NIEUWS- EN ADVEBTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET A1IBONDISSEHENT SNEEK. 1858. No. 94. WOENSDAG 13de Jaargang. den 24 November. 'I1 1 ti ■t t SNEEKER J I et BINNEN- EN BUITENLAND. n- s— t* r t te ’g ■n e (l tl n •r ikl ;en •nt en id- jke ter ar- id s 1S 2t d, s- te OO e- c- ar n- r- rij ks en ra in en tar io dig op liet konvooi. Nauwelyks had het konvooi was die voortverteld en ieder en den glim van deze grap, de poort der stad komendehoorde nieuw een Vlaamsch dagblad het de eerste borstje zich in de woning zweefde was het konvooi in gang of men hoorde met rondom de huisgenooten en de volière soort van buiksprekende rou coude-cou achter den gelaten i zeer verwondering eene stem den eenen anderen uitgalmen. Men stond versteld, en werd rood tot in haar oogen. Men lachte har- I op nieuw vrij wilde zijn en telyk wanneer zy verpligt was schaemtelyk dermaal wegvliegen, te bekennen, dat zy, om de grillen van haren duivenmelker te voldoen het voorwerp der spotterny van het geëerd publiek, dat haer omringde, moest worden. De reize werd, zoo men wel denken kan, vrolyk voortgezet, en men hoopte zonder nieu - we tribulatiën te Gent aan te komen. Maer helaes daer kwam wat anders te voren By het aftreden van aerdigheid bliksemsnel volgde met vingeren wijzende lach op de lippen de heldin Aen men op SNEEK, 25 November. Van den 12den tot en roet den 19 dezer zijn in deze provincie 55 runderen aan de besmettel ij ke longziekte ge storven of afgemaakl bedragende daardoor hel totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 4Ü52. Door de provinciale Commissie Van ge neeskundig onderzoek en toevoorzigl in Fries land is dezer dagen bevorderd tot heelmeester ten platten lande de heer Johan Bernard Wil helm Kleinscbmit geboren te Sneek. Men verneemt dat in de te dezer stede op 20 November jl. gehoudene vergadering van aandeelhouders in de Lemsler stoomboot-reede- rij, als directeuren aan den heer Wouda zijn toegevoegd de heeren jhr. mr. P. B. J. Vegilin vai: Claerbergen te Juiire, nir. E. Jongsma te Sneek mr. M. van Heloma te Heerenveen en A. Veen te Sneek. Naar men zegt, zal, in verband met de aan te leggen stooraboot-dienst van de Lem mer op Amsterdam, eene diligencedienst van Groningen en van Assen op de Lemmer wor den aangelegd. Hel is in het belang van de be volkte buurten, welke door eenen zeer goeden kunstweg doorsneden worden, te weuschen dal deze dienst lol stand kome. (Proo. Dr. Cour.) Onder de adressen die in de zilling van jl. vrijdag bij de tweede kamer zijn ingeko men is er ook een van de kamer van koop handel en fabrijken te Leeuwarden houden de aandrang op den gelijktijdigen aanleg van de spoorweglijn van Meppel naar Leeuwarden met die van Meppel naar Groningen. De aandacht van zeevarenden wordt ge vestigd op art. 10 van het Fransche besluit van 24 December 1850, houdende bepaling, dat ieder gezagvoeder die eene Fransche ha ven binnenloopt, eene gele vlag moet hijschen. Overtreding dier bepaling zal blijkens een berigt van Zr. Ms. consul te Bordeaux te rekenen van 1 February 1859, gestrengd wor den vervolgd. Men meldt uit Amsterdam d. d. 19 Nov. Naar wij vernemen is de bewoner van den kelder onder het. perceel alwaar in den nacht van 16 op 17 dezer zulk een hevige en nood lottige brand uitbarslle alsmede zijne huis vrouw in handen der justitie als verdacht van moedwillige brandstichting. Uil ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 22 November: Z. K. H. prins Hendrik der Ne derlanden beeft donderdag jl. te Luxemburg de vergadering der staten van hel groother togdom geopend met eene rede, waarin Z. K. H. verklaarde, dat de koning groothertog al tijd bereid, was zich te schikken naarde bil lijke wenschen van zijne getrouwe staten, maar niet heeft voldaan aan den wensch lol bijeen- roeping der stalen in eene buitengewone zit ting en tot herziening van de kieswet, omdat de beweegreden tot het verzoek niet was over een te brengen met zijne overtuiging, noch met die vaderlijke bezorgdheid, welke Z. M. tot hel herstel van de kalmte der gemoederen en de goede verstandhouding onder velen blijft wenschen. lu de andere paragraphen is het onderwerp van den spoorweg behandeld. De beruchte Hilfzich noemende Schultz, stond dingsdag jl. voor de arrondissemenls- regtbank te Arnhem leregt wegens poging tot uitbreken uit het huis- van verzekering al daar j in den nacht van den 8sten op 9den jl. Onder aanneming van verzachtende omstandig heden, veroordeelde hem de regtbank lot eene gevangenisstraf van drie maanden te onder gaan na het einde der straf voor de misdaad voor welke hij thans is gedetineerd. r De opbrengsten der sluis-en afvaartgel- den, vrachten enz. der Dedemsvaarl, klimmen nog elk jaar. Gemiddeld was de opbrengst in 1852—1857 per jaar f 68,152,58 terwijl hel bedrag over 1858 zeker tusschen de f 80 en /90.000 beloopen zal. Van 1828 1848 was bet hoogste cijfer dat van 1847, nl. een bedrag van ƒ58,550,84. Trekt men van dit cijfer jaar lijks de kosten van onderhoud en renten van opgeuomene kapitalen af, dan blijft er in 1858 een zuiver overschot voor de eigenares (de provincie) over van ruim 40,000. Onbeschrij felijk is de beweging op de Didemsvaart ge weest vermeerderd doordien deze vaart steeds voldoende water had, en niettegenstaande het Overijsselsche kanaal evenzeer goed bevaar baar is en veel scheepvaart heeft. Uit Vollenhove wordt gemeld d. d. 16 November: Als eene merkwaardigheid kan van hier gemeld worden dat zich sedert ge- ruünen tijd een aantal personen dagelijks be zig houdt met het opvisschen van keijen uit de zee, op en in wier bodem ze in tallooze hoeveelheid voorhanden zijn. Het terrein, dat door deze personen met behulp van ge tande baggerbeugels doorzocht wordt, strekt zich van onze kust tot halverwege Schokland uit. Deze arbeid levert zeer bevredigende re sultaten op, daar toch een span of twee per sonen per dag circa een kub. el steenen op- vischt die zij tegen nagenoeg 2.25 afleveren. Dezer dagen stierf te Oosterhout bij een landbouwer eene koe aan het zoogenaamd miltvuur of de St. Huibertsziekte. Op annraden "f' digenden rou-coude-con klinken, en%dit j?i’as ge noeg om de stadsbedienden op'buft^B'.htjede te stellen. De vrouw zoude gaerne inde steenen gezonken zyn van schaemte maar zy was te ras by den rok gegrepen om deze schaemte niet te onderstaen. Hafen moed in hare handen nemende, verklaerde zy alles eenvoudiglyk, en, daer zy van onder deftig aengedaen en versierd was haren bovenrok opheffende, deed zy het man deken open en men zag er zes schoone lieftal lige duifjes in gelukkig van uit het nieuw uitgevonden hok hunnen vlugt te mogen ne men en hunne vleugeltjes in de ruime lucht te mogen laten zwieren. De dame betaelde de boet onder het scha- terlagchen van de menigte die deze zaak ver- eenigd had en gelukkig van eenen koetsier te ontmoeten die haer wilde opladen trok zy in de stad uitvallende legen haren man zyne mande en de duifjes, die zy vervoerd had. Zij verwenschte ook de krinolinen die van een’ deskundige, doch met weerzin van j zy by God en al zyne heiligen zweerde niet meer te willen dragen. Mogte gansch het vrouwengeslacht hare ge dachten hebben en verwezentlyken I” Uit Weenen wordt gemeld dat de hoog- leeraar Gaselli uit Florence, van de Oosten- rijksche regering een octrooi voorden tijd van drie jaren heeft ontvangen wegens het uit vinden van eenen reeds vroeger vermelden tele— grafischen toestel door hem Pan telegraaf ge noemd en geschikt tot het per telegraaf over brengen van geschreven schrift en gekleurde teekeuingen op wit papier. Blijkt deze zeer belangrijke uitvinding ook verder proefhou dend dan zal zij eene geheele omwenteling veroorzaken in de thans in toepassing zijnde telegraaf-stelsels. Bij het gezelschap kunstrijders van den heer WolIschlager bevond zich sedert een paar jaren eene bevallige rijderes, miss Ella, die vele jonge heeren hel hoofd op hol bragt. Thans is te Berlijn uit eene goede bron het gerucht verspreid dat deze schoone vrouw tegenwoor dig als de heer Olmar Stokes te Londen zijne kunsten vertoont, kortom, dat zij een verklee- de jonge man geweest is. Al verder verneemt men, dat de heer Wollschlager van deze zeld zame mystificatie partij trekken en in den aanstaanden winter den heer Olmar Stokes, geboren Ella, aan het publiek van Berlijn ver tonnen zal, dat zeker van het kneveltje, het welk de bovenlip versiert wel wat vreemd opkijken maar toch aan de beide levervlek- jes op den wang en het oor de oude bekende Men kan zich denken welk eene sensatie dit bij menig cavalierdie vroe-1' ger miss Ella het hof maakte verwekken zal! Uit Sluttgardt wordt de volgende bijzon- In een huis alhier werd ijf jaren geleden eene groote volière geplaatst en met verschillende inlandsche vogelen en Onder de eersten was een roodborstje. Na verloop van een jaar gaf op een warmen lentedag de vrijheid aan de inlandsche vogelen en liet alleen de kanarievogelen in de volière achter. Toen sneeuw viel vertoonde het rood- en tjilpte rustte niet vóór dat nieu het daar weder had binnen- en bleef daar den ganschen winter vrolijk doorbrengen maar toen de lente de gekeefde vrouw’ i was wedergekeerd, gaf het te kennen, dat het men liet hel an- Dit heeft zich nu drie jaren achtereen herhaald, en dezer dagen,zoo- dra de sneeuw gevallen was kwam het diertje zich ten vierdenmale laten opsluiten. Men zegt dat de cholera in Japan is uit gebroken en groote verwoestingen aanrigt,na de aankomst van een Noord-Amerikaansch li- nieschip, aan boord waarvan die ziekte zich vertoond bad terwijl de gezagvoerder geen’ der voorgeschrevene qiiaranlrine-maalregelen heeft opgevolgd. Zulks maakte eenen zeer na- deeligen indruk op de bevolking die in den waan dat de vreemdelingen hunne putten had den vergiftigd ook Russen en Nederlanders sedert dien tijd zeer kwalijk moeten bejegend eenen ougelukkigen en beschul- hebben. den eigenaar, werd het beest in een gat ge stopt na van de huid ontdaan te zijn. Thans ontwaart men dat verscheidene katten en honden uit de buurt van het bloed hebben gelikt en dien ten gevolge zijn gestorven. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 18 November: In de gemeenteraads-vergadering van heden is de conclusie der commissie naar aanleiding eener uilnoodiging van het provinciaal bestuur, om, met terugkoming op het raadsbesluit van 6 October jl. het aan bod dezer gemeente, om gedurende 20 jaren eene som van ƒ50110 bij te dragen voor den aanleg van den noorder-spoorweg zoo als die volgens de concessie Sloet-Renchlin is gepro jecteerd te verhoogen tot ƒ4500 gedurende 20 jaren met II tegen 7 stemmen ver worpen en is mitsdien besloten burgemees ter en wethouders uit te noudigen aan ge deputeerde staten dezer provincie te beriglen dal de raad niet genegen is, de vroeger loege- zegde bijdrage te verhoogen. Men verneemtdat noch de heer pro- ctireur-generaalnoch de veroordeelden in cassatie zijn gekomen van het arrest van het provinciaal geregtshof in Drenthe, waarbij twee personen ter zake van poging tot diefstal met geweldoefeningzijn veroordeeld tot de straf van deportatie. Men leest in volgende Deze week moest eene dame, vrouw’ van eenen nauwzienden doch vermaerden duiven liefhebber, naer Gent komen. Zy droeg wyd herkennen zal. uitgebreide hedendaegsche krinolinemode. Haer gemael deze reize vernemende deed haer eene mande maken om onder haren rok eenige duifjes mede te geven en alzoo het i derheid medegedeeld: port te sparen, die men op de Waessche baen vijf jaren geleden eei zoo hardnekkig, in zulke omstandigheden,! eischt. I kanarievogels bevolkt. De vrouw, zonder aendacht op de hinder- 1 nissen die er konden uit voorlspruiten stem- men, de in haer ’s mans verzoek toe, en het ver- 1 trek-uur gekomen zynde, stapte zy kloekmoe- het kloksken geheld en COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1