NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. 1859. No. 1. ZATURDAG den 1 January. I «- t l SNEEKER COURANT BINNEN- EN BUITENLAND. SN EEK. u in plaats daarvan die iiaiM haar voor staatsbegrooting voor 1859 aangenomen, de wet op ker, Gunlelraan chir. Kruijff Het doel der instelling is, om gen zeggen aan geen goed huisvader moeten ontbreken. Te Versailles heeft een tweegevecht plaats een’ officierdie een meisje en den broeder van dit meis- De verdediger maar zij is eene zelfstandige waar- en vordert hare plaats onder en van van het vleesch, g«' 1 er nu geene on- SNEEK, 51 December. Z. M. heeft be noemd tot militaire leden in den militie-raad 1859: te Leeuwarden den luit, kolonel Betuw provinciaal adjudant en te Heereuveen den majoor het 8e reg. infanterie. weder geheel tot i onderwijzer in de kunst bragt men hem weder op (Die voor de Lange van van Friesland Peperkamp, van Door de eerste kamer der slaten-generaal zijn achtereenvolgende al de hoofdstukken der - Ook de middelen is goedgekeurd. De kamer is daarna tot nadere bijeenroeping uit eengegaan. L U IJ LIlvU uutujr.xcu, ras en de oo- Te Versai! niet wetende gehad tusschen j was, door I geschaakt had, de koude bevangen, in slaap geraakt; de paar- j jedie insgelijks officier is. 1 - 1 -• 1 wa- i van de eer zijner zuster viel, door zijne te genpartij doodelijk gewond. De Londensche poiicie heeft een’ nieuwen t van stelen ontdekt. man had op St. Andrews Terrace, nabij Waterloo Road eene schoolwaarin jonge lingen en kinderen door hem onderwezen wer den in het bestelen van winkels en wande laars. De kinderen werden in de school ge huisvest en gevoeden zoodra zij bekwaam waren zond men hen op straat om te wer ken.” De opbrengst van hetgeen zij stallen werd onder hen en den meester verdeeld. Dit is wederom een nieuw voorbeeld van de vele dievenholen w’elke sedert jaren nu en dan te Londen ontdekt zijn. Te Barkwith Lincolnshire (Engeland) overleed voor eenige dagen een merkwaardige grijsaardJohn Burlon genaamd die heinde Woensdag avond jl. w’erd in de Bewaar- en Handwerkschool van mejufvr. M. van der Meuten Hollkamp alhier, die tevens eene Zangschool voor kinderen heeft opgerigt, pu blieke zang-les gegeven, die, naar wij ver nemen, uitnemend aan de verwachting heeft voldaan. Twee- en driestemmige liederen begeleid door piano-muzijk werden door de kinderen op eene lieve en keurige wijze uit gevoerd, gelijk mede door de onderscheidene ouders, welke dit feest hunner lievelingen bij woonden moet worden betuigd. Hartelijk wenschen wij dat aan deze nieuwe, schoone en nuttige inrigting steeds meer deelgenomen worde daar dezelve gewis alle aanbeveling verdient. Uit ’s Gravenhage w’ordt gemeld d. d. 26 December: De inspectie over de draagbare wapenen, bij sommige dienstdoende schutterijen in gebruik, heeft onder anderen aangetoond, dat de olie, waarmede de wapendeelen waren ingesmeerdvan eene onvoldoende kwaliteit was en te dik aangebragt zoodat op die wa penen eene verstijfde bruinachlige korst was ontstaan. Dien ten gevolge zijn de gemeen - te-besluren van wege Z. E. den minister van binnenl. zaken uitgenoodigddoor tusschen- komst van de kommanderende officieren der dienstdoende schutterijen het gebruik van olie tot het insmeren der wapenen voor zooveel noodig, te verbieden en in plaats daarvan reuzel voor te schrijven. Het aantal militairen dat in den loop van dit jaar naar de Indiën is vertrokken bedraagt 2945 onder officieren en manschap pen zoodat er dit jaar 1745 minder zijn ver trokken dan in 1857. De hooge raad der Nederlanden heeft den ®8 dezer uitspraak gedaan in de zaak van den procureur-generaal bij het hof in Zuid- Holland tegen een arrest van dat hof waar bij, met bevestiging van een vonnis der regt- bank te ’s Hagede dagvaarding in zake F. Boers Cz. aangeklaagd van hoon tegen den predikant ten Oever c. s., is nietig verklaard. De raad heeft, overeenkomstig de conclusie van den advocaat-generaal Römer, het arrest vernietigd, en ten principale de zaak terug gewezen naar de regtbank te 's Hage om die op de bestaande dagvaarding af te doen. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 28 December: Naar men verneemt, heeft de be klaagde Samuel Abraham Hirsch door de ar rondissements-regtbank alhier wegens po ging lot moord met voorbedachten rade en geleider lage veroordeeld tot gevangenis straf in een verbeterhuis voor den tijd van twaaf jaren van dat vonnis heden hooger beroep aangeteekend. Te Rotterdam is den 29 November eene werkinrigting voor blinden geopend, waarin nu reeds 50 blinden werkzaam zijn. De op- rigters zijn de heeren chir. Dekker, dr. Ek- en Reteraeijer. behoeftige blin- Deze Courant verschijnt Woensdags enZa- turdags. Abonnementsprijs voor 5 maanden is binnen deze stad J 1.40 buiten de stad f ranco ƒ1.65. Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter40 cents, voor eiken regel daar boven 10 cents, behalve 55 cents zegelregt voor iedere plaatsing. Bezorging der Adverten- tién uiterlijk Dingsdags en Zrijdags middags vóór 1 uur, en der Ingezondens Stukken Maan dags en Donderdags. bedelen en een ellendig leven voortslepen nuttig en in bun eigen voordeel werkzaam te doen zijn. Daartoe houden de mannen zich bezig met het maken van touwmalten, haard- kleeden van zelfkant enz. en de vrouwen met het breiden van allerlei voorwerpen of het maken van pantoffels en andere voorwerpen van veterband terwijl sommigen die meer geoefend zijn zelfs fijner en o. a. ook werk met glaskoralen leveren. Den 21 December des morgens ten 7 uur, heeft tusschen Katwijk a/Z. en Katwijk a/R. eene aanranding op den publieken weg plaats gehad. Eene vrouw uit de mindere volksklasse begaf zich op genoemd uur op weg, ter verrigting harer werkzaamheden. Toen zij bijna de lijnbaan van den beer Cavoux van Staphorst was genaderd sprong er een mans persoon uit een boschje te voorschijn vroeg om geld, en hield tegelijk zijne hand haren mond, om haar het schreeuwen te beletten de arme vrouw bezat niets dan 50 cents, welke zij den aanrander gaf, waar op hij baar ongedeerd liet voortgaan. Ofschoon de poiicie ijverige nasporing doet, is het haar niet mogen gelukken, den dader te ontdekken. Men meldt uit Zutphen d. d. 27 Dec. De Enschedesche Ct. heeft onlangs gmeld dat de Pruissische regering er op bedacht is, van Emmerik naar Munster als het ware langs onze grenzen, een’spoorweg aan te leggen. Van eene gewoonlijk goed onderrigte zijde hebben wij met genoegen vernomen dal dit berigt vooralsnog als ongegrond mag worden be schouwd. Men meldt uit Zwolle d. d. 26 Dec. De kersfeestdagen waren voor velen dagen van rouw door het volgende treurig voorval. Ze ven personnen per Zwolschen beurtman van Amsterdam vertrokken met bestemming naar Zwartsluis zouden toen zij ter hoogte van die plaats waren aangekomen met eene boot aan wal worden gebragt. Door een ongeluk kig toeval sloeg die boot om en slechts vijf menschen mogten behouden den wal bereiken de beide anderen vonden hun graf in de golven. Ds. Guldenarm pred. bij de Hervormde gemeente te Losdorp, heeft de beroeping naar Oosthem Abbega en Folsgare aangenomen. Uit Wildervank wordt gemeld d. d. 24 DecemberEen landgebruiker op het veen te Siddeburen uur huiswaarts keerendebemerkte, dat eene koets achter aanstappende, om te zien ontvangen had vernam dering, dr.t zich niemand bij hem bevond hij begaf zich dadelijk tuig, dal bleek eene p en sprak den voerman aan antwoord 1 koels was ledig, gevoelende om den voerman van den Onlangs hadden wij eene flesch rook in han den eene gewone flesch gelijk die voor porlerbier gebruikt wordt. Zij bevatte eene dunne blaauwachlige grijs, gekleurde vloeistof. Men gaf ons de aanwijzing, om eene zekere hoeveelheid daarvan in pannen met ham of ander vleesch gevuld, te gieten ten einde aan deze spijzen den aan het gerookte vleesch ei- genaardigen smaak mede te deelen. Wij de den het en vonden, dat hel recept zeer voor treffelijk was. Deze vloeistof nu was geen scherpzinnig uitgedacht product der chemie dat den smaak van den rook bezat, zonder er werkelijk iets mede gemeen te hebben. Het was wezenlijke echte rook dien men uit hout trok en in onvervalschte zuiverheid in eene flesch opsloot. Op de volgende wijze ver kreeg men ze. In Zuidwales beslaat eene in rigting tot vervaardiging van pyroligneus zuur, een zeer geliefd artikel bij het pekelen in het groot. Zoo als de uaam (pyroligneus) te ken nen geeft wint men dit zuur uit brandend hout waarvan men jaarlijks groote hoeveel heden gebruikt. Een tijdlang laat men den opwalmenden rook ontwijken. Maar de tijd, waarin wij leven laat zulk eene verkwisting niet meer toe de nieuwere wetenschap leert in alles spaarzaam zijn. Zij zamelt weggewor pen hoefnagels op, en eer men er aan denkt, komen die als moordende geweren of vonke lende sabel weder te voorschijn zij maakt van den afval van den reizenden ketellaper en weg geworpen wollen lompen van den armsten be woner van Ierland kleurstoffen die de da mes op hare kleederen zoo gaarne zien. Zij trekt uit de beenderen van doode dieren het phosphorus voor onze lucifers. Het sterkwa ter en de bijtende oliën uit gasteer worden door haar in welriekende wateren voor het toilet derdames veranderd en de geliefkoosde geur van het eau de mille lleurs kan zich beroe men uit de schadelijke uitdampingen onzer riolen gesproten te zijn. Het was dus eene erge fout, dat men den rook in het vrije he melruim liet opstijgen. Dit begrepen althans de eigenaars van de genoemde fabrijk van py roligneus zuur, en zonder den dwingenden in vloed van eene parlements-acte besloten zij hunnen rook te sparen en bruikbaar te ma ken’ Zij bouwden daartoe eene condensatie- kamerwaar de daar intredende en geen uit- den 17 dezer ’s avonds om 8 weg meer vindende rook veranderdein de vloei- er I stofwaarvan wij melding hebben gemaakt, zijn huis stond schielijk I In dezen toestand werd en wordt zij nog tot welke gasten hij openbaren verkoop in flesschen gedaan, hij tot zijne verwon- I wijl haar gebruik eene groote besparing aan huis I kosten geeft hij het inmaken dadelijk naar het rij- dat tot bevrediging van den smaak moet groote reiskoets te zijn i rookt worden ontstond eene groote vraag aan doch kreeg geen naar. Eene flesch rook is dus nu geene c hij opende het portier doch de mogelijke fictie meer als in de goede oude tijden 1:~. Zich alleen niet in staat onzer jeugd,---- hoogen I heid geworden bok te krijgen, riep hij zijn'buurman te hulp, die scherpzinnige prikkelingsmiddelen die waarna men den bijna verstijfden man bij zooals de fabrijkanten in huune aankondigin- een goed aangelegd vuur zette en hem zoo veel mogelijk koesterde, zoodat hij 4 uren daarna weder bij zijn verstand was gen verwonderd rond sloegi waar hij in de wereld was. Hij Uc kuuuc uc.du^cu, iu ainap uc den, hierdoor aan zich zelven overgelaten ren een’ zijweg ingeslagen waarna zij, met doodsgevaren kampende achter genoemd huis aanlandden. Toen de man zich zelven was den regten weg waarna hij met een dank baar hart zijnen weg vervolgde. Een belangrijk proces tusschen het be stuur der gemeente Dalen en een aanzienlijk inwoner aldaar houdt thans aller aandacht bezig. Het betreft het straatvegen. Genoem de inwoner bew’eertdat het bestuur geen regt heeftom hem tot het vegen der straat te verpligten. Naar men zegt, moet het be stuur het tweemaal voor het kantongeregt ver loren maar voor de regtbank gewonnen heb ben en dewijl er door den verliezer appèl bij den hoogen raad is aangeteekendzal het daar moeten worden beslist. n zegt het volgende onder allerlei voorwendsels langs de straat ziet en ver wegens zijne vlugheid bekend was. Ge boren den 25 Junij 1760 was hij een on- r t e t r t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1