NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 89. 13de Jaargang. den 6 November. ZATURDAG I I LArlo .Tnnr<rnn<r SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. neer liep I Het examen wordt in het openbaar Het wordt tweemaal 24 uur vó'r Thans had hij in 40 kilo, en len- niet geslolene bee- ruim 60 jaren doch leefde met zijne vrouw, welke gezegd wordt aan vlagen van krank zinnigheid te lijden niet in de beste harrao- Men verzekert dat Orsini’s broeder zich thans in België bevindt en met noodlottige voornemens wil trachten in Frankrijk te ge raken. Op de Fransch-Belgische Jgrenzen is daarom de waakzaamheid der keizerlijke poli— cie meer dan verdubbeld. In Frankrijk is een feit voorgevallen waarop door den Indép. Beige de aandacht van den Univers en de geheele ultramoutaansche pers wordt gevestigd. De kinderen van een’ der veroordeelden in de treurige zaak Pechard, nl. van den Israëliet Gugenheim waren in het godshuis te Caen geplaatst waar de zusters van liefde hen hadden onderwezen in de Chris telijke godsdienst en daarna gedoopt. De op perrabbijn van Parijs, hiervan onderrigtgaf er kennis van aan den prefecten eischte dat de kinderen Gugenheim het geslicht zouden verlaten en bij Israéliten worden besteed. De prefect van het departement Calvados vroeg instructiën bij de regering, en deze gaf on middellijk bevel, dat aan het verlangen van den opperrabbijn zou worden voldaan ofschoon de vader der kinderen wier lot hij zich had aangetrokkén, ten gevolge zijner veroordeel!ng alle regt op hen verloren had. In het dorp Eliebij Nantes, W’oont tegenwoordig eene vrouw met twee mannen. Zij was 16 jaren geleden met een man ge huwd genaamd Ascouetdie spoedig na de bruiloft als matroos dienst nam op een koop vaardijschip. Dit vaartuig leed in de Indische Zee schipbreuk. Het gelukte Ascouet, zich op een eiland te redden waar hij gedurende 8 jaren onder w’ilden leefde. Eindelijk gelukte het hem te ontkomen. Door een vreemd schip opgenomen deed hij daarop 7 jaren dienst. Eenige dagen geleden kwam hij te huis en vond zijne vrouw sedert 18 maanden gehuwd. De regtbank te Nantes zal over de ze zaak uitspraak doen. [Volgens later berigt, moet de eerste man werkelijk overleden zijndoch is de vrouw door den persoon, die zich daarvoor uitgaf, zoodanig geschriktdat zij na eene ontijdige verlossing bezweken is Hij is gearresteerd.] Reeds dikwijls is gemeld, dat de crino line een voortreffelijk middel is om te stuiken. De Moniteur behelst weder eenige voorbeelden van smokkelarij met behulp van dal kleediiig stuk als de crinoline dien naam verdient. Op de brug bij Kehl houden de commiezen bijzod- der scherp het oog op de vrouwen en hebben zij voor eenige dagen aangehouden: eene meid, die een shawl van 1500 fr. waarde, eene dame, die twee shawls, eene andere juffer, die zelfs elf fijne omslagdoeken ouder de crinoline wil de binnensmokkelen en ten dien einde zich op het postkarretje hadden geplaatst. De voor naamste vangst was echter die bij prinses Bu tera die 1 lOO stuks sigaren en eene menigte Boheemsch glaswerk op dezelfde wijze had ver borgen. Naar men uit het Badensche verneemt, zijn de onderhandelingen met den pauselijkeu Stoel over het concordaat inderdaad afgebro ken. Ook de Keur-Hessische regering vol hardt in de verdragen met Rome en wil niets van een concordaat weten. De Nassausche re gering denkt evenzoo en de Wurlembergsche tweede kamer schijnt ongeneigd te zijn het door de regering met den paus gesloten con cordaat goed te keuren. Het Hoogduitsch maandschrift voor po mologie en practische ooflkweekerij deelt bet volgende mede, waarin een kundig Hongaar- sche boomkweker, Siebenfreund een eenvou dig middel aan de band geeft lot afwending van de vernielingen der mollen. Ik behoor, zoo zegt genoemde Sieben freund tot de groole vereerders der mollen en als ik ze in mijne boomkweekerijen ver meerderen kan, doe ik het zeker, wijl ik in eiken mol eenen vriend meer heb, die mij van de lastige vijanden mijner boompjes in de aarde zoekt te bevrijden. Veroorlooft zich echter een dezer woelers eene wandeling in mijnen moestuin, dan verandert de betrekking, en de goede vriend wordt, bij zijne bedoe- blos op de kaken door kracht en vlugheid verbazing wekken. Uit de groote menigte van goede resultaten moge een enkel voor beeld hier het gezegde staven. Het is van een der leerlingen, die, toen hij in 1853 toe trad door bleekzucht en onvolkomene ont wikkeling de bezorgdheid der ouders in de hoogste mate opwekte, w.dke thans het oo- genblik zegenen dat zij bunnen zoon aan de oefening lieten deelnemen. Bij zijne komst was hij 13 jaren oud en had het voorkomen van een kind van 10 jaren woog circa 50 kilo en had nog maar weinig krachtsontwik keling zoodat bij met de linkerhand slechts eveu 55 kilo kon trekken. Maart 1858 de zwaarte van denskracht of vermogen om nen even als men gewoon is gewigt op te beuren 245 kilo op te houden. Maar bo venal opmerkelijk is de voortgang van 6 maan den later (in Sept.) toen was zijne zwaarte 52 kilo, spankracht regterarm 70, dito lin kerarm 71 en lendenskracbt 250 kilo. Zulke feiten hebben meer gewigt dan de schoonste lofrede over het nut der gymuastie. Mogen deze regelen dienen, om, bij de erkenning van en den dank voor de doelmatige zorgen van het bestuur en den verdienden lof aan den bekwamen onderwijzer H. J. Tunsch, weêr- klauk te vinden bij dezulken, die nog weifelen nu gebruik te maken van de doeltreffende gelegenheid tot eene heilzame ligchamelijke ontwikkeling hunner kinderen hier en el ders aangeboden. Uit Texel wordt gemeld d. d. 25 Octo berVoor eenige dagen had alhier een tra- gi-comisch voorval plaats. Een boer ontdek te des morgens in een nabij gelegen boschje een vreemd beest, dat veel overeenkomst met een wolf had onophoudelijk het bosch op en neer liep en op ’s mans kudde schapen scheen te loeren. In allerijl vloog hij henen naar huis en keerde met zijn twee zoons, die zeer verschrikt op het geroep huns vaders: help help 1 een wolf! een wolf!” zich wapenden met bijlen en knuppels, naar den vijand te rug. Men beraadslaagde, hoe het ondier magtig te worden en besloot het vee bij elkander te haleu en in veiligheid te brengen daarna trokken de wapenbroeders ten strijde. Bij het boschje kwam het zoogenaamd ondier te voorschijn de strijders zetten het op een loo- penen het ondier?... was een tamme vos van den heer L. die des nachts was gede serteerd en hen achtervolgde, waarschijnlijk uit behoefte aan voedsel. De benaauwde strij - ders baricadeerden zich in hunne woning en wierpen door het zolderluik zoolang met allerlei voorwerpen op hel tamme vosje dat het arme dier eindelijk onder de hevigste smar ten bezweek; de overwonnene vijand werd in triomf naar den burgemeester gebragtwaar de vergissing terstond aan het licht kwam. De huid van het slagtoffer weid opgeslopt en is naar men zegt in de verzameling van den heer Slot vooreen’ ieder ter bezigtigiug, als eene schoone herinnering aan de koene daad. Uit VVaniieperveen wordt gemeld d. d. 51 October: Gepasseerden maandag morgen had alhier een plotseling sterfgeval plaats dat zoodanig de algemeene aandacht tot zich trok dat er op last van den heer burgemees ter dezer gemeente door een bevoegd med. doc- ter eene lijkschouwing werd gehouden. Hel proces-verbaal dezer onderzoeking naar den heer officier van justitie te Zwolle opgezon den arriveerden hier woensdag morgen be halve genoemde heer, de heer regter-com- missaris benevens dtene daartoe benoemde ge neeskundige commissie. Na de vrouw van den overledene voorloopig gehoord te hebben, ging men over tot de opening van het lig- chaam waaruit de noodige deelen verzegeld werden medegenomen. Een nader in te stel len scheikundig onderzoek, waarmede belast zijn de bh. dr. S. P. Kros en R. Meulenhof, apotheker te Zwolle, zal weldra beslissen of de dood van den bedoelden persoon veroor zaakt werd door vergiftigingzoo als alge meen geloofd wordt dan of eenig ander on geval hem deed omkomen. De overledene, een welgesteld ingezeten dezer gemeente was SNEEK 5 November. Het Staatsblad no. 71 behelst het koninklijk besluit van den 25 October 1858 houdende nadere bepalingen ten aanzien van het af te leggen examen door hen, die op eene buitenlandsche akademie een di ploma als medicinae doctor hebben verkregen, bevattende de navolgende artikelen Art. 1. De duur van het nader examen ingevolge art. 8 en 9 der wel van den 12 Maart 181b {Staatsblad no. 16), voor de geneeskun dige faculteiten aan de hoogescholen af te leg gen door hen die een diploma als medicinae doctor op eene buitenlandsche akademie heb ben verkregen wordt bepaald op drie volle uren. De taal daarbij te bezigen is voor Nederlanders de Nederlandsche, voor vreemde lingen hunne moedertaal ingeval de exami natoren zich daarin .genoegzaam verstaanbaar weten uit te drukken en anders de Neder landsche of de Latijnsche taal ter keuze van den examinandus. De kosten van het examen bedragen waarvan een derde onder de examiua- wordl verdeeld en het overige gestort het akademisch fondsingesteld krachtens besluit vau den 13 October 1836 Art. 2. J-150, toren in koninklijk DO. 91. Art. 5. gehouden, den dag, waarop het plaats heeftschriftelijk aangekondigd aan het akademiegebouw. Art. 4. Die afgewezen is, wordt niet weder tot het afleggen van examen toegelaten op het zelfde buitenlandsche diploma. Z. M. heeft benoemd tot substituut-grif- ïier bij de arrondissements-regtbank te Sneek mr. H. J. Alberdaadvocaat te Leeuwarden. Naar men zerzekert zou de heer Harden- berg benoemd worden tot inspecteur-generaal der militaire administratie, met den rang van generaal-majoor. Verder bestaat het plan, om 16 kapiteins uit de regementen te nemen en aan het departement van oorlog te plaatsen als mede om do grenediers en jagers meer bepaald tot een keur-corps of eene koninklijke garde te verheffen en den officieren daarvan verhoog de soldij toe te leggen ook als zij niet in de residentie in garnizoen zijn. De officieren van gezondheidin de residentie geplaatst zoudeu de gewone toelage niet meer ontvan gen. Naar men verneemt, zijn bij koninklijk be sluit van den 14 October jl. twee der drie kerkvoogden te Adorp (provincie Groningen), met name de heeren J. W. Koning en A. Numan van deze hunne betrekking ontsla gen, wegens wederspannigheid tegen wettelij ke bepalingen. Volgens berigten uit Batavia van den 8 September, was den 4den de 18de verjaar dag van Z. K. H. den prins van Oranje, zijnde de dag, waarop de jeugdige vorst is ingelreden in de regten hem bij de grond wet toegekend in de hoofdplaals van Nederl. Indie plegtig gevierd. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 29 October Heden werd hier ter stede eene militaire plegtigheid gevierd die tot de zeld zaamheden behoort namelijk het uitreiken van eene gouden medaille met brevet voor meer dan 50 jaren trouwe dienst aan den opzigter der artillerie, 1ste klasse, Peelers, alhier in garnizoen. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 1 November: Zaturdag jl. werden gelijk jaar lijks eenmaal geschiedt, in het bijzijn van heeren bestuurderen en de ouders der leerlin gen aan de school voor gymuastie enz. op- gerigt door de beide Amsterdamsche departe menten der maatschappij Tot Nut van 't Al gemeen f proeven afgelegd van de resultaten, door het onderwijs verkregen. Belangstellend hebben wij die oefeningen bijgewoond en het verheugt ons, dat de bloei en voortreffelijke werking dezer weldadige inrigling daardoor op nieuw zonneklaar bleken. Meer echter rijst de waarde der inrigting door feilen, bij ons bekend vau vele thans ontwikkelde kua- peu die nog kort te voren gebogen en in eengezakt voortslenterden en thans met den

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1