor die stad opleveren. Den 25 October jl. werd te Ouddorp bij den kastelein B. een zilveren horologie ver loot. Zoo als gewoonlijk waren hierbij ee ne partij boerenknapen tegenwoordig, en het gebruiken van jenever werd niet vergeten ten gevolge waarvan twee boerenknapen be neveld door het sterk gebruik van dien drank, in twist geraakten welke twist zoo hevig liep, dat zij elkander met messen vechtende aanvielen en een dier knapen zijne tegen partij met zijn mes zulk een’ hevigen steek in den onderbuik toebragt dat de ingewan den er uit puilden en hij aan de gevolgen daarvan den 24 October is overleden. De da der is gevat en gevankelijk naar Brielle gebragt. In een huisgezin te Kampen alwaar de familie anijsmelk had gedronken werden drie personen ernstig ongesteld. De verschijnselen deden den geneeskundige, die ter hulpgeroe pen was aan vergiftiging denken bij onder zoek bleek dat in het anijszaad een ander soort van zaad aanwezig was, waaraan de ongesteldheid wordt loegeschreven. De lijders zijn met den schrik vrijgekomen, en door het gebruiken van azijn spoedig hersteld. Voor de burgerlijke regtbank te Antwerpen is onlangs eene ongewone zaak behandeld. Een zekere Moons, landbouwer te Deurne, had den tolgaarder van Bornsbeek gedagvaard, ter zake dat deze hem één’ cent te veel als tol had laten betalen. De regtbank heeft hem zij.ne vordering tot teruggave van den cent toege wezen. De geregtskosten in deze 1 zaak bedragen ongeveer 40 fr. voor den grifE.er der regtbank en caat voordeeliger is geweest dan die het proces gewonnen heeft. De Parijsche weerkundigen hebben de ta bellen der beide vorige eeuwen doorzocht maar daarin geen’ 16 17 of 18 October aan getroffen op welken men 300 als in dit jaar, 23 centigraden warmte had, waaruit blijkt, dat de herfst van 1858 tot de zachtste be hoort, welke men in midden-Europa sedert eeuwen gehad heeft. Dezer dagen werd voor de correctionele regtbank te Parijs de zaak behandeld van een’ priester, die, als onderwijzer op de school Saint-Nicolas in de rue de Vaugirard aldaar, een' zijner leerlingen zoodanig heeft geschopt, (lat het kind aan de gevolgen der misbande- BEKE NDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKgelet op de resolutie van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer provin cie van den 14 September 1855, no. en van den 28 December 1844 no. 158, ma ken door deze aan de belanghebbenden be leenddat, ingevolge art. 27 der wet op het personeel van den 29 Maart 1855 [Staatsblad no. 4), een ieder gehouden is aangifte te doen van zoodanige perceelen welke op den 15 Mei dezes jaars niet in gebruik waren, of, door 'eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedu rende den loop des dienstjaars in gebruik ge nomen of van mobilair voorzien worden; voor het aanschaffen van meerdere dienst- en werk- boden of paarden dan op den 15 Mei worden gehouden en eindelijk voor het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voor werpen van de 5e en 6e grondslagen, als aan vankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd zijn zoo mede van paarden die in den loop des jaars het tweede viertal hunner melktanden hebben verloren. Zullende de aangiften hiervan moeten geschieden ten kan tore van den ontvanger alvorens die omstan digheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd, dat, naar luid van art. 7 der wet van den 24 April 1845 [Staatsblad no. 15), van alle gebouwen, welke nieuw gesticht, vernieuwd, vergroot of uitgebreid worden door de belanghebben den binnen zes maanden na de in gebruik stelling dier perceelen of nadat dezelve voor het eerst geheel of ten deele worden betrok ken aan de zetters der gemeente aangifte moet worden gedaan daar bij verzuim dier aan gifte wordt verbeurd de aanspraak op de vrijdommen welke bij de wet Maart 1828 [Staatsblad no. bouwen zijn toegekend. En opdat deze kome ter algemeene kennis- sezal deze worden afgekondigd zoo als ge bruikelijk is. Sueek den 27 October 1853. Burgemeester en TVethouders voornoemd WOLIJA. De Secretaris HAGA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK2 November. Van den 25 tot en met den 29 Oct. zijn in deze provincie 54 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5951. Nadat de nieuwe leeraar bij de Hervorm de gemeente alhier, ds. A. Moens, op zondag morgen jl. door zijnen oudsten ambtsbroeder, ds. D. A. de Groot, op eene plegtige wijze Was bevestigd geworden heeft zijn weleerw. op den avond van dien dag, voor eene zeer talrijke schare van toehoorders, zijn dienst werk onder baar aanvaard met het houden ee- ner leerrede over Philipp. 5: 12 en 17a. Wij wenschen den nieuwen leeraar met zijne ambtsbroeders alhier van ganscher harte de noodige kracht en ondersteuning en den ruim- sten zegen toe op hunnen arbeid! Naar men verneemt, zullen de ontwerpen van wet tot emancipatie der slaven iu Ned. West-Indië eerstdaags door de regering aan de staten-generaal worden ingediend. Bij kon. besluit is benoemd tot com missaris van policie te Dockum F. A. E. van der Pluym thans wonende te Middelburg. Men verneemt dat aan de heeren Van Gend en Loos vergunning is verleend, om met Imo November dezes jaars de passagiersvracht hunner diligence-ondernemiugen met 5 cents per uur te verhoogen. De heer mr. L. graaf Van Heiden Reine- stein, door Z. M. herbenoemd tot kantonreg- ter te Assen, had daardoor opgehouden lid van de tweede kamer te zijn. Ter vervulling de zer vacature in bet district Assen zijn dezer dagen ingekomen 651 stembiljetten waar van de heer mr. L. graaf Van Heiden Reine- stein aftredend lid 467 stemmen op zich heelt vereenigd zoodat hij tot lid van de twee de kamer is herkozen. ling overleden is. De uitspraak der regtbank is nog niet bekend. •*- Op last van keizer Napoleon III zullen rille huizen te Parijs, waaraan eenige histo rische herinnering uit het leven van Napoleon I verbonden is met een inschrift worden voor zien. Zoo kreeg dezer dagen het huis no. 5 op den Quai de Conti het volgende: His torische herinnering. N. 1795. Keizer Napo leon Bonaparte heeft t bij het verlaten der school te Brienne t eene kamer op de vijfde verdieping van dit huis bewoond,” Naar men verneemt heeft de patiselijke nuntius te Parijs aan graaf Walewski zijnen wensch kenbaar gemaakt, te weten of het ar tikel van den heer Renée in den Cunstitution- nel betreffende de zaak Mortara van de Frau- sche regering is uitgegaan. Graaf WaleVVski moet hierop geen bepaald bevestigend of ont kennend antwoord gegeven maar zich op zulk eene wijze uitgelaten hebben f dat de vraag niet herhaald zal worden. Het Algemeen Christelijk E’erbond ge vestigd in Frankrijk, en zamengesteld uit Pro testanten en Katholieken heeft aan den paus een adres ingezonden waarin met kracht en nadruk wordt aangedrongen op de vrijlating van het kind Mortara. Eene beschouwing van de Patrie, aan gaande de zaak van den jeugdigen Mortara geeft aan eenen Parijschen correspondent van den Préeurseur de volgende lezeuswaarde re gelen in de pen Tot welk eene verwarring moet men al niet geraken welke ongerijmdheden moet men al niet zeggen als men zulk eene slechte zaak tegen de openbare meening in de geheèle we reld tegen het gezond verstand en de gevoe lens van alle menschen verdedigt Hoe wat de maatschappij in Frankrijk, eene wezenlijk Katholieke maatschappij de Univers her haalt het eiken dag afkeurt en veroordeelt, eene daad die de Fransche wet streng straft de diefstal, de onregtvaardige opsluiting van een aan zijne ouders ontrukt kind eene mis daad door gevestigde regtbanken en het gewe ten van iederen mensch veroordeeld moet te Rome ongestraft blijven Wat zeg ik dit afschuwelijk feit zal in de eeuwige stad een verdienstelijk feit, een werk Gode aangenaam, iets heiligs wezen Wien denkt men hier te kunnen misleiden Is er dus een goed en een kwaad voor Frankrijk, bet Katholieke land en een goed en kwaad voor Rome, den zetel der Katholieke wereld Is er dan een God voor de Katholieken van Rome en een andere God voor de Fransche Katholieken Heeft de Goddelijke Schepper niet de wet der natuur als algemeene wet vastgesteld En als men in Zijnen naam die wet der natuur door de kanonieke wetten der kerk wil om verwerpen wil men dan niet hel Goddelijke werk zelf vernietigen, om er onverdraagzaam heid en menschelijke dweepzucht voor in de plaats te stellen? Is het niet God lasteren, als men Zijnen Heiligen naam inroept, om de natuurwet te vernietigen, door Hem zelven in gesteld en die het kind door onverbreekbare banden aan zijne ouders verbindt De Donaicerth en de Austerlitzde twee Fransche schepen die vóór Lissabon hadden post gevat, zijn van daar weder vertrokken, geleidende den Charles George, over welken bodem kapt. Rouxel het bevel weder heeft aan vaard. Ook de Requin heeft den Taag verla ten en alleen de Coligny is op die rivier ge stationeerd gebleven. Door het doen van eenige graafwerken in eene enge, straat te Londen werd eene gas pij p lek. Den ochtend na liet verrigten dier werkzaamheden bleven de vensters van een ar beidersgezin bestaande uit man en vrouw benevens eene aankomende dochter en twee jeugdige kinderen gesloten. Dit maakte de bureu ongerust en men drong derhalve door een venster in het huis, waar men al de be woners door het uitgestroomde en opgehoopte gas bewusteloos vond. Al de aangewende hulp middelen der kunst vermogten alleen de moe der en het jongste kind in het leven terug te roepen doch men vreest ook dezen niet te zullen kunnen behouden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1