NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, 1858. No. 93. den 20 November* VAN DEN «EMEENTHAAD VAN SNEEK ZATURDAG VERGADERING p COURANT. SNEEKER i r n- s— akl ?en ent ten /id- ijke ter iur- 3 t I, te l xl s 00 e- IC- lar n- T- rij j ks (en in- in en aar □o— te 'g n et t 'lrln Innr"*»n,r I3de Jaargang; ponden stalmest, in dit opzigt eene nomen. Welligt dat het meestal bij schoenmakers, (Landb. Ct.) Van München wordt den 4 dezer ge schreven dat de voor eeiiige weken overleden vrijheer Voit von Salzburg, de laatste van zijn geslacht hetwelk tot den tijd van Karei den Groote opklimtde Proieslantsche gemeen te München tot hoofderfgename gemaakt nommers van den Mo~ men den raad ge- om oud leder of den afval van leder in putten te werpen waarin zich kalkmelk Na eenige weken of maanden zal dat j JMen moet het er I dan uitnemen en eenigzius laten droogen. Zoo- i men dat leder bij het laatste ploe gen voor zaadkoren over het land strooijen. Het leder levert dan een’ krachtigen en zeer snel werkenden mestwaarvan men 600 tot 800 Ned. ponden gelijk stelt met 10,000 Ned. Het ware van belangdat proef in ons land wierd ge- zou het aanleiding geven weggeworpen leder vooral even als thans de wollea lompeneenen gereeden aftrek vond. MAANDAG DEN S3 NOVEMBER 1838. des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluiten van heeren Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van het reglement en vracht lijst voor de beurlveeren van Franeker en Rot terdam en onderhandsche verhuring van de Dille. Staat van Tolheffing enz. van den Mac-Adam- weg van Sneek naar Bolsvvard van 1857 1858. Adressen van H. Gros omtrent eene onder handsche inhering van het door hem bewoonde huis, van de wed. Blok en de Erven van den heer S. Galama over den hoofdelijken omslag van 1858. Missive van de spijs-commissie omtrent een locaal en gereedschappen. Rapporten betrekkelijk de reglementen voor de beurtveeren van Balk, Harlingen, Sloten en Rau- werderhem. Missive om bijdragen voor eene tweede spoor- weglijn door Friesland, over Heerenveen naar Harlingen. Missive van de PI. Schoolcommissie over het adres van K. Fortuin. Missive van curatoren tot wijziging van art. 13 van het reglement voor de Lat. scholen. Voorstel tot betaling uit de onvoorziene uitga ven. Benoeming van een’ voogd van het O. B. Wees huis. Benoeming van twee leden in het stembureau, ter verkiezing van een lid in den gemeenteraad. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 19 Novenber. De meerderheid in de afdeelingen der tweede kamer heeft zich tegen de voorstellen, rakende de ondersteu ning voor den aanleg der noorder-spoorwegen, wegens de aan de heeren Sloel en Reuchlin verleende concessie en in bet algemeen tegen staatsspoorwegen verklaard. De begrooling voor het departement van oorlog is op de fourages met ƒ80,184,00 ver minderd. Tevens heeft de minister in de me morie van beantwoording verklaard van hoo- gerhand te zijn gemagligd om aan de staten - generaal, onder geheimhouding, mededeelingen te doen betrekkelijk ons defensie-stelselge lijk dat is opgemaakt door de commissie voor de defensie, en over de daarmede in verband staande organisatie van het leger een en an der met bet doel, om de gedurige debatten over het cijfer der begrooling voor dit depar tement te doen ophouden. In de memorie van antwoord, betreffende hoofdstuk V der staalsbegrooling deelt de re gering mede dat in den loop dezer zitting zullen worden voorgedragen wets-ontwerpen betreffende de militie het middelbaar onder wijs en de bewaarscholen. De regering laat niets onbeproefd, om de in voering der nieuwe wet op hel onderwijs te bevorderen. Zij er kent de wenschelijkheid eener regeling bij de Wet van het archiefwezen en het stellen van regelen bij het verleeneu van concession. De indiening der ontwerpen van laatslgemelde wet ten is verschoven door de motien der kamer tot spoedige afdoening der aangevraagde spoor weg-concessién. Zij heeft het voornemen, om de provinciale hoven te doen vervallen en den hoogeu raad levens tot hof van appèl in burgerlij ke zaken te maken. De aangelegenheid der Delftsche akademie is in behandeling bij het departement van koloniën. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van 17 dezer zijn met alge- meene stemmen aangenomen 1) het wetsont werp tot vaststelling van maatregelen ter ont ruiming van Schokland 2) verschillende ont werpen van wet tot bekrachtiging van pro vinciale belastingen in de provinciën Noord- Brabant Gelderland, Zuid-Holland Noord- Holland Zeeland, Utrecht, Friesland, Gro ningen en Drenthe. verklaring van den beschuldigde o. a. aati po ging tot moord en diens veroordeeling tbt ëëne tuchthuisstraf van 5 lot 20 jaar. In deze zaak zijn ook weder de heillooze gevolgen gebleken van het misbruik van ster ken drank. Volgens de verklaring der getui gen toch was Visser, in nuchleren toestand, geen kwaad mehsch en een geschikt werkman, doch dronken zijnde j werd hij aaneen woest dier gelijk. Het was ook in een’ dronken toestand, dat hij het feit, waarover hij teregt stond pleegde. Uit een particulier schrijven otntrent de Djambi-expeditie ontleent men nog het vol gende. De strijd is hardnekkiger geweeSt dan men had verwacht. Er is een 40tal dooden en ge kwetsten aan onze zijde onder de gewonden is de luit, ter zee Steffens, van de Célehet die in den linkerarm een schot heeft beko men. Behalve de reeds bekende schepen is nog de Palang zeilschoener van hel station Riouw zijne diensten aan het hoofd der ex peditie komen aanbieden. Hoe goed zeiler ook, is bij deze gelegenheid toch weder gebleken, hoezeer in onze Indische wateren de stoom schepen verkieselijk zijn. Wat de afloop van de expeditie betreft ze is gelukkig en ook voor de toekomst belangrijk. Ze zal op Su matra goeden indruk maken. Dit is te belang- rijker, nu ’s lands regering het met de oost kust van Sumatra ernstig schijnt te meenetr en in dezen eene energie aan den dag legt, die zeer prijzenswaardig is.” In de gemeente Plaisance, tusschen Vau- rigard en Montrougein Frankrijk, is een huis van zes verdiepingen dat door één’ en kelen persoon is gebouwd, die niets van bouw kunde af weet. Hel is net, en geen architect kan er bij het naauwkeurigsle onderzoek eene enkele fout in ontdekken. De eigenaar, ge woon werkman is de heer Pernot hij heeft iederen dag 2 a 5 uur gewerkt en is 12 jaar daar mede bezig geweestmaar er is ook geen steen tje dal niet door zijne handen gegaan is, geen venster of deur ja zelfs geen hengsel slot of wat ook dat hij niet vervaardigd heeft. De Fransche regering heefl een oud regt, dat Colbert aan de Fransche marine schonk doch dat na 1850 werd afgeschaft, op nieuw ingevoerd nl. het zoogenaamd regt van mar- telage krachtens hetwelk het departement,van marine in alle bosschen die staats- of .parti culier eigendom zijn de boomen mag kiezen, welke ten behoeve van dit departement uoo- dig worden geacht. De hoornen, daartoe be stemd, worden met een’ hamer van bijzonde ren vorm (martel) geteekend en moeten als ze verlangt, aan haar afgeleverd worden tegen betaling eener vast te stellen som. Niemand mag een’ van wege het depar tement van marine gemerklen boom vellen. Vooreerst mag dit oude regt alleen in bosschen van het rijk, het domein en der gemeenten ook i uilgeoefend worden; men gelooft echter, dat het later ook zal worden toegepast op de bos schen die particulier eigendom zijn. In een der laatste laag dat heden de i niteur det Comice» vindt van Amsterdam op ’s Hertogen- j geven bosch bijna den geheelen dag te dezer plaatse heeft vastgezelen. De Heusdensche boot is bevindt, ook vastgevaren en eerst ten 11 uur ’s voor- 1 leder zacht geworden zijn, middays losgeraakt. I - Men meldt het volgende: Dat de ban- I danig kan del tegenwoordig zeer veranderlijk is, bewijst vooral die van de boter. Voor drie weken betaalde men aan de Dedemsvaart voor het Ned. pond ƒ1.10 a ƒ1.20, en wanneer men nu met 70 cents komt, betaalt men nog meer dan de markt, omdat de handel flaauw is, en er ook weinig uitzigt is van hoogerwegens de lage aardappelprijzen. Men schrijft uit Assen d, d. 12 Nov. Heden is behandeld de zaak tegen Berend Visser, woonachtig te Meppel, beschuldigd van poging tot moord op den burgemeester van Dwinge- loo in de morgenzitting zijn 12 getuigen verhoord in de avondzitting hebben de plei- dooijen plaats gehad als verdediger voor den beschuldigde trad de heer mr. H. van Lier op. De procureur-generaal requireerde de schuldig- Bij kon. besluit is beslist datbij de regeling der jaarwedden van openbare Onder wijzers, ook het schoolgeld, door hen van andere dan de schoolpligtige kinderen en van schoolgangers uit naburige gemeenten genoten, in rekening moet worden gebragt. Ook hier is op eenmaal door de zoo vroeg invallende vorst, de scheepvaart gestremd geworden echter bestaat de hoop en het uit zigt dat deze winter nog niet zal aanhouden, hetgeen ook in het algemeen belang waarlijk te wenseben is. Intusschen is er reeds hier en welligt ook eldersdoor ongeoorloofde driestheid een nat pak kleederen gehaald waarbij wij hopen dat het blijven mag. Elk zij op zijne hoede! Men meldt uit Amsterdam d. d. 17 Nov:. Heden nacht is er een hevige brand ontstaan op de Achter-Burgwal bij de Lijnbaansteeg met het vreesselijke gevolg, dat daarbij o. a. vijf personen zijn verbrand, terwijl nog een zesde zwaar is gekwetst. Naar men verneemt, zullen in het begin van het volgende jaar voor den hoogen raad de pleidooijen gehouden worden in de beken de zaak van de gemeente Leyden tegen den staat der Nederlanden nopens het Haarlem mermeer. Men zal zich herinneren, dat in den loop van dit jaar de aartsbisschop der Oude Clerezy van Utrecht, J. van Santen, overleden is. Zijne volgelingen, gewoonlijk Jansenisten ge noemd, hebben na zijnen dood eenen nieuwen aartsbisschop gekozen en gewijd in den persoon van H. Loos. Deze heeft gelijk zijne voor gangers dal gewoon waren te doen van het gebeurde kennis gegeven aan den paus, met ver zoek om zijnen apostolischen zegen. In ant woord heeft Pius IX een schrijven gerigt aan de Roomsch-Katholieken van. Nederland, waar in hij zijne stem tegen het gebeurde verheft en aan de Roomsch Katholieken van Neder land en de gansche kerk verklaart en krach tens hel hem van God gegeven gezag bepaalt dat de keuze van Henricus Loos tot aarts bisschop van Utrecht is ongeoorloofd, ongel dig en van geenerlei waarde en zijne con secratie wederregtelijk en heiligschendend, terwijl wij hem met al degenen, die óf aan zijne keus óf aan zijne consecratie te eeniger wijze door daad, raad of toestemming deel hebben genomen, excommuniceren, en wij gebieden ten strengste dat zij door alle Ka tholieken maar vooral door u beminde zo nen voor geëxcommuniceerd worden gehou den.” Een bewijs van den grooten omvang van den Noord-Hollandschen handel in rundvee leverde de najaarsveemarkt, den 8slen dezer te de marine Hoorn gehouden. Daar waren niet minder dan 9000 stuks rundvee aangevoerd die meest allen vlug en tegen goede prijzen werden ver handeld. Er waren kooplieden uil Frankrijk Engeland, Duilschland en Belgie ter markt; een blijk, dat het Noord-Hollandsche vee buiten de grenzen des lands Steer wordt gezocht. Uit Veen wordt gemeld d. d. 15 Nov.: Het water in de rivier de Maas is voor het tegenwoordige weder zoo schroefboot van Amsterdam op ’s Hertogen-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1