I I NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1/ i 1859. No. 14. WOENSDAG r BINNEN- EN BUITENLAND. l r i a 1 1 cleu hoo- drie huis. kelijk stootte de waggon los ten. naar hem acht die van belang, daar een moedig en krachtig leger van 12 a 15,0(10 zich dapper verdedi- derden geschied, naar de bekende omstandig heden kennelijk voor misdadig moet worden gehouden en ze door een ongeoorloofd en mis bruikt vaderlijk gezag niet kon worden gedekt of verontschuldigd vermits trouw-breuk ge weld en wreedheid bet kenmerk van een be tamelijk en geoorloofd gebruik van de vader lijke magt daaraan ontnemen daar het zeker is, dat de vader met woest geweld, eigen - dnnkelijk in weerwil van tie worsteling der angstige en weerlooze kraamvrouw, eene we- derzijdsche overeenkomst met zijne vrouw omtrent den verschillenden doop der kinderen aangegaan, verbrak, zoodat kennelijk door die beslissing zouden geschonden zijn artt. 545 en 60 van het strafwetboek artt. 158 162 2e al., artt. 554, 555 en 1574 van het burg, wetboek. Bij de nog niet geheel gewekene spanning tusschen de ingezetenen te Kuinre, ziet men met belangstelling de beslissing van gen raad in deze zaak tegemoet. Men meldt uit Hardenberg d. d. 7 Feb.: Het op ’s konings verjaardag alhier te geven volksfeest belooft zeer luisterrijk te zullen zijn. Naar wij vernemen is door de commissie voor het feest een gezelschap muzijkanten uit Lin gen ontboden, en zal er, behalve de voorge- nomene volksspelen illuminatie plaats hebben en vuurwerk worden afgestoken. Ook moeten er te Zwolle eene menigte vlaggen voor die gelegenheid zijn besteld. Uit Avereest wordt gemeld d. d. 8 Fe bruary De gelukkige proeven van de hee- SNEEK, 15 February. Van den 5den tot en met den 11 dezer zijn in deze provincie 85 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal dec gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 572. Men verzekert dat volgens het thans van regeringswege aan de tweede kamer der staten-generaal ingeleverd ontwerp van wet nopens de regterlijke organisatie, de hooge raad tevens zou worden een hof van appel in burgerlijke zaken. Ook zegt men dat er be zoldigde ambtenaren van het openbaar minis terie bij de kantongeregten zulleu worden aangesteïd. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 10 February Naar wij vernemen, zijn er tus schen de regeringen de heeren Sloet en Reuch- lin zoowel als met andere belanghebbenden bij andere lijnen ernstige onderhandel! ngen aangeknooptom nieuwe concessiên te sluiten op andere grondslagen meer overeenkomstig met de denkbeelden vanwege de groote meer derheid van de leden der tweede kamer in haar verslag over de spoorwegen nedergelegd. Het streven der regering moet bovenal zijn om zoo mogelijk die onderhandelingen ten spoedigste te doen afloopen ten einde weldra met nieuwe voorstellen bij de wetgevende magt te kunnen optreden. Naar men wil hebben de onlangs gehoudene buitengewone ministerra den bovenal de zaak der spoorwegen waar aan de regering al hare aandacht wijdt, lot onderwerp van overwegingen gehad. Bij arrest van den 8 dezer heeft de hoo ge raad beslist datdaargelaten de vraag of eene plaatselijke verordening treedt in hetgeen van algemeen rijks- of provinciaal belang is, ze met het oog op art. 155 der wet var. 29 Junij 1851 (Staatsbl. no. 85) door den regter als verbindend moet wordeu beschouwd tot dat zij door den koning is vernietigd. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 12 February Ook de leden van de 2de sectie van het Matalen Kruis hebben besloten om den verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedig- den koning, op 19 dezer, feestelijk te vieren, in het locaal Griekentuin. Men verneemt van goederhand dat het instruclie-bataillon te Kampen in den aan staanden zomer niet op de Zandbergonder Genemuiden zal kamperen. Uit Amersfoort wordt gemeld d. d. 10 February Heden heeft de arrondiss.-regtb. alhier uitspraak gedaan in de zaak van Jan van Ekerisdie te Woudenberg, op nieuw jaarsdag, zijnen makker Jan Wander heeft verwond toen bij zich vermaakte met het afschieten van geweren en pistolen. Hij is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden te ondergaan in eenzame opsluiting, en eene geldboete van ƒ25. Men meldt uit Apeldoorn d. d. 10 Feb. Wegens den diefstal in de R. K. kerk alhier zijn de personen van R. arbeider, en P. huisvrouw van W., te Arnhem gecondemneerd, de eerste tot 5 en de tweede tot 5 jaren ge vangenis. De eerste was eerst kort te voren uit de gevangenis ontslagen waarin^hij zeven jaren had doorgebragt. Het provinciaal geregtshof van Overijssel heeft in de bekende zaak van het voorge vallene te Kuinre, de uitspraak der arrondis- semenls-regtbank aldaar houdende weigering van regts-ingang tegen vier beklaagden be krachtigd voornamelijk ook op grond dat schoon erkennende de wegvoering der kinde ren uit het ouderlijk huis ze evenwel niet als misdadig is te beschouwen uithoofde de wegvoering op last en in het bijzijn van den vader zou hebben plaats gehad. De procu reur- generaal bij het hóf in Overijssel heeft, in deze zaak van hoogst ernsligen aard en van eene meer dan gewone beteekenis zich van het middel van cassatie bij den hoogen raad bediend en in eene omstandige memorie de middelen en gronden van cassatie uiteengezet. Men vermoedt dat bet middel van cassatie voornamelijk daarop berust, dat de ontvoering der kinderen uit hel ouderlijk huis, door gedeelte tusschen de Langstraat en het Land’ van Heusden, kortom, al die landerijen, wel ke in de laatste jaren geen water kénden worden thans doorweekt met vruchtbaarma kend Maaswater. Het ongedierte is daardoor opgeruimd het land dat men reeds door mest, of sommige landeigenaars metopsluwen- de watermolens, trachtte vruchtbaar te ma ken, is oneindig beter; de landman heeft be ter vooruitzigt met zijn veestapel; in één woord, zoo als het er thans uitziet met den staat der landen laat die niets te wenscheu over. Het wintergraan geeft stof tot blijd schap; de gezondheidstoestand van bet vee is zeer gunstig, de veeteelt belangrijk, de han del steeds geanimeerd. Alleen door gebrek aan veevoeder beeft menig landman zijne boer derij op de helft zien verminderen of geheel te gronde gaan. Wij verheugen ons deze me- dedeeling te kunnen doen er met een dank baar hart bijvoegende dat de werkende klas se door het bij uitstek gunstige weder werk genoeg kan vinden, om zich en de zijnen van het noodige te voorzien. Dezer dagen zijn te Oosterhout door de maréchaussèe twee personen aangehouden welke het zonderlinge bedrijf uitoefenden om des nachts de aan de longziekte gestorvene en reeds begravene runderen van de huid te be- rooven hetgeen in den laatsten tijd herhaal de malen plaats had. Voor eenige dagen kwam per stoomboot Dolphin een Londensche banketbakker te Ant werpen aan. Onverwijld fia zijne aankomst begaf hij zich naar de ligplaats van de stoom boot Baron Osy die gereed lag om naar Lon den te vertrekken, betaalde de vracht, en uren later was hij reeds op weg naar De goede man was ziek en had van zijnen arts den raad gekregen, eene reis naar het vasteland te ondernemen. De geneesheer had echter niets meer gezegd, en aangezien de patient alles wat de doctor voorschreef stipt opvolgde oordeelde hij zich niet te moeten op houden en niet verder te moeten gaan maar alleen door den voet op het vasteland gezet te hebben, kreeg hij de stellige overtuiging, her steld in de Britsche hoofdstad terug te keeren. Eene particuliere correspondentie uit Pa rijs aan den Précurseur meldt dattoen de keizer jl. maandag onder het uitspreken zij ner troonrede van Oostenrijk gewaagde en daarbij uitdrukkingen bezigde, die in de ge- gevene omstandigheden het Weener kabinet niet aangenaam zullen zijn baron von Hub- ner eene plotselinge beweging maakte om op te staan en zich te verwijderen, doch dat graaf Kisseleff, de Russische gezant, hem bij den arm terughield, waardoor eene handeling werd voorkomen die voorzeker betreurenswaarde gevolgen zou hebben gehad. De Pays meldt de Nederlandsche expe ditie naar Boni en de sultan van Boni man is, die over een man kan beschikken en gen zal. De Nederlanders, wordt er bij ge voegd hebben een geheel ander stelsel dan de Engelschen gevolgd. Steeds betoonden zij zich streng maar tevens billijk, ten aanzien i der inboorlingen. Hierdoor laat het zich be grijpen dat zij nooit groote opstanden te on derdrukken hadden, als die, welke de Brit sche heerschappij in gevaar bragten de st rijd, dien zij tegen sommige koningen of hoofden voerden was altijd een afzonderlijke krijg en heeft nooit een algemeen karakter aangeno men. Op den sneltrein van Southport naar Manchester is het volgende ongeluk gebeurd: Bij het naderen van een station, had de trein juist de snelheid verminderdtoen de ach terste waggon van het spoor liep. Oogenblik- trein en men haakte den om de reis te kunnen voortzel- Een der passagiers zag uit het portier den arbeid en op dat oogenblik woei de hoed van het hoofd. In weerwil dat de andere passagiers sterk bij hem aan drongen zijn voornemen te laten varen om zijn’ hoed te halen, bleef hij nogtans er bij en volvoerde hetdoch kort nadat hij zich bruarij De gelukkige proeven van de hee ren Van Hemert met de tabaksteelt in deze gemeente, hebben een’ Frieschen heer bewo gen om zich ook aan de Dedemsvaart te ko men vestigen ten einde hier den tabak op groote schaal te verbouwen onder leiding van eenen tabaksplanter uit Amerongen. De ta bak zoude hier ook, even als in de omstre ken van Nijmegen van lieverlede eenen ge deeltelijken tuinbouw kunnen uitmaken. Uit Groninger, wordt gemeld d. d. 10 February Gisteren heeft het provinciaal ge regtshof den van inoedwilligen manslag beschul digden G. K., tegen wien de procureur-gene- raai de gevangenisstraf van 5 tot 20 jaren ge- eischt had veroordeeld tot 2 jaren tuchthuis strafƒ90 boete en in de kosten. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 11 February Naar wij vernemen zijn hier in den laatsten tijd bij avond verscheidene dief stallen gepleegd door uit de winkelramen van neringdoenden een ruit te nemen dat een dag te voren door een’of ander dezer dieven wordt stuk-gegooidom alsdan de versche stopverw gemakkelijker te kunnen opruimen en zoo wat het digst bij de hand ligt weg te nemen. Zoo moeten reeds bij den een’ eenige gouden rin gen bij een’ ander eenige pijpen bij een’ derde eene geldlade zijn weggesloten. De policie doet ijverig onderzoek naar de daders en gaat bij de neringdoenden rond, om hen voorder gelijke feiten te waarschuwen en hen uit te noodigen wanneer zoo iets geschieden mogt dadelijk aan de policie er kennis van te ge ven. Een ieder wachte zich voor schade. De diefstal van gouden ringen evenbedoeld heeft plaats gehad bij den goud- en zilversmid Spaanstra, aan de Vischmarkt alhier en, naar wij heden vernemen, zijn eenige der ontvreem de ringen die in de bank van leening al hier waren verzet reeds in handen der po licie zonder dat het echter nog heeft mogen gelukken de daders van dien diefstal met ze kerheid op te sporen. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 9 Fe bruary Op de Drenlsche hoofdvaart bestaat len gevolge van den hoogeren waterstand te genwoordig zulk een levendig vertier als men in geene twee jaren daar gekend heeft in den aanvang dezer week lag hier in die vaart ee ne onafzienbare rij met turf beladene vaar tuigen die daarna naar Zwartsluis en zoo vervolgens naar Holland zijn vertrokken. Uit Langstraat wordt gemeld d. d. 9 February: Hetgeen in deze streek in de laat ste jaren niet werd waargenomen ziet men thans tot groot genoegen en voordeel. Al het lage land te weten het geheele bosch- veld een gedeelte der groote heide, het lage SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1