NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1 1 1859. No. 6. g- WOENSDAG den 19 Januarij. 1 14de Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK iWIHIÜIIIW it n t 1 [Qiiwim kwestie dapper •r 't e t •t 1- n t A '1. n t tl P 1 Degenendie, in het jaar 1858, leverancien aan de Gemeente Sneek hebben gedaan wor den bij deze verzocht hunne rekeningen des wege, vóór den 29 Januarij 1851) ter Secreta rie in Ie leveren. Sneek, 14 Januarij 1859. De Secretaris van het Gemeentebestuur van Sneek HAGA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK.18 Januarij. Van den 8sten tot ■en met den 14 dezer zijn in deze provincie 40 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 95. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 12 Januarij: De vergiftiging, gepleegd door deu 85jarigen gepensioneerden generaal-majoor v. G. maakt nog het onderwerp van alle gesprek ken uit. De generaal moet een’ vergiftigden koek hebben gezonden aan zijne maitresse, die haren broeder, een militair met verlof, daarvan een stuk aanbood. Nadat deze daar van een gedeelte had genuttigd werd hij door hevige krampen aangetast gevolgd van bre kingen en ondanks de toegediende genees kundige hulp, is de ongelukkige jongman nog denzèlfden avond bezweken. De policie van het gebeurde door de zuster van het slagtof fer ingelicht heeft den generaal in hechtenis genomen als verdacht van de dader der mis daad te zijn. Toen hij door den commissaris van policie ondervraagd werd heeft hij een glas water gevraagd, waarin hij rattenkruid wierp, dat bij bij zich droeg, en heeft hij deze poging tot vergiftiging tot twee malen toe herhaald doch werd in de uitvoering van zijn voornemen verhinderd. Reeds moet de beschuldigde alles hebben bekend. Hij had, om zich van de zuster des overledenen te ontslaan, reeds eenigen tijd geleden ratten kruid bij eenen apotheker hier ter stede ge kocht. Daar de apotheker de aangevraagde hoeveelheid nog al aanzienlijk achtte, weiger de hij die af te geven anders dan tegen een vreemde tusschenkomst, indien als zijne vrienden be- zich zelf te besturen in het belang zijner DONDERDAG DEN 20 JANUARIJ 1859, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Beëediging en installatie van den heer J. ter Horst G.Hz. als lid van den Raad. Besluithoudende vernietiging van artikel 2, litt. b, van het reglement op het beheer van het O. B. Weeshuis. Idem omtrent de weging van boter aan de Boterwaag. Missive van de Plaatselijke Schoolcommissie, betrekkelijk de tractementen der hulp-onder- Wijzers en toelagen voor kweekelingen. Vast te stellen de reglementen en vrachtta rieven voor de beurtveeren van Sloten Rau- werderhem en Balk op Sneek. Proces-verbaal van verificatie der gemeente kas. Besluit betrekkelijk de verdeeling der hoofd en onder-kiesdistricten. Benoeming van eenen hulp-onderwijzer. Idem van één’ of twee gaarders der school gelden. Voorstel tot af- en overschrijving en beta ling uit de onvoorziene uitgaven dienst 1858. Concept-verordeningen voor de gasfabrijk. Sollicitatiën om benoemd te worden tot di recteur van de gasfabrijk. Adres van het Bestuur der 11de afdeeling van de Maatschappij van Landbouw en Vee teelt waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. Kohier van omslag wegens het onderhoud van sommige straten over 1858. Besluithoudende goedkeuring van het be sluit tot onderhandsche verhuring van drie stukken land. Rapport betrekkelijk de schoolgelden der kin deren van hoofd- en hulp-onderwijzers. ie Times bevat eenige beschouwingen omtrent den tegenwoordigen toestand van Eu ropawaarbij dit dagblad erkentdat een oor log op het vaste land ook voor Engeland een ramp zijn zoude. Maar de toestand is ernstig. De daadzaakdat slechts weinige woorden van deu keizer der Franschen noodig zijn om al de beurzen te schokken en van alle ambassa des dépêches te doen afzenden toont de on bestendigheid van den tegenwoordigen slaat van zaken aan en de diep liggende ongerust heid die onder het stilzwijgen en de schijn baar algemeene rust verborgen ligt. Dit is ze ker dat het Italiaansche vraagstuk eene crisis bereikt heeft. Men verwacht dat het aan staande voorjaar eene gewigtige gebeurtenis me debrengt. In Piemont heerscht de grootste gisting; de bewoners van Lombardije leggen hunnen weerzin van Oostenrijk door openbare demonstratien en persoonlijke beleedigingen aan den dag. De Italianen blijven bij hunne vij andige houding volharden en spreken openlijk van den naderenden dag der wrake. Uit deze zware wolken moet weldra de donder losbar sten, waarmede zij vervuld zijn. De keizer der Franschen die dezen toestand opmerkt en zoo als sommige staatkuudigen beweren tot op zekere hoogte de oorzaak van dezen staat van zaken is treedt nu werkdadig tusschen beide. Hij heeft Oostenrijk uitgeuoodigd zich met hem te vereenigen ten einde den paus tot het invoeren van hervormingen en het ver beteren van het lot zijner ongelukkige onder danen te brengen. Dit plan schijnt door het Weener hof slecht opgenomen en als de aan vang eeuer staatkunde van interventie in Ita lië aangemerkt te zijn. Het Weener hof heeft geweigerdeen verbond met Napoleon aan te gaan om hervormingen in Italië te doen zege vieren. Deze weigering is de oorzaak van den uitval op nieuwjaarsdag geweest, een uitval, die Europa met zoo groole ongerustheid ver vuld heeft. Bij den eersten opslag moet ieder geneigd zijn om Oostenrijk te veroordeelen. Het regeringsbewind van den paus is een schreeuwend onregt, en de zucht van Napole on lil, om zijnen grooten invloed ten dienste van de gemeenschappelijke belangen der mensch- heid te stellen verdient den tol des lofs. Wij hopen, vervolgt de Times, dat de vre de van Europa niet meer verstoord zal wor den. De wereld heeft reeds genoeg van de bevrijdende wapenen van Frankrijk gehad, en Lombardije zou niets winnen door het des potisme, dat te Milaan heerscht, met het stelseldat te Parijs gevolgd wordtte ver wisselen. Er bestaat ook geene noodzakelijk heid voor eene i Italië werkelijk zoo weren, in staat is, en bereidom zich onafhankelijkheid, tot eene grootmoedige po ging te vereenigen. Ital.e bevat een nage noeg even talrijke bevolking als die onzer ei landen. Laten als het vrij wil zijn de verschillende bevolkingen zich vereenigen en dapper voor hare vrijheden kampen. Maar als zij niet in het belang van hare onaf hankelijkheidhare plaatselijke veten willen opolFeren of hare vijanden met open vizier bevechten zou het zeer onredelijk voor haar zijn, er op te rekenen, dat wij den loop van onzen vreedzamen vooruitgang afbreken om in hun belang datgene te doen waartoe zij zich tot hiertoe zoo weinig genegen getoond hebben het voor zich zelve te doen. Ten aanzien van de Sardinische troon rede zegt de Times o. a.Wat ook de politiek van Frankrijk of de strekking van Rusland of de eerzucht van Piemont zijn moge, ons is onze handelwijze klaar voorgeteekend. Wij hebben slechts toe te zien en de gebeurtenis af te wachten. Er is volstrekt geene reden waarom wij ook eenen enkelen penning uit geven of een enkel leven wagen zouden om. het pausdom te ondersteunen of den troon des konings van Napels te verdedigen, of aan de harde en onnatuurlijke heerschappij der Oostenrijkers in Italië duur te verleenen. Het is naauwelijks mogelijkdat eenige verande ring in Italië eene verandering tot erger zijn zoude, en even zoo min is het waarschijnlijk. door den generaal geteekend bewijs. De be schuldigde heeft zelf het gif gemengd in den koek die voor zijne maitresse bestemd was en haar broeder gedood heeft. De generaal v. G. had eene dochter tusschen de 17 en 20 jaren en zijne betrekkingen met de moeder bepaalden zich reeds geruimen tijd tot de zorgen die hij voor zijn natuurlijk kind droeg. Volgens sommigen zou de aanleiding tot de misdaad slechts eene armzalige geld- zijn. Generaal v. G. is een zeer en zeer uitstekend militair geweest. Tweemaal werd hij op het slagveld gedeco reerd in Spanje en bij Waterloo. Vooral in laatstgenoemden slag onderscheidde hij zich als kommandant van de artillerie van het Hollandsche contingentook was hij een der eerste gouverneurs van de militaire akademie te Breda. Sedert eenigen tijd, eindelijk, had men in de Witte Sociëteit alhier waar hij eiken ochtend verscheen opgemerkt dat hij niet vrij was van monomanie. Zoo sneed hij bijv, de teekeningen uit illustratiën en tijdschriften en nam ze mede. Bij het verla ten der Witte Sociëteit op zaturdag jl. werd hij in hechtenis genomen. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 14 Januarij De heer Charles Gisbronn is van Londen alhier teruggekeerd en aan het hotel Paulez afgestapt. Men verneemt, dat zijne te rugkomst strekt om de aangevangene onder- handeliugen tot het leggen van een’ telegraaf kabel naar Nederlandsch Indie met dit gou vernement voort te zetten. Naar men verneemt heeft de heer de Brouwer van Hogendorp het voornemen om zich morgen naar Rusland te begeven met het doelom den aaaleg van spoorwegen daar te lande te bevorderen. Naar wij vernemen is het voorloopig ver slag van de tweede kamer, over het gewigti ge ontwerp der spoorwegen thans in gereed heid. Nadat het door de commissie van rap porteurs zal zijn vastgesteld, zal het worden gedrukt en rondgedeeld. Dit zal evenwel nog eenige dagen duren. Uit Zwolle wordt gemeld, dataldaarop 11 dezer ten verhoore geweest waren eene vrouw en eene dienstmaagd, in zake den ge- welddadigen moord aan het kind uit een ge mengd huwelijk te Kuinre onlangs gepleegd. Had men onlangs te Zwolle het geval te betreurendat twee kinderen van 10 jaren voor het wegnemen van eenige druiven elk tot acht dagen gevangenisstraf door de regt- bank veroordeeld werden thans verneemt men, dat jl. dingsdagden 11 dezer, door het provinciaal geregtshof in Overijsseleen ICjarige knaap uit Steenwijk met name J. R.ter zake van diefstal van circa twaalf noten ter waarde van drie centen, gepleegd door middel van inklimming in den tuin van den burgemeester te Steenwijk, is veroordeeld tot drie maanden eenzame opsluiting en in de kosten der procedure. De qualificatie van dit feit wasdiefstal bij nachtin de aan- hoorigheid van een bewoond huis, door mid del van overklimming. Men meldt uit Groningen d. d. 15 Jan. Door ged. staten dezer provincie is bij be sluit van heden aan 120 openbare schoolon derwijzers in dit gewest de vereischte goed keuring verleend, om gelijktijdig mH de betrek king van schoolonderwijzer onderscheidene ambten en kerkelijke bedieningen waar te ne men. Men meldt uit Breda d. d. 11 Januarij: Gisteren avoud werd hier eene soirée gege ven waarvan de opbrengst bestemd is voor de weduwe van den Vlissingschen loods, die voor eenigen tijd in zijne weldadige oogmerken het leven verloor. De inschrijving was zoo groot, dat de reeds groote zaal iu het hotel Het Gouden Kruis niet allen kon bevatten. Meu verzekert, dat de zuivere opbrengst voor de weduwe Naerebout minstens f 400 zal be dragen. Het talrijk en uitgezócht publiek was zoo voldaan dat het nog denzelfden avond aan de directie het verzoek heeft gerigtmet hetzelfde doel nogmaals dergeiijke soirée te ge ven in eene grootere zaal (het komediegebouw), waaraan ongetwijfeld gevolg zal gegeven worden. SNEEKER COURANT. t ii ii n >r II g ■r i n ti 1 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1