NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1859. No. 5. 14de Jaargang. 5- ZATERDAG den 15 January. SNEEKER COURANT. IIAGA. BINNEN- EN BUITENLAND. I enz. IHilnilillllliii; Hel geregtelijk onderzoek der vergiftiging waarvan Degenen, die, in het jaar 1858, leverancien aan de Gemeente Sneek hebben gedaan wor den bij deze verzocht hunne rekeningen des wege vóór den 22 Januarij 1859 ter Secreta rie in te leveren. Sneek, 14 Januarij 1859. De Secretaris van het^Gemeentelestuur van Sneek eene aankondiging, welke, behalve de beloften van dagbladschrijvers, zoo van regelmatige bezorging, nieuwe letter het volgende bevalHet is wel niet i zeer mogelijk, dal er oorlog in dat geval zullen wij alle moeite doen om juiste en spoedige berigten van het oorlogstooneel te kunnen mededeeelen en daarbij zullen wij kaarten en plannen voegen, ten einde onze lezers in slaat te stellen om den loop der krijgsbedrijven na te gaan.” Dit wordt medegedeeld als een blijk van de oorlogzuchtige stemming welke in Piemont onder het publiek heerscht. Onlangs schelde een meisje van ongeveer 8 jaar te Berlijn bij den beroemden schrijver van kinderwerkjes professor Grimm aan. Toen zij bij hem was toegelalen keek zij hem geruimen tijd aandachlig aan en vroeg einde lijk Zijl gij het, die zulke mooije sprookjes geschreven heeft »Ja, liefkind, ik en mijn broeder." Hebt gij dan ook dat vertelseltje van dien slimmeu kleermaker geschreven dat en het gasthuis overgebragt denzelfden avond overleden moet in hechtenis zijn genomen hebben zich mede door vergiftiging leven te berooven. 10 Januarij. omtrent de zaak wij gisteren melding maakten duurt voort. De bedoelde gepensioneerde generaal bevindt zich alsnog aan het hoofd-commissariaat van policie. Naar men verneemt moet de vergif tigde worst bestemd zijn geweest voor zijne vriendin van wie hij gelden in bewaring zou hebben gehad die daarvan echter niet ge nuttigd heeft haar broeder die dit wel ge daan heeft is er het slagtoffer van geworden. Ook eene schoonmaakster en hare kinderen die, hoewel in geringe male, er van gegeten hebben zijn mede ongesteld geworden doch zonder verdere nadeelige gevolgen. Het moet gebleken zijn dat reeds voor een’ geruimen tijd eene zekere hoeveelheid raltekruid dooi den in hechtenis genomene alhier is aange kocht. De beschuldigde moet nog niet lot bekentenis zijn gekomen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 10 Jan. Gisteren avond is de generaal belrok- SNEEK 14 Januarij. Naar wij vernemen, zal in het begin van de maand February ek. alhier eene tooneel-voorslelling worden gege ven door het gezelschap onder directie van de heeren Stoete Schröder en Toors, zullen de de dagdaler door advertentie bekend ge maakt worden. De bijval, dien dit gezelschap dezer dagen te Leeuwarden mogt inoogsten doet hetzelve hopen op een talrijk bezoek al hier. Door den minister van binnenlandsche zaken is eene beschikking genomen waarbij van ’s rijks vvege jaarlijks zes gouden medail les worden uitgeloofd die ter belooning kun nen strekken van voortbrengselen van kunst, in dier voege, dat drie buitenlandschc en drie vaderlandsche kunstenaars bekroond kunnen worden. Door den minister van oorlog is ter ken nis van het leger gebragtdat onlangs dooi den gepensioneerden kolonel-ingenieur de Veije, mililie-commissaris te Utrecht, en door graaf Du Chastel de la Hovardric voormalig officier der Nederlandsche kavalerie, wonende te Gen., ieder een zeker aantal militaire en andere boekwerken ten behoeve van het leger of bij zondere inrigtingen ten geschenke is aangebo den en dat die geschenken, waarvan de aan bieding door den koning met welgevallen is vernomen overeenkomstig de daartoe door Hd. verleende magtiging door hem minister met genoegen en erkentelijkheid zijn aanvaard. Uil 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 9 Januarij Gelijk wij reeds gemeld hebben zal ’s konings verjaardag thans weder, als vroe ger, gevierd worden. Bij die gelegenheid zul len bij de corpsen des legers weder de gewo ne feesten gevierd en prijzen of belooningen uitgeloofd worden aan de onderwijzers en leer lingen in de verschillende vakken van onder wijs, die zich verdienstelijk gedragen hebben. Er zullen dan ook benoemingen geschieden van meesters en prevóts in de verschillende wapens. Naar men verneemtzou gisteren alhier een gepensioneerd generaal ruim 85 jaren oud wonende op de paveljocnsgracht zich aan eene zware misdaad hebben schuldig ge maakt. Hij zou naar de geruchten die in omloop zijn voor den broeder zijner maitresse eene worst in gereedheid gebragt en daarin ratlekruid gemengd hebben. Deze zou dat hebben genuttigd en ongesteld geworden naar het gasthuis overgebragt en aldaar nog zijn. De dader en getracht van hei ken in de vergiftiging die hier onlangs voor viel, van hel commissariaat van policie, al waar hij zich sedert zijne aanhouding bevond, naar hel huis van burgerlijke cu militaire ver zekering overgebragt. Hij moet zich bij die gelegenheid zeer kalm en bedaard hebben be toond en is sedert tot bekentenis gekomen. Den 5 dezer is te ’s Hage een jeugdig knaapje van 6 a 7 jaren (op de Veerkade) in het water gesprongen. De aanleiding daartoe was, dat zijne moeder hem op zijn herhaald tegenstreven gedwongen had naar school ie gaan, waarop hij van huis gegaan was mei de woorden: Ik zal weten waar ik naar toe ga.” Met groole moeite is dit koppige kiud gered kunnen worden. Meer dan honderd handelaren uit Am sterdam en Rotterdam hebben een uitvoerig en gemotiveerd adres bij Z. M. den koning ingediend, te/'-n het besluit, onder het jongst afgetreden ministerie door den minister van koloniën genomen, waardoor 19 havens in on ze O. Indische bezittingen voor den handel van alle natiën worden opengesteld; een be sluit, dat op 51 Mei ek. in werking treedt, en dus nog, indien Z. M. dit mogt bevelen, krachteloos kan worden gemaakt. Men leest in de Rotterdamsche Courant: Nadere informatiën stellen ons in staat me de te deelen dat het verslag der tweede ka mer over het wetsontwerp tot bekrachtiging van eenige artikelen van de spoorweg-concessie Sloel-Retichlin nog niet geheel is gesteld en dal bet derhalve ook nog moet worden gere sumeerd. Er zouden zoo luidt het berigt. verder, nog vijf a zes dagen verloopen al vorens het overigens zeer uitvoerige stuk naai de landsdrukkerij zal kunnen worden verzou - den.” Dezer dagen heeft het prov. geregtshof van Z.-Holland uitspraak gedaan in de zaken van den sucieteilhouder M. T. en van eenige andere personen te Dordrecht aangeklaagd de eerste van het houden van bezoekers oi gelagmak-nde personen in zijn huis, waar ge lagen worden gezel, binnen Dordrecht, des avonds na elf uur zonder de bezoekers vóór elf uur tot vertrekken aangemaand en van hunne weigering, om te vertrekken, aan de policie kennis ie hebben gegeven de laalslen van bet als bezoekers aanwezig te zijn ge weest in een huis waar men gelagen zet, te Dordrecht des avonds na elf uur. Ofschoon bedoelde feilen zoo zij bewezen werden slechts eene weinigbeduidende poii- ie-overtreding daarstelden hebben deze za ken een’ loop genomen die met zooveel ande re het bewijs oplevert dat niet alleen onze civiele, maar dat ook onze correc lionele-regls- pleging verre is van eenvoudig te zijn. Ter weg. gemelder zake bij eene en dezelfde dagvaarding voor het kaulongeregt gedaagd werden zij van alle regtsvervolging ontslagen omdat de aan hen ten laste gelegde feiten noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding daarstel den op grond dat het locaal waarin zij aanwezig waren uitsluitend bestemd was voor de leden eener sociëteit. Van dit vonnis kwam de ambtenaar van het o terie in appèl en vernietigende schuldig aan In beide vonnissen waren i I -SBSB Jan.: Voor het kantongeregt alhier werd he-Kl den de zaak behandeld van de dertig bouw lieden waarvan reeds vroeger is melding'ge5^''' maakt aangeklaagd van overtreding der zoo genaamde zondagswet. Daarbij bleek dat al les wat die menschen bedreven hadden daar in heeft beslaan, dat zij op zondag den 28 Au gustus jl. haastig het op hunne landen aan wezige hooi naar den onmiddellijk daaraan gren- zenden dijk hebben gebragt omdat door het malen van naburige watermolens die lauden onderliepen en het land dientengevolge reeds gedeeltelijk in het water dreef. Zij hooiden dus niet gelijk men het noemt, maar zij trach teden hun hooi bij bestaande» watersnood voor totaal bederf te bewaren en te redden. Als de gemelde wel werkelijk deze daad strafbaar doet zijn, waaromtrent de regler binnen kort nu uitspraak zal doen dan wordt hare in trekking toch waarlijk hoog tijd Te Deventer is den 5 dezer eene voor stelling gegeven door het letterlievend ge nootschap Demosthenes, ten einde de opbrengst te doen strekken als bijdrage tot een op te rigten gedenkteeken op het graf van Tollens. Het batig overschot was ongeveer 200, na aftrek van alle kosten. De uitvoerders en de decorateur hebben door hunnen arbeid zich zeer verdienstelijk gemaakt jegens Deventer. Het provinciaal geregtshof van Drenthe heeft Harm Cankema 51 jaren vroeger ge woond hebbende te Zuidlaren van beroep ar beiderlaatstelijk kolonist in hel 2e gesticht te Veenhuizen wegens schriftelijke bedrreiging met brandstichting veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf en dc kosten. Ook te Meppel heeft het misbruik van sterken drank op den zoogenaamden uieuw- jaars-donderdag tot schandelijke tooneelen aan leiding gegeven. Aan zekeren persoon moeten eenige vingers zijn al’gesneden een ander is zeer gevaarlijk gewond een derde is bijna, het oog uitgestoken terwijl bovendien een paar personen belangrijke wonden aan hoofd en neus hebben bekomen. lit Vught wordt gemeld d. d. 10 Jan.: Vrijdag avond is bij de barrière op den stads straatweg te Halderen (eene buurt tusschen Vught en Boxel) een brutale diefstal gepleegd. De voerman van Bontel op ’s Bosch met zijn ezelskarretje huiswaarts keerende ging even het tolhuis binnen en in dien lijd werd hem een koffertje met twee zakken geld (een met ƒ931 en een met f 500) ontstolen. De die ven schijnen door de spoedige terugkomst van den voerman verrast te zijn geworden, althans zij hebben alleen den zak met ƒ954 mede genomen en het koffertje lag met de andere waarde verlnijzeld op eenigen afstand van den De ijverigste pogingen der justitie heb ben den dader nog niet kunnen ontdekken. Uit Chambery meldt men, dat de regt- bauk een’ onderwijzer die tol eenige boeren gezegd haddat hel leerstuk der onbevleklb ontvangenis valsch is tot 200 francs boete en in de kosten van het procescirca 500 Ir. beeft veroordeeld. Een geacht Turynsch dagblad van libe— penbaar minis- rale kleur, de Unioneopent het nieuwe jaar de reglbauk hel vonnis met verklaarde de geïntimeerden i gewone de hun ten laste gelegde feilen. 1 als v waren deze zaken voor ge- j enz. lijktijdige behandeling vastbaar geoordeeld. De i zekermaar toch veroordeelden kwamen van dit vonnis in cas- I komt i satie en de hooge raad vernietigde beide von nissen beval dat de zaken afzonderlijk zou den behandeld worden en verwees ze naar het prov. geregtshof van Zuid-Holland om op nieuw te worden beregt en afgedaan. Het hof heeft bij arrest van 8 dezer allen van alle regtsvervolging ontslagen. Men schrijft uil Amersfoort; Op don derdag 20 Januarij ek. zal ter correctionele leregtzitting der arrondissements-regtbank al hier behandeld worden de zaak van Charles Steylaars beschuldigd van hel aanwenden van bedriegelijke middelen om inleekeningen te verkrijgen op het werkje Licht en Zegen volgens zijne bewering uitgegeven ten behoe ve eener Protestautsche school te Brussel.” Uit GorincheiD wordt gemeld d. d. 6 t e D t r t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1