t NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. J U I M I 1859. No. 13. 14de Jaargang. ZATURDAG den 12 February. '£1, 1 BINNEN- EN BUITENLAND. 4 I 1 BUITENLAND. I I to hekken Kiw’ Hl van De mr. 1 in den eene af- Een pries- tegen het in- van de Kerk in het wereldlijk gezag ik tot mijnen laatsten droppel strijden door het talrijke publiek drie achtereenvol gende malen met de meeste geestdrift werden toegejuicht, en dat deze demonstratie ge schiedde in tegenwoordigheid van den keizer, aartshertogin Sophia, aartshertog Frans Ka rei enz. die de voorstelling van hel begin tot het einde bijwoonden. ZWEDEN EN NOORWEGEN. Bij den kroonprins regent zijn onlangs vele adressen ingekomen met talrijke handleekeningen van Belgische en Noord-Amerikaausche Protestan ten voorzien en waarin het dulden van Ka tholieken en de itovoering van gewetensvrij heid in zijne staten wordt verlangd. LONDEN 8 Februarij. De Times, Herald en Chronicle oordeelen zeer gunstig over de troonrede van keizer Napoleon. Zij houden Februarij De hooge huur huizen toonde sedert eenigen tijd dat hoefte aan er gebrek heeft zich doelom onder-officieren en korporaals welke voor be vordering tot den rang van officier bij de wa pens der infanterie en artillerie in Indië in aanmerking zullen komen. Bij kon. besluit van 6 Februarij is o. a. aan D. van der Werff ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnsen Ie Workum op zijn verzoek, eervol ontslag^ verleend be houdens aanspraak op pensioen, De minister van financiën heeft bepaald, dat in het jaar 1839 zullen worden aangesteld acht suroumerairen der registratie en domei nen waartoe op den 26 April ek. en volgen de dagen te Utrecht zal vergaderen eene com missie, om van de aspiranten tot die betrekking een vergelijkend examen af te nemen. De alhier jl. woensdag gegevene tooneel- voorstelling die bijzonder druk bezocht is ge worden, heeft uitnemend aan de verwachting voldaan inzonderheid hebben de personen die de hoofdrollen vervulden zich op eene voortreffelijke wijze van hunne taak gekwe ten; weshalve het kunstminnend publiek dat ruimschoots van zijne tevredenheid deed blij ken reeds met verlangen eene tweede voor stelling tegemoet ziet, die waarschijnlijk over eene maand tijds staat gegeven te worden. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 7 Februarij De persoon van J. v. D. die se dert ongeveer eene maand vermist werd, en waarover verschillende geruchten in omloop waren is gisteren middag nabij deze stad ge vonden. Hoezeer reeds tot een’ staat van ge- heele ontbinding overgegaan is hij evenwel in het bezit gevonden van al de voorwerpen, die hij bij zich had, toen hij zijne woning te Voorburg verliet. Vermoedelijk is hij ten gevolge van de zware duisternis en de mist, die in den nacht toen het ongeluk gebeur de, heerschten in het water geloopen en jammerlijk omgekomen. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 8 Februarij Gisteren is eene zeer langdurige ministerraad gehouden die weder door den minister van koloniën den heer Rochussen werd bijgewoond. Deze minister heeft thans ook zijne werkzaamheden aan het departement hervat. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 9 Februarij Volgens telegrafisch berigt bij de regering ontvangen uit Batavia, was op Java alles rustig. Heden morgen zijn door het regement grenadiers en jagers in tegenwoordigheid van Z. K. H. den prins van Oranje groote ma noeuvres in de Maliebaan uitgevoerd. Aanst. vrijdag zullen zij in de vlakte van VZaals- dorp in het vuur manoeuvreren. Naar men verneemt zuilen de militaire feesten, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den koning zeer luisterrijk zijn. Door den gen.-maj. Wilbrenninck is eene aanzien lijke gift geschonken ter uilloving van prijzen. Aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant wordt d. d. 6 uit 's Hage geschreven dat de arme vrouw die ook van de vergiftigde worst heeft gegeten waarschijnlijk als tweede slagt offer zal bezwijken, waardoor dan harqJ kin deren onverzorgd zijn. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 9 Februarij: Bij de alhier plaats gehad hebben de herstemming tot het verkiezen van eeu lid in de tweede kamer zijn ingeleverd 2088 stembiljetten. Geldige stemmen 2070. Ver kozen de heer Van Heukelom met 1137, terwijl de heer Van Lennep 915 stemmen verkreeg. Bij de herstemming te Gorinchem waren ingekomen 1889 stembiljetten. Gekozen de heer W. C. M. Begram met 1043 stemmen. De heer Groen van Prinsterer had 836 bekomen. Naar men verneemthebben de leden van Italië geschreven door een publicist den heer de la Guéronnière, en s door velen beschouwd wordt als eene uitdrukking van inzigten die aan het Fransche hof bovendrijven. De hoofdstrekking van deze merkwaardi ge brochure is het betoog, dat Italië’s tegen woordige toestand onhoudbaar is en alleen kan het Metalen Kruis eerste sectie besloten den 1 veranderd en verbeterd worden door eene Ita- liaansche Confederatie met den paus aan het hoofd. De Wiener Zeitung meldt dat i nacht van 24 op 23 Jan. te Turyn schuwelijke misdaad is gepleegd. 7 ter die ’s nachts ten 2 ure naar het zende- lings-gebouw van den H. Vincenlius de Pau lo terngkeerde, nadat hij even te voren een’ stervende de heilige sacramenten had toege diend werd door eenige mannen aangevallen, die het eigenlijk niet op zijn’ persoon gemunt hadden maar slechts eene misdaad op den een’ of anderen priester wilden plegen. Zij brag- ten zoowel den geestelijke als diens bediende verscheidene gevaarlijke dolksteken toe, en slechts de tusschenkomst van eenige artilleris ten van eenen naburigen wachtpost redde de beiden ven eenen zekeren dood. Aan eene part, corresp. uit Milaan d. d. 5 Fehr. outleenen wij het volgende «Bij een’ particulier in deze stad heb ik een carica- tuur gezien, voorslellende Lombardije i n de ge daante van eene kip, die aan den eenen kant door een’ Franschman aan den anderen kant door een’ Oostenrijker geplukt wordt; doch d« Franschman werpt de veèren in de lucht, terwijl de Oostenrijker ze in een’ zak doet. Deze satirieke allegorie is het getrouwe beeld van de politiek, welke de twee mogendheden onophoudelijk op het Italiaansche schiereiland hebben gevolgd: Frankrijk strijdende voor den roeinen Oostenrijk om er voordeel van te trekken Oostenrijk altoos bezig met hel ex ploiteren der schatten van zijne Lombardische provinciën, terwijl Frankrijk den eerebuil als een manna van vertroosting op het land zelf laat terugvallen.” Las Novedades een Spaansch dagblad meldt dal de eerste crinoline in Spanje ge dragen werd door eene jonge dame van den. hoogstee adel onder Philips IV. Deze dame wenschende den belangwekkenden teesland waarin zij verkeerdeverborgen te houden vond daartoe dit kleedingstuk uit hetwelk la ter den naam ontving van Guarda Infantes; zoodat het blijkt, dat de crinoline aanvanke lijk niet tol sieraad, maar tot eene soort van dekmantel werd gebruikt. verjaardag van Z. M. den koning op 19 de zer alhier feestelijk te vieren. De heeren Lebobe eu Verrue van Zand voorde te Parijs, hebben, als vertegenwoor digers eener aldaar gevormde maatschappij concessie gevraagd voor den aanleg van eenen spoorweg van Nieuwediep over Alkmaar naar Haarlem. Zij verklaren dat zij in slaat zijn, het daartoe benoodigde kapitaal dat op 15,800,000 fr.of op 21'6,000 fr. per Ned. mijl, wordt geraamd, te bekomen. Zij zijn derhalve geneigd den aanleg van die lijn op zich te nemen onder de volgende voorwaar den 1) subsidie der regering van 23 pet. of 5,874,000 fr. 2) vrijdom van registratie en overschrijvingsregten voor den aankoop van de benoodigde gronden benevens vrijdom van invoerregten voor de tot den aanleg en exploitatie van den weg vereisebte bouwstof fen en het materieel 5) de fortificatie-wer- ken die ten gevolge van den spoorweg mog- ten noodig worden geacht zullen door den Staat bekostigd worden. De maatschappij verbindt zich om een waarborgkapitaal van 600,000 fr. te storten. Men verneemtdat tegen de bordeel- houdereswaarvan wij in ons vorig nommer melding maakten door de arrondissements- regtbank te Zwolle, ter zake van opligtingof wegvoering eener minderjarige, waartegen bij art. 534 van het wetboek van strafregt lucht - huisstraf is bedreigd, regtsingang met bevel tot gevangenneming is verleend, en de be klaagde dien ten gevolge jl. vrijdag op last van den heer officier van justitie te Gronin gen is gearresteerd, en onmiddellijk daarop on der verzekerde bewaring naar Zwolle op trans port is gesteid. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 7 en koopprijs der t er be weningen bestond, en vooral was aan arbeiders-woningen. Thans eene commissie gevormd met het in die behoefte te voorzien. heeren P. Adama Zijlstra burgemeester A. G. van Velsen Wiersma secretaris der stad, A. Rodenhuis, M. van der Plaats, wethouders, noodigen de vermogende inwo ners der gemeente uit tot het zamenbrengen van een kapitaal van minstens12,0(10, hoog stens /"Si.OOO bij aandeden van y200 om daarmede bedoelde woningen te doen zetten. Men stelt zich ten doel tegen eene billijke huur daarin arbeidersgezinnen te plaatsen die geene alimentatie genieten ook zal in die huizen geen onzedelijk bedrijf of tapperij mo gen worden gedreven. Men meldt uit Tilburg d. d. 10 Febr. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor de tweede kamer der stalen-ge- neraalzijn uitgebragt 1191 geldige stemmen. Daarvan bekwamen de heeren mr. C. C. A. Beensafgetreden lid, 382, mr. L. Metman 290 en Mierio 268 stemmen zoodat eene herstemming over beide eerstgenoemde heeren moet plaats hebben. Uit Maastricht schrijft men Door de massa regen, in de laatstè dagen gevallen, en het ruwe weder heeft de rivier de Maas eene hoogte bereikt welke wij sedert 7 a 8 jaren niet hebben gekend. Aan delagegron- OOSTENRIJK. Uit Weenen is van den 5 dezer aan de Köln. Zeil, het volgende ge schreven De hoop op vrede is in de laat ste dagen weder verlevendigd, omdat men ver-' nomen heeft dat het Engelsche kabinet de nota welke het onlangs aan het Sardinische bewind zond en waarbij gematigdheid wordt aanbevolen ook aan de Fransche regering heeft medegedeeld en door deze den inhoud van dat stuk is goedgekeurd. Ook is er sprake van eene circulaire van het huis Rothschild, waar in de toestand van het oogenblik uit een vre delievend oogpunt wordt beschouwd, en die in de kringen onzer kapitalisten veel meer indruk maakt dan de geruststellende nota van het Fransche of Sardinische kabinet.” Het verdient in deze dagen zeer veel op merking, dat jl. donderdag avond in den schouwburg te Weenen, bij de eerste opvoe ring van Laubes nieuw treurspel: Mont rose, jaren niet hebben gekend. Aan de lage gron- i de zwarte markgraaf, de door dezen hoofd den treedt zij reeds buiten hare oevers ter- persoon gesprokene woorden wijl zij nog altoos wassende blijft. Met dit grijpen v 1 1 alles heeft er de scheepvaart geen voordeel zal van. Was de rivier gedurende meer dan een jaar door haar ongehoord laag peil onbevaar baar, thans is zij door baren zeer sterken stroom voor de hier veelal gebruikt wordende schepen met laag boord zoo als aken en spits hekken zeer gevaarlijk. Te Parijs is dezer dagen een geschrift uit gekomen onder den titel van: Keizer Napoleon en I naam dat te Parij G. A. SNEEK 11 Februarij. Naar wij verne men is door Z. M. den koning bepaald dat het getal militairen dat in den loop van dit jaar tot aanvulling van de landmagt naar de Overzeesche Bezittingen zal worden uitgezon den 1600 zal zijn. Onder dal getal zullen ook begrepen zijn eenige aanbevelenswaardige officier bij de SNEEKER r Ni l I COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1