NIEUWS- EN ADVERTENTIB-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 91. ZATURDAG BINNEN- EK BUITENLAND. 1 bioiiiiwiniiiiBiiiiniitïT MIBBilMWBWW SNEEKER r Ml s- lld ;en ?nt ten i ri jke ter ur- 1)0 é- c- ar n- r- rij ks en ra in en tar lo den 25sten jl., houdende na- van de rijks-veld- te te verre gevorderd was. J eenen gang gekomen had hij zich reeds groot gat gebaand met de ijzeren staven het secreet, in een buitenmuur, in den uitkomende, toen hij door de bewaar- en in eene andere cel gebragt goed en goedkoop bier vindt. De lijkkoets van Napoleon I is in het hotel der Invaliden te Parijs aangekomen. Sir John Burgoyne, die haar vergezelde, heeft tot prins Napoleon eenige gevoelvolle woorden gerigt waarop de prins antwoordde dat hij in naam des keizers de lijkkoets aanvaardde als een blijk van de begeerle van Engeland om de droevige herinneringen welke aan St. Helena verbonden zijn, uit te wisschen en als een onderpand van de vriendschap tusschen de beide volken en de beide soevereinen. Men schrijft uit Hamburg, d. d. 6 No vember Het leggen aan den onderzeeschen telegraafkabel door de Noordzee tusschen En geland en Duitschlandover eene lengte van 500 mijlen is heden gelukkig ten eiude ge bragt. Eindelijk is de kabinets-kwestie in Prui»- Wij vernemen uit eene goede bron, dat in de alhier ondernomene Lemster stoomboot- reederij ruim is deelgenomen en dezelve al- zoo kan worden gevestigd. Naar men verneemtzal de Rederijkers kamer Gijsbert Japicx, onder de zinspreuk Eenheid door Eerscheidenheid, alhier, even als vroeger in het begin der maand Decem ber aanstaande weder eene openbare verga dering houden waarin het Treurspel van H. H. Kleijn de Montigny' zal worden opge voerd. Moge alsdan een groot aantal toehoorders ten blijke van belangstelling in uiterlijke wel sprekendheid der leden een spoorslag te meer zijn van onverdroten ijver, opdat beiden tot bloei van het collegie gedijen. Het Staatsblad no. 72 bevat een konink lijk besluit van dere regeling der reiskosten wachters der ie en 2e klasse. Men schrijft uit ’s Gravenhage d. d. 7 November Ik verneem dat er op 10,11 en 12 dezer, in een der localen van het mi nisterie van binnenlandsche zaken door den heer Wenkebach als voorzitter en de heeren van Thiel van Kerkwijk en van den Kuylen, als leden der commissie, het examen zal wor den afgenomen van de candidaten naar leer lingen-telegrafist. Er zijn 51 aspiranten.” Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 9 November: Den 15 dezer zal een zeer ver dienstelijk militair alhier zijnen vijftigjarige!) diensttijd tellen Dominions Voigt Zwitser van geboorte. In September 1850 mogt hij, wegens zijn uitmuntend gedrag in die dagen, de millitaire Willemsorde verwerven. Hij is, zoo men meent thans de eenige, die als sol daat met deze orde is begiftigd, en hij wordt als militair hier niet minder dan als huisva der om zijne regtschapene denk- en handelwij ze geprezen door ieder die hem kent. Hij heeft zich de onderscheiding waardig gemaakt, dat hij tot ordonnans van den prins van Oranje is benoemd. Als eene opmerkelijke omstandigheid kan hier worden bijgevoegd dat de vrouw van dezen zoo geachten mili tair ook in het jaar 181-4 met haren man den veldtogt in Duitschland beeft bijgewoonden dat zij hem in 1850 tot Brussel heeft gevolgd, alw’aar zij vele diensten aan| dej^gekwetsten der Nederlandsche troepen heeft bewezen. Zij heeft een gelijk getal dienstjaren als haar man, die thans 27 jaren achtereen volgens staat bij de 4de comp., 2de batt, van het regement grenadiers en jagers. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 10 Nov.: Uit een antwoord der regering met be trekking tot de staats-begrooting voor 1859 blijkt o. a., dat reeds eene gezamenlijke jaar- lijksche bijdrage van 98,000 door provinciën en gemeenten is toegezegd voor de Noordere SNEEK12 November. Bij de tweede ka mer zijn van regeringswege ingediend drie ont werpen strekkende ter afschaffing van de sla vernij in de hVest-Indische bezittingen. Het aantal der te emanciperen slaven wordt in Suri name gesteld op 57,109 hooiden waarvoor men zal behoeven f 11,510,570, en wel een derde (ƒ5,855,656) in gereed gelden ƒ7,677,512 in bankaandeelen. Het aantal der te eman ciperen slaven te Curacao enz. wordt begroot op 9505, voor welken men behoeft f 1,827,700. Bij de aanstaande verkiezing van leden in de Kamer van Koophandel en Fabrijken al hier zij herinnerd aan art. 5 van het konink lijk besluit van 9 November 1831 {Staatsblad no. 142), luidende: Om tot lid eener kamer benoembaar te zijn wordt vereischt dat men den ouderdom van 50 jaren hebbe bereikt wa ne ter plaatse waar de kamer gevestigd is en aldaar gedurende ten minste vijf jaren be stuurder eener onderneming van handel of van fabrijkwezen of in eenige met die takken van •nijverheid in verband staande betrekking zij geweest. Consuls van vreemde mogendheden zijn niet benoembaar en, naar aanleiding van art. 5 der grondwet, evenmin zij die geene Neder landers zijn. thans toch eene goede partij van deze zoozeer versnelde gemeenschap de visschers dezer om streken namelijk hebben eene nieuwe bron gevonden, om hunnen gevangen visch te verkoo- pen de visch, die 's nachts Wordt gevangen, wordt door de visschers des morgens per stoom boot van hier naar Amsterdam gezonden en zoo vervolgens naar den Moerdijk alwaar zich iemand van dezen kant heeft gevestigd om dezen visch van daar per spoorlein regt- streeks naar Parijs te zenden somtijds hon derden van ponden tegelijk zoodat nu vele visschers volstrekt niet verlegen behoeven te zijn om hunnen dikwijls met moeite gevangen visch tegen een’ goeden prijs aan den man te krijgen. De Parijzenaars schijnen vooral veel te houden van snoek; ten minstedeze wordt er veel heengezonden. Men meldt uit Kollum d. d. 2 November: ic luimsivi ic. In deze nabijheid, te Westergeest, is nog een dat inderdaad 1 openbaar onderwijzer, die aldaar in 1796 is Vamor j aangesteld dus 62 dienstjaren telt en onafge broken op dezelfde plaats werkzaam was. Hij is 82 jaren oud. Onder zijne gewezen leer lingen vindt men personen die meer dan 70 jaren oud zijn. Van andere leerlingen heeft hij kinderen, kleinkinderen en achter-klein- kinderen ter school gehad. Voorzeker is hij een der onderwijzers des lands die de meeste dienstjaren telt. Hij heeft 5 jaren vóór de eersle wetgeving op het lager onderwijs 2 ja ren onder de wet van 1801 en 1805 5 jaren onder de wet tot 1806, 51'/, onder de wet van 5 April 1806 en een jaar onder die van den 15 Augustus 1857 gewerkt. Op den 1 Januarij 1859 zal hij gepensioneerd worden welk pensioen echter niet hooger dan ƒ225 zal kunnen zijn, omdat zijne inkomsten als onderwijzer niet meer dan ƒ550 bedroegen. En toch is dat pensioen niet zeker omdat het pensioenwezen in de provincie Friesland nog niet geregeld is. Men meldt uit Assen d. d. 8 November: Jl. donderdag is op hel strand voor den Nie- wen-Neuzen polder door C. de Graaf, koe wachter, wonende bij J. Tieleman gevonden een daar niet bekend zeegedrocht, ter lengte van 2'/, Ned. el., ter breedte van 1 Ned. el., terwijl de kop 50 duim lang en de staart 60 duim breed is. Men vermoedt dat het een dorenhaai zou zijn. Het dier is door zes man moeten gedragen worden. Waarschijn lijk zal het bestemd worden voor het museum te Gent. Uit Breda wordt gemeld d. d. 7 Novem ber Uit goede bronnen verneemt men dat de 12 cadets, door het bestuur der akademie weggezonden dezer dagen zijn teruggekeerd nadat vier hunner de belhamels hebben aan gewezen. In den vroegen morgen van 9 dezer heeft het Nederlandsche eskader met goeden wind de reede van Portsmouth verlaten, om zijnen verderen togt voort te zetten. Uit Emden wordt gemeld Het matig heids-genootschap heeft eer.’ belangrijken steun ontvangen door drie thans in hel Hanover- aansche rondtrekkende barrevoeter monniken die o. a. ook ijverig tegen den sterken drank prediken en reeds zeer velen daar te lande er toe gebragt hebben om den drank voor goed i aan- het geheel spoorwegen. De regering volhardt bij hare overtuiging, dat, wil men spoorweg-onderne- mingen door particuliere maatschappijen be vorderen een waarborg van rente ongetwijfeld noodig is. De regering acht eene krachtige on dersteuning van den staat wenschelijk. Ook moet volgens haar de aanleg van spoorwegen niet op al te kleine schaal plaats hebben. Zij deinst voor de moeijelijkheden niet terug. Wil men den door haar voorgestelden weg niet vol gen dan blijft er geene andere uitkomst over, dan spoorwegen voor rekening van den staat. Eene verwerping van de aangebodene voorstel len zal, meent de regering, eene zoo hoogst gewenschle zaak weder op de lange baan schuiven. Wij ontvangen het volgend berigt»Er hebben in den laatsten tijd te’s Hage geruch ten geloopen van de aftreding van één of meer ministers ja zelfs van het geheele ministerie. Wel onderrigte lieden meenen de betrekking tusschen de tweede kamer en het ministerie zeer gespannen is de versla gen der kamer op de iugediende wetsontwer pen, en vooral die van de begrooting, dragen weinige blijken van ingenomenheid met dezel ve zoodat de aanneming van vele zeer te be twijfelen valt. Dezelfde lieden verzekeren ver der dat de koningde altoosdurende op- postiie der tweede kamer moede, terwijl bij juist door de benoeming van dit ministerie een blijk van toegevendheid aan de kamer had willen geven eerder tot eene ontbinding der kamer zal overgaan dan tot het aannemen van het ontslag van het ministerie, om het volk in staat te stellen vertegenwoordigers te zenden die hem het regeren mogelijk maken.” {Pr. Dr. en Asser Cour.) Volgens de officiële deswege opgemaakte staten, bedroegen de hoeveelheid en de gemid delde waarde van het veraccijnde vee hier te lande in 1857 runderen 145,184 stuks ter waarde van (ƒ71,14 per stuk) ƒ10,528.667 kalveren 92,557 stuks, ter waarde van (ƒ16.271/, per stuk) van ƒ1,505,205 dus eene gezamen lijke waarde van 11,851,870. In de zitting van den hoogen raad der Nederlanden van 9 dezer heeft de advocaat- generaal Karseboom conclusie genomen in de zaak van A. Bijsterveld tegen een arrest van het hof in Friesland waarbij hij ter zake van moedwilligen manslag, na reeds vroeger crimineel te zijn veroordeeld, verwezen is tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 15 ja ren en de kosten. Die conclusie strekte tot verwerping van het beroep. Uitspraak 25 No vember. Een Israëlitisch burger in eene der Zuid- Hollandsche steden heeft mede in zijn privé ter zake Mortara zich bij adres aan den paus gewend en de belangen van zijnen geloofsge noot voorgestaan. Hoewel het stuk krachtig aandringt op de handhaving van het goed regtbevat het echter geene nieuwe gronden of gezigtspunten waarom wij het niet in zijn geheel mededeelen. {Amst. Cour.) J Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 9 Oc tober In den afgeloopen nacht is er in het huis van verzekering alhier, door den beruch- ten Hill of Schultz, eene poging tot uitbraak bewerkstelligd, die, bij de ontdekking, reeds zeer verre gevorderd was. Door het secreet i vaarwel te zeggen wat ook nog al kan in eenen gang gekomen had hij zich reeds 1 gaan in een land waar men over het g een uit tuin ders ontdekt werd alwaar hem de boeijen door een’ smid moeten zijn aangeklonken. Uit Zwartsluis schrijft men: Men hoort dikwijls aanmerken en lang niet altijd door oppervlakkige beschouwers dat stoombooten spoorwegen en dergelijke versnelde communi catiemiddelen den minderen burgerman en de arbeidende klasse geen voordeel kunnen aan- brengen. Dat dit eene valsche redenering en geheel verkeerde vooronderstelling is behoeft voor de nadenkenden naauwelijks eenige op merking; vele daadzaken bewijzen het tegen deel, ook de volgende: het visschersbedrijf moet toch zekerlijk onder eene der geringste beroepsbezigheden geteld worden en dit trekt CODRANT. n s ‘t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1