NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1858. No. 96. WOENSDAG F V I Geldleening van ƒ88,000. ..."j regter deszelfs funcliën waarnam, ontslaan van alle regtsvervolgingop grond dat het feit, Waarvoor beklaagde .door den ambtenaar van het openbaar ministerie was gedagvaard (het verkoopen van inwendige geneesmiddelen), noch misdaad noch wanbedrijf, noch overtreding daarstelde. den 1 December. .1 1 I SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. de be- Brienen die I van het genees - is ver in de van den (Ütr. Cour.} Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 23 No vember: Het water in den IJssel is in de laatste 48 uren aanmerkelijk gewassen zoo- dat het ijs vóór en om de stad is losgeraakt en weggedreven hetgeen de spoedige hervat ting der riviervaart doet tegemoet zien. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 23 No vember Men verneemt, dat in de zaak der Urbanus-pillen voor het kantongeregt alhier ter stede behandeld het openbaar ministerie heeft geappelleerd en dat eerstdaags die zaak voor de arrondissements-regtbank te Zwolle zal worden behandeld. Naar men verder ver neemt is de beklaagde L. te dezer zake niet vrijgesproken op grond van gemis van een che misch onderzoek van die pillen zoo als het llandelsblad onlangs berigttemaar door den plaatsvervangenden kantonregter mr. G. D. Jor- dens, die bij verhindering van den kanton- nu in de Hervormde kerk al dan niet i fr. bedragen, kerkelijke (of bisschoppelijke) hiërarchie en voor deze soort van brood de prijs - nig betaalmiddel als hunne kassen zullen ge- doogen) als in overstortingen door de daar toe bevoegde comptabelen ten behoeve van ’s rijks schatkist. Onlangs werd gemeld, dat de hoofdcom- missie lot de zaken der Israëliten in Neder land zich tot den minister voor de zaken der Hervormde en andere eerediensten had gewend met het verzoek dat onze regering eenigeu stap bij het pauselijk bewind moge doen ten aanzien van de bekende zaak van Mortara te Bologna. Men verneemt thans dat deze mi nister heeft goedgevonden aan de hoofdcom missie te kennen te geven dat het betreurens- waardig feit, waarop de hoofdcommissie heeft ge wezen bij de regering een punt van onder zoek en overweging is geweest en dat aan den Nederlandschen gezant te Rome de last is opgedragen om op gepaste wijze met in achtneming van den eerbied verschuldigd aan de regten van elk onafhankelijk staatsbestuur, bij de pauselijke regering den indruk kenbaar te maken dat het voorval bij de regering en het volk van Nederland heeft teweeggebragt. De hooge raad der Nederlanden (kamer van strafzaken) heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer L. C. Dilman plattelands- SNEEK, 50 November. Van den 19den tot en met den 26 dezer zijn in deze provincie 54 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 4086. Meldden wij in een vorig nommer, dat de Rederijkers-kamer Gijsbert Japicx onder de zinspreuk Eenheid door Ker scheidenheid alhier, in het begin van December ter open bare voordragt zou geven het voor rederijkers omgewerkte treurspel Montigny van H. H. Klijn Bz. thans vernemen wij met zekerheid, dat die opvoering zal plaats hebben op woens dag den 8 December aanstaande zullende te vens op dien avond ten aanschouwe worden voorgedragen: de Rederijkers-Minnaar blij spel in 1 bedrijf, van Arnold. Door de tweede kamer zijn van grootingswetten bereids aangenomen met al- gemeene stemmen hoofdstuk I en II, en hoofd stuk III met 37 tegen 1 slem. Door den minister van oorlog is aan het leger bekend gemaakt eene algemeeue order voor het Indische leger van den 3 Junij 1838 bevattende het voorschrift omtrent de examens en het bevorderen tot tweeden lui tenant bij dat leger, waaruit o. a. blijkt, dat geen onder-officier die gehuwd is of na de indienst-treding bij reengagement handgeld of premie heeft ontvangen of als plaatsvervanger in dienst is getreden, tot dat examen mag worden toegelaten. Bij het door de staats-commissie nopens de maréchaussée aan den koning voorgesteld rapport, is gevoegd een ontwerp-zamenstelling van een corps koninklijke maréchaussée over het geheele rijk waarbij o. a. het arrondis sement Sneek zeven brigades bevat, nl.: Sneek, met een brigadier en 3 mar. te voet Lem mer, met 1 wachtmeester en 4 mar. te voet; Koudum met 1 brigadier en 4 mar. te voet Makkum, met 1 brigadier en 1 mar. te voet; Bolsward met 1 wachtmeester en 4 mar. te voet Woudsend en Wommelselk met I brigadier en 4 mar. te voet. Aan de belanghebbenden wordt herin nerd, dat na den laatsten December 1858 gee- ne gelegenheid tot verwisseling der muntbil jetten van 1843 en 1849 meer overblijft; ter wijl tot en met dien dag ten kantore van de Nederlandsche bank tot de verwisseling zal gevaceerd worden gelijk deze muntbiljetten ook gedurende dien termijn zullen worden aan genomen door ’s rijks betaalmeesters, zoowel in verwisseling (in zooverre en tegen zooda- heelmeester te Almelo, die in cassatie gekomen is tegen een vonnis van de arrond.-regtbank aldaar, waarbij de requirant, ter zake uitoefenen van een’ anderen tak der kunst dan waartoe hij bevoegd was oordeeld tot eene geldboete van ƒ23 en kosten. Overeenkomstig de conclusie adv.-gen. Römer, heeft de raad de voorziening verworpen. Bij zijn arrest heeft de hooge raad beslist, dat de instructie voor de plattelands- heelmeesters, om voor hen verbindend te zijn niet in het Staatsblad behoefde te zijn ge plaatst, maar dat alleen moest worden uitge- maaktdat die ter hunner kennis is gekomen, hetgeen in casu door den regter is aangenomen. De algemeene synodale commissie der Ne derlandsche Hervormde kerk, zoo schrijft men ons heeft hare najaars-vergadering geslolen zonder ten einde te brengen de behandeling van een concept-reglement tot uftvoering van art. 25 van het algemeen reglement, waarbij het regt der gemeente is erkend tot verkie zing van predikanten ouderlingen en diake nen waarvan de voortzetting tot de aanstaan de voorjaarsvergadering is uitgesteld. Op kerkelijk gebied veroorlooft men zich vrij heden die op staatkuudig gebied ernstigen te genstand zouden ontmoeten. In 1835 is het algemeen reglement vastgesteld en onder de bekende reserves door den koning goedgekeurd. Een onbetwistbaar gevolg daarvan moest zijn, kerkeraden met dat algemeen reglement moes- j ten worden in overeenstemming gebragt. Nu heeft men zich wel gehaast om op eene on handige wijze zoo als uit adressen van keraden te Rotterdam enz. Het PLAATSELIJK BESTUUR van Ó7VEEK is voornemens te negotiëren een kapitaal van achtentachtig duizend guldenbij aandeelen van duizend gulden, die ook, des verkiezende, in twee stuks ieder van vijfhonderd gulden, kunnen worden gesplitsttot daarstelling en bestuur eener Gas-fabrijk tegen eene jaar- lijksche rente van vier en een half pet. de ingeschrevene kapitalen zullen moeten wor den gestort op den 13 Mei en 13 Augustus 1839, telkens 25 pet., en op den 13 Mei 1860 50 pct., met vrijlating evenwel aan de inschrijvers, om op den 13 Mei en 15 Au gustus meer te storten dan 25 pet.; terwijl Burgemeester en Wethouders zijn gemagtigd, om wanneer daartegen geene bezwaren be staanop verzoek van inschrijvers de betaling te verdagen. In deze geldleening zal kunnen worden ingeschreven gedurende de maand December aanstaande, op werkdagen, voormid- dags van tien tot namiddags één uur, ten zij de zelve vroeger zal zijn volgeteekend, ter Secreta rie dezer gemeente, waar inmiddels inzage van het plan zal kunnen worden genomen. Aan gepatenteerde kassiers of handelaars in effecten zal een vierde pet. courtage wor den toegestaan voor inschrijviugeu door hen gedaan. Sneek den 8 November 1838. WOUD A Burgemeester. HAGA Secretaris. Men schrijft uit Deventer d. d. 22 Nov. Zondag avond kwam een oppassend jongeling van 17 jaren bij zijne ouders nabij deze stad in huis en verhaalde, hoezeer hij was geschrikt van een paar beschonken boeren die hij op weg had aangetroffen. Na weinige oogenblik- ken zakte hij ineen en was spoedig een lijk. Men meldt uit Zwartsluis d. d. 25 Nov.: Gisteren namiddag, omstreeks half vijf ure, vond in de nabijheid dezer gemeente een aller treurigst voorval plaats eene jufvrouw met hare meid uit het naburige Hasselt met na me J. K. en H. d. B. kort te voren op schaat sen uit deze gemeente vertrokken, langs het Zwolsche diep, hadden het ongeluk, nabij de Kostverloren-Zijl door het ijs te geraken met dat ijzingwekkend gevolg, dat beiden onder bet ijs zijn gekomen en, helaas! verdronken. Een derde persoon, broeder der tweede drenkeling, die haar te huis zou brengeu is mede door het ijs geraaktdoch nog met moeite gered aan de redding der anderen was niet te den ken treurig voorval voorwaarte meer daar de eerste drenkeling gehuwd was. Mogt dit geval strekken tot afschrik van velen die dik wijls hun leven onbezonnen in de waagschaal stellen Naar men verneemt, zijn er gisteren nog elf personen in dezen omtrek door het ijs geraakt waarvan sommigen niet dan met levensgevaar zijn gered. Een deserteur uit Ommerschans werd de zer dagen in de nabijheid van Gramsbergen voor de tweedemaal gearresteerd geboeid en vervolgens verder getransporteerd. Ongeveer een uur gegaan zijnde, ontvlugtte hij den pc- liciedienaar met het eenvoudige, doch naïve afscheid Bonjour, vriend Bij gelegenheid zult gij de boeijen wel eens terug bekomen.” Niettegenstaande men den vlugteling heeft ach tervolgd, is het de policie niet gelukt, hem op te sporen. Naar men verneemt hebben de beide per sonen die door het hof van Drenthe wegens poging tot diefstal op den openbaren weg met geweldoefening tot deportatie zijn veroordeeld, een request om gratie aan den koning inge diend, waarvan de regering waarschijnlijk ge bruik zal maken om de opgelegde straf te veranderen. De gezamenlijke bakkers der gemeente ’s Hertogenbosch hebben zich tot den koning in de eerste plaats dat de reglementen op de j gewend, ten einde vernietiging te verzoeken van een raadsbesluit waarbij eene broodzet- I ting bevolen wordt. De raad heeft zich met i de grieven door de bakkers geopperd ver- ker- I eenigd voor zoo veel het tarwe-of wittebrood blijktbet nieuwe betreft voorschrift in te voeren dat het getal ouder- I bepaling afgeschaft, doch die voor het rogge- lingen en dat der diakenen overal even groot I brood behouden. moet zijn maar wat vooraf had moeten gaan j De baron Jacques van Brienen die on dat de uitoefening van het kiesregt der gemeen - langs in den ouderdom van 27 jarenteBrus- te behoorlijk werd geregeld is na verloop van I sel is overleden laat een vermogen na, waar- vijf jaren nog niet tot stand kunnen komen. van de inkomsten jaarlijks ongeveer 700,000 Is er nu in de Hervormde kerk al dan niet i fr. bedragen. De fortuin der familie van Brie- eene kerkelijke (of bisschoppelijke) hiërarchie nen is zoo colossaaldat een broeder van Jac ques van Brienen die in het vorig jaar overleed, aan een’ zijner neven als een een voudig bewijs van aandenken een legaat ver maakte bestaande in de helft eener visscherij in Holland gelegen welke helft jaarlijks 40,000 opbrengt. De grootvader van den overledene heeft langen tijd de bank te Am sterdam gehouden. Zijn grootvader was in den Franschen tijd, maire te Amsterdam en later gezant van Nederland te Parijs, alwaar hij de algemeene aandacht trok door den groo- ten voet, waarop hij leefde. Eene dame te Parijs beeft, naar verhaald wordt, van de Godheid of een’ der heiligen verschrikkelijke openbaringen erlangd omtrent het lot, dat Parijs binnen kort te wachten zou staan. Te gelijk echter is haar het mid del aan de hand gegeven om die vreesselijke toekomst af te weren. Haar zij u nl. gebeden ter hand gesteld, die de Godheid zullen vermur- COURANT. 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1