NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1859. No. 9. 14de Jaargang. ZATURDAG den 29 January. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK 493. stand werd uitgeleend 193. BINNEN- EN BUITENLAND. 70 ifllBlllllllHIIHIIIIIIIIIIHlK weken, de der 533. 505. 160. 50 40 53 50 25 20 15 10 t a K 2 1 20 8 2 4 5 6 10 3 75 iLi 520. 70. 120. 125. 120. 150. 50. Den 24 dezer had vergadering plaats was als volgt: v. >'1 l.H.EN - wreging nemende, dal het ter bevordering van de regeling der dienst bij de rijksveldwacht nuttig en noodzakelijk te achten is, dat in de provinciën Gelderland, Zuid-Holland, Noord- Hollaud Zeeland Utrecht Friesland Over ijssel Groningen en Drenthe een rijksveld- wachter van de derde klasse worde aangewe zen, aan i van brigadier bij de in de hoofdplaatsen dier provinciën gevestigde brigades kan worden op gedragen wanneer j afwezigheid ziekte of andere wettige beletse len verhinderd zijn de aan hunne bediening verbondene werkzaamheden in gemelde brigades te verrigten bepaald 1) dat in elke hier boven genoemde provincie een rijksveldwach- ter van de derde klasse tot bedoeld einde zal worden aangewezen die zich zoodanige on derscheiding waardig gemaakt hebbendede vereischte geschiktheid bezit en 2) dat aan die rijksveldwachters den rang zal worden ver leend van brigadier-tilulair. Door den minister van binnenl. zaken is in de Staats-Courant van 26 dezer bekend gemaaktdat de examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huisonderwijs voor de eersle- rnaal in het loopende jaar zullen gehouden KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der in gezetenen dat door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van den 20 Januarij jl., is vastgesteld het kohier van omslag, strek kende tot restitutie der kosten van onder houd van sommige Straten binnen deze gemeen te over het jaar 1858, en dat dit kohier van af heden gedurende 8 dagen ter Secre tarie dezer Stad voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 22 Januarij 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IACJA. ardappelen groente 565. Aan verkoopers en fruit Aan slagters vee Aan slijters van diverse winkelwaren Aan turf en hout Aan marskramers en andere kleine handelaars in diverse koopmanschap pen Aan diverse neringen en bedrijven, zoo als kleêrmakers klokmakers, melktap- pers, schoenmaker, poelier, timmerman, visscher, kuiper, zilversmid, sigaren maker, kagchelmakerpraamverhuur- ster te zamen eene som van Terwijl zonder bepaald winstgevend doelalleen tot verbetering van toe stand werd uitgeleeud ƒ5555. De terugbetaling dezer gelden liet in den regel weinig te wenschen over 27 leeners betaalden binnen de 50 20 'A en BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der in gezetenen dat door de Plaatselijke Genees kundige Commissie alhier een onderzoek is in gesteld naar de hoedanigheid van het anijs zaad bij de verschillende verkoopers en ver bruikers hier ter slede voorhanden met het aangenaam gevolgdat in geene der aange bodene soorten eenig spoor van het zaad der dolle kervel is gevonden. Sneek den 28 Januarij 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris f HA GA. en handelaars in slagt- van ai SNEEK., 28 Januarij. alhier de 7de jaarlijksche van de aandeelhouders der Hulpbank. Uit het toen door het bestuur uitgebragt verslag kunnen wij het volgende mededeelen Het getal der leeningen was 75 te zamen bedragende ƒ5555 verdeeld onder 52 perso nen waarvan 51 éénmaal; 19 tweemaal en 2 driemaal hebben geleend. De verdeeling der sommen was: 14 maal ƒ100 MAANDAG DEN 51 JANUARIJ 1859, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit van Heeren Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van een Raadsbesluit tot het geven eener gratificatie over 1839. Adres van W. Borneman om eene plek gronds (aangehouden). Staat der markt- en weeggelden over 1858. Adres om benoeming van een’ zetschipper in het Rotterdammer veer. Adres van Pieter de Boer, om remissie van pacht van draaibruggen. Voorstellen tot af- en overschrijvingen van sommige posten van uitgaaf op de begroetin gen van het Nederl. Israëlitisch armbestuur van het O. B. Weeshuis en van de Stad over 1858. Voortzetting der beraadslaging over de con- cept-verordeningen voor de gas-fabrijk. Adressen om benoemd te worden tot di- recteur-boekhouder der gas-fabrijk. 9 onder de gewone korting van ƒ1400. 140. 60. 1000. De bestemming dezer gelden worden op woensdag 27 April aanstaande etf volgende dagen dat zijdie een dezer exa mens wenschen af te leggen, zich uiterlijk op 15 April behooren aan te melden bij den school opziener van het district waarin zij wonen of, van buitenslands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte, die zij verlangen en overlegging van één of meer getuigschriften van hun goed zedelijk ge drag en van hunne geboorte-akte terwijl de dag en plaats van het examen hun door deu schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. De Staats-Courant bevat eene voor den groothandel allezins belangrijke mededeeüng van den minister van koloniën als antwoord op de verzoekschriften van zoo vele handelaars over de opening van 16 havens op en builen Java. Dit stuk, aan den koning gerigt, is op magtiging van Z. M. publiek gemaakt. Z. Ex. zegt daarin, ook voor zich zelven niet in te stemmen met den maatregel, waartegen thans zoovele stemmen verrijzen doch bij Z. Exs. intrede in hel bewind achtte hij het na- deelig daden van zijn’ voorganger le vernie tigen zoo daartegen geen andere grond be stond dan dat hij als zijn opvolger, eene andere meening was loegedaan. In weerwil van dien, blijft Z. Ex. thans van meening, dat het niet goed zou zijn den maatregel te herroepen daar de pligt in sommige gevallen kan gebieden de gevolgen zijner dwalingen te dragen. Hoe aangenaam die laatste zinsnede den handel zijn zal, zal later blijken, als de kamers van koophandel van Amsterdam Rotterdam en Dordrecht zullen geantwoord hebben op de thans aan haar gërigte circulaire, waarin de minister haar vraagt, wat der regering in het onderhavige geval te doen staat. Een af schrift van deze circulaire is ook ia de Staals- Ct. opgenomen. Naar men uit ’s Gravenhage verneemt is aldaar de instructie der zaak van generaal G. wegens vergiftiging afgeloopen en zal hij spoedig voor het provinciaal geregtshof in Zuid- Holland te regt staan. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 26 Januarij Bij de op gisteren alhier plaats ge had hebbende verkiezing van een’ lid in de twee de kamer heeft de heer mr. C. van Heukelom 616 mr. J. van Lennep 578 en de heer dr. A. Vrolik ond-minister 285 stemmen bekomen zoodat tusschen beide eerstgenoem- den eene herstemming moet plaats hebben. Te Rotterdam is gekozen de heer G. II. Betz. kandidaat van de keisvereeniging Orde met 916 stemmen. Door de kiesvereeuiging Nederland en Oranje was aanbevolen mr. E. J. A. graaf van Bijlandt die 209 stemmen bekwam. Te Gorinchem waren van de 1984 geldige stemmen uitgebragt op deu heer Groen van Prinsterer 554 en op den heer Begram 410 589 op den heer Korteweg en 361 op den I heer Schiffer. Herstemming tusschen de heeren 1060. F intrest. Slechts 5 leeners bleven in gebreke waar van 2 voor een zeer gering bedrag, en het to taal van deze aldus door de borgen betaalde som is zooveel minder dan dat van alle vo rige jaren dat daarop wel het meest als ee ne gewenschte uitkomst mag gewezen worden en als een bewijsdat de borgen de aan vragers beter leereu kennen. Het bestuur vond dan ook daarin aanlei ding, om, na de aanbieding van eene alle zins gunstige balans, het verslag met deze opmerking te eindigen Te aangenamer mag dit resultaat geacht worden omdat het verkregen is zonder aan merkelijk verlies van hen die men met alle regt de steunpilaren der Hulpbank mag noe men de borgen en zonder eenig merkbaar bezwaar voor de leeners, die steeds duidelij ker toonendat zij onze hulp op den regten prijs schatten. En die bestaat niet zoo zeer in eenig verschil van rente, maar vooral in de zoo noodige opwekking en aansporing tol vlijt, orde en spaarzaamheid, de eenige duur zame grondslagen, waarop eene Hulpbank kan rusten.” Bij kon. besluit van den 19 dezer {St. blad no. 2) is bepaald dat door de van nu af aan door den koning te benoemen officieren bij de schutterijen in stede van deu bij het kon. besluit van 5 April 18 28 {St. blad no. 15) voorgeschreven rok zal worden gedragen een korte jas van donker blaauw laken de kraag en opslagen van rood laken de voor- en ach terpanden alsmede de zakkleppen gebiesd met wit laken en overigens geheel overeenkomstig het model voor de officieren der infanterie van het leger voorgeschreven. De minister van justitie heeft in over- Groen en Begram. Te Dockum waar de volstrekte meerder heid was 575 is gekozen de heer M. Kingma Hz. lid der gedeputeerde staten van Fries land met 658 stemmen. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 23 wien de waarneming der functien Januarij De bevolking van de slrafgevange- in de hoofdplaatsen dier nis alhier is den loop van het vorige jaar weder J brigades kau worden op- met 60 vermeerderd. Op 1 Januarij 1858 was de brigadiers-majoor door I de sterkte 601 er zijn ingekomen 174, en door ontslag en overlijden afgevoerd 114, zoodat het totaal op 1 Januarij 1859 was 661 man. In den avond van den 20 Januarij werd te Mathenesse door een’ persoon aangifte ge daan dat hij op den Rotlerdamschen weg on der die gemeente geweldadig was aangeval len, mishandeld en van al zijn geld (ƒ180) bene vens een good horologie was beroofd geworden Tot geruststelling van het publiek kan er echter worden bijgevoegd dat door de ijve rige nasporingen der rijksveldwacht en ande re policie-beambten de dief reeds te Rotter dam is ontdekt, en dat deze niemand anders was dan de bestolene zelf, die, geheel van geld ontbloot, door dat middel had getracht, het medelijden op te wekken en alzoo een en ander in te zamelen. r t l j i "I SNEEKER 9 9 J» ï,.- COÜRANTs 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 ƒ5555. F t e r t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1