NIELWS- EN ADÏERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET AÜIIONDISSEJ1ENT SNEEK. 1859. No. 4. 14de Jaargang. WOENSDAG den 12 Januarij. wiMroiBBWiiikmiómBBiimmniir SNEEKER COURANT. X O' 'l BINNEN- EN?BUITENLAND. man te ize wees- i door de l de talrijke hinderpalen tus- I nAum.lu I l r r n k i.n .1 n wordt gemeld d. d. 5 een vreesselijk gevolg Volgens de Haarl. Cour, heeft de officier van gezondheid, die, wegens vergiftiging, tot de straf des doods was veroordeeld door den krijgsraad te Haarlem zich bij het hoog militair geregtshof in hooger beroep voorzien. SNEEK, 11 Januarij. Van den Isten to] en met den 7 dezer zijn in deze provincie 55 runderen aan de besmet telijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor hel totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 85. Naar men verneemt, is het kon. besluit van 12 December, no. 18, betreffende hel toekennen van reisgeld aan de onderofficieren, korporaals en verdere manschappen des legers, mede van toepassing verklaard op schepelin gen militairen van het corps mariniers en militairen van het koloniale leger alsmede op manschappen van de nationale militie aan wie krachtens ministeriële berchikking van 8 October 1852, no. 2Zf, het reisgeld, respec- tivelijk ad tien of vijfcent per uur, wordt toegekend. Mr. A. F. Jongstra heeft in de Prov. Friesche Cour, van G dezer bekend gemaakt dat hij zich voor ditmaal ter vervulling eener plaats in de tweede kamer niet candidaat stelt. Naar men verneemt, bestaat bet voorne men om in de maanden Augustus en Sept, a. s. in het kamp te Millingen voor de eer ste maal eene groote vereeniging van de troe pen des legers te doen houden. Dij deze gele genheid zullen ook eenige ligtingen nationale militie daartoe ouder de wapenen worden ge roepen. in welke de gymnastie, op raad van genees- en heelkundigen toegepast met een goed ge volg is bekroond. Deze gevallen bepalen zich voornamelijk tot zenuwziekten (St. Vitusdans), klierziekte, plaatselijke en algemeene spier zwakte, verkeerde spierzamentrekkingals scheefheid en verkromming van den rugge- graad kreupelheid enz. Dit Steenwijk wordt gemeld d. d. 5 Ja nuarij Heden werd alhier, krachtens be vel der arrondissements-reglbank te Zwolle in raadkamer vergaderd, gevankelijk binnen gebragt de persoon van Roelof de Jongar beider wonende onder het landgoed d’Eeze gemeente Steen wij kerwold beschuldigd van poging tot moord op den rijksveldwachler Van der Belt, alhier. Genoemde persoon die al gemeen als een gevaarlijk individu bekend slaat, had gepoogd, genoemden rijksveldwach ter te verworgen. Uit Kuinre wordt gemeld d. d. 5 Jan. Gisteren na den middag is men tot eene ge- regtelijke lijkschouwing overgegaan van eender kinderen omtrent welker doop in de R. K. kerk aldaar opschudding en gewelddadigheid zijn voorgevallen. Alhoewel de openbare on rust gestild is, zijn de gemoederem toch nog in gisting. Uit Veendam wordt gemeld d. d, 6 Ja nuarij Nieuwjaar heeft te Wildervank een’ van zijne vrouw gescheiden en wel door een’ kus. Men heeft hier algemeen de gewoon - bij de felicitatie aan de vrouw een’ Zoo kwamen zaturdag ochtend vrouw van Men meid; uit ’s Hage d. d. 7 Januarij: Dezer dagen hebben de knech.s uil den smids- winkel van den beer O. alhier onwillekeurig eeneu moord begaan waar zij slecbis meenden een onschuldig grapje gemaakt .e hebben. Zij hadden namelijk een’ jongen ingeroepen de zen met zwartsel ingewreven, en den knaap, op den weérsland dien hij bood, nog al hevi ge slagen toegebragt waarvan een zijne her senen heeft getroffen. Ten gevolge van deze [zoogenaamde] grap is de jongen des avonds overleden. Eene dienstmaagd alhier heefr onlangs hare eigene doodkist besteld. Zij begaf zich naar den kistmaker D.gaf hem de m- ai van eene kist, met opgave van het adres, wa.tr die bezorgd moest worden. Den volgenden avond werd de kist thuis gebragt. Niemand wis. echter hare bestemming. Toen nogtans eene dienstmaagd op herhaald roepen niet verscheen begon men argwaan op te vatten, en op den zolder gekomen zag men dat zij zich door op hanging van het leven had beroofd. Op hare ladetafel lag eenig geld en een briefje, waar in zij verklaarde, dat geld bestemd te hebben tot bestrijding der kosten van de doodkist en de begrafenis. De heer C. Schwartz heeft in het blad de Heraut, eene prijsvraag bekend gemaakt, gesteld in de Scholsche Zending-kerk te Am sterdam tot welker beantwoording worden uilgenoodigd ambachtslieden in het geheele land. Zij luidt Welke zijn de tijdelijke en eeuwige, lig- chamelijke en geesielijke voordeelen van eene Waardige viering van den zondag voor den werkenden stand zoodat het van het hoogste gewigt is de rust van dezen dag tegen allen ojinoodigen arbeid te beschermen De antwoorden moeten ingeleverd worden bij den heer Schwartz, tot 8 April 1859. Zij mogen niet onderteekend worden maar moe ten met een motto voorzien zijn en vergezeld gaan van een’ brief, waarin de naam van den schrijver vermeld is, en op het couvert waar van hetzelfde motto staal. Aan de vijf beste antwoorden zijn prijzen beloofd van 40, 50, 20, 15 en 10 gulden. Scheidsregters zijn de heeren T. M. Looman P. van Eik, J. H. den Ouden A. Ebink en C. Schwartz. In de Geneeskundige Cour, van 5 Dec. jl. vindt men door den heer C. A. J. de Gruijler onderwijzer aan de gymnaslieschool te Deventer, verschillende gevallen opgegeven, school, in welke zij werkzaam zijn en met overlegging hunner geboorte-acte enz. "De kennis met de strekking en inrigling van be waarscholen en met het onderwijs daarin te geven, zal eene aanbeveling zijn. De benoem den zullen genieten eene bezoldiging van ƒ73 per maand vrij transport naar Batavia als gouvernements-passagier der le kl. eu eene gratificatie van voor uitrusting. Eene expeditie naar Reteh onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse A. J. Kroef, en uit de schepen Soembing Haaien Padang bestaande, heeft eene schitterende overwinning behaald. Zij beeft de versterkte bentings van den Pangliema Besas, die den nieuwen sultan van Linga niet wilde erken nen bestormd en ingenomen waarbij het vijandelijk opperhoofd gesneuveld is zeer vele oproerigen gedood en een aantal stukken ge schut van onderscheiden kaliber veroverd ziju. De schepelingen telden 17 gekwetsten waar van vier overleden zijn. Men verneemt dat de Belgische regering toegeslaan heeft dat de Nederlandsche schip pers die op België varen half patentregt zullen betalen. Dit had vroeger op grond der verdragen plaats maar sedert de tractateu niet zijn hernieuwd was dit het geval niet. Uit Luxemburg wordt gemeld d. d. 2 Januarij; Men verzekert dat Z. K. H. prins Hendrik die instruction van Z. M. den groot hertog had gevraagd nopens hetgeen in den tegenwoordig gespannen toestand tusschen het ministerie en de stenden te doen viel, die in struction thans heeft bekomen en dat naar luid daarvan den prins de magt zou zijn verstrekt om zoo de omstandigheden dit noodzakclijk mogten maken, tot eene ontbin ding der stendenvergadering over te gaan. De zitting is inlusschen reeds eergisteren gesloten. Den 50sten zijn de permanente bud getten aangenomen. Men hield dien dag twee zittingen en in de avondzilling werd het votum van afkeuring tegen den minister van financiën aangenomen. Ook den 51 Decem ber werden twee zittingen gehouden. Daarin werd de begrooting van uitgaven aangenomen» nadat de meeste artikelen van het 1ste hoofd stuk (supplementaire credieten voor de op het permanent budget gebragte uitgaven) waren verworpen. Door de weliigt te volgen ont binding ontwijkt de regering de noodzakelijk heid om de vergadering in den loop des jaars weder bijeen te roepen. Den Engelsch spreekwoord zegt: It's an ill wind that blcws nobody good (het moet al een zeer erge wind zijn die niet iemand iets goeds toewaait), en dat spreekwoord werd op nieuwjaarsdag in de haven van Huil bewaar heid. De schooner Australian die in den Sylvesternacht de rivier Huber opvoer, had. het noodeloos geacht eene lantaren in den mast le voeren. Het gevolg hiervan was dat de naar Hamburg vertrekkende stoomboot tegen den schooner sliet en hem in den grond boor de. De kapitein en de bemanning werden ge lukkig gered, hun schip zonk, maar hoe heerlijk zag daarvoor den volgenden morgen de rivier er uit 1 De watervlakte wasgeel van I louter oranjeappelen die cr op dreven en ge. noeg waren om aan al de bewoners der stad een fijn nageregt te verschaffen. Het gezon ken schip, welks kiel onder water los ging, kwam nl. van St. Michaels en had 600,000 oranjeapelen medegebragt. Nabij Halifax (Engeland) had dezer da gen een schromelijk ongeval plaats. Een jong mensch keerde van de jagt terug en hing zijn geweer dat geladen doch van geen slaghoedje voorzien was boven aan den schoorsteen. Ee- nigen tijd later, loen het gezin rondom het vuur was vereenigd nam zijn vader het ge weer en deed er een percussiedopje op hij zeide de kaars te zullen uitblusschen door middel van een schot hoewel allen in de meening waren dat het geweer ongeladen was. Hij trok af en had het ongeluk, zijne oudste dochter in de linkerzijde te treffen waardoor zij onmiddellijk in zorgwekkenden toestand verkeerde. Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat zij dertig gescholene won den had ontvangen. Alle hoop op herstel is om kus te geven, jl. de gebr. R. bij de vrouw van een’ land bouwer aldaar, terwijl haar man naar de kerk was en gaven haar een’ kus. Toen de man te huis kwam waren ze reeds weder weg doch de kinderen verhaalden, dat een vreemd man moeder een’ kus bad gegeven dit gaf aanleiding lot twist, welke zoo erg werd, dal de man zijne vrouw de deur uitjoeg, die thans bij haren broeder de wijk heeft geno men. Uit Coevorden Januarij Wederom van den heilloozen sterken drank. Op nieuw jaarsavond gingen te Nieuw-Schoonebeek een paar knapen bij een hunner buren geluk wenschen toen deze opgewonden door den drank, een hunner, nl. J. B., beschuldigde, van bij iemand eenige glasruiten te hebben verbrijzeld op deszelfs stellige ontkenning wees bij hun de deur; terwijl zij zich wilden verwijderen greep genoemde buurman een scherp broodmes van de tafel en bragt J. B. een’ steek in den rug onder het regler schou derblad toe, waaruit dadelijk een stroom bloed vloeide, zoodat de getroffene terstond neder- zonk en in bezwijmenden toestand naar zijne woning moest worden gedragen. Naar wij vernemen, is alle gevaar uog geenszins gewe ken. Uit Coevorden wordt gemeld d. d. 6 Januarij Konden vroegere tijden op uitste kende vrouwen, als: Kenau Hasselaar enz., roemen ook onze dagen leveren voorbeelden van buitengewonen ijver en ond rnemingsgeest bij vrouwen op. De waarnemende onderwij zer te N. S., de meeste maandagen onze week markt bezoekende komt gewoonlijk groote afstand en schen hier en genoemde plaats opgvhouden eerst dingsdags, vaak woensdagsavonds te huis. Gelukkig echter voor hem en de jeugdige scholieren, weet zijne vrouw, bij afwezigheid des meesters, waardig de plak te hanteren, zoodat de school aldaar niet behoeft stil te slaan. Of echter soortgelijk onderwijs wel in hel belang der jeugd zal zijn moet de tijd leeren. Ter uitbreiding van het onderwijs in Ned. Oost-Indie zullen in den loop van dit jaar deswaarls worden gezonden twaalf on- derwijzers om onderwijs te geven in de laag ste klassen der gouvernements-scholen. Voor die betrekking zijn opgeroepen onderwijzers- kweekelingen tusschen de 16 en 18 jaren oud. Zij die naar deze betrekking wenschen le dingenmoeten zich ten spoedigste bij gezegeld request, tot het departement van bin- 1 neulandsche zakeu wenden met opgave der r t 5 t r t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1