NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 i jJn h J I UNO. 102. den 22 December. WOENSDAG 1 l' 13de Jaargang. 1 wij külleti trach- I nM Iw J COURANT. SNEEKER BINNEN- EN^BUITENLAND. 4 ge <1 I allen ge- een- h zegt dat de ambtenaren hoewel met grooten i van eenige echte i en de gevraag- veroorzaakt tijdver- van Oranje is geplaatst namen der lotelin- voor de nati- Ingevolge de wet- i 'Ai/ f 1 voor den tijd, dien Twee rijks-ambtenaren uit het naburige D. wilden zich dezer dagen overtuigen dat in een polderskeet, in de gemeente Ooslerhësseleu, de wet werd ontdoken door te tappen zocder patent. Zich onbekend wanende gaan zij de polders-herberg binnen vragen een’ borrel eri blij- - eenige oogenblikken zitten praten. Ten Het is een reg; laatste vragende, wat zij verteerd hadden, was dat de jenever daar ter plaatse I I ■É—.-'uiB-T.'uu.nv JJ ....L...'r.ii.m—a manschappen alles ontnamenen elkgn$er om den roof doodsloegen. Om een’gouden rtiTg, dien de kapitein aan den vinger bad te be komen wilde men hem den vinger afkappen, hetgeen gelukkig verhinderd werd, door den ring met moeite af te trekken. Men schrijft gen kreeg de burgemeester meente het verzoek van een garnizoen zijnden officier, om i kenden boerenknechtwiens zijne orders diende, op kosten van reizen. uit Dockum Dezer da- eener naburige ge- i te Uirecht in eenen hem onbe- i broeder ouder dien offi - cier naar Utrecht te doen reizen. De knecht is afgereisd, en door de menschlievendheid van zijnen edelen chef is de jonge soldaat in de gele genheid, het eenige lid zijner familie, zijn broe der, vóór zijnen dood vaarwel te zeggen. Heil den menschenvriend, die de laatste levensdagen van eenen armen lijder zoo weet te verzachten Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 16 Dec.: Het provinciaal geregtshof in Overijssel heeft, ook uit een ver- bij arrest van jongstleden dingsdag den 14 het kantongeregt I dezer, de nachtwacht H. S., van Zwartsluis, de schuldig verklaard aan den hem ten laste ge- legden diefstal bij nacht in een bewoond huis door middel van inklimming gepleegd en hem deswege met verzachtende omstandig heden bestaande in de geringe waarde vau bet gestoleneveroordeeld tot twee jaren ge vangenisstraf en in de kosten der procedure. Uit Staphorst wordt gemeld d. d. 17 December De berigten uit Noord-Amerika worden gunstiger. Berend Hokse heeft bij brief van gisteren zijne familie alhier volmagt ver strekt, al zijne achtergelatene goederen te gel de te maken, om het montant hem te remit teren daar hij door aankoop van 70 akkers land gedeeltelijk reeds met tarwe en rogge bezaaid huis schuur etc. zelf aldaar boer derij is drijvende, even gelijk Dozeman van wieu hij melding maakt, dat hij het bedrag zijner verkochte goederen per wissel overge maakt zeer goed ontvangen heeft. Men meldt uit Slagharen d. d. 12 Dec.: Men verneemt, dat heden nacht zekere wedu we, in den wandel Puto’s Ziene genaamd, alhier wonende in eene ellendige hut, bestol len is geworden voor eene som van yGOO a 700. De dief of dieven hebben dat geld uit den grond onder den wal der hut gegraven waaruit men natuurlijk moet afleiden, dat het geene onbekenden zijn geweest. De bestolene, hoewel zeer armoedig levende wordt gezegd veel geld te bezitten. Men meldt uit Coevorden d. d. 14 Dec. ’t Is een boer niet wijs te maken, hoe een sol daat aan den kost komtzegt het spreekwoord; maar dat ook anderen soms van vreemdsoorti- industrie leven kan het volgende leeren. een droevig voor melijk omstreeks 15 jaren oud, beboorende tot den handwerks- stand die des middags nog vlug en wel op straat liep gaat naar huis begeeft zich ver volgens naar den zolder, en wordt weinig tijds later aldaar dood gevonden hangende aan een touw om zijnen hals. Of hier aan eene op zettelijke daad, dan wel aan roekeloos en mis lukt spel, gelijk men wil, gedacht moet wor den schijnt niet genoegzaam zeker te wezen maar zeker is het, dat de zaak in r" valle hoogst treurig is en de ouders op maal in diepen rouw zijn gedompeld. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 17 December De tweede kamer heeft in de avoudzitting van gisteren met algemeene stem - men aangenomen de ontwerpen rakende de begrooting der lands-drukkerij het burgerlijk peusioen-fondsde overeenkomst met België tot wering van nadruk; de onteigening voor den aanleg van eene straat te ’sGravenhage; de provinciale belastingen in Friesland de middelen ter bestrijding van de staatsuitgaven in 1859. Heden heeft de kamer hare laatste zitting gehouden vóór het reces, e.n daarin, na het verwerpen van amendementen van de heeren Schimmelpenninck en Wijbenga, met 50 tegen 4 stemmen onveranderd aangenomen het wets ontwerp tot herziening der kiesdistricten, waar door het getal leden der tweede kamer alsnu met 4 wordt vermeerderd. Tegende heeren Wijbenga, Van Hall, Lijcklama en Schim melpenninck. Op eene vraag van den heer Dirksheeft de heer Van Zuylen geantwoord, dat de com missie van rapporteurs ter zake het ontwerp Sloet-Reuchlin rakende den aanleg van spoor wegen zich met haar verslag over het on derzoek in de sectiën zooveel mogelijk zal be spoedigen dat het in allen gevalle nog tijdig genoeg aan de regering kan worden medege deeld ten einde met haar antwoord gereed te zijn tegen het einde van het reces, dat he den is aangevangen. Daar er geene werkzaam heden meer aanhangig waren is de vergade ring gescheiden tot nadere bijeenroeping waarschijnlijk tot den 15 Februarij. Door de eerste kamer der staten-gene- raal zijn met algemeene stemmen aangenomen de volgende wetsontwerpen tot goedkeuring eener dading over gronden in het voormalig kanaal van Ilelzingen tot bekrachtiging van provinciale belastingen tot wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1857 tot vaststelling der begrooting wegens den ar beid der gevangenen over 1859. De minister van oorlog heeft de ver- eischle bevelen verstrektdat het 8ste reg. infanterie, waarbij de onderofficieren en man schappen thans nog met het kruisledergoed gewapend zijnvau het nieuw of gordel- stelsel worde voorzien. Z. K. H. de prins op de lijst i bevattende de gen die dit jaar in de loting onale militie zijn gevallen. telijke voorschriften, zal Z. K. H. aan de lo ting moeten deelnemen ofschoon hij reeds tot generaal-majoor is bevorderd. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 15 December: De heer Beyma thoe Kingma burgemeester te Engwirdum ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongeregt SNEEK21 December. Van denlldentot en met den 17 dezer zijn in deze provincie 29 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 4171 Wij hebben het genoegen te kunnen be rigten dat de personen van Klaas van Vugt en Jan Bast, beiden alhier woonachtig en die voor omstreeks zeven weken op vernioedën van diefstal, van hier naar Alkmaar zijn ge transporteerd geworden nu voor eenige dagen als onschuldig bevonden uit de gevangenis zij n ontslagen, en in de vorige week, tot blijd schap hunner betrekkingen en vrienden al hier zijn teruggekeerd. Zaturdag jl. had alhier val plaats. Een jongen na te Heerenveen, heeft zich, na de rede des ministers van justitiewaarbij hem gemis aan de kennis van zijne ambtspligten ten las te gelegd is omdat hij de proces-verbalen over onbeduidende overtredingen niet buiten vervolg lietherwaarts begeven gewapend met een pak van 156 processen-verbaal, door de rijksveldwachters opgemaakt, welke hij voor den minister heeft uitgespreid. Hieronder waren er, die tegen kinderen opgemaakt Wa ren omdat zij een handvol gras voor hunne konijntjes op den weg geplukt hadden. De heer Beyma moet hebben betoogd dat in zijn kanton even als ook in andere ar rondissementen de ambtenaar van het pu bliek ministerie door den officier van justitie tot vervolging genoodzaakt wordt. Als de loopende geruchten waarheid behelzen, zou de minister van justitie voornemens zijn om ee ne circulaire uit te vaardigeu ten einde die onberadene vervolgzucht te beteugelen en boe noodig dit wordt kan men slag van de zittingen van te Zwolle ontwaren voorkomende in Provinciale Overijsselsche en Zwolsche Cou rant vau den 10 December jl. no. 99, luidende: D. G. P. landbouwer te Staphorst, hard gefloten hebbende op den openbaren weg te Staphorst vrijgesproken. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 15 December: Bij de redactie van de Anister- damsche Courant is voor de wed. Naerebout ontvangen y*67.09. Zij voegt bij deze ken nisgeving, het volgende uit Vlissingen Gij brave zeelieden! die in uw édel, maar hoogst gevaarlijk beroep een kloekmoe dig nienschenredder in doodsgevaar weel te waarderen gij die God in den storm aanroept, en bij schipbreuk de handen zegent, die Hij ter uwer redding doet uitstrekken denkt aan de weduwe en zes kinderen van Frans Naerebout die ió zijn leven meteen echt zeemanshart geene grooter vreugde kende, dan een’ mensch een’ zeeman aan de maat schappij te hebben wedergegevendenkt aan den kleinzoon van den grooten menschen vriend die bij het vergaan van het schip Woestduin zich met geweld van zijne vrouw, kinderen en bloedverwanten losscheurde, wel ke hem smeekten Frans.' ’t is onmogelijk ga nietgij loopt den dood tegemoet j' en die hun, in de rigting der noorder rassen wij zende, antwoordde: Maar onze lieve Heer roept mij daar!" moedig op de verschrik kelijke branding aanzette, en, na het door staan van onbeschrijfelijke gevaren, 87 men schel! het leven redde. Zeelieden Neder landers! Eene weduwe en zes vveezen uit een geslacht van mensehenredders hebben het regt tot ous te zeggen dat deed mijn groot vader! dat deed mijn oom! dat deed mijn vader! help ons en ten hun gelijk te worden.”” Uit Nieuwediep wordt gemeld d. d. 15 Dec.: Belangrijk is tegenwoordig de schel- vischvangst geen der visscliers herinneH zich welke hun dadelijk wordt aangeboden in het najaar ooit zooveel te hebben gevangen j ven zoo eenige oogenblikken zitten pra of daarvan te hebben gehoord, hei is een regi laaisie vragend I voordeelige winter voor de visscliers jammer het antwoord j maar, dat zij in hunne schuiten niet zoo veel niets kostte, doch dat ze elk f 2.50 moesten kunnen laden als de Enkhuizer correspondent i betalen voor den tijd, dien ze aldaar tot last dagbladen gisteren mededeelde van een’ ander hadden doorgebragt. Men .j Een Urker visscher I tegenzin bij het aankomen deswege geïnformeerdwendde zich zeer i tot zijn maat met de vraag: Jaep! ai-je ooit zük liegen meer beurt en öp het be weren dat het in de courant stond merkte hij spottenderwijze aan dat de craenten toch vol motten Maar er zal bij vergissing een nul te veel achter het getal staan die vis- schers oordeelden dat er slechts 16 a. 17,000 in de beide schuiten geladen kunnen geweest zijn. Men begroot het getal der schelvisschen, die jl. zaturdag waren aangebragt, op ruim 100,000. Volgens particuliere berigten van kapt. P. Verschuur gevoerd hebbende het brikschip Aganita Adriana hetwelk in September jl. in de Chineesche zee Is vergaan, werd hij na het stranden door eene bende van onge- ‘veer 500 roovers overvallen die hem en zijne van een onzer 80,000 zegge tachtig duizend schelvisschen in twee schuiten geladen F 8-~—- -‘j naïf I poldergasten zich onderwierpen de schadevergoeding voor lies voldeden. Zoo kwam ook onlangs een boer uit deze buurt in eene polderskeet, waar hij eene ham hoopte te verkoopen. Daar hem hiervoor ech ter naar zijne meening, niet genoeg werd ge boden vraagt hij verlof, zijne ham eenige oo genblikken daar te laten, ten einde een’koop man te zoeken om een’ voordeeliger handel te sluiten. Bij zijne terugkomst was, tot zijn’ schrik geen spoor van de ham meer te ont dekken en wat de man ook praatte, er was niemand aanwezig die in de laatste zes we ken eene ham gezien had arme boer In de Fransche bladen wordtberigt.dat in de vlakte van Habre, ouder de divisie Mas cara, in de provincie Oran (Algerië), een rei-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1