f/ NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, L I 1859. No. 12. 14de Jaargang. WOENSDAG den 9 February. t -4 C. rv SNEEKER COURANT. i de Het bleek toen, meester was geweken. U<ll pCINUUU VfUlge Urt^ru J trafgevaugenis heeft Marie Klaus a de adres De io 1 hel kind, dat gestorven is, en daarna de vrouw, 1 die heden ook is bezwekep. - In 1 wordt 2 .1 den heer officier geleid. Van i vrouw en BINNEN- EN BUITENLAND. f 4 - SNEEK, 8 February. Van den 29 Jan. tot en met den 4 dezer zijp ifl deze provincie 80 runderen aan de besmetlelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 287. - Jl. der ■BW 'mqejb»» j fZé ieder. de Gron. Cl. bet aanranding op den KEN A SG EVING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK noodigt tfr voldoening aan art. 7 der wet, tol regeling van het kiesregt enz., van den 4 Julij 1850 {Staatsblad no. 57), de inwoners dezer Gemeente uit om zoo zij el ders in de directe belasting zijn aangeslagen daarvan vóór den 13 February ek. te doen blijken. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 5 February 1839. De Burgemeester voornoemd WOUDA. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dit voorloopig is vaslgesteld het Kohier van de belasting op de binnen de Gemeente Sneek gehouden wordende Hondenover den jare 1839 waarvan de heffing is goedgekeurd bij Z. M. besluit van den 4 Julij 1835, no. 26 en dat hetzelve van heden af, gedurende 14 dagen, ter Secretarie dezer Gemeente, voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd. Sneek den 5 February 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HACA. i de Java-Bode van 8 December jl. van Palembang d. d. 29 Nov. het vol gende merkwaardig voorval vermeld \oor eenige dagen gingen vier meisjes, van welke oud 8 jaren dochtertje van I den heer Klaus, commies-boekhouder alhier, en het kind van eenen bediende, oud twee jaren, het jongste was, baden in eene badplaats, die van de rivier de Moessi was afgescheiden. De stand van bet water bereikte juist hel bovenste ge deelte dier badplaats, zoodat deze kinderen zich vermaakten met op die omhieming tp gaan zitten en dan zich weder in bet water neder te storten. Eenigen tijd ging dit goed, totdat eindelijk het jongste aan de verkeerde zijde in bet water gleed en onmiddeltijlc door den verschrikkelijken stroom werd mede gevoerd en in de diepte verdween. Twee der kinderen liepen in haast weg, maar boven genoemde Marie meer tegenwoordigheid vai, geest bezittende, en eene vlugge zwemster zijnde, sprong onmiddellijk het gezonken kind na dook dook nogmaals doch te vergeefs. Nu roept zij om hulp waarop aanstonds een aantal ménschen toesnellen waaronder zelfs eenige matrozen doch geen hunner durft zich in den snelvlietenden stroom wagen. Op een' kleed door de policie werden aangehouden en naai; het parquet van den heer officier geleid. Men verpeemt dienaangaande dat de eene bor- deplhouderes was te Groningen die op wer ving was uitgeweest en een jong meisje uit Zwolle, de andere dier jufvrouwen, had over gehaald om met haar mede te gaan bui ten welen en zeer tegen den zin van harefa- milie-betrekkingen. Deze hadden hiervan ken nis gegeven aan de justitie te Zwolle die per telegraaf het verzoek aan den heer officier al hier deed om het meisje te doen aanhouden en naar Zwolle terug te zenden. De bordeel- bouderes is dientengevolge gisteren alleen per diligence naar Groningen vertrokken, en het meisje heden morgen door de policie in de trekschuit gebragt en onder geleide van een policie-agent naar Zwolle teruggekeerd. Het is te hopen dat dergelijke daad waardoor eene geheele familie in schande en rouw wordt gedompeld niet ongestraft blijve. Zoo als men weet zijn de personen. G. F. en J. L. voor eenigen lijd door het hof van Drenthe, wegens aanranding op den publieke» wreg tusscben Borger en Emmen, tot, deportatie veroordeeld. Deze straf is verapderd in tien jaren tuchthuisstraf voor Uit Sleen wordt aan verhaal gedaan van eene 1 openbaren weg, die wel eenige vermelding verdient, alware het alleen om de wijze waarop die aanranding werd afgeweerd. Een landbouwerszoon ging in de vorige vveek uit die gemeente naar Dalen alleen vergezeld, van zijnen hond. Onverwachts wor,dt hij op weg door drie kerels aangevallen en hij zou voorzeker in de ongelijke worsteling, die toen ontstond, zijn bezweken, zoo niet zijn hond, op zijn geroep van Bellohelp tol hulp was toegesneld. Dit trouwe dier, het gevaar zien- de, waarin zijn meester verkeerde, vliegt op den man aan die zijpen baas reeds had gegrepen pakt hem bij den ketjl en doet hem weldra ter aarde storten. En terwijl de bei de andere schurken het hazenpad kiezen, blijft de hond den onder hem liggenden man be waken en zet hem zijne poolen op de borst, waardoor zijn meester gelegenheid heefl(, aan het hem dreigend gevaar te ontkomen en zij- neu weg te vervolgen het aap. den hop4 overlatende, om, zoo als hij zeidebet met den man af te maken. Na verloop van epn kwartier uur, komt zijn trouwe bondgenoot geheel achter adem hem weder inhalen,; hij ijfendertig stui- j had zijn pligt volbragl het gevaar voor zijn Het bleek toen, meester was geweken. glasruit den toegang tot I Men meldt uit Smilde d. d. 5 February: natuurlijke pokken verspreiden zich hier vrij erge mate zoodat er menig huisgezin laboreert. Van een huisgezin bestaande- man vrouw en kleip kind werd eerst zondag voormiddag, tegen het einde openbare godsdienstoefening, ontstond er brand in een’ schoorsteen der pastorie van den w’eleerw. heer ds. A. Moens, predikant bij de Hervormde gemeente alhier; en dewijl het gerucht daarvan weldra mede doordrong tot binnen de muren van dat kerkgebouw waar genoemde leeraar juist op dien tijd het dienstwerk verrigtle en velen daarop in aller ijl de kerk verlieten ontstond daardoor niet weinig opschudding en verstoring in de ge meente. Gelukkig echter bad de brand geene verdere gevolgen en was dezelvetoen de groote menigte aankwam door de gereede hulp van buren reeds gebluschtzoodat men er met den schrik afkwam. Wij vernemen dat door Z. M. den koning het aantal miliciens der ligting voor hel jaar 1839 voor het gewoon contingent, is be paald op 9402 manschappen. Dit contingent is aldus verdeeld Zuid-Hoiland 1766; Noord- Holland 1354; Noord-Brabant 1166; Gelder land 1159; Friesland 771; Overijssel 665; Lim burg 596 Groningen 388 Zeeland 469; Utrecht, 434 en Drenthe 236. Door eenige belanghebbenden is aan tweede kamer der stalen-generaal een ingediend gedateerd Paramaribo 27 Decem ber 1858 ter zake de aanhangige ontwerpen tot emancipatie der slaven. Na breede uit eenzetting hunner motieven komen de adres banden lol de conclusie dat de emancipatie zonder voorafgaande voldoende immigratie ten uiterste verderfelijk v<+or de kolonie is en dat in allen gevalle geene emancipatie zon der integrale bepaling eener behoorlijke scha deloostelling aannemelijk is; weshalve zij wen- schen, dat de kamer Z. tyl. verzoeke, de aan hangige voorstellen in nadere overweging te nemen. De tweede kamer der statengeneraal is bijeengeroepen tot hervatting harer werkzaam heden op dingsdag den 13 dezer. Uit Harderwijk wordt gemeld d. d. 28 January Twee soldaten van het koloniaal werf-depóteen Belg en een ïlaliaap zijn gisteren gedeserteerd. De rijksveldwacht gaf terstond aan de omliggende gemeenten ken nis waardoor bet op nieuw gelukt isdeze nen te arresteren. De rijksveldwachter Jl. zondag namiddag omstreeks 5 uur bad al hier een allertreurigst ongeval plaats. Terwijl eenige jongens aan het spelen waren kregen door paalwerk twee hunner twist waardoor de een met zijn’ 1 klomp wierp, die den ander zoodanig legen het hoofd trof, dat bij, niettegenstaande aan gewende heelkundige hulp, nog dien avond te 10'/, ure is overleden. De gewonde was om trent 14 en de dader ruim 12 jaren oud. Bei den moeten steeds goede kameraden geweest zijn en woonden onder hetzelfde dak. Groot is de droefenis der wederzijdsche ouders en alge meen de deelneming in deze treurige gebeur tenis. Reeds heeft er eene geregtelijke lijk schouwing over den verslagene plaats gehad. Men meldt uit Assen d. d. 5 February: Gisteren middag, bij het aankomen van de trek schuit van Meppel zag men het ongewone schouwspel, dat, op aanwijzing van den heer officier van justitie zelven twee vrouwen die daarin zaten en als jufvrouwen waren ge- Meeuwsen toch, gestationeerd te Nijkerk,en de gemeente-veldwachter dier plaats, Van der Haze bragten heden morgen de personen wel verzekerd hier aan. De Italiaan had on derweg zich van zijne boei weten te bevrij den, en was toen in hel hout onlvlugt. Zon der te schromen riep de rijksveldwachter hem toe, om te staan, en hieraan geen gevolg ge vendeschoot hij op veertig passen den vlug- teling even onder den elleboog in den regter- arm waarop hij zich van hem op nieuw meester maakte en herwaarts bragl. Beide vlugtelingen waren met dolken gewapend. Naar men verneemt heeft de arrondis sements -reglbank te Zwolle, ter zake van de gebeurtenissen in den avond van den 50 De cember jl. te Kuipre voorgevallen eene be slissing gegeven waarbij de ontvoering of ver berging der beide kinderen buiten vervolging moet zijn gesteld. De officier van justitie moet echter tegen deze beslissing in verzet zijn ge komen, zoodat thans die zaak bij de raadka mer van bet provinciaal geregtshof io Overijs sel in behandeling is. Dezer dagen werd te Scherpenzeel een al- lerstoutste diefstal gepleegd. In den nacht van den 22sten op 25sten January jl. ontdek te de aldaar woonachtige wed. Homoetdie met bare meid in één vertrek sliep, dat op hare slaapkamer eene lamp werd aangestoken. Denkende dat dit door de meid geschiedde, vroeg zij deze naar de reden daarvan doch ontwaarde spoedig daarop tot hare groote ont steltenis, dat zich een manspersoon in het slaapvertrek bevond die haar, onder bedrei ging van hapr dood te schieten tot tweema len toe eene geladen pistool voorhield haar eeipR verbiedende, om aan de bel te trekken en vervolgens op slaanden voet ƒ100 vorder de waarop de meid genoodzaakt was, om op te slaatt ep de plaats aan te wijzen waar zich dit geld zoude bevinden. Deze had echter de tegenwoordigheid van geest om dien persoon die met de localiteii onbekend was, in slede van naar die plaats, in de nabijheid eener deur te brengen (wel ke met de onder hetzelfde dak gelegene wo ning van een' buurman gemeenschap heeft, en dieu nacht wegens ongesteldheid van een’ der huisgenoolen toevallig ongesloten was). Aldaar gekomen zijnde, opende zij eensklaps die deur en riep den buurman met luider stemme toe, dat er onraad was waarop zich inmiddels de dief uit het huis verwijderde na slechts een beursje met vi f' vers te hebben medegenomen, dat hij zich door een de woning had verschaft. Het mogt aan de ijverige pogingen der jus titie gelukken, dezen brutaleu dief, zekeren aan Louis Muller, een’ Gljarigen Zwitser, die uit zich voor eenige jaren te Barneveld had ge- i de man aangetast die weder herstelde toen vestigd reeds den volgenden dagvoorzien 1 van zijne geladene pistool en eenig kruid en 1 lood aan te houden en gevankelijk naar Arn- hem te doen vervoeren alwaar hij weldra tot volledige bekentenis zijner schuld is ge- J komen. Het is gebleken, dat deze persoon 1 reeds vier jaren in eene sl doorgebragt. Men meldt uit Ooslerbierum d. d. 1 Febr.: I het oudste,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1