NIEUWS- EN ADVERTENTiE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I vFl 13de Jaargang den 18 December. ZATURDAG 1858. No. 101. I LM VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER BINNEN- EN BUITENLAND. ■MSffiiiiiiit' l MAANDAG DEN 20 DECEMBER 1838, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Taux der geneesmiddelen voor de armbestu - ren gedurende 1859. Reglementen en tarieven voor de beurt vee- ren van Kuinre, Oldemarkt, Steenwijk, Zwolle, Woudsend Heeg Gaastmeer Enkhuizen en Amsterdam. Adressen van L. en P. van der Feer om hun onder de hand te verhuren drie stukken grond reeds bij hen in huur. Begrooting van het O. B. Weeshuis over 1859. Concept school-reglementin de vorige ver gadering aangehouden. van middelbaar onderwijs te Batavia, onmiddelijke nabijheid dier stad, tot stand te brengen. Hierdoor zou aan den wensch en het verlangen van een groot deel der Eu- ropesche bevolking, in de Indische bezittin gen verspreid, worden voldaan. Men verneemt dat het Z. M. den koning behaagd heeft, aan den policie-bediende P.te Leeuwarden kwijtschelding te verleenen van de acht dagen gevangenisstraf, waartoe hij bij vonnis der arrondissements-reglbank in dato 6 October jl. is veroordeeld. Men zal zich herinneren dat hij die straf had beloo- pen door in eene oogenblikkelijke opwelling van drift een paar slagen te hebben toegebragt aan een’ dronken onder-officier der infanterie van wien hij, toen hij en een ander policie-be diende dien persoon naar de hoofdwacht wilden brengen éérst op het onverwachts een’ hevigen slag in he.t aangezigt had ontvangen die bloed storting en een gezwollen oog ten gevolge had. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 11 December: Gisteren avond vergastte de heer Winkler, van Zurich, de leden van het lees museum op proeven van mnemotechniek en uit het hoofd rekenen die inderdaad bewon- derenswaardig mogen heeten. Hij liet zich 158 willekeurig opgeschrevene cijfers slechts tweemaal voorlezen en herhaalde ze vervolgens eerst in omgekeerde en later in dezelfde orde, zonder eene enkele fout; gaf de sommen op van de 6de, 15de, 19de enz., en meer. Voorts voerde hij lastige vermenigvuldigingen, tweede- waarschuwend voorbeeld mogen I handelaar in lompe jrmeld laten dat in de vorige georganiseerd had e ontdekt. met net oogmerk, daardoor de vochtigheid van het nieuwgebouwde huisje te doen verminde ren. In den nacht van zer werd de aandacht van een’ der naaste bu ren door eenig ongewoon geluid getrokken hierop de nevengelegene woning met geweld openende, vond hij het huisgezin in geheel bedwelmenden toestand die voorzeker, zonder de bijgekomene hulp doodelijke gevolgen zou de gehad hebben. Uit Steenwijk wordt gemeld d. d. 12 Dec.: Eene echt Heidensche daad, zoo als ons zelfs in de reisbeschrijvingen van Cooch Ellis en Stuart niet eens van de bewoners der Zuidzee-eilanden wordt verhaald gebeu- de deze week te N. een kerkdorp in de ge meente Wesstellingwerfprovincie Friesland. De leeraar dier gemeente, ds. D. een alge meen geacht geestelijkewas overleden. Op den dag der ter aarde bestelling verzamelde en zelfs derde-magtsworteltrekkingen oplos singen van vergelijkingen en van vele andere opgaven van zeer onderscheiden aard waar onder van zamengestelde interest-rekening, uit. Kortom hij verbaasde zijne opgetogene toe hoorders door de hoogte, waarop hij het door oefening en zelfdenken in deze moeijelijk kunst gebragt heeft. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 15 December In de afgeloopene week is op de Havelter Made door den jager R. Thalen een gans-arend geschoten die eene vlugt had van bijna 2 Ned. ellen. Dit dier was bij het ne- derschieten niet dood maar zelfs zoo ontzet tend woedend dat het eerst den jagershond met alle kracht boosaardig aanviel en bijna verscheurde en daarna den jager, wien het de kleederen met zijne roovers-pooten en bek in flarden van het lijf reet. Het provinciaal geregtshof van Noord-Hol- land (kamer van civiele appellen) behandelde den 11 November dezes jaars de vraag of hij die een loterijbriefje heeft verloren, het regt heeft, om tegen voldoende cautie, betaling te vorderen van den daarop gevallen prijswel ke vraag reeds op het einde des vorigen jaars door de arrondissements-regbank te Amster dam bevestigend was beantwoord. Nadat toen maals mr. A. C. Cosman de grieven tegen dat vonnis voor den uitgever van het briefje had voorgedragen, terwijl mr. A. S. v. Nierop het woord voor den persoon had gevoerd, die het briefje had verloren werd de uitspraak op 9 dezer bepaald. Het hof heeft heden be slist, dat wel in den regel de verbindtenis niet wordt vernietigd, door het vernietigen van den titelmaar dat dit geene betrekking heeft op papier aan toonderdat de aange bodene cautie geen’ voldoenden waarborg op levert tegen het gevaar om nog eens te moe ten betalen; dat die cautie niet is gegrond op de wet; dat art. 165 wetboek van koophan del wel bevat eene exceptie voor wissels, maar niet kan worden uitgebreid tot papier aan toonder. Het hof heeft op deze gronden het vonnis der regtbank vernietigd en den primi tieven eischer den eisch ontzegd. Bij arrest van het provinciaal geregtshof te Utrecht op 6 December jl. gewezen is de voor velen belangrijke kwestie, ofdevica- riegoederen in de provincie behooren aan den staat, in het nadeel van den staat beslist. Het hof heeft aan den staat zijne vordering ontzegd op grond dat geene wettelijke be paling is aangevoerd geworden waardoor die goederen zouden moeten geacht worden aan den staat vervallen te zijn. De Landh. Ct. heeftdaartoe van meer dan ééne zijde aangezocht eene inschrijving geopend van gelden welke dienen zuilen tot het stichten van een blijvend aandenken aan den heer Sloet tot Oldhuis den voorsteller van de wet tot afschaffing der tienden. Reeds zijn daartoe eenige bijdragen ingekomen. Als een i wij niet onvermeld laten week een huisgezin te Zwolle groot gevaar heeft geloopen door kolendamp te stikken. Zekere L. v. D.wonende op de Nijstad buiten de Diezerpoort had de on voorzigtige gewoonte, om zoogenaamde doove kolen aan geglommen in zijne woonkamer te plaatsen I delijden hunner gelukkiger natuurgenooten op- met het oogmerk, daardoor de vochtigheid van wekten een ander gedeelte moest het zakken- j rollen en andere afzetterijen uitoefenen enz. den 6 op den 7 de- I De zaak werd met goeden uitslag gedreven, getuige dat alle deelnemers er goed van leef den. Het is te verwonderen dat onder zulk volk zoo lang de orde en het geheim is be waard. Men schrijft uit Londen: Te Hastings is dezer dagen een visch gevangenzooals die in Europa nog nooit levend gezien is. Hij houdt zich uitsluitend in de Indische wateren op doch wordt ook daar slechts zeer zelden gevangen. In Indie wordt deze visch polyp genoemd op welken hij eenigzins gelijkt. Aan den spits toeloopenden snuit bevinden zich na melijk 8 armen of voelhorens elk voorzien van 200 uitspruitsels voor het vangen van buit. Behalve dezen bevindt zich op den kop eene bewaarplaats voor eene inktachtige vloeistof, welke het dier tegen zijne vervolgers kan uit- SNEEK 17 December. Door de tweede ka mer der staten-generaal zijn aangenomen hoofd stuk X (oorlog) met 40 tegen 22 stemmen, hoofdstuk XI (koloniën) met 52 tegen 1 stem, hoofdstuk XII (onvoorziene uitgaven) met 50 tegen 2 stemmen. De eerste kamer der staten-generaal heeft hare werkzaamheden hervat. De eerste kamer heeft met 25 tegen 7 stemmen besloten het voorstel van de heeren Cost Jordens en de Vos van Steenwijk naar de afdeelingen te verzenden. Met eenparige stemmen zijn aangenomen de ontwerpen van wet tot inkoop van rentegevende schuld tot regeling van het fonds, voortspruilende uit de koopprijzen der domeinen tot ontruiming van het eiland Schokland; tot wijziging der hoofd stukken II en IXó der staatsbegrooting over 1857 en eindelijk vijftien naturalisatiewetten. Bij de regementen infanterie zijn reeds door de bevelhebbers eenige miliciens tot kor poraals bevorderd. Tevens is door den minis ter van oorlog bepaald dat bedoelde miliciens- korporaalswanneer zij eventueel in het ge not van onbepaald verlof gesteld worden het distinctief van korporaal zullen blijven behou den en bijaldien de ligting waartoe gemel- de gegradueerde miliciens behooren weder in actieve dienst geroepen mogt worden zij dan weder de soldij aan hunnen graad verbon den zullen genieten zelfs al mogten zij even tueel overcompleet wezen. Wij vernemendat bij de regering naar aanleiding van het verlangen der Indi sche regering het voornemen bestaat, om eene inrigting of in de zich tegen den avond voor de woning des over ledenen eene schare bedelaars terf» getale yari ruim 500, van rondom zamengestrnpm.dc> .ten einde eene bij die gelegenheden gebftnfcéÖjKe gift te ontvangen. Met het bekomene echter niet tevreden ontstond er gemor en sloeg de hoop tot baldadigheden over, welke zoo ver gedreven werd, dat zij het waagde, de ge wijde rustplaats der dooden op eene gruwza me wijze te beschimpen. De bende begaf zich namelijk en corps naar het kerkhof, begon onder het aanheffen van allerlei gemeene en zedelooze liedjes op en om het graf des over ledenen te dansen en verklaarde zoolang te zullen blijven zingen en dansen totdat hij we der uit het graf kwam. Over de oorzaken eener zoo verregaande verwildering zullen wij leo deze niet uitweiden alleen zullen wij er nog bij voegen dat de justitie zich de zaak heeft aangetrokken en bereids eenigen der meest schuldigen zijn gearresteerd. Men leest in de Prov. Dr. Cour. Als een bewijs, dat bouwland op ééne groene bemesting onderscheiden goede oogsten kan voortbrengen deelt men ons bet volgende mede: De ingezeten H. Beuker alhier, bezit een vierde bunder gewoon bouwland nabij Assen gelegen. In 1853 was daarvan rogge geoogst. Na St. Jacobi van dat jaar werd, daarin 5 spint spurriezaad kostende f 1 gezaaid; in het najaar werd de spurrie onder- ploegd en bleef het land des winters in voren liggen. In het voorjaar van 1856 werd het land bezaaid met dikke witte of gersthaver die last haver zwaar 107 pond per mud, ter waarde van ƒ70.75heeft opgeleverd. In 1837 werd het land, zonder nieuwe be mesting, bezaaid met paardeboonen en dikke graauwe erwten. Hoewel over het algemeen een verslagen vrucht zijnde, was de opbrengst 2'/, mud boonen 1 mud erwten en 5 mud. zaad van onkruid aan het vee opgevoerd alles geschat op eene waarde van 55 aƒ40. In liet najaar nogmaals zonder nieuwe be mesting bezaaid met rogge, heeft het land in 1838 3 mud rogge opgeleverd ter waar de van ƒ50 a ƒ53. Over alle deze jaren is het stroo niet mede onder de opgebragte waar de berekend. In het verloopen najaar is er weder goed knollengroen op verbouwd, nadat het land eene ligte bemesting, zoo als zulks voor knollengroen pleegt te geschieden, had. ontvangen. Maastricht beweert, dat de persoon, die het gaslicht het allereerst aanwenddezekere heer Minckelers zou zijn, die binnen hare mnreu is geboren. De gemeenteraad heeft diensvolgens met algemeene stemmen besloten, den naam der Heerestraat in dien van Minc- kelerstraat te veranderen. i Eene uitgebreide dieven-vereeniging, groo- tendeels bestaande uit mislukte acteurs, mis- I lukte schilders en dito studenten als ander- I zins, en onder directie staande van een groot je die haar met veel tact en bestuurde is te Parijs De leden dezer vereeniging waren in verscheidene cathegoriën verdeeld een deel hunner moest namelijk dienst doen als bede laars een ander gedeelte als vervallen burger lieden die, met valsche certificaten, het me- SNEEKER COURANT. ‘"i J KU TWI -I I BtoS -j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1