NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1839. No. 10. den 2 February. WOENSDAG 14de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. i- ir n Iff F a I SNEEKER. COURANT. godsdienstigen aard van en zijnde vervolgd. schrijving strekkende te regelen, een eene G. au en ti« en had ontvreemd niet om die met om haar win baar huishouden met eenige hoop op iet en 11 g e en jit ■ld op on en :1 as n.- ftt ad ■m ei- ft «?- it, iu j- )d et ;n ot 'j n en jid. br ij it er- li- a- n - jer al en el- ter iet de en let »or dt een adres mede den keizer te Kam- Ket wich de uitspraak was, en derhalve op kerkelijk gebied te huis behoorende zoodat Z. H. de paus buiten staat was aan den wensch der Israëlitische ouders van het gedoopte kind gevolg te geven.” Op uitnoodiging van hel bestuur van het aanstaand Nederl. Landhuishoudkundig congres te Winschoten zullen door de Overijsselsche Vereeniging tot Ontwikkeling van Provinciale Welvaart twee boeren zonen uit dat gewest derwaarts afgevaardigd worden om als gasten het congres de vergadering bij te wonen, den ver gevorderden Groninger landbouw het landbouwkundig Hortus te Groningen om vervolgens van Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 26 Januarij Heden morgen zou een dienstmeisje, dienende bij den heer S. alhier, zich in het huwelijk begeven. Het winkeltje was opgezet en het huisje voor het jeugdige echtpaar in ge reedheid. Het was alles lust en vrolijkheid. Maar ziet! op het punt van naar het stads huis te gaan, komt er eene ongename verhin dering. Een policie-agent treedt binnen en de rijk opgetooide bruid wordt gearresteerd dewijl zij in hare laatste dienst eene menigte voorwerpen winst te verkoopen maaralleen keltje en 1 succes te kunnen aanvaarden. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 27 Januarij: Bij vonnis der arrondissements - regtbank alhier, van heden, is F. Boers vrij gesproken van de aanklagt van hoon in een gedrukt en verspreid geschrift jegens den pre dikant ten Oever c. s. De regtbank heeft hoofdzakelijk overwogen dat er in den zin der wet geene verspreiding is geschieden dat de animus injuriandi niet is gebleken. Men verzekert dat door mej. E. tegen den generaal G. eene civiele acte wordt in gesteld ter zake van gelden die deze volgens volmagt der eischeres in zijne bewaring had en waarover hij het beheer voerde. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 29 Januarij Personen die in de gelegenheid waren den gedetineerden generaal G. te zien verzekeren dat zijn staat van gezondheid merkbaar aan het afnemen is. Wat betreft de aankondiging in sommige dagbladen, alsof eerstdaags zijne teregtstelling voor het prov. hof ware te verwachten kan men mededeelen, dat daaromtrent nog niets is bepaald of met eenige zekerheid te voorspellen zijnde de zaak zelfs nog niet ter openbare teregtzitting ver wezen. Van den Sisten. Met Mei zal aan de miliciens der ligting van 1834 die thans met onbepaald verlof zijn hun paspoort worden uitgereikt. In den avond van 23 Jan. jl., omstreeks middernacht, is te Amsterdam een heer on voorziens door drie vrouwen omhelsd welke echter spoedig ontliepen. De policie te minder tevreden over dat onverlangde bewijs van ge negenheid omdat daarbij ook het horologie van den omhelsde zich met de vrouwen had verwijderd heeft reeds den volgenden ochtend èn de drie vrouwen én het horologie weten op te sporen en voor de noodige bewaarplaatsen gezorgd. Het provinciaal geregtshof in Overijssel heeft op den 23 Januarij jl. uitspraak gedaan in de zaak van L. C.beschuldigd van het afleggen van valsch getuigenis ten voordeele van eenen beklaagdeen den beklaagde ver oordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf en in de kosten der procedure met last van aanplak king van ’s hofs arrest te Zwolle en pen. De verdediger mr. J. D. van Verschuur, heeft zich terstond na namens den veroordeelde in cassatie voorzien. Dr. J. Frankel oppêtrabijn te Zwolle en eerste onderteekenaar van een verzoekschrift aan den paus, door onderscheidene Nederland- i dit regt komt ook sche o| het ministerie van buiteulandsche zaken, naar SNEEK, 1 Februarij. Van den 22sten tot en met den 28 Jan. zijn in deze provincie 35 runderen aan de besmeitelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 207. Ter aanbeveling van het alhier op don derdag aanst. te geven concert {zie adverten tie) onlleenen wij de volgende woorden van den bekwamen en onpartijdigen dr. Kistvoor komende in het muzijkaal tijdschrift Caecilia en uitgesproken na een te Utrecht gegeven con- eert: De zang van mevr. Engel zegt hij daarin heeft ons en het geheele auditorium bekoord, zoodat zij dan ook telkens daverend werd toegejuicht en teruggeroepen. En dit kon niet anders. Eene jeugdige zangeres met die school en gevoelvolle voordragt vrij van het verderfelijke Vibrato en die hinderlijke excentriciteitenmoet overal veel bijval onder vinden en een’ aangenamen indruk achterlaten waar het publiek muzijkaal onbedorven is en den schijn van het wezen weet te onderschei den enz." Haar echtgenoot wordt genoemd een bekwaam violistdie eene goede techniek, een’ schoonen toon en smaakvolle voordragt bezit en die door zijn nel en zuiver spel iedereen steeds genoegen zal doen.” Wij hopen, dat het bovenstaande er toe moge bijdragen om bel verdienstelijke echtpaar ook hier een druk be zoek en gunstig onthaal te verschaffen. Het verslag der commissie van rapporteurs betrekkelijk de verleende concessie voor den Noorder-spoorweg is thans openbaar gemaakt. Men heeft in het algemeen betreurd, dat de regering niet gelijktijdig een bepaald voorstel, betreffende de Zuiderlijn gedaan heeft. De meer derheid is van oordeel, dat vooral de Zeeuwsche lijn te veel op den achtergrond wordt ge steld ook is het meerendeel der leden van oordeel, dat van staatswege noch aanleg noch exploitatie van spoorwegen behoort plaats te hebben. Het beginsel der voorgestelde deelne ming van den staat in de maatschappij Sloet- Reuchlin is door eene aanzienlijke meerderheid bestreden. Ook ontmoette de rentebetaling van twee millioen aan de aandeelhouders gedu rende den aanbouw bij een groot aantal le den veel bezwaar. Naar hunne meening is de concesie Sloet-Reuchlin uit een financieel oogpunt beschouwdte nadeelig voor den staat en verlangt men eene meer voordeelige concessie in den geest van de aanvrage van den heer de Brouwer van Hoogendorp. Algemeen was men ongunstig gestemd over het schenken eener onbepaalde voorkeur aan de concessionarissen tot het leggen en exploi teren van zijtakken of verlengingen der hoofd lijn. Schier eenparig is men gestemd tegen het denkbeeld, dat de aard-en kunstwerken reeds dadelijk voor dubbeld spoor moesten wor den ingerigt. De meerderheid verlangt de volgende lijnen: 1) van Harlingen en Leeuwarden naar Gro ningen, met uitzigt op toekomstige aansluiting te Leer of Aschendorf 2). van Harlingen en Leeuwarden over Zwolle en Deventer ofZut- phen naar Rheine, aan te sluiten hetzij eerst te Utrecht hetzij eerst te Arnhem 5) van Stavenisse, zoo niet van Vlissingen langs Breda, Tilburg, Eindhoven, naar Venlo of Roermond en Maastricht, met eene aanslui ting, te bewerkstelligen, hetzij eerst te Utrecht over ’s Hertogenbosch Tiel en Culemburg, hetzij eerst aan den linker Maasoever tegenover Rotterdam langs Willemsdorp en Dordrecht. De meerderheid verlangt de geldelijke hulp van staatswege zoo spaarzaam mogelijk te ver- leenen en die hulp in den regel tot renle- waarborg te beperken. Men verlangt voorts dat de staat geen deelgenootschap hebbe in kapitaal beheer of uitvoering der werken. De meerderheid der commissie van rappor teurs vermeent, dat de regering in het aange merkte aanleiding kan vinden om lol weg neming der ernstige bezwaren hare voordragt te wijzigen en die met een tweede ontwerp tot daarstelling der vereischte spoorwegver bindingen van het zuiden en zuidwesten des rijks aan te vullen. kabinet, benevens den Hortus te Groningen en de landbouwschool te Haren kennis te nemen. De reiskosten worden door de ver eeniging vergoed. Eene particuliere correspondentie uit Oost- Indiëo. a. in de Roti. Courant opgenomen spreekt van nieuwe oproerigheid op Bali, zoo dat de assistent en beambten het eiland had den verlaten, en dat van Soerabaya drie com- pagniën derwaarts zouden gezonden w’orden. Verder leest men in die correspondentie van de expeditie naar Boni op Celebes welke zou bestaan uit 5000 man benevens 2 esca- drons kavalerie en de benoodigde artillerie lot welker overvoer onderscheidene schepen waren gehuurd. De Rott. Courant deelt van Fransche onderdanen aan zijne bemiddeling inroepende bij de gouver nementen van Beigie en Nederland in zake de wateraftappingen op de rivier de Maas in strijd met het tractaat van 1859 tusschen Nederland en Beigie, door de mogendheden en dus ook door Frankrijk gewaarborgd, door welke handelingen de adressanten zich in hun ne belangen zien benadeeld. Sedert eenige dagen beeft men te Parijs een voortreffelijk lenteweder. Op de Champs- Élysées en in het bosch van Boulogne wemelt het van ruiters en equipages en amazonen. Men gelooft niet, dat men ooit zoo veel bijeen heeft gezien. De bloemenmarkten die te Parijs in aantal toenemen zijn overladen met witte leliën rozen en andere bloemen en planten in vollen bloei men verbeeldt zich bijna, Palmzondag te hebben. Uit Rome wordt berigt, dat Louis Veuil- lot aldaar met de meeste onderscheiding wordt behandelden hem de goedkeuring van het pauselijk bewind is deelachtig geworden over zijne polemiek in l'Univers in de zaak Mor- tara. In de Civilta Catlolica wordt berigt dat Pius IX in een onderhoud dat hij met een’ Franschman had van niets anders dau van deze aangelegenheid sprak o. a. ver klaarde de paus dat hij innig gegriefd was door de wijze waarop de Fransche pers zich daarover had uitgelaten en dat het hem on mogelijk was anders te handelen. Tevens wees de paus zijnen bezoeker op eene tafel, wTaar de Indèpendance Beige het Journal des Dé bat* en andere bladen lagen. In den Kerkdijken Staat bestaat, gelijk men weet bet asylregt van kerken en kloos ters personen welke vervolgd worden .kun nen er eene veilige schuilplaats vinden, en aan misdadigers ten goede, pperrabijnen door tnsschenkomst van I Onlangs is op dit regt inbreuk gemaakt door I...I.» „..k^.., naar - Rome verzonden heeft Van den genoemden volk verfoeiden minister het volgende befigt ontvangen en j plaats hebben gesh waarbij opmerkelijk is de spoed, waarmede [buitenlanders, die, zoowel de minister als de Nederlandsche gezaut te Rome zijn te werk gegaan. Bij uwe missive van den 12 Dec. jl. ont ving ik tw’ee brieven een aan Z. H. den paus en een aan Zr. Majs, minister-resident te Ro me gerigt, wegens het gebeurde opzigtelijk het kind Morlara met verzoek om door mijne tusschenkomst de bezorging dier brieven te zullen doen bewerkstelligen. Aan dat verzoek is door mij voldaan en ik kan thans de eer hebben u te berigten dat, blijkens eene dé pêche van voornoemden minister-resident, d. d. 1 Januarij jl. beide brieven hunne bestem ming bereikt hebben. Bij deze gelegenheid heeft intusschen de kardinaal-secretaris van staat op nieuw verklaard dat de onderwer- pelijke aangelegenheid van j ’Fransche soldaten, die meermalen een’bij het i roover uit de gewijde schuil plaats hebben gesleurd alsmede door ander» van hunne beurs beroofd, den gaauwdief in eené kerk hebben Naar aanleiding daarvan is thans door het pauselijke gouvernement eene aan- aan de bisschoppen uitgevaardigd om het asylregt te handhaven en Daarin wordt o. a. gezegd dat dief, die do wijk in een klooster of in kerk genomen heeft het regt op de schuilplaats verliest indien hij intusschen dat klooster of die kerk besteelt. De regtbank te Spiers heeft voor eenige dagen een’ nieuw’en Wilhelm Teil veroordeeld. Een wever te dier plaatse gevestigd bekend als een uitstekend schutter, wilde door het bedrijven van een bijzonder feit zijnen reeds verworven roem bekroonen. Op het hoofd van zijn twaalfjarig zoontje plaatste bij een’ aard- r e o s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1