NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. •S L 1858. No. 104. 13de Jaargang. WOENSDAG den 29 December. ra® VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK II i - BINNEN- EN BUITENLAND. 4 - <1 1 I c - ir SNEEKER COURANT. EiHÜI eenige per- ge- l üf den is uit stuks haring. Was de zóó groot als de laatstvorige jaren toch be staat er over de vangst dan te Katwijk tuigen zijn gespaard gebléven, en zoo enkele pinken al niet zeer gelukkig waren sommi ge reeders vielen daarentegen aanzienlijke be sommingen ten deel zoó zelfs, dat eene der pinken van den heer A. Krul ƒ4100 heeft besomd. De prijzen tot het laatst toe zeer er alhier geen haring gekocht werd door koop- 1 opgegraven. scheidene grootte i met koper overdekt nog zeven dere is kleiner zijn. ter hand gesteld die museum den. Zwinderen vereerd. De Brusselsche le Nord meldt het vol gende in zijne Revue de Paris Op zekeren morgen vervoegde zich een Engelschman, een be jaard heer bij den heer Ellinckhuyzen kas sier te Rotterdam, die zich met de inschrij ving voor het Suez-kanaal belast heeft. Hij verklaarde met een echt Engelsch phlegma dat hij eenige actiën verlangde. Hoe veel on.- l was op het paleis van en prinses Frederik.bij van den kersavond een kersboom waarvan vele geschenken aan het I1H. KK. HH. zijn uitgereikt. Ook van H. M. de koningin is met ge- venbage den Sisten December. Z K. II. de prins van Oranje is gisteren gelukkig aan een gevaar ontkomen dat anders schromelijke ge volgen had kunnen na zich slepen. Meerma len hebben zich velen verontrust over het wat al te stoute rijden van den onverschrokken ca valier. Eenige malen heeft Z. K. 11. daardoor zelfs kleipe ongevallen gehad die echter door hunne»- gorden adloop Weinig of niets le be duiden hadden. En zoo ook gisteren. Van uit het Bosch stadwaarts rennende, scheeu het paard niet goed genoeg aan den teugel te beantwoor den en reed vlak tegen een der hoornen van de laan langs de tentjes; door den schok hel de de prins voorover en uit de stijgbeugels. Ge lukkig bleef het flinke paard onmiddellijk staan, waardoor gevolgen zijn voorgekomen waaraan wij liever niet denken. In één oogwenk was de prins weder regt in het zadel en vervolgde met den edelen zwier, hem zoo eigen zijnen weg. Maar het feit alleen sluit in zich het vurig verlangen van een’ ieder, dat de zoo beminde prins van Oranje in het vervolg aan zijne ridderlijke onverschrokkenheid eenige meerdere behoedzaamheid pare. Door de gemeenteraad van Sneek was bij besluit van 5 November 1855, no. 11, vastgesteld een reglement op het beheer van het Old-Burgerweeshuis aldaar, waarin is be paald datom in dat weeshuis opgenomen van wege dat gesticht verpleegd te wor- wordt vereischt, dat het kind geboren een wettig huwelijk van ouders, het zij vader of moeder laatstelijk behoord heb bende tot de Hervormde kerk ingevolge de wettelijke verordeningen betreffende het Her vormde kerkgenootschap in Nederland of daar van uitgegaan, en dat het kind, welks opna me verlangd wordtovereenkomstig die ver ordeningen gedoopt zij. Dit besluit is thans bij koninklijk besluit van 16 dezer (Staats blad no. 85) vernietigd, op de volgende gron den dat het Old-Burgerweeshuis te Sneek is gerangschikt onder de instellingen van welda digheid behoorende tot de in litt. a van art. - der armenwet vermeld dat de bestemming van dat weeshuis zoo als die bij den laatst vastgestelden constitutieve)) titel van dat sticht is bepaald, is, dat daarin moeten wor den opgenomen krachtens overeenkomst de weezen, nagelaten door niet lidmaten van ee nige gezindten die tot den armenstaat der burgerlijke gemeente (vroeger stads-armenstaat genoemd) behooren en dat de bepaling, door den raad der gemeente Sneek gemaakt, met die bestemming niet overeenkomt. (Amst. Cl.) Uit Scheveningen wordt gemeld d. d. 24 December: Op ééne pink na, zijnde de schuit van mej. de wed. J. de Jager, die te Texel moest binnenloopen is sedert een onze haringvloot, Gode zij dank behouden uit zee teruggekeerd. geene overtreding paar dagen selijk reglement te begaan. 1 u..i-nien ontmoetten r:: J Met de 151 schuiten den waaruit zij bestond, is aangebragt 16,691,500 vallen zij dadelijk aan en zegen dit jaar niet I kleedereu zoodat genoemde Uges inn luren 1 hn niet minder reden tot dankbaarheid alle vaar- zoo lieden van elders uitgezonderd de firma Hoek, te Noordwijk-binuen. Niet minder dan 500,000 stuks haring werd door Scheve- ningsche kooplieden te Katwijk gekocht. Had men in vorige jaren geene sterfgevallen door ziekte te betreuren dit jaar mogt men zich daarin niet verheugen vijf visschers overle den waarvan twee Katwijkers, welke met eenige anderen van de plaats alhier ten ge volge van de schaarschte aan volk om onze steeds grooter wordende vloot te bemannen in dienst waren genomen. Men leest in de Ensched. Ct. Uit een particulier schrijven vernemen wij dat de Pruissische regering er op bedacht is, van Em merik naar Munster als het ware langs on ze grenzen een’ spoorweg te doen leggen en schouwen. Uit Zuidhorn wordt gemeld d. d. 19 De cemberWeder een treurig voorbeeld, ten gevolge van misbruik van sterken drank, ga ven voor eenigen tijd de broeders J. en D. Boersemavan Oldehove. Deze zich op een’ zekeren avond te Zuidhorn in een kroegje bevindende, waren reeds goed beschonken, toen de klok elf uur sloeg en de kroeghou der genoodzaakt was hen builen de deur te zetten, om geene overtreding van het plaat- Op straat geko- ontmoetten zij den brigadier Uges en gemeente-veldwachler Van Essen. Deze aan en verscheuren hen de en Van Es sen genoodzaakt waren, ze te arresteren, waar van het gevolg is geweestdat zij voor de regtbank zijn gedaagd en de eisch is gedaan lot twee maanden gevangenisstraf en 8 gulden boete benevens de kosten van liet proces.. Uit Ooslerhesselen w’ordt gemeld d. d. 20 December: Voor eenige dagen werden in de j X j nabijheid van Zwinderen op eene diepte van van den haring bleven I plus minus 2 Ned. ellen door een’polderwer- hoog niettegenstaande ker 2 stijgbeugelseene steng en beenderen De stijgbeugels zijn van onder en gedaante. De eene is en aan denzelve ziet men verschillende aangezigten. De an- en schijnt wel van ijzer te Beiden zijn aan den heer burgemeester ze denkelijk aan het van oudheden in Drenthe zal zen- De steng is aan een’ landbouwer te dat er zelfs een begin van uitvoering aan dat denkbeeld is gegeven. Neemt eene kaart in de hand gij allen die eenig belang stelt in Nederlandsche spoorwegen en vraagt u zelven af, of er wel ééne lijn is te bedenken, die nadeeliger op onze Ooslelijke spoorwegen zou kunnen werken. Nu of nooit 1 mag dan wel de leuze zijn van regering volksvertegenwoor digers en kapitalisten. Uit Dedemsvaart wordt gemeld d. d. 20 December Voor eenige dagen had aan de Ommersahans het volgende voorval plaatsEen kolonist, Johannes V reden brechthad verkee- ring met een meisje aldaar aangeknooptdeze zulks echter afbrekende, besloot V. haar van kant te maken. Met een aan beide zijden scherp geslepen mes viel hij haar onverhoeds aan; doch eene vrouw, die in hetzelfde ver trek aanwezig was en zijn’ toeleg ontwaarde, sprong ijlings tusschenbeiden zoodat de aan gevallene hel ontkwam. Nu echler keerde de woede van V. zich tegen de vrouw die hem zijn voornemen belet had hij poogde haar met zijn mes onderscheidene steken toe te brengen die wel in en door de kleederen drongen doch niet diep genoeg gingen om wonden te veroorzaken. Nu zocht hij haar aan den hals te treffen toen juist twee veld wachters op het geschreeuw loeschoten en de vrouwen verlosten. V. is gearresteerd en naar Deventer gezonden. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 21 December: Eene door vele ingezetenen reeds zeer lang gewenschte gebeurtenis is nu op han den. Den 50 dezer maand zal worden uitbe steed het maken van een wachthuis en een gedeelte van een buskruidmagaziju in de linie van Helpman buiten deze stad. Weldra zal dus het kruidmagazijn binnen ouze wallen zijn opgeheven. Om eenigermate het ontzaggelijk groot ge bruik van sterken drank in deze stad en pro vincie te kunnen beoordeelen wordt ons me degedeeld dat door den beurtschipper van Schiedam bij zijne laatste reis eene massa van 1800 vaten jenever is medegenomen. Treu rige ervaring voor hen, die het misbruik van sterken drank als de grootste volksramp be- SNEEK, 28 December. Van den 18den tot en met den 24 dezer zijn in deze provincie 50 runderen aan de besmeitelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 4201. Z. M. heeft bepaald dat gedurende het jaar 1859 de verhoogde schadeloosstellingen wegens het verleenen van huisvesting en voe ding aan militairen en voor het verstrekken van transportmiddelen ter dienste van het le ger ten behoeve van de inwoners zullen wor den gekweten welke krachtens kon. besluit van 10 Dec. 1857, no. 65, voor het loopen- de jaar zijn toegestaan. De minister van oorlog heeft bij aan schrijving van den 11 dezer, no. 51 B, eeni ge bepalingen gemaakt met het doel om de inhouding op de soldij van de jonge soldaten en milliciens van het leger zooveel mogelijk te verminderen ten einde daardoor het zak geld dat thans zeer gering is te vermeer deren en o. a. bepaald dat er geene in houding meer mag geschieden voor het aan schaffen van kleine voorwerpen die niet tot de bepaalde uitrusting van den man behooren; dat het nummeren der lakensche kleederen en der uitrustingsstukken niet meer op kosten van den soldaat moet geschieden dat voort aan aan eiken soldaat een lepel en een knip mes zal worden verstrekt dat de vetlap welke thans elke man moest koopen wordt afgeschaft en dal er ééne of twee per escoua- de zullen worden verstrekt enz. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 27 December: De eerste kamer heeft heden met algemeene stemmen aangenomen de wetsont werpen, rakende: de begroeting voor de lands drukkerij het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren de overeenkomst met Belgie tot wering van den nadruk de onteigening ten behoeve van eene straat te ’sGravenhage; de provinciale belastingen in Friesland. Na eeni ge discussie is mede aangenomen met 27 te gen 7, het ontwerp tot herziening der kies tabel waardoor het getal leden der tweede kamer op 72 wordt gebragt. Daarna is de behandeling begonnen over de slaatsbegrooting voor 1859. Jl. vrijdag avond HH. KK. HH. prins gelegenheid geplaatst gevolg van het gevolg schenken vereerd. In de Rolterd. Courant leest men: ’s Gra- DONDERDAG DEN 50 DECEMBER 1858, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Onderzoek van den geloofsbrief en verdere stukken betrekkelijk de benoeming van den heer J. ter Hurst GHz. tot lid van den Raad. Brieven van aanneming der benoeming tot Voogd over de Stads Algemeene Armen, Doc tor in het O. B. Weeshuis van de R. C. P, Armen en Hoofdonderwijzer in de lus- schenschool. Adres van de trekschippers van Leeuwar den over het verder gebruik der paardestal- len. Adres van de lurfmeters om verhooging van het meeltoon. Rapporten over het adres van den heer mr. S. A. Verweij over de adressen van de heeren L. en P. van der Feer Cz. over de Irekschippers-stal ie Leeuwarden, over het ter schoolgaan der weeskinderen uit het O. B. Weeshuis, over het Oude Kerkhof, en over de begrooling voor het O. B. Weeshuis dienst 1859. Aanhevelings-lijst voor een’ keurmeester van het vleesch. Conditiën van verpachting van ceelen land. F t g h t r t l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1