NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. if F 1 r II 1858. No. 103. ZATURDAG J3de Jaargang. den 25 December. fc.. BINNEN- EN BUITENLAND. ma- en uit meer i buiten). zaken te Lon- Protestantsche alliantie”, Men verneemt dat Z. M. op voor- a_ den minister van marine heeft be paald dat een stoomschoener zal worden ge bouwd, die den naam zal voeren van Frans Naerehoutter eere van den onverschrokken zeeman en edelen menschen vriend die zoo ve le schipbreukelingen het leven gered heelt die o. a. in den nacht van 25 Julij 1779 op den Noorder-Radjan van het wrak van de FVoestduin 87 menschen behouden te Vlissin- gen aan wal bragt en die ten laatste in de golven zijn graf heeft gevonden, welk lot ook onlangs zijn’ kleinzoon heeft getroffen. Men meldt uit Amsterdam d. d. 21 Dec.: Op beden stond teregt voor de 5de kamer (ka mer van strafzaken) der arrondissements-regt- bank alhier (voorzitter mr. A. Backer) Samuel Abraham Hirsch oud 15 jaren beklaagd van op 1 Aug. jl. in de Schotsche kerk op de Erw- tenmarkt den pred. ds. C. Schwartz op den predikstoel te hebben toegebragt drie wonden, zijnde eene in de linkerborst en twee in den linkerarm met het doel om hem te dooden. De beklaagde heeft in uitvoerig verhoor ver klaard dat hij het feit erkende, inaar dat hij van den aan vang af aan meende een Gode behagelijk werk te verrigten door hem te dooden, die zich ten doel stelde zijne godsdienst te vernietigen dat hij herhaalde malen Gode om en bijstand had gesmeekt, om hem in moeijelijke taak te ondersteunen dat hij SNEEK, 24 December. Door den gotiver- neur-generaal van Neêrlands-Indië is o. a. tot eerste commies ter algemeene secretarie benoemd de heer mr. G. G. van Harencarspel. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 20 December: dragt van van eenen Protestantschen Staat kwaad dan goed zou doen en welligt den knaap vertragen koude, correctionele zaak, ten voordeele eener beklaag de veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 17 DeC. i Als een waarschuwend voorbeeld vermelden wij, dat een jongeling in de nabijheid van Harden- berg die wilde huwen en voor eenige jaren niet voor de loting der militie was aangege ven doordien de vader verondersteldedat zulks onnoodig was, als hebbende zijn zoon een’ zoogenaamden paara^voetis veroor. deeld tot eene maand correctionele gevangenis straf. Uit Vlissingen wordt gemeld d. d. 18 De cember Door de directie van de Ned. Han delmaatschappij is aan de wed. met zes kin deren van den verongelukten zeeioods Frans Naerebout eene gift van f 150 toegezouden. Het strekt dit handelsligcbaam tot groote eer, dat het zijne belangstelling zoo edelmoedig doei blijken in het lot der weduwe en weezen van een braaf en verdienstelijk zeeman die aan de erfelijke deugd in zijn geslacht, tot zijnen dood, in de uitoefening zijner pligtenge trouw7 bleef. Uit Oostwolde wordt gemeld d. d. 18 December: Gisteren nademiddag had alhier een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. De heeren D. en J. V. van Gorredijk, kwamen met een’ zwaarbela den wagen waaropzoo als later bleek ruim 1200 ponden Drentsche stukboter was geladen, langs den puinweg alhier, en had den het ongeluk, dat het voorstel van hun wagen brakwaardoor het paard met losse dissel voortging en genoemde heeren onder een’ hoop boter werden begraven. Gelukkig zijn zij er met eenige ligte kneuzingen aan het hoofd en de beenen afgekomen. De bo ter lag over de geheele straat verspreid. Ee ne goede les voor vrachtmennersom hunne wagens niet zoo zwaar te beladen dat ze bezwijken. Maar waartoe zal die boter worden gebruikt Men zegt om ir. Friesche vaten te wor den gestopt en dan voor Friesche boter te worden verkocht, tot zelfs in Engeland. Op een dorp in de omstreken van Brus sel heeft het volgende ijsselijk voorval plaats gehad Een meisje van ruim 6 jaren was door haren vader gestraft geworden en schreide geweldig. De vader wilde het doen zwijgen doch het kind huilde voort. Ik zal u wel leeren zwijgen moet toen de vader gezegd heb ben en hij sloot het meisje in bet varkens hok. Naauwelijks was het kind bij het vraat- zieke zwijn opgesloten of het kermde hartver scheurend hetgeen de vader aan nog meer moedwilligheid toeschreef. Eindelijk hield het gekerm op. Nu is zij getemd en geleerd zei de vader en opende het varkenshok, om er het meisje uit te laten. Maar er bestond geen kier, waarop hij hen liet gijzelen, kind meer al wat men vond waren eenige genden dag verschenen echter ten zijnen huize bloedvlekken de voetjes en het hoofd van het j arme meisje, dat door het varken gansch ver- i scheurd en verslonden was geworden Hoe dit op het hart van den ruwen vader viel, kan men ligt oordeelen. De policie heeft hem aan- gehouden als schuldig aan onvrij willigen moord, i Onlangs was het Hotel du Temple te Ant werpen het tooneel van een’zelfmoord die on der de droevigste omstandigheden plaats had. Voor eenige weken kwam een jongeling van Aken te Antwerpen wonen, ten einde er den koophandel te leeren. De jonge Duitscher die van goeden huize scheen en slechts 18 ja ren oud was, nam zijnen intrek in het Hotel du Temple. Buiten de werklieden op zijn kan toor gaf hij door verleiding zich over aan uitspattingen, niet zelden doodelijk voor zwak ke karakters ja die het ligchaam de ziel en de fortuin van zoo velen vermoorden. Zijne inkomsten waren voor zijne levenswij ze niet berekend. Eerst sprak hij zijne juweelen aan, om zijne slemperij vol te houden. Doch die bronnen waren ras uitgeput ook het ken van schulden duurde niet lang. De jongeling vond een’ persoon die tijdelijk borg bleef, maar de moeder werd intusschen ouderrigt van het gedrag haar zoons en den toestand, waarin hij zich bevond. Deze vrouw kwam naar Antwerpen met het doel, de ge 5 maakte schulden te betalen en den verdwaal- huuue vrouwen met een tiental negerinnen. Meenende, dat eene bevriende harem zijne familie een bezoek kwam brengen liet hij ze dadelijk binnen doch onmiddellijk werden nu van onder de kleederen slokken en mes sen te voorschijn gehaald waarmede de da mes als furiën op den bankier loesprongen, om na hem duchtig toegetakeld te hebben bedaard huiswaarts te keeren. Een wetenschappelijk buitenlandsch tijd schrift zegt: De Amerikanen maken hunne ijskelders boven den grond in de nabijheid van hunne keukens, en wel als ruimten van 6,5 Ned. el. breed en 5,8 el hoog. De wanden er van maken zij van turf ter dikte van 0,96 el. Deze turf w’ordt in lagen opgestapeld in plaats van kalk en bindmiddel, gebruikt men zaagsel ter opvulling van de tusschenruimten en voegenen tot steun van deze turfmuren plaatst men er loodregt planken tegen van boven wordt de ruimte met waterpas liggen de planken gedekt, die een weinig over el kander schieten. De turf moet lang en los zijn. Onder den vloer brengt men eene laag turf of hout aan van 0,63 el. Het ijs wordt overigens bedekt met lang of gehakt stroo zonder dat men eenige tusschenruimte over laat, zoodat het aan alle zijden met slechte warmtegeleiders omringd is. De wanden en het dak worden met stroo of riet bekleed. hulp die echter later inzag, dat het Gode niet welge vallig was en nu zelfs berouw gevoelde over zijne daad. Ten vervolge van het bovenstaande die ne dat de arrondissements-regtbank na in raadkamer vergaderd te zijn geweest, teu half zes uur uitspraak heeft gedaan. Oordeelende, dat de beklaagde de daad met vrijen wil en oordeel des onderscheids heeft gepleegd heeft zij hem mitsdien tot eene gevangenzetting in een verbeterhuis voor den tijd van 12 jaren veroordeeld. De voorzitter heeftna het uitspreken van dit vonnis, eene gevoelvolle toespraak tot den beklaagde gerigt met aanzegging tevens, dat deze, zich met het vonnis bezwaard gevoelen dedaarvan binnen veertien dagen in hooger beroep kan komen. Uit Soest wordt gemeld d. d. 17 December: Heden geschiedde weder uit naam van H. M. de koningin-moeder de jaarlijksche winterbe- deeling van dekens en kleedingstukken aan de behoeftigen dezer gemeente. Reeds sedert den jare 1818, dus gedurende veertig jaren ge schiedt niet alleen deze winterbedeeling, maar, door de jaarlijksche rijke gift van de welden kende en weldadige koningin-moeder daartoe in staat gesteld, wordt door de commissie van weldadigheid van wege H. M. ook nog aau de be hoeftigen alhier genees-en verloskundige hulp verstrekt in het noodige voor kraamvrouwen voorzien, aan 143 kinderen op de beide scho len gratis onderwijs gegeven 50 a 60 meisjes op de drie werkschoten onderwezen in naaijen, breiden en spinnen, en daarenboven geduren de 26 weken aan behoeftige huisgezinnen on derstand gegeven in brood, gort en turf. Het is dus niet te verwonderen, dat men met dank baarheid en achting de opregtste wenschen koes tert voor eene vorstin die de waardige ge malin was van wijlen Z. M. Willem II, en steeds blijft uitblinken door alle deugden wel ke eene koningin kunnen versieren. Den 16 dezer had te Naarden een be- treurenswaardig ongeval plaats de vrouw van zekeren B. sedert eenigen lijd aan verstands verbijstering lijdende heeft in ’een’ aanval ba rer kwaal haar bijna tweejarig kind, waar mede zij zich alleen te huis bevond van het leven beroofd. Bij arrest van het provinciaal geregtshof van Gelderland van den 16 dezer is G. K., koop man wonende te Gorinchem ter zake van het afleggen van valsche getuigenis in eene den zoon mede naar huis te nemen. In dejK', namiddag van den 6 dezer ontstond er hevigé twist tusschen moeder en zoon. Eensklaps liep de jongeling naar zijne kamer kwam met eene geladene pistool naar beneden, en schoot zich in tegenwoordigheid zijner moeder door het hart! De arme Duitscher viel in zijn bloed zwemmende dood, en de ongelukkige moeder stortte in bezwijming neder. Het lijk van den jongeling is naar het gasthuis overgevoerd. Mevrouw de Galonne sedert 42 jaren directrice der archiven van de burgerlijke fegtbank te Parijs is in 91jarigen ouderdom overleden. Zij was eene celebriteit van het Parijsche paleis van justitie, bad een uiterst zeldzaam sterk geheugen en verrigtte een ar beid waartoe anders verscheidene ambtenaren zouden zijn noodig geweest. Bijna alle per sonen die gewoonlijk het paleis van justitie bezoeken vergezelden het stoffelijk overschot van mevrouw de Calonne naar de laatste rust-1 plaats. De minister van den heeft aan de met betrekking tot Engelands bemoeijing in de zaak van Mortara doen antwoorden dat de tusschen komst meer de bevrijding van zoodat hel in zijn belang beter ware, zich niet in die aangelegenheid te mengen terwijl bui tendien zulk eene tusschenkomst na de ver- geefsche poging van een’ Roomsch-Katholieken Staat, zoo als Frankrijk geen’invloed zou heb ben. Uit Ierland wordt gemeld, dat in de laatste dagen op vele plaatsen daar te lande bij voorname personen brieven bezorgd zijn waarin zij met moord brandstichting en der gelijke geweldenarijen bedreigd worden. Men beschouwde dit als het w’erk der geheime ge nootschappen. Als een voorbeeld der snood heid van de deelnemers aan die vereen igingen wordt tevens gemeld, dat te Tynagh de R. K. kerk des nachts in brand gestoken is, nadat de pastoor bij de godsdienstoefening zijne hoor ders ernstig vermaand had, om zich te ont houden van deelneming aan geheime en on wettige genootschappen. Volgens berigtvond onlangs te Smirna het volgend voorval plaats. Bij de ver pachting der tienden werd de pacht gegund aan twee personen, die steeds, met ongeluk kig gevolg hooge sommen er voor gegeven hadden. Daar zij echter niet dadelijk betaletl konden, wendden zij zich tot een’ bankier, die de betaling waarborgde onder voorbehoud van haar door lijfsdwang op hen te kunnen verhalen. De vervaltijd verscheen en daar zij niet konden betalen deed zulks de ban- Den vol- SNEEKER r? - ■A. i COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1