NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEB 1859. No. 7. ZATURDAG 14de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. de vervulling der 1 n K n k n t d P u n tenland was aangeveerd geworden. Vermits het zaad van de gevlekte scheerling (conium maculatum) tot de narcotische vergiften be hoort acht men het niet ondienstig hierop de aandacht te vestigen. Te Woudrichem heeft op zondag 9 dezer eene groote spanning onder de bevolking ge- heerscht. De reden daarvan was het volgen de Aldaar woont een gewezen matroos R. K., gehuwd met eene l*H)testantsche vrouw. Deze menschen hebben jaren zamen in huis- selijke rust en vrede geleefd en werden met 5 kinderen gezegend die allen volgens voor- afgemaakte (overeenstemming in de Proles- tantsche kerk gedoopt zijn. Na eene ernsti ge ziekte van den vader, schijnt de pastoor dien hebben. van den vader, schijnt de pastoor man tot andere gedachten gebragt te Immers wil hij die drie kinderen nu met geweld tot zijne religie overbrengen. Dit heeft reeds de huisselijke rust verstoord als mede de belangstelling der talrijke Protestant- sche ingezetenen gaande gemaaktterwijl deze ruim 1400 zielen tellen en de R. K. bevol king slechts een 70tal leden uitmaakt die hier steeds met vriendelijkheid bejegend wordt. Op genoemden zondag wilde de vader weder met geweld een Sjarig kind naar zijne kerk voeren, dat de moeder, schreijende trachtte te beletten en zóó drong dit ouderpaar tot in de R. K. kerkworstelendedoor waar men met de dienst nog niet begonnen was doch niettemin werd de vrouw met ge weld de kerk uitgeworpen en mishandeld; en waren er geene doeltreffende maatregelen door den burgemeester genomen, dan voorzeker had men van de zaamgeschoolde menigte ligtelijk ergerlijke gevolgen kunnen vreezen. Men ver neemt dat er wegens het gebeurde eene reg- terlijke instructie zal geschieden. (Haarl. Cour.} Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 13 Ja nuary Onze stad heeft een barer verdien stelijke burgers verloren. De heer Ch. Arn. Bakker, stichter van het sedert 1850 bestaan de rijke Gebroeders Bakker s-Weeshuis is in den ouderdom van ruim 86 jaren overleden en zijn lijk werd gisteren naast dat van zij nen voor een tiental jaren overleden broeder Pieter Bakker bijgezet. Beide broedersuit den mingegoeden stand afkomstig, waren, nu zestig jaren geleden met uiterst geringe mid delen een’ kleinhandel begonnen doch wisten door noeste vlijt en volgehoudene spaarzaam heid zulk een aanzienlijk vermogen te verwer ven dat zij tot de rijksten in de provincie werden gerekend. Behalve de heeren proviso ren van het weeshuis, en al de weeskinderen, hadden zich zestig der voornaamste ingezete- ongeroepen achter de draagbaar aangeslo- Ds. van Griethuyzen hield bij het graf aanspraak die alle aanwezigen diep en met die ongekunstelde hartelijkheid werd uitgesproken welke het echte kenmerk is van eenen verlichten Christenleeraar. Men meldt uit Generauiden De konink lijke goedkeuring op de daartoe genomene besluiten van den gemeenteraad alhier ont vangen zijnde, zijn thans alle belastingen in deze gemeente, van welken aard ook, behal ve die op de honden totaal afgeschaft. Men meldt uit Ambt Vollenhove d. d. 14 Januarij Eergisteren in den avond werd door een der kinderen van D. ten Napel wiens boerenhuizinge met al de annexen er van den 26 December jl. totaal verbrandde en die daarop tijdelijk een pas gebouwd en nog ledigstaand boerenhuis betrokken heeft wederom een vlam in bet achterhuis ontdekt en wel in eene partij hooi door hem voor zijn vee aangekocht. De eigenaar snelde schier beseffeloos toe en het mogt hem gelukken den nog weinig ontwikkelden brand te dempen. Inlusscheu begon men al dadelijk aan kwaad willigheid te deuken, te meer, omdat ook bij den nog versch in het geheugen liggenden brand die midden op den dag en terwijl geen anderen dan de bewoners van het huis aan wezig waren geweest ontstaan was de oor zaak er van aan geen ongeluk evenmin als aan on voorzigligheid of hooibroeijing kon wor den toegeschreven iets dat ook thans hel ge val was. Gisteren morgen deed daarom Ten Na- SNEEK 21 Januarij. Naar men verneemt, heeft Z. M.op voordragt van den minister voor de zaken der Hervormde eeredienst enz. eene beschikking genomen waarbij ter tege moetkoming in het lot van Hervormde predi kanten op zoodanige standplaatsen waar bij het bestaande onvermogen van de gemeenten zelven het predikantstractemeut tot dusverre nog niet door middel van alterum tantum uit ’s landskas tot het bedrag van800 heelt kun nen worden verhoogd aan die predikanten voor zoolang zij op hunne tegenwoordige stand plaatsen het leeraarsambt zuilen bekleeden, eene ^ksche tractements-verhooging wordt toe gestaan gerekend te zijn ingegaan met 1 Jan. 1858, met uitzondering van de predikantsplaal- sen sedert 1 Jan. 1858 vervuld, voor welke de verhooging zal worden gerekend te zijn in gegaan met den dag van de vervulling der va cature. Bij de tweede kamer is ingekomen een ontwerp van wetmet breede memorie van toelichting, houdende bepalingen omtrent den accijns op het binnenlandsch gedistilleerd. Dat ontwerp bestaat uit 158 artikelen. De rijksmiddeien hebben in het afge- loopen jaar 1858 opgebragt de som van ƒ58,542,177.40'/,. De opbrengst van het jaar 1857 beliep 56,526,654.92'/, terwijl de ra ming voor 1858 was 55,123,400.00'/,. Naar wij vernemen, is den 15 dezer te Zeistnabij Utrechtoverleden na eene lang durige ziekte de hoog-welgeboren heer Wil lem Frederik Lodewijk baron Rengerskom mandeur der orde van deu Nederlandschen Leeuw ridder met de ster van de orde van de Eikenkroon en buitengewoon kamerheer van Z. M. den koning. Hij was geboren den 28 November 1789, en mogt dus den hoogen ou derdom van bijkans 70 jaren bereiken. Men schrijft uit ’s Hage d. d. 15 Janu arij De lijst van treurige en de mensch- heid onteerende voorvallen, die de laatste da gen van het afgeloopen en vooral het begin van dit jaar gekenmerkt hebben, en waarvan de dagbladen met meer of minder juistheid verslag gaven is weder, helaas! met één ver meerderd. Een oppassend en door gedrag en wandel door allen die hem kenden zeer ge acht jong mensch geboortig uit deze stad was sedert eenigen tijd in het naburig dorp Voorburg gevestigd en werkzaam. In de eer ste dagen dezer maand keerde hij vrij laat in den avond uit de stad, waar hij zijne na bestaanden en vrienden een bezoek had ge bragt, naar Voorburg terug, doch werd al daar te vergeefs gewacht en ook de daarop volgende dagen hoorde of vernam men niets van hem men wist alleen zeker dat hij op den hierboven aangeduiden avond naar Voor burg was vertrokken. Deze onzekerheid duurde 8 a 9 dagen totdat zij een paar dagen ge leden door eene vreesselijke ontdekking werd opgelost men vond toen namelijk tusschen ’s Hage en Voorburg het lijk van den vermis te op bet water drijvende en bij de lijk schouwing ontdekte men dat hij door dolk- of messteken was vermoord eu tevens van zijn horologie en zelfs van eenige ringen be roofd was. Tot heden schijnt men, niette genstaande de ijverige nasporingen nog niet tot de ontdekking der schuldigen gekomen te zijn. Moge de publiciteit, aan deze nieuwe misdaad gegeven lot die ontdekking mede werken. Het berigt van het opvisschen van eeu lijk, bij den Bezuidenhoutschen weg al hier, is onjuist, door de dagbladen van he den met dit voorval in verband gebragt. Dit is geheel iels anders, namelijk een zelfmoord, reeds sedert weken bedreven.” [Volgeus later berigt, was het lijk van bo venbedoelden persoon nog niet gevonden en schijnt dit voorval met een soortgelijk verward te zijn.] Uit een door de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt te Rotterdam in gesteld onderzoek is gebleken dat in die stad verkocht wordt anijszaad, vermengd met het zaad van gevlekte scheerling (dolle kervel) en dal hel vervalschte zaad regelregt uit het bui- pel aangifte van het gebeurde en legde zijn gevoelen dienaangaande blootwaarop zich de heer burgemeester dezer gemeente vergezeld van den heer kantonregter en geadsisteerd door een drietal rijksveldwachtersnaar de plaats des ongpvals begaven om de dienst meid van Ten Napel te verhooren. Het resul taat van dit onderzoek is geweest, dat er zware vermoedens van moedwillige brandstichting op haar rusten terwijl zij heden morgen in voorloopig arrest genomen en naar Zwolle ge transporteerd is. In den avond van den 9 Jan. jl.om streeks ten 5 uur, is zekere Sijtske Durks de Boer dienstmeid wonende te Wommels gem. Hennaarderadeel op het publiek voetpad nabij gemeld dorp aangerand door twee man nen die haar van achteren aangrepen blind doekten en bevallen af te leggen wat zij bij zich had. Op haar geroep heeft een der man nen haar den mond met de hand gesloten terwijl de andere uit haren zijzak een knip- beugeltje haalde, waarin 1 rijksdaalder1 gul den en 9 centen waren zich van het geld meester maakte en den beugel wegwierp waar op beiden zich verwijderden. Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. 17 Januarij Gisteren is alhier gearresteerd zekere V. ten wiens huize gevonden is de gestolen zak met ƒ954, waarvan wij in de vorige week melding maakten. De kinderen van den gearresteerde hadden aan andere kin deren verteld dat hun vader en moeder een’ grooten zak met geld geteld hadden welke woorden, ter ooren van de policie gekomen, aanleiding tot de arrestatie gegeven heeft. Te Rijssum ambt Emden, is een voor val gebeurd dat tot waarschuwing kan die nen. Een knaap van 7 a 8 jaardie naar een’ bakker was geweest, kwam op den terug weg een’ grooten hond tegen. Het dier toon de hoegenaamd geen kwade bedoelingen doch het kind, bezorgd voor het brood, dat het droeg zette het eensklaps op een loopen. De hond rende hierop het kind achterna, haalde het in, liep het omver en beet het deu strot af, zoodat de kleine eenige uren daarua over leed. Het volgende voorval geschiedde op den spoorweg van Blackwall naar Londen Een scheepskapitein naar den naam (Krüze) te oordeelen Duitscher vau geboorte, had zich uaauwelijks in eeue diligence geplaatstof een vreemd heer, die zich tegenover hem nederzet temaakte de aanmerking, dat er iets zwarts op zijn aangezigt scheen gehecht te zijn en vroeg verlof', het te mogen afwisschen. De vreemdeling strekt daarop zijne hand uit, en uaauwelijks raakt bij den kapitein aan, of de ze wordt ouder den invloed der chloroform waarmede de zakdoek voorzien wasbewuste loos en kwam niet weder bij dan nadat de trein te London was aangekomen. Alstoeu be vond hij, dat zijne brieventaschwaarin zich 60 p. st. (ƒ720) bevond, uit zijnen zak ge sneden was. De gedienstige vriend bad op het eerste station na het vertrek van den trein den waggon verlaten en was onder de komende en gaande personen verdwenen, zon dat de policie eenig spoor van hem ontdekte. Eeuige dagen geleden vond een bezoeker der menagerie te Wombwell er behagen in den olifant knippen op den snuit te geven totdat het dier zijnen tromp rondom den hals van zijnen kweller slingerde en hem tot aan de zoldering optilde, tot grooten schrik der omstanders die terstond den oppasser riepen. Toen dezeop strengen toon den olifant toevoegde: Wat doet gij daar begreep het dier die bestraffing en liet den bezoeker, als ware deze een appel geweestop den grond rollen zoodat hij met den schrijk vrij kwam. Maar, ware de oppasser niet zoo spoedig ter hulp toegeschotende straf zou gewis veel zwaarder geweest zijn. De Westminster Review meldt, dat er in Engeland inschrijvingen geopeud zijn ter on dersteuning van de Protestantsche collegiën in Hongarije die door de gouvernements-maat- regelen van Oostenrijk met ondergang bedreigd worden. De Jezuïtische propaganda, beuevens meer andere vereenigingengeholpen door t SNEEKER i en i ten. eene trof, COURANT. t n t ■r t t 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1