I NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. i) I i' 1858. No. 95. ZATURDAG den 27 November. 13de 3t 13de JartT^ang. ifiii >p s- 9/ SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. J. t et kool. 1- s- J- n n ?r f12,582 van van Id en nt en el ke ter t e t t 3 r ir it IS et d, te ’g ■o d n ?t it e id e- te id 90 e- c- ar ?- r- Hj ks en ra in en ar o— plotseling ongesteld, door spanning van het lijf, gepaard njet daarop gevolgde hevige braking en waarvan eenige der deel- volgenden dag daaraan nog erg De ware oorzaak hiervan is niet h COURANT. 1 - de werkplaats het gewiglige vangen.” Men leest in de Kerkelijke Cournnt De algemeene synodale commissie der Ne- derlandsche Hervormde kerk heeft bij vernieu wing ernstig ter hand genomen de handhaving van diaconaal reglement. Daarbij opmerkende, dat de beginselen en bepalingen in dit regle ment wel doorgaans worden opgevolgd maar niet overal even goed worden verstaan is het verlangen uitgedrukt, dat minderjarige weezen van lidmaten niet van de diaconieverzorging alzóó worden uitgesloten, gelijk dat somwijlen geschiedt, en is op last der synode een schrij ven aan de kerkeraden gerigt, waarbij de hoofd beginselen van het reglement ontwikkeld zijn, gepaard met een woord van opwekking tot getrouwe naleving; welk schrijven aan den minister zal worden medegedeeld. Ook is de aandacht gevestigd op de kosterij-goederen welke ongetwijfeld als kerkelijke goederen moe- worden aangemerkt en bij de niet ou- vrees, dat zij hier en daar aan hun men de verpligling voor om gedurende denzelfden tijd der daarAelling Van de reeds concessioneerde lijnen tevens aan te leggen en te exploiteren eenen spoorweg van Meppel langs de geschiktste en kortste lijn tol Harlingen en bepaald loopende over Sneek met daarstelling vau een stationsgebouw bij die stad. De op 17 dezer gehoudene verpachting, voor den lijd van 25 maanden der tollen op ’s rijks groote wegen 10 deze provincie beeft, onder nadere approbatie, opgebragt de som ƒ41,244 per jaar. Die nl. op den weg Leeuwarden naar de Overijsselsche gren- naar de Groninger grenzen Leeuwarden naar Harlingen Leeuwarden over Sneek naar van van zen ƒ17,782 ƒ9.590, en de Lemmer ƒ1,500. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 24 November: De staats-commissiebelast met het onderzoek, om zoo mogelijk verband te brengen lusschen de rijksveldwacht en de ma réchaussee heeft voorgesteld de maréchaus- sée en rijksveldwacht te ontbinden en tol één met zekerheid na te gaan. Er zijn eerst graajir we erwten gebruikt en daarna soep mAf wyutr en selderij zoodat men vermoedt, dat erTuïogst- waarsehijnlijk in die groente zich eenig scha delijk kruid heeft bevonden. Andere redenen zou men er niet voor kunnen bijbrengen. Uit Roermond wordt gemeld, dat de fir ma Buquoy en comp. te Brussel, den burge meester van eerstgenoemde stad het voorstel heeft gedaan eene vaste brug over de Maas te bouwen, welke ongeveer tweehonderd twin tig duizend gulden zou kosteu. Verschillende voorname voorstanders en beoefenaars van kunsten en letteren te Parijs heben zich vereenigd om in Frankrijk gel delijke bijdragen te verzamelen voor het in Nederland op te rigten gedenkteeken van Ary Scheller den beroemden Nederlandschen schil derdie langen tijd aldaar gewoond heeft. Niet onaanzienlijk is de handel, die in menschenhaar wordt gedreven. Alleen de Lon- densche haarhandelaars voeren jaarlijks niet minder dan 5 ton (100 centenaars) in. Wan neer die invoer slechts van het toevallig afsnij den afhing zou de markt zeer onvoldoende voorzien zijn; er moet dus een regelmatige oogst zijn waarop men zich ten bepaalden tijde met zekerheid kan verlaten, en wezenlijk isereene afzonderlijke markt voor donkere haren en eene voor lichte. Het lichte haar is uitsluitend een Duitsch product. Het wordt door de agenten van eene Hollandsche maatschappij verzameld, die jaar lijks om bestellingen te bekomen Engeland bezoeken. Tot voor ongeveer 50 jaren was het lichte haar het meest van alle soorten gezocht. Een eigenaardige gouden tint was zoo geacht en zoo hoog in prijs dal de handelaars slechts hunne bevoorregte klanten er mede voorzagen, aan wie zij het voor acht shilling het ons dus voor nagenoeg het dubbele van den prijs des zilvers verkochten. Thans is echter het don kerbruine haar uit Frankrijk meer getrokken. Dit is denkelijk daaraan toe te schrijven dat de haarkleur van het Engelsche volk in de laatste vijftig jaren donkerder is geworden iets dat wederom te verklaren is uit de meer dere vermenging met individuen uit zuidelijker landen. Het zwarte haar wordt voornamelijk uit Bretagne en het zuiden van Frankrijk in gevoerdwaar het door de agenten van eenige Parijsche groothandelaars wordt verzameld. Ge middeld beloopt de aankoop dezer firma’s jaar lijks meer dan 100,000 kilo. De prijs, dien men voor het haar van elk hoofd betaalt, is 15 francs, naar het gewigt en de schoonheid bet eerste is meestal tusschen 4 en 5 ons. De rei zende handelaars zijn steeds met een rijk as sortiment linten kanten zijden waren en goedkoope juweelen voorzien, tegen welke zij, even dikwijls als tegen geld het haar inwis selen. Zij bezoeken alle markten en openbare vermakelijkheden in hunnen omtrek. Een rei ziger, die eene markt in Bretagne bezocht, zegt: In de verschillende deelen der bonte volksme- I nigte bevonden zich drie of vier koopers de- zer waar; zij trekken het land door, om op de i de vlechten der boerenmeisjes te 1 even zooge- erw- Deze meisjes hebben bijzonder De reserves onder welke bij kou. van 25 Maart 1852 liet algemeen re- voor de Hervormde kerk is goedgekeurd, moeten nog als van kracht worden beschouwd. De minister van financiën heeft bekepd gemaakt In ervaring gekomen zijnde, dat vele be langhebbenden geene kennis dragen van de voor een’ ieder bestaande gelegenheid om op postkantoren hier te lande brieven bestemd voor militairen beneden den rang van officier bij de zee- of landmagt in Nederlandsche koloniën dienst doende, mits die brieven enkel zijn en geene ingeslotene bevatten tot aan de plaats van bestemming te frankeren tegen be taling van het voor de dus genoemde militai re brieven bepaalde binnenlandsche port van 5 ets., acht het niet ondienstig, daarop mits deze de aandacht der belanghebbenden te ves tigen onder opmerking evenwel dat de al dus gefrankeerde brieven niet met den Oost- Indischen landpost of met de West-Indische pakelbooten over Engeland maar door mid del van bijzondere scheepsgelegenheden uit eene der havens van het rijk verzonden wor den." Door de 2de kamer is het voorstel van wet tot afkoopbaarstelling der tienden ge wijzigd aangenomen met 42 tegen 19 stem men. Mede is met algemeene stemmen aan - genomen het ontwerp van wet tot vaststelling der begrooling wegens den arbeid der gevan genen over 1859. Daarna zijn zonder dis cussie met algemeene stemmen aangenomen de wetsontwerpen1) tot afkoop en amortisa tie van nat. schuld en 2) tot regeling van het fonds, voortspruitende uil koopprijzen van domeinen over 1858. In de op den 25 dezer gehoudene verga dering van den gemeenteraad alhier isnaar aanleiding der missive van bh. gedeputeerde staten van 26 October 1858 besloten voor den geprojecteerde!! Noorder-spoorweg toe te kennen ƒ4500 ’sjaars, gedurende 20 jaren, te verstrekken van I Januarij af, volgende op het jaar, waarin die lijn zal zijn voltooid I ten wor mits dat in de concessie mede worde opgeno- I gegronde de concessionarissen ne l ook deswege eene missive aan den minister ge- koopen die inderdaad dit artikel rigt en i op opmerkzaam gemaakt. dering der synodale commissie met plegtigen ge- bede gesloten.” Te Goes is den 16 dezer op het onver wachts overleden de heer P. Y. Knoll, gepen sioneerd generaal-majoor. Te Dokkum in 1782 geboren trad hij reeds als knaap in dienst, woonde bijna alle voorname veldtogten in Frank rijk bij en bragt het door zijne dapperheid van den minsten tot bijna den hoogsten militairen rang. Uit Peize wordt gemeld d. d. 18 Nov. Heden beeft hier bij den koopman B. Tietema een bijzonder verschijnsel plaats gevonden. Na het middagmaal w’erden allen die daaraan had den deelgenomen opzetting en walging en diarrhéetengevolge genooten den geheel te vormen en over het rijk in twee laboreerden. divisiën te verdeelen. De kosten zijn geraamd op ƒ648,197.40, zijnde /’98,508 minder dan tegenwoordig. De hooge raad heeftovereenkomstig de conclusie van den advocaat-generaal Karseboom. verworpen het beroep in cassatie ingesteld door A. Bijslerveld door hel hof in Friesland veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 15 jaren en in de kosten ter zake van moed willigen manslag, na reeds vroeger crimineel te zijn veroordeeld. De deelhebbers in de Nederlandsche on derneming op the Lutincgevestigd te Ter schelling, zijn uitgenoodigd om het tweede dividend van tien ten honderd in ontvang te nemen ten kantore van den heer W. E. Milh rst te Amsterdam. Omtrent het marmeren standbeeld dat te Rotterdam ter eere van den dichter Tollens zal worden opgerigt deelt de N. R. C. de volgende bijzonderheden mede De vervaar diging van het standbeeld, ter grootte van 15 voet is aan den heer Strackée opgedragen die daarvan bereids het model in pleister op halve grootte heeft vervaardigd. Het blok mar mer door lusschenkomst van den heer Rous seau te Antwerpen in Italië besteld kwam voor eenige dagen op eerstgemelde plaats aan maar is van zulk een gewigt, dat heldoor 17 paarden getrokken door Antwerpen is gevoerd en onmogelijk wanneer dit al herwaarts te brengen zou zijn alhier zou kunnen gelost en overgebragt worden. De heer Strackée heeft derhalve noodig geacht, zijn model naar Ant werpen te brengen ten einde daar het over tollige marmer van het blok te laten afkap pen en zoo doende dat blok vervoerbaar te maken. Dat afhakken of zoogenaamd op de punt zetten is het bedrijf of handwerk van den heer Rousseau, welk werk in België pr act icier genoemd wordt. Is dit geschied dan komt het blok meer in het algemeen in den vorm van het beeldmaar geheel in bet ruwein de werkplaats van den heer Strackée terug, om en moeijelijke werk aan te SNEEK 26 November. De minister voor de zaken der Hervormde eeredienst enz. de heer Bosscha, beeft in het antwoord op het verslag der tweede kamer, nopens hoofdstuk A I der staatsbegrooting voor 1859 als zijn be paald gevoelen te kennen gegeven dat bij ons afzonderlijke departementen van eeruduiuak raei afzonderlijke hoofden in den tegen woordigen tijd eene behoefte zijn. Op de gedane vraag, wanneer het afzonderlijk beslaan der beide de partementen van eeredienst een einde zou kun- nen nemen antwoordt de minister, dat, zoo lang de regeling van de deelen der huishou ding van staat naar de beginselen der grond wet niet voltooid en genoegzaam bevestigd zal zijn, de werkkring der ministers van eeredienst gewigtig genoeg is om de insmelting hunner depatemeuten in andere niet raadzaam te doen achten, besluit glement bestemming zullen onttrokken worden is markten w’orden provinciale kerkbesturen hier- regeld ter markt schijnen te brengen als 11 j ten en kool. F Op den 16 November is de najaarsverga- schoon haar en meestal in groote hoeveelheid. Men zoude meenen, dat het vrouwelijk gevoel zulk eenen handel onoverkomelijke bezwaren in den weg zoude leggen, maar hier scheen het geene zwarigheid te hebben bezitsters van schoone hoofden te vinden, die het haar zoo be reidwillig mogelijk verkochten. Wij zagen ver scheidene meisjes, het eene na het andereals schapen geschoren wordenen even zoo vele stonden met hare mutsen in de hand voor de schaar gereed haar lang haar was uitgekamd en hing tot op de heupen neder. De opera teurs waren deels mannen deels vrouwen. Naast den handelaar stond eene groote mand waarin het tot een bos gebonden baar, zoo als het van het hoofd kwam, werd geworpen.” Wat de persoonlijke schoonheid betreft, ver liezen de meisjes door het verlies van het haar niet veel daar zij volgens Bretagner mode, eene naauw sluitende muts dragen die alle spoor van haargroeien dus ook hel gemis

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1