NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1859. No. 3. 14de Jaargang. ZATURDAG den 8 January. r A Men wil dit provinciaal kommandement tegen den of ficier van gezondheid in de bekende zaak der vergiftiging te Amsterdam uitgesproken heeft bet vonnis des doods.” 5 r t SNEEKER COURANT. I l BINNEN- EN BUITENLAND. 's Gravenhage wordt wetendat de krijgsraad in zijn I J L L l J J blad leen tr 5* Smeessleeg op hel gerdood gestorven, oogenblik dat hij huiswaarts wilde keeren dan koud water pistoolschot in den rug ge- i moeite corpsen der veld-artillerie infanterie een I Een weduwnaar, kleedermaker van zijn am bacht, Kruis genaamd, die met zijn zoontje de muzijk was gaan hooren werd op den hoek der Oude Gracht en f zoodanig door een trollen, dat hij bijua heeft gegeven. De dader is voor alsnog onbe kend doch het is te hopen dat de on voorzig- lige (aan opzet toch valt hier niet te denken) aan de justitie niet onbekend blijve, opdat hij zijne geregte straf niet ontga en deze ten voor beeld voor anderen strekke om bij het dwaze en onnoodige gebruik vau vuurwapenen toch geene levens van medemenscheu in de waag schaal te brengen. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 5 Januarij Op den nieuwjaarsavond is alhier in een winkelhuis op eene der drukste ge deelten der stad terwijl de bewoners afwe zig waren, een diefstal gepleegd van omtrent ƒ1000 aan geld en eenige kostbaarheden. De dader heeft zich blijkbaar hiertoe van valsche sleutels bediend. De policie is onraiddellijk na de ontdekking begonnen nasporingen te doen doch zoo men meent tot heden te vergeefs. uit Haarlem geschreven Uit Hoorn wordt gemeld d. d. 2 Janu arij Dezer dagen maakle de sterke drank hier weder een slagtoffer. Een grijsaard van nagenoeg zeventig jaren aan den drank ver slaafd, zocht en vond zijn’ dood in het wa ter. De ongelukkige die anders stil voor zich heen ging, schijnt in een’slaat van dron kenschap dien zelfmoord begaan te hebben. Ofschoon spoedig door de hulp der toesnellen den en de policie uit het water gehaald en ondanks de nog aangewende geneeskundige hulp, was het leven iu den drenkeling niet terug te brengen. Op oudejaarsavond heeft te Utrecht on der het brengen der serenades door de muzijk- en vau het 7e reg. treffend ongeluk plaats gehad. I nz_izl rs rvi n 1/ Lil. n >1 n n SNEEK 7 Januarij. Men weet dat in de laatstgehoudene zitting van de tweede ka mer der stalen - generaal den 16 December jl.door den heer van Zuylen van Nyevelt voorzitter van de commisie van rapporteurs over het wets-ontwerp tot bekrachtiging van eenige artikelen der concessie tot uitvoering van den Noorder-spoorweg te kennen werd gegeven dat er gegrond vooruitzigt bestond dat nog vóór het einde dier maand het voor- loopig verslag over dat wetsvoorstel zou zijn ontworpen. Thans verneemt men dat dit belangrijk voorloopig verslag werkelijk in ge reedheid is gebragt en dat het eerlang het licht zal zien. Men verzekert dat daarin het geheele vraagstuk van de spoorwegen behan deld, en het gevoelen der kamer over vele daarbij betrokken punten blootgelegd wordt. De Staats-Courant bevat het besluit tot het verleeuen van concessie op Borneo door de Maatschappij waarbij de heer F. van Vlissiu- gen aan het hoofd slaat. Uit ’s Gravenbage wordt gemeld d. d. 1 Jaunarij De aandacht van burgemeesters en wethouders is gevestigd op de sedert twee ja ren te Leyden bestaande kweekschool ter prac- tische opleiding van scheepsjongens en ligt- matrozen voor Zr. Ms. zeedienst, met uitnoo- diging om de armbesturen en regenten van liefdadige gestichten waarin jongens verpleegd worden daarop oplettend te maken. Op den 4 dezer heeft de booge raad uit spraak gedaan in de zaak van Z. van Scheld door de reglbank te Dordrecht in hooger be roep met bevestiging van het in eersten aan- leg gewezen vonnis, veroordeeld ter zake van het malen van zijn’houtzaagmolen op den twee den pinksterdag. De raad heeft hoofdzakelijk overwogen en beslist, dat, naar de letter en den geest van de wet van 1 Maart 1815 {Staats- iio. 21), onder openbaren arbeid nielal- moet worden verstaan handenarbeid of zoodanige arbeid welke bepaaldelijk door per sonen wordt verrigt maar ook die welke door werktuigen wordt volbragt waarvan de wer king iu het openbaar geschiedt dat alzoo hei werken van een houtzaagmolen waarvan de wieken draaijen is te beschouwen als open bare arbeid voorts dat de tweede pinksterdag is een godsdienstige feestdag die door de Chris telijke kerkgenootschappen dezer landen alge meen erkeud wordt en gevierd en waarop der halve openbare arbeid is verboden; dat daar tegen niet kan afdoen de omstandigheid dat onderscheidene ingezetenen dien dag niet als eenen godsdienstige!! dag, maar als een’ dag van uitspanning en genoegen beschouwen en door brengen omdat de bestemming van dien dag niet afhankelijk is van de beschouwing en han delingen van individuen maar van de erken ning en viering door de Christelijke kerkge nootschappen. Op deze en meer gronden is het gestelde beroep in cassatie verworpen. Op 29 December jl. is voor het provin ciaal geregtshof in Zuid-Holland eene zaak behandeld vau groot gewigt voor den effec tenhandel. Het geldt daarbij de wettigheid en de regtsgevolgen van het prolongalie-con- tract zoo als dat bij ons in gebruik is, en meer bepaald de vraag, in hoeverre de bepa lingen vau hel burgerlijk wetboek over pand daarop van toepassing zijn. Door Abr. Jac. van Gich werd verdedigd een vonnis der Leydsche reglbank, waarbij beslist is, dat de prolongation niet geregtigd zijn, de lot waar borg gegevene effecten te verkoopen indien niet vóór den vervaldag, het gebruikelijk sur plus is bijgepast ten zij bun dat regt in gevolge art. 1202 Burgerlijk Wetboek, bij •uitdrukkelijk beding is gegeven. Die stelling werd door mr. A. de Pinto voor de prolongan- ten bankiers te Leyden bestreden. De plei- dooijen zullen wordeu voortgezet op 2 Febru ary aanstaande. Den Isteu dezer is uit Delft naar ’s Gra venbage een persoon vervoerd, die zich den vorigen avond aldaar aan eene treurige mis daad schuldig maakle. Op het punt slaaude op den Geer aldaar bij een’ bakker brood te Stelen, werd hij in het ten uitvoer brengen van zijn voornemen verhinderd door eene nacht wacht, die zich in de nabijheid van die wo ning bevond. Met dezen handgemeen gewor den bragt hij hem met een mes eerst eene wonde in den pols toe en stootte vervolgens dat wapen in de zijde van den ongelukkige die nog denzelfden nacht aan de bekomene kwetsuren bezweek, vrouw en Naar men -- Uit Groningen wordt gemeld d. d. 5 Jan.; In den namiddag van eergisteren kwam bjj den koopman A. Kans, alhier, de persoon van E. Juliens, varensgezel en ongeveer 25 jaren oud waar bij sterken drank verlangde. Genoemde koopman weigerde dat echter om dat hij die het vroeg reeds meer had ge dronken dau wel goed was. J. vervoegde zich vervolgens bij een’ ander, waar bij met nog een’ tweeden persoon nog zooveel sterken drank inzwolg volgens zeggen wel 12 of 15 borrels dat hij weldra aan de gevol gen overleed, terwijl zijn makker alleen door de ingeroepene geneeskundige hulp in het leveu werd behouden. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 5 Ja nuarij Op heden was voor het provinciaal geregtshof de uitspraak bepaald in de zaak van K. K. B. wed. J. B. H.ter zake zij in den vroegen morgen van den 22 Augustus jl., in een stuk land onder Visvliet gemeente Grijpskerk haar ruim tweejarig dochtertje met voorbedachten rade zou hebben verworgd en ter zake waarvan tegen haar de doodstraf was geëischt. De zaak heeft echter geen’ voortgang kunnen hebben daar de beschuldigde die reeds eenigen tijd ongesteld was, gisteren iu de gevangenis is overleden. Uit Kuinre wordt gemeld d. d. 2 Janu arij In den avond vau woensdag den 29 December jl. zijn alhier vrij ernstige ongere geldheden voorgevallen zoodat bij een aantal ingezetenen de glasruilen zijn ingeslagen en de vensterramen ten deele vernield door eene verbitterde en opgewondene menigte. De aanleiding daartoe schijnt gelegen in ee ne ergerlijke gebeurtenis welke die verbitte ring gaande maakle, namelijk, dat men twee zuigelingen van welke eene Proleslanlsche vrouw bevallen was aan haar en aan de ba ker ontweldigd heeft, ten einde ze beiden door den Roomschen pastoor, op zijne drin gende vordering, te doen doopeu niettegen staande de ouders waren overeengekomen, dat het eene kind Roomsch het audere Protes- taiitsch zou opgevoed worden. De kinderen na Roomsch gedoopt te zijn, zijn vier uur lang verborgen en van de rade— looze moeder en kraamvrouw verwijderd ge houden. Sedert is een der zuigelingen ten gevolge van geweldin die onstuimige oo- genblikken voorgevallen overleden. Ter voorkoming van verdere ongeregeldhe den en onheilen, zijn, op last van den heer procureur-generaal in Overijssel eenige ge wapende rijks-veldwachters derwaarts gezon den door wier tegenwoordigheid en ontzag verdere wanorde is voorgekomen. Onmiddel lijk is ook door hem een voorloopig regterlijk onderzoek op de plaats zelve bevolen ten einde de daders van dit ongehoord geweld, aan eene moeder in het kraambed gepleegd, zooveel mogelijk ernstig te bestraffen gelijk ook de onstuimige ongeregeldheden aan de woningen bedreven door de verbitterde volks menigte. Den 29 Dec. is te Laarwoud, nabij Coe— vorden een 25jarig meisje vrijwillig den hon- lu 12 dagen heeft zij niets willen gebruiken welke men ook aanwendde, om haar iets an- oogeublikkelijk den geest j ders toe te dienen. Godsdienstige dweeperij is de oorzaak dezer daad. Reeds meermalen had zij op andere wijze gepoogd zich het le ven te benemen. Uit Breda wordt gemeld van den 5 Januarij; De sterke drank gaf op nieuwjaars dag ook hier weder aanleiding tot betreurens- waardige feiteu. Een jongeling, die reeds ten gevolge van dronkenschap eene maand gevan genisstraf had ondergaan thans weder in be schonken toestand te huis komende werd daar over door zijnen vader ernstig onderhouden. Woedend brengt hij zijnen vader eenige won den toe totdat het dezen eindelijk gelukte hem te ontkomen en de maréchaussees te hulp te roepen. Onmiddellijk werd de ontaarde zoon in hechtenis genomen terwijl de arme vader zich nog bitter beklaagde in zijnen angst hulp geroepen en daardoor de arrestatie te weeg gebragt te hebben. De Times laat zich in scherpe bewoor- De verslagene laat eene vijf hulpbehoevende kinderen achter, verneemt was de dader eerst kort uil de gevangenis ontslagen. {Zie hieronder.) Uil ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 4 Januarij Gisteren is melding gemaakt van de misdaad door zekeren persoon die eerst kort uil de gevangenis was ontslagen te Delf: gepleegd. Thans verneemt men, dal de won den van de nachtwacht Backer, ofschoon zeer ernstig toch hoop op herstel geven en dal de misdadiger die zoo hoogst gevaarlijk is voor de maatschappij niet ouder is dan 54 jaren en de helft van zijn’ leeftijd reeds in de gevangenis heeft doorgebragt. Men meldt uit Amsterdam d. d. 29 Dec.: De raad der gemeente heeft heden met 27 te gen 5 stemmen afwijzend beschikt op het ver zoek van het Roomsch- Katholiek kerkbestuur van de Parochie-kerk der HH. Petrus en Pau lus, om eene kerk te bouwen op het Rokin, ter plaatse waar de oude beurs gestaan heeft. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 5 Ja nuarij Wij vernemen dat Samuel Abraham Hirsch onlangs door de arrondissements- regtbank alhier wegens poging tot moord veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den lijd van 12 jaren van het aanvankelijk door hem ingestelde hooger beroep heeft afgezien. De veroordeelde zal zich daar ook het O. M. het hooger beroep niet blijft inroepen tol Z. M. den koniug wenden met een request om gratie. Aan het Dagblad van 's Gravenhage wordt d. d. 4 Jauuarij hel volgende n i i s t r t r t e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1