EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- I ZATURDAG VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK 1859. No. 15. VERGADERING .V' 1 SNEEKER 1 l geplaatst 3 1 1 t iu werkelijke dienst tre in den wapenhandel ge- hier van de Latijnsche schoolbehoeften. en de Ned. een man anijszaad van justitie van den d. S. wonende is vau onbezoldigd rij ks- van pligtverzuim is hersteld. Onlangs werd mededeeling gedaan van op den 6 October 1858 te Slochtereu ter ge legenheid van de aldaar gehoudene markt gepleegde zakrollerijen en wel dat een on bekend persoon die op heelerdaad terwijl hij een’ landbouwer naar zijne portefeuille door een’ ander persoon, die opgaf onbezoldigd rij ksveldwachler te zijn I medegenomen terwijl later evenwel de zich noemende rijksveldwach- een handlanger van den dief was van deze list bediend had om zijn’ van het geregt te out- doch den door hem gearresteerden persoon na, volgens zijne opgave, getracht te hebben hem aan den burgemeester of aan bezoldigde rijksveldwachters over te geven, welke perso nen bij echter niet spoedig genoeg bad kun nen aantreden weder heeft laten gaan, zon der zich verder ten dezen te bemoeijen en dat dien ten gevolge bij beschikking vau Z. Exc. den heer minister- - 11 dezer de aan K. A. V. E. verleende aanstelling veldwachter, ter zake ingetrokken. Alen leest in het Batav. Handelsldad Den 14den December gaf de gouv.-generaal van Nederlauds-Indië een luisterrijk diner aan de officierente Batavia aanwezigdie be- BEKENEMAK1NG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat het contingent voor de Nationale Alilitiedit jaar door deze Gemeente te leveren,bedaagtr(/y- en twin tig man. En zal deze worden afgekondigd en in de Sneeker Courant. Sneek den 18 Februarij 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. Ee Secretaris II AG A en zich PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau SNEEK Gelet op art. 117 der algemeene Policie-ver ordening voor deze Gemeente, vergunnen door deze, op morgen den 19, zijnde de geboor tedag van Z. M. onzen geëerbiedigden koning, zwervers voetzoekers enz. af te steken doch op geene andere plaatsen dan de Marktstraat Schapenplein Leeuwenburg en Kronenburg En zal deze worden afgekondigd en in af schrift gezonden aau den Commissaris van Po licie om te zorgen voor de naleving. Sneek den 18 Februarij 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. Ee Secretaris JIAGA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 18 Februarij. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 15 dezer ha re werkzaamheden hervat. De heer Beens heeft kennis gegeven dat hij door zijne be noeming tol kantonregter te Breda heeft op gehouden lid der kamer te zijn. De geloofs brieven van de vier nieuwe leden zijn onder zocht en in orde bevonden. Dien ten gevol ge zijn de heeren Van Heukelom Betz en Be- gram bereids toegelaten. MAANDAG DEN 21 FEBRUARIJ 1859, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANEELING. Besluiten van Heeren Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring der reglementen en vrachttarieven voor de beurtveeren van Slo ten Rauwerd Irnsum Poppingawier Ter- soolDeersum Woudsend, Heeg en Gaast- meer op Sneek. Besluit houdende goedkeuring van het ko hier van omslag wegens onderhoud vau som mige stralen. Idem wegens de schoolgelden der kinde ren van de onderwijzers. Brief van A. B. Troost houdende aanne ming zijner benoeming tot Direcleur-Boekhou- der van de gas-fabrijk alhier. Vaststelling van het kohier van belasting op de honden over 1859. Rapport wegens de begrenzing van het Oude Kerkhof (aangehouden). Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrijken over 1858. Idem van curatoren over school wegens de premiën en Idem Van de trekweg-tollen Israël, arm en-administratie. Missive betrekkelijk de rekening voogden van het O. B. Weeshuis. Missive van R. C. P. armvoogden, om mag- tiging tot af- en overschrijving van eenige posten van uitgaaf over 1858. Missive van de Kamer van Koophandel en Fabrijken daarbij wijziging voorstellende in het reglement voor die Kamer. Voorstel tot wijziging van art. 2, letl. b van het reglement voor het O. B. AVeeshuis. Op- en aanmerkingen op de verordenin gen voor de gas-fabrijk alhier, en voorstel daaromtrent. van de zegt, om haar te mishandelen, doch dat dit feit bij de wet niet strafbaar is gesteld en ten aanzien van de poging totdoodslag op An na Takes gepleegd dat het niet bewezen is dat de gepleegde mishandeling is geschied met het doel, om haar van bet leven te berooven, en derhalve deze haudeling slechts daarstelde gewone mishandeling. Dien ten gevolge heeft het hof de zaak terug verwezen naar de regt- bank te Deventer, om aldaar correctioneel te worden afgedaan voor het feit van gewone mishandeling. Alen heeft te Dedemsvaart het plan ge vormd, om een monument op te rigten ter eere van den heer baron van Dedem, deu aanlegger vau de Dedemsvaart, die in de provincie Over ijssel zooveel welvaart heeft verspreid. Het zal ingehuldigd worden op 9 Julij ek.zijnde de dag, waarop het kanaal 50 jaren zal hebben beslaan. Reeds heeft een aantal personen voor dit monument ruime bijdragen geleverd. Men meldt uit Franeker d. d. 14 Fe bruarij De jongste zitting van den gemeen teraad leidde tot belangrijke uitkomsten. Voor eerst bleek dat de gemeentekas een batig slot van ƒ12,702 opleverde, zijude ruim van. het bedrag der uitgaven vervolgens werd besloten tot het oprigten van eene gasfabrijk die geplaaatst zal worden in den tuin van het armhuis aan de westzijde der stad ook werd een besluit genomen tot demping van een gedeelte der binnengracht, van het stadhuis tot de waag, tot verbetering der passage voor rijtuigen die daar niet zonder gevaar is, Uit Groningen wordt gemeld d. d. 16 Fe bruarij Op den 42sten verjaardag van Z. M. den koning, welke aanstaanden zaturdag in valt zal door de alhier in garnizoen liggen de troepen in vereeniging met de dd. schut terij dezer stad, eene parade worden gehou den. Voorts zal naar wij vernemen bij die gelegenheid in de schermzaal van de Haddin- ge-kazerne, in tegenwoordigheid van hb. offi cieren en verdere genoodigden met hunne da meseeu groot militair assaut worden gehou den door de hier in garnizoen liggende mili tairen van het vereenigde 5de bataljon en het depót vau het 8ste regement infanterie ter wijl de militaire liedertafel zich alsdan zal doen hooreu. Meer dan 25 brevetten van meesters eu prevöts zullen worden uitgereikt. Naar wij vernemen, heeft het onderzoek van de geneeskundige commissie in deze stad naar de zuiverheid van het anijszaad er toe geleid dal ook hier de zaden van dolle ker vel zijn opgemerkt. Ook is ten gevolge van het gebruik ongesteld geworden doch gelukkig uog weder Zijn ingekomen vier kon. boodschappen, ten geleide van even zoo vele wetsontwerpen, als: 1) dat nopens de buitenlandsche naam- looze vennootschappen enz. 2) betredende het koopen vau militaire kledingstukken enz.; 5) tot nadere vaststelling van het totaal van hoofdstuk V der staatsbegrooting van 1858 eu 4) tot zamenstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie.-' Al die ontwerpen worden naar de afdeelingen verzonden. Nog zijn ingekomen twee kon. boodschap pen teu geleide van de rekening en verant woording van de commissie van liquidatie der wees- en momboirkainers over 1857 en 1858. Die beide rekeningen worden in han den gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren van Lynden van Akerlaken van Wintershoven Anemaet eu Wijbenga. Bij het wetsontwerp ter regeling der reg terlijke organisatie, dezer dagen openbaarge maakt, wordt o. a. de wegvalling bepaald der provinciale geregtshoven er. de vervanging door raden van justitie. Het hooger beroep tegen vonnissen in burgerlijke zaken in eersten aan leg gewezen door de raden van justitie en de arrondissements-regtbanken wordt aan deu hoogen raad opgedragen. Het appèl wordt afgeschaft. Het beroep iu cassatie tegen straf vonnissen blijft behouden. De beregting der strafzaken geschiedt door vier leden de mis drijven, waarbij de doodstraf bedreigd wordt, uitsluitend door de raden van justitie, be staande uit zes leden. De reglsmagt der kan ton regters wordt uilgebreid. De heer mr. P. Alijer, gewezen minister van koloniën heeft een geschrift uitgegeven over de openstelling van de kuslhavens voor den algemeenen handel in Ned.-Indië. Hij verdedigt deu maatregel, als zijnde overeen komstig met de nieuwe handelswetgeving in het moederland en de koloniën. De schrijver meent dat, zoo de tegenwoordige minister van koloniën een beter inzigt gehad heeft, hij dan de beweerde dwaling tijdig had moe ten herstellen. De miliciens der ligting van 1858 zullen met deu i April as. den om gekleed eu oefeud te worden. Naar men verneemt, is de bijeenkomst van heeren inspecteurs van het lager onderwijs onder leiding van den minister van binnenland- sche zaken bepaald op 25 Maart aanstaande. Gedurende dit jaar zullen 50 jonge lie den geheel ten koste der koloniale geldmid delen, op de koninklijke militaire akademie te Breda worden geadmitteerd lol opleiding voor de verschillende wapens vau het leger iu Oost- Indië, Naar men verneemt zullen ook de le den der vereeniging van gedecoreerden met de citadels-medailleonder de zinspreuk: Wat ook val, trouw staat pal" ’s konings verjaardag op zaturdag avond 19 dezer vieren. Alen verneemt, i Gorcum gepensioneerd generaal-majoor, neude op Zoomvlieti bij de hooge regering aanvrage is gedaanom concessie voor het graven van een kanaal tot verbinding van deu Rijn, en kapitaal geraamd op 12 millioen gulden, van builen stands zal verstrekt worden. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 14 Fe bruarij: Alen zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd zekere Johannes Vredenbregt, kolonist aan den Gmmerschans, te Ommen met moeite is aangehouden ter zake vau poging tot moord op de koloniste Fenna Jans en van poging tot doodslag op de koloniste Anna Takes. Te dezer zake door de raadkamer der arrondisse ments reglbank te Deventer verwezen aan den procureur-generaalheeft het provinciaal ge- reglshof in Overijssel bij arrest van den 11 dezer, ih raadkamer gewezen verstaan dat hel gebleken was dal de beklaagde de kolo niale Fenna Jans heeft opgewacht bij hare aannaderiug op haar is toegeschoten, en haar met een mes heeft willen aan vallen doch dat het niet is bewezen dat dit geschied is met het bepaalde doelom haar van het leven te berooven, maar veeleer, zoo als de beklaagde Wat ook val, trouw staal pal" ’s konings dat door den heer Van i generaal-majoor, wo- 'greep, betrapt nabij Bergen-op-Zuom werd bleek dat de Schelde met de Maas en ter zeker i dat het daarvoor benoodigde i makker aan de handen trekken. Alen verneemt thans, dat die persoon wer- i kelijk onbezoldigd rijksveldwachter is geweest, COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1