I NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1858. No. 92. 13de Jaargang. den 17 November. WOENSDAG Geldleening van ƒ88,000. I 1 Id 'J 1 4 A t - V CODRANT. SNEEKER den Gemeen- BINNEN- EN BUITENLAND. e t d 10 v i t een men e g ti en nt er. ti ke ter ks ii- in sn ar o— ir i- MBlMSlIRniflito BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat in hunne verga dering van heden van de schuldspruitende uit de negotiatie van ƒ50,000 tegen 4 pet., ten laste van de Stad is uitgeloot no. 55 en van die van ƒ50,000 tegen 4'2 pct. no. 75, wordende de houders herinnerd, dat het kapitaal, tegen overgifle van de originele obli- gatiën en de onverschenen coupons kan wor den ontvangen ten kantore van u... - te-ontvanger te Sneek na den 4 Januarij 1859. Sneek den 6 November 1858. WOUDA Burgemeester. II AG A Secretaris. Het PLAATSELIJK BESTUUR van SNEEE is voornemens te negotiëren een kapitaal van achtentachtig duizend gulden bij aandeelen van duizend gulden, die ook, des verkiezende, in twee stuks, ieder van vijfhonderd gulden, kunnen worden gesplitst, tot daarstelling en bestuur eener Gas-fabrijk, tegen eene jaar- lijksche rente van vier en een half pet. de ingeschrevene kapitalen zullen moeten wor den gestort op den 15 Mei en 15 Augustus 1859, telkens 25 pet., en op den 15 Mei 18G0 50 pct. met vrijlating evenwel aan de inschrijvers, om op den 15 Mei en 15 Au gustus meer te storten dan 25 pet. terwijl Burgemeester en Wethouders zijn gemagtigd, om wanneer daartegen geene bezwaren be staan, op verzoek van inschrijvers de betaling te verdagen. In deze geldleening zal kunnen worden ingeschreven gedurende de maand December aanstaande, op werkdagen, voormid- dags van tien tot namiddags één uur, ten zij de zelve vroeger zal zijn volgeteekendter Secreta rie dezer gemeente, waar inmiddels inzage van het plan zal kunnen worden genomen. Aan gepatenteerde kassiers of handelaars in effecten zal een vierde pet. courtage wor den toegestaan voor inschrijvingen door hen gedaan. Sneek den 8 November 1858. WOUDA, Burgemeester. HAGA Secretaris. SNEEK, 16 November. Van den 5den tot en met den 12 dezer zijn in deze provincie 45 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 4019. Op gisteren den 15 November 1858 zijn alhier tol leden in de Kamer van Koophan del en Fabrijken verkozen de heeren J. F. van Druten H. JoustraN. J. Wouda en B. Haga Az. Naar men verneemt, is door Burgemees ter en Wethouders bepaald dat op den 9 De cember ek. de verkiezing zal plaats hebben van een lid in den gemeente-raad alhier, in plaats van den heer R. J. Feenstra, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Het Staatsblad no. 75 behelst een ko ninklijk besluit van den 5 November 1858, houdende instelling eener rijks-commissie voor statistiek en no. 76 een besluit van den 5 November 1858, omtrent de oprigting van bureaux voor statistiek in elke provincie. In elke provincie wordt eene afdeeling der provinciale griffie lot bureau van statistiek in- gerigt. Aan het hoofd daarvan wordt, met den rang van commies, een in de statistiek ervaren man gesteld. Bij die afdeeling wordt al hetgeen de statistiek der provincie aangaat verzameld en bewerkt. Bij de afdeeling is een van de archiven der provincie afgezon derd archief, waarin worden bewaard alle tot de statistiek der provincie betrekkelijke stukken de verslagen betreffende den toestand der gemeenten van de provincie, en alle an dere aan het provinciaal bestuur medegedeelde statistische bescheiden. De heer van Tets van Goudriaan mi nister van binnenlandsche zaken is van ge voelen, dat de regel, /lat, bij hoofdelijke om- B—BB—BaBHBBIi li l slagen of directe belastingen gedeelten van maanden voor geheel moeten worden gerekend, niet kan doelen op hel minimum van drie maan den gedurende hetwelk men bewoner eener gemeente moet zijn, om te worden aangeslagen. De voorganger des ministers was eene andere zienswijze toegedaan. Door den minister van oorlog is aan het wapen der genie bevel gugeven om de leger plaats bij Milgen te doen inspecteren et: op gave te doen der kosten tot het in orde bren gen van gemeld kamp tot het kamperen van troepen in het volgende jaar. Uit Amsterdam meldt men d. d. 11 Nov.: Bij het provinciaal-geregtshof van Noord- Holland kamer van civiele appellen is he den de belangrijke regtsvraag bepleit of hij, die een loterijbriefje verloren heeft het regt heeft om legen genoegzame cautie betaling van den op het briefje gevallen prijs te vor deren. De arrondissemenls-reglbank te Am sterdam heeft op het eind van het vorige jaar die vraag bevestigend beantwoord. De grie ven tegen dit vonnis werden voor den uitge ver van het briefje voorgedragen door mr. A. C. Cosman terwijl mr. A. S. van Nierop het woord voerde voor den geïntimeerde die het briefje heeft verloren en het bewijs hiervan aanbiedt. Op den 9 December ek. zal het hof in de ze gewiglige zaak arrest wijzen hetwelk voor zeker op velerlei soort van papier aan toonder van toepassing en invoed zal zijn. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 15 NovemberDe afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben zoowel gis teren als heden het onderzoek over het wets ontwerp tot bekrachtiging der evereenkomst nopens den noorderspoorweg voortgezet. Men verzekert vrij algemeen dat het wetsontwerp weinig bijval in de afdeelingen heeft verwor ven en men verwacht derhalve niet, dat de ze concessie zal worden bekrachtigd. Eenige ingezetenen te Amsterdam zijn op het denkbeeld gekomen omin navolging van hetgeen door den heer Egestorff, te Lin den bij Hanover is verrigt aldaar ter ste de eene vennootschap op te rigten ten einde voor den burgerman voedsel te bereiden dat beter en meer versterkend is, dan hetgeen hij in zijn gezin kan bekomen. Men meldt uit Amersfoort d. d. 10 Nov.: Alhier bevindt zich sedert eenige dagen in het huis van arrest zekere Charles Steylaar die vroeger heeft gediend als vrijwilliger bij het 5e reg. inf., en onder anderen in 1851 toen hij te Leeuwarden in garnizoen was, nog al van zich heeft doen spreken. Deze persoon heeft gedurende de laatste maanden in België en Nederland getracht, inteekeningen te ver krijgen op een boekwerkje onder den lilel van Licht en Zegen. Hij gaf daarbij voor, dat dit werd uitgegeven ten behoeve van eene Protestantsche school te Brussel waarbij hij hulponderwijzer was, en dat hij handelde in naam van den predikant te Brussel. Hij voer de soms ook den naam van C. L. Voskamp, en schreef onder dien naam aan verschillende per sonen. Te Brussel, Antwerpen, ’sGravenha- ge Delft Leyden Woerden IJsselstein Vianen Maarssen Zeist Amersfoort enz. heeft hij aldus vele inteekeningen verkregen Waarvan het bedrag hem meestal werd uitbe taald doch zonder dat het bedoelde werkje tot dusverre aan de inteekenaars werd toe gezonden. Nadat was gebleken, dat ds. Maas dijk hiermede geheel onbekend was en hier dus vermoedelijk aan opligterij te denken viel, is de bovengenoemde persoon te Heilo aange houden en op last der arrond.-regtbank te Amersfoort herwaarts overgebragtten einde een behoorlijk onderzoek in deze zaak te kun nen instellen en hem des noodig te regt te doen staan. Uit Apeldoorn wordt gemeld d. d. 10 November: Z. M. de koning, benevens Z. K. H. de prins van Oranje en aanzienlijk gevolg, zijn heden op het paleis aangekomen, om gebruik van de jagt te maken. Naar men verneemt, zou het voornemen zijn, om het aan te leggen kamp bij Milgen van een dertigtal artetische putten te voorzien. Ten gevolge van het aanhoudend gebrek aan water, zijn sommige papierfabrijkanten in den omtrek alhier er op bedacht om het gemis van wa terkracht door stoom werktuigen te vergoeden, ten einde aldus, konde het zijn, aan de steeds toenemende aanvragen om Geldersch handpa- pier te kunnen voldoen. Uit Roswinkel wordt berigt dat voor eenige dagen bij den knecht van den landbouwer Liefting aldaar de paarden aan het hollen zijn geraakt, met dat noodlottig gevolg, dat hem de zoogenaamde ploegstaart in den rug schoot, zoodat men aanvankelijk voor de ge volgen vreesde. Toen hij te huis kwam baadde hij in zijn bloed en viel hij eensklaps bewusteloos neder. Verschrikt kwamen de huis- genooten hem te hulp. De doctor werd ge haald en de groote wonde werd weder toe genaaid onder welke verriglingtot ieders verbazing, de knecht behoorlijk zijn pijp zat te rooken alsof er niets te doen was. Uit Assen wordt gemeld d. d. 10 Nov.: Het provinciaal geregtshof van Drenthe heeft eergisteren eene straf uitgesproken die in ons land niet kan toegepast worden. Er zijn nl. twee personen schuldig verklaard aan poging tot diefstal met geweldoefening welke sporen van kwetsing bij den aangeraude heeft achter gelaten gepleegd op den openbaren weg en beiden veroordeeld tot straf van wegvoering naar een oord van ballingschap, genoemd in art. 17 van het wetboek van strafregt. Uit Breda wordt gemeld d. d. 16 Nov.: De oproerige kadels zijn thans op de volgende wijze gestraft: Negen hunner zijn naar de corpsen gezonden waar zij lot 1 September 1859 moeten blijven. Zij zullen dan een exa men ondergaan om weder in hel 2e studie jaar opgenomen te woorden. In elk geval zijn zij derhalve een jaar achteruitgesteld. Vier ka- dets-korporaals zijn tijdelijk gedegradeerd en vier anderen met vier dagen provoost gestraft. Daarenboven is allen van het tweede studiejaar het groote verlof voor den aanstaanden zomer ontzegd. Men meldt van Soerabaya van den 26slen Aug.: De veelvuldige ongelukken, welke iu deze gewesten den mensch door aanvallen van verscheurend gedierte veroorzaakt worden, zijn onlangs door één vermeerderd, dat aan af- grijsselijkheden niet ligt zijne weerga zal vin den. Drie Javanen hadden zich om schildpad- eijeren te zoeken naar het nog geheel woeste zuiderzee-strand van het eiland Malag bege ven bekend met de hen dreigende gevaren waren zij alle drie welgewapend eene voor zorg die maar al te zeer bleek noodig te zijn. Onverhoeds werden zij nog op lichten dag door eenen koningstijger aangerand doch ge lukte het den moedige mannen, den aanval van het roofdier af te weren zoodat dit zich naar de wildernis terugtrok en zij zich reeds bevei ligd waanden. Doch het duurde niet lang, of één hunner werd, op een onbewaakt oo- genblik weder door het monster besprongen dat zijne tanden in de heup van zijn slagtof fer sloeg. Op het hulpgeschreeuw van dezen schoten zijne beide makkers onmiddellijk toe, en gelukte het aan hunne vereenigde pogin gen het ondier in weinige oogenblikken te dooden. Bij den doodstrijd schijnt den tijger, die zijne prooi niet had losgelaten de klem te hebben bevangen. De ongelukkige Javaan althans die door hem was aangegrepen bleef in zijnen vreesselijken muil vastgeklemd, zoodat aan zijne beide makkers niets anders overbleef dan men kan zich voorstellen onder welke martelingen van den aangevallenehet hoofd van den romp des tijgers te- scheiden. Doch ook dit baatte niets; het gelukte niet, den muil te openen zoodat na twee dagen de dood einde maakte aan het lijden van den ar- Javaan die voortdurend in de reeds tot bederf overgaande kaken van het monster be klemd bleef. Er is te Berlijn een voorval bekend ge worden dat de prinses Friedrich Wilhelm dochter der koningin van Engeland, betreft en algemeen w'ordt besproken. De prinses, die de teekenkunst, even als haar vader, met ge lukkig gevolg beoefent, zag, bij gelegenheid eener vrolijke jaarmarkt te Berlijn, uit de ra- A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1