NIEliWS- EN AÜVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I l 1858. No. 98. 13de Jaargang. WOENSDAG den 8 December. ‘8 13de Jaargang. ssmiini WAm i\u» IIPJ 1, BINNEN- EN BUITENLAND. hij de I die roo- rn is- der- le- ap- en- enz. en tef- ullc be- ngs >als Hij .en len >yp an na- ,en ait. “118 ff, it- ian ifn pte ler de ver èe~ W- ich ;on en er- te /le ner len nog 'eelt ?est /I, 1 der- Joren het /er and, j erd. he* Jikke i nieenJgJ ngst" mud erd *’40. be land 'aar- n is aar- s er adat niks had Als .n He H ezit J A bij .3gge verd Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 9 December De strafgevangenis alhier zal bin nen kort door het aanbouwen van een’ vleu gel aanmerkelijk worden vergroot. De aan besteding van dit werk zal op den 17 dezer maand geschieden. Men meldt uit Nieuwe Pekela d. d. 28 NovemberOmstreeks 4 maanden geleden klonk de treurmare door ons dorp dat kapt. H. P. Vos zijn schip op de Oostfriesche kust verloren had en dat bij zijne vrouw en de equipage met moeite hun leven gered hadden doch dat hun eenigst kindje in de golven was omgekomen. SNEEKER COURANT. A A 1 ■.ere fare 'eeft ten, iuc- 30l- lact rijs i in leel de- jene nan Nu voor de eerste maal met zijn nieuw schip Johanna van Newcastle naar Marseille vertrokken overliep hem een zware storm. Na eenige dagen den dood voor oogen ge had te hebben strandde eindelijk het schip op de Portugesche kust. Het schip werd ver brijzeld doch de kapitein, zijne vrouw en de equipage werden gered en landden in Portu gal waar zij zeer onvriendelijk behandelden van het weinige, dat zij nog hadden beroofd werden. Uit Annen wordt gemeld d. d. 29 No vember Naar men zegt is alhier op de onlangs gehoudene varkensmarkt de volgende rekenfout begaan, een bewijs, dat het lager onderwijs nog niet overal degewenschte vruch ten draagt. 'l'wee broeders uit het dorp Z. hadden 7 varkens aangevoerd. Toen men den eenen vroeg wat ze moesten kosten eischic per sink ƒ9 dat is zegt de andere ƒ52 in massa of voor de 7. De koopman biedt ƒ50, doch de gebroeders, vasthoudend als ze waren kregen den vollen eisch nl, ƒ32, zij hadden zich dus ƒ11 vergist. Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. 2 December: Bij arrest van het provinciaal geregtshof van Noord-Brabant van heden, is Wouter Vos, wonende te Raamsdonk (Lang straat), wegens brandstichting veroordeeld tot de straffe des doods, na reeds wegens diefstal tot een jaar gevangenisstraf te zijn veroor deeld geweest. Uit Breda wordt gemeld d. d. 1 Dec. Het afgeloopen examen der onderofficieren heeft weder daartoe geleid, dat 71 hunner tot 2de luitenants zullen bevorderd worden terwijl 18, als niet aan alle vereischten vol daan hebbende, werden afgewezen. Van het 6de regement werden 14 benoemd en 3 on geschikt geoordeeld. Het vorige jaar was voor de aspiranten gelukkiger, daar er toen slechts 2 onvoldaan heen gingen. Uit Luxemburg bevat de Köln. Zeil, een schrijven dat aanvangt als volgtEven als in het leger van JVallenstein gaat het ook in onze kamer thans hoch her, en onze re gering is auch dabei, doch werkt evenveel uit als de predikende Capucijn met zijne woord spellingen.’’ De berigtgever verzekert daarop dat ter zake de verkiezingen in de kamer «schandalen” aan het licht werden gebragt en dat zelfs de minister een nader onderzoek moest beloven. Eene discussie over de geoctrooijeer- de grondwet en de regten van den bond leid de tot niets want dat is een fait accom pli." Het budget dat eene aanzienlijke ver- hooging heeft ondergaan werd aangeboden zonder ook maar de geringste toelichting be- i halve de opmerking, dat de kamer ten vori- gen jare ongelijk had door niet al de toen i voorgedragene sommen op het vaste budget te brengen. Bij de behandeling van het voorstel van den heer Metz betrekkelijk de wraking van regtersdie hebben deelgenomen aan de I oclrooijeringeu verzette de minister van justi tie die tevens minister van financiën is, zich tegen dat voorsteleerstens uit een regtskun- dig oogpunt, maar vooral ook dewijl het voor stel was hatelijk ongehoorzaamheid tegeu de wet beleedigend voor den magistraat en be- leedigend voor den koning-groot-hertog. Deze laatste woorden verwekten eenen waren storm. Alles riep tot de orde en de voorzitter ge hoorzaamde doch riep niet den minister tot de orde maar de kamerwelk alles echter niet verhinderen kon dat het voorstel van den heer Metz met 19 tegen slechts 6 stemmen naar den staatsraad werd verzonden. De .Annates de la Propagation de la Fot, het bekende tijdschrift der Katholieke zende- lings-gestichten in Frankrijk, geven in de jongst ontvangene afleveringen het volgende berigt: Terwijl de Protestanten kisten vol bijbels aan de nog in het duister des ongeloofs ver- keerende volken toezeuden, heeft de Katholieke kerk in den korten tijd, sedert 26 Julij jl. tot het begin der maand September, 57 priesters, 19 leden van geestelijke broederschappen en 58 zusters ter dienste harer zendelingen afgevaar digd. Van die priesters behoorende tot on derscheidene orden ofvereenigingen, zijn 21 naar China 4 naar de Vereenigde Staten 1 naar SNF.EK, 7 December. Van den 27 Nov. tot en met den 5 dezer zijn in deze provincie 27 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 4115. Door Z. M. is benoemd tot controleur van de directe belastingen en het kadaster voor de provincie Friesland de heer J. J. de Jongh thans contrlóeur van de eerste klasse der di recte belastingen en van het kadaster over het eerste en derde arrondissement van de provin cie Friesland. Bij kon. besluit van den 18 Nov. no. 77 is het slot van art. 5 van het besluit van 2 Julij 1849, no. 55, aangevuld met het vol gende Wanneer een ambtenaar op wachtgeld in *s rijks dienst wordt herplaatst in eene be trekking, waarvan de belooning het bedrag der laatstgenotene niet bereikt, kan met Onze vergunning gelijktijdig genot van wachtgeld met bezoldiging of belooning plaats hebben. In dat geval evenwel wordt het wachtgeld verminderd met een bedrag van ten minste de helft der bijkomende inkomst met dien verstande, dat door die korting het gezamen lijk inkomen op niet minder dan vijfhonderd gulden worde gebragt en in geen geval hooger zij dan de laatst genotene bezoldiging.” Het heeft Z. M. behaagd, bij kabinet- rescript van 1 dezer, no. 115, te bepalen, dat bet eerlang op ’s rijkswerf te Amsterdam aan te bouwen schroefstoomschip der 1ste klasse den naam zal voeren van Djambials eene herin nering aan de jongst aldaar gevoerde krijgs bedrijven waaraan de Nederlandsche zeemagt zulk een roemrijk aandeel had. Door den minister van oorlog is aan kommanderende officieren der infanterie-re- gementen de magtiging verstrektom aan ee- nige miliciens der ligting van 1857, die thans bij die regementen in activiteit zijn en eerst met ultimo Julij van het volgende jaar in hei genot van onbepaald verlof zullen worden ge steld en wel aan hen die door hun gedrag en dienstijver uitmunten den graad van kor- peraal toe te kennen alsmede het tractement. aan dien graad verbonden voor zoo veel deze graad bij voormelde corpsen vakant mogt zijn. Naar wij vernemen, zijn op gisteren, ter gelegenheid van het St. Nicolaas-feestde kinderen in de stads armenschool alhier weder om op koek enz. onthaald geworden. Men meldt uit Amsterdam d. d. I Dec.: Door een aantal belanghebbenden voorname lijk uit deze stad is een uitvoerig adres bij de tweede kamer der stalen-generaal ingediend strekkende, om de kamer te verzoeken, het aan hangige wetsontwerp betreffende de emancipa tie van slaven in West-Indie niet aan te ne men vermits 1) Het voorgedragen wetsontwerp de zoo be langrijke onteigenings-regtspleging tegen de eige naren overlaat aan de bepalingen van een ongekend reglement en aan de justificatie van daartoe speciaal aangestelde commissarissen of zaakgelastigden van hunne wederparlij. 2) Eene veel te geringe schadeloosstelling of vergoeding wordt toegekend en dan nog terug genomen om verzwolgen te worden in eene gewaagde, in uitkomst twijfelachtige, om niet te zeggen ruïneuse onderneming ten grieve van den staatdie zich van al de kwade ge volgen vrijwaart. 5) De toekomst der kolonie de veiligheid van hare ingezetenen met hunne geheele in dustrie overiaat aan onpractische theorien welke door volslagen onbekende verordenin gen in toepassing moeten gebragt worden. In de N. Rolt. Cour, leest men Heden avond omstreeks 7 uur had met den van Am sterdam komenden trein op den Hollandschen spoorweg en wel aan bet station te Delft, een treffend ongeluk plaats. Een der passagiers had de onvoorzigtigheid om uit den wagen te spring gen vóór dat de trein stil stond. Hij stuitte in den sprong tegen een der kolommen en viel met de beide beenen tusschen de wielen van den nog loopenden wagentrein. Drie der wa gens gingen hem over de beenen zoodat die genoegzaam geheel verbrijzeld zijn. De ongelukkige passagier, Jacob Jonker genaamd wien eergisteren avond aan het stati on te Delft, door te vroeg uit den spoorwagen te springen, de trein over de beide beenen ging, is reeds heden nacht aan de gevolgen der won den overleden. Hij was een braaf huisvader, die eene vrouw en drie kinderen nalaat. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 1 Dec.: Sedert de laatste weken is een groot aantal tarwe en roggebrooden aangehaald welke of te ligt wogen of van geen goed graan waren gebakken. Naar men verneemt, heeft dezer dagen een scheikundig onderzoek plaats gehad van door sommige bakkers verkocht wordend brood. Men wil weten dal dit onderzoek vrij belangrijke resultaten zou hebben opgeleverd welke van dien aard zijn dat, naar men verzekert, ee nige bakkers op grond van de wet van den 19 Mei 1829 in regten betrokken zouden wor- I den. Aan boord van Zr. Ms. schroefkorvet Me- dusate Java (O. Indie) ter reede liggende, heeft op 5 Oct. jl., bij het excercitie-schieten uit öOponders een vreesselijk ongeluk plaats gegrepen. Het springen van een der stukken doodde vier en verwondde twaalf menschen waaronder een der officieren. De eerste offi cier, die zich juist boven de batterij op hel dek bevond is als door een wonder den dood ontsnapt. Een der gewonden is in het hos pitaal geamputeerd doch men blijft voor zijn leven vreezen. Op het laatst gehouden Nederlandsch land huishoudkundig congres te Nijmegen is be sloten dat het volgende congres te Winscho ten zal vergaderen en wel van dingsdag 21 tot zaturdag 25 Junij 1859. De voorstellen of vraagpunten die men zou willen inzen den elk op een afzonderlijk papier geschreven, worden vóór 15 January 1859, onder het adres van dwi tweeden secretarisdr. J. Bosman Tresling te Winschoten, ingewacht. Naar men uit eene goede bron verneemt, is de Hervormde predikant Witteveen te Er- melo voor zes maanden in zijne bediening ge schorst door het klassicaal bestuur van Arn hem wegens het uitoefenen van de censuur over een lid zijner gemeente wiens gedrag daartoe aanleiding gaf. Den 17 Oct. jl. is een detachement infanterie te Ermelo gekomen om te verhinderen dat de predikant den pre dikstoel betrad; er moet zelfs geweld gepleegd zijn. De predikant heeft zich ler dezer za ke tot den koning gewend. Men schrijft uit Gramsbergen d. d. 29 November Gepasseerden donderdag kwam J. H.bakker en herbergier alhier met eene slede met goederen van Hardenberg over het kanaal. Vijf personen, die van eenen schaap- verkoop kwamen reden hem voorbij doch de zesde raakte met zijne schaats achter de slede en viel. De zes schaatsenrijders, door het te veel gebruik van sterken drank verhit en op geworden vielen daarop eenparig op J. H. aan verbrijzelden zijne slede met een gedeel te zijner goederen en sloegen hem toen zoo geweldig, dat hij heelkundige hulp heeft moe ten inroepen. Een paar personen die toe vallig bet kanaal passeerden hebben J. H. ontzet anders ware het welligt nog erger af geloopen. Van dit feit is der bevoegde magt kennis gegeven zoodat ook bovenbedoelde per sonen zullen ondervinden dat wat dronken gedaan wordt, nuchteren moet betaald wor den.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1