NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1 1858. No. 90. 13de Jaargang. WOENSDAG den 10 November. Geldleening van ƒ88,001). i' t l r 5 1 ti t a r Tnnr(rnn«r SNEEKER COURANT. J lijksche i I BINNEN- EN BUITENLAND. 3 op M»W»llllllli!) 3 i i i r j s i e van op liet koninklijk paleis in (luizend gulden, die ook, des verkiezende, in twee stuks ieder van kunnen een’ aanvang maken met het het ontwerp van wet hou- j van eenige artikelen der den noorder-spoorweg. meldt uit ’s Gravenhage d. d. 6 Z. M. de koning en Z. K. H. de Oranje hebben heden morgen ten een bij zon - van de tweede kamer der staten-generaal in de afdeelingen onderzoek van dende bekrachtiging concessie voor Men November prins 1 10 uur der gehoor ontvangen den voorzitter en de le de synodale commissie der Ned. Herv. nen van aan den den oever spelen- I zijne verantwoordelijkheid te dekken, dan zal onze tijd ten minste den roem hebben dat hij door zijne deftigste organen beeft gepro testeerd tegen eene daad van schennis der menschheid openbaar alle solidariteit heeft van zich geworpen met eene handeling zoo onwederlegbaar door alle godsdiensten gelaakt, en het bewijs heeft geleverd dat de verschil lende Christelijke kerken onderling verbonden zijn door een’ band van sympathie, welke zij weten uit te strekken tot de belijders van alle godsdiensten. De geest van verdraagzaamheid liefde en verhevene vroomheid, die in het adres van het Algemeen Christelijk Herbond doorstraalt, kan ons slechts in deze aangename overtuiging versterken, en ons voor zijne ontwerpers met geen ander gevoel bezielen dan van eene die pe erkentelijkheid,” van binnen- van den 6 den heer H. Ciz. Wouda, te Sneek, Het PLAATSELIJK BESTUUR van 5ZVEEK is voornemens te negotiëren een kapitaal van achtentachtig duizend gulden bij aandeelen van duizend gulden, die ook, des verkiezende, vijfhonderd gulden, worden gesplitsttot daarstelliug en bestuur eener Gas-fabrijk, tegen eene jaar- rente van vier en een half pet. de ingeschrevene kapitalen zullen moeten wor den gestort op den 15 Mei en 15 Augustus 1859 telkens 25 pet., en op den 15 Mei 1860 50 pct., met vrijlating evenwel aan de inschrijvers, om op den 15 Mei en 15 Au gustus meer te storten dan 25 pet. terwijl Burgemeester en Wethouders zijn gemagtigd, om wanneer daartegen geene bezwaren be staanop verzoek van inschrijvers de betaling te verdagen. In deze geldleening zal kunnen worden ingeschreven, gedurende de maand December aanstaande, op werkdagen, voormid- dags van tien tot namiddags één uur, ten zij de zelve vroeger zal zijn volgeteekend, ter Secreta rie dezer gemeente, waar inmiddels inzage van het plan zal kunnen worden genomen. Aan gepatenteerde kassiers of handelaars in effecten zal een vierde pet. courtage wor den toegestaan voor inschrijvingen door hen gedaan. Sneek den 8 November 1858. WOUDA Burgemeester. HAGA Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat in hunne verga dering van heden Van de schuld spruitende uit de negotialie van f 50,000 tegen 4 pet., ten laste van de Stad is uitgeloot no. 55 en van die van ƒ50,000 tegen 41/, pct. no. 75, wordende de houders herinnerd, dat het kapitaal, tegen overgifte van de originele obli- galien en de onverschenen coupons kan wor den ontvangen ten kantore van den Gemeen- te-ontvanger te Sneek na den 4 Januarij 1859. Sneek den 6 November 1858. WOUDA, Burgemeester. HAGA Secretaris. SNEEK, 9 November. Van den 50 Oct. tot en met den 5 dezer zijn in deze provincie 44 runderen aan de besraettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 5976. De veemarkt alhier was heden rijkelijk voorzien; meer dan 1100 stuks hoornvee was ter markt gebragt, doch de handel was zeer flaauw alleen het vette vee bragt zeer goede prijzen op. Door Z. Exc. den minister landsche zaken isbij beschikking dezeraan vergunning verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van reizigers en goederen van mer op Amsterdam op den voet van het regle ment en de tarieven, bij dezelfde beschikking goedgekeurd en vastgesleld. De minister van binnenlandsche zaken heeft na overleg met den minister van finan ciën op eene vraag, of van de jaarwedde, den tijdelijk waarnemenden hoofdouderwijzer uit te keeren ook iets behoort te worden in gehouden als bijdrage aan het rijk voor pensi oen geantwoord dat vermits diensten bij wijze van interimaire waarneming verleend, uit den aard der zaak geene aanspraak op pen sioen kunnen geven, van de belooning, daar voor genoteu ook geene bijdrage voor pensi oen behoort geheven te worden hetgeen ech ter niet belet, dat de hulponderwijzer, die, van ^ene vaste aanstelling voorzien als zoo danig pensioen-bijdrage verschuldigd is, met de voldoening daarvan naar den daarvoor be paalden grondslag behoort voort te gaan ook over den tijd dien hij in eene interimaire waarneming der betrekking van hoofdouder- wijzer mogt doorbrengen. Woensdag den 10 dezer zullen de leden hief het somtijds den kop en het ligchaam I zelfs lusschen de kribben en de bewegingen en scheen nu en wal te willen opklimmen, ter van eenige menschen die er jagt op wil den maken, ging het naar de diepte, om korten afstand weder boven te komen. Naar men verneemtheeft dezer dagen te Elburg het volgende voorval plaatsgehad: Eene ongehuwde vrouw maakte haren vader met haren zwangeren toestand bekend deze geraakte hierdoor zoo in toorn dat hij haar op een’ stoel wierp en met een’ tweeden stoel zulk een’ slag op het hoofd toebragt dat zij reeds den volgenden dag is overleden. Uit Veendam wordt gemeld d. d. 1 No vember Thans reeds hebben vele scheeps kapiteins opgelegd en zich naar huis begeven; de vrachten zijn nog zoo laag dat het voor- deeliger is in het geheel niet te varen. Dat den van kerk. Uit Rotterdam wordt gemeld d.d. 5 No vember; Wij vernemen met genoegen, dat Z. M. de koning aan den voorzitter der lieder— tafel Amphion alhier heeft doen loekomen een gouden horologieversierd met het portret en émail van den prins van Oranje als een blijk van bijzonder welgevallen wegens de gezangen, door die vereenigiug voorgedragen ter gelegen heid van het bezoek, door Z. M. en Z. K. H. alhier den 5 October afgelegd. Er bestaat voornemen, de strafgevangenis te Leeuwarden alleen als criminele strafge vangenis voor mannen aan te bonden, de straf gevangenis te Woerden op te heffen en van laatstgenoemd gebouw een ander nuttig ge bruik te maken. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 51 Oct. Voor eenige dagen hadden in de herberg van J. W. G. alhier grove ongeregeldheden plaats, die zoo hoog liepen dat een soldaat van het garnizoen door middel van eene flesch, jam merlijke verwonding aan het hoofd bekwam. De twist ontstond, doordien genoemde soldaat, na door afkoop uit het bij G. aanwezige ge zelschap te zijn verwijderd eenigén tijd later half beschonken er weder in terugkeerde met de egoïstische bedoeling, andermaal met eenig geld te zullen worden weggezonden. Tot meerderen aandrang maakte hij gebruik van zijne bajonet, doch hij moest het veld ruimen en ontving thans in plaats van eene geldelijke eene bloedige belooning. Te Zwolle zijn voor het kantongeregt twee strafzaken behandeld betreffende den verkoop van Holloway’s en Urbanus pillen zonder daartoe van het geneeskundig bestuur verlof te hebben gekregen. Voor de eene beklaagde is ƒ50 boete gerequireerd terwijl de zaak van den tweede is uitgesleld tot den 15 der volgende maand, als wanneer de daartoe be noemde deskundigen van hun chemisch onder zoek, omtrent het in beslag genomen doosje pillen verslag zullen leveren. Naar wij vernemen is door den opper rabbijn van Overijssel een door hem in dé La- tijnsche en Hoogduitsche talen opgesteld adres, dat aan den paus zal worden gerigl nopens de zaak van den jongen Mortaraaan de hoofd-commissie voor de zaken der Israëli ten in Nederland toegezonden met het ver zoek om het door hare tusschenkomst ook door de andere opperrabbijnen van ons land te doen onderteekeuen en aan den paus op i te zenden. j Als iets bijzonders deelt men thans mede, Lem- dat zich voor eenige dagen in de rivier den IJssel even boven het kleine veer, een zee hond vertoond heeft. Het dier liet geene groo- te schuwheid blijken want niet alleen ver- een gedeelte van boven water, maar het maakte 1 ijver op eenen dwaalweg waren gebragt, met 1 oeverU!’ dan legen den i Bij nadering ech - het dus geen voordeelig winter voor onze win keliers kasteleins enz. belooft, kan men ligt beseffen. Uit Maastricht wordt gemeld d. d. 5 Nov.: Naar men verneemt, heeft de regering eene subsidie van ƒ7000 toegezegd tot onderstand voor de opbouwing der kerk te Sittard. Men weet reeds, dat in Luxemburg de zer dagen verkiezingen zijn uitgeschreven zonder dat er, zoover men kan nagaan, iets te verkiezen valt. Ter toelichting voor dit vreemde geval wordt uit Luxemburg het vol gende aan de Zeil. f. Nord. geschreven Men vraagt, waartoe dan verkiezingen, wanneer de stendenvergadering nog bestaat Het is een nieuw middel om wetten te be derven (ziz corrumpiren) door de staatkun digen (staatsweisen) in Luxemburg uitgevon den. Vallen de verkiezingen, nl.zóó uit, dat de regering op eene kamer kan rekenen die de voor te leggen nieuwe kieswet zal goed keuren dan wordt de tegenwoordige kamer terstond bij hare eerste bijeenkomst ontbon den terwijl men aan die kamer ook nog verder het leven zal gunnen indien de verkiezingen eene nog meer onhandelbare (u/«- gej’iigigere') kamer mogten beloven.” Hel is inderdaad vernuftig gevonden 1 Eene dame te Parijs deelt aan den cor respondent der Amst. Cour, het volgende over de Parijsche wintermodes mede: Geene crino line meer! dat is uitgemaakt. {Bravo! Hoor f Hoor Lange japonnen gegarneerd maar niet van zeer wijden omvaug. Korte lijfjes zonder taille en geen basques. Zoo willen het de goede naaisters. De volants zijn afgeschaft, maar nog ziet men eenige gevoerde rokken De stoffen voor de kleedjes zijn zeer sterk en zwaar, maar daarbij zeer eenvoudig effen of met een klein werkje. Satijn schijnt nog al gezocht te wezen het satyn d Jleurettes Pompadour is de voornaamste nouveauté van het saizoen. Ook antieke moire-zijde hangt in vele maga zijnen voor de glazen. Ik kan er nog bijvoe gen dat een der winkeliers op deBoulevards Lesseps-laken” verkoopt. Het Centraal Israëlitisch consistorie van Frankrijk en het consistorie te Parijs hebben eenen brief gezonden aan den voorzitter van den raad van bestuur van het Algemeen Chris telijk Herbonduit erkentelijkheid wegens het door dat ligchaam aan den paus gezonden adres in het belang van het kind Mortara aan welken brief wij het volgende ontleenén Welke ook de uitslag uwer poging zij onze erkentelijkheid, heer voorzitter! hebt gij u verworven. Vergun het ons u te zeggen wij kunnen niet anders dan eene leer eerbie digen die zulk een gedrag ingeeft wij kun nen niet anders dan zegenen een verbond, dat de uitoefening van zulk eene leer tot grondslag heeft. Indien het Romeinsche bewind in weerwil van den kreet der volken, die de on betwistbare grondbeginselen der algemeene ze delijkheid inroepen in weèrwil van de ver- toogen van eene beschermende regering, in weêrwil zelfs van de beginselen die door de meest achtenswaarde autoriteiten der Christen heid zijn bekrachtigd mogt volharden om eene snoode handeling, in zijnen naam be dreven door lieden die door eenen blinden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1