NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1859. No. 17. 14de Jaargang. 5- ZATUIWAG den 26 February. OKaWiigBgSSi.;- gpg; jus- 'i H. B.oud COURANT. van de ambtenaren der belasting, I tot diefstal plaats de bouwman J. Hendriks lijken rejien j van ^>ry-’W,TlK- - vi - SNEEKER al ?in jhs n ifüst' t» n> J .4 beb- glas- z Het is de persoon van G. J. 15 jaren tegen wien door de Julij 1858 arsenicum gemengd in soep, eeni- in leverworst welk bruike bestemd was. ontwaarde tot zijnen niet geringen schrik bevreemding licht in den schoorsteen kelijk dacht hij aan brand stond onder den schoorsteen te hij met verwondering weken later in jenever, en op 4 January jl. ..i leverworst welk een en ander ten ge- i (D. v. ’s Grav.') Dezer dagen is door liet hof van Gel derland vonnis geveld tegen Derkje Hoenders 1 van kindermoord verminking van van een knip- is veroordeeld tot 15 jaren tucht- A ENNISGEKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen Ier kennis der ingezetenen dat door den Raad dezer Ge meente,- in zijne vergadering van den 21 Fe bruary jl. is vastgesteld het kohier van de belasting op de binnen deze Gemeen te’gehou- den wordende Honden, voor het jaar 1859, en dat het van heden af, gedurende acht da gen ter Secretarie dezer Gemeente,voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 25 February 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOIBA. De^Secretaris IIAGA. BUITENLAND. FRANKFORT, 19 February. In eene der Duilsche dagbladen wordt gemeld., dat, wat men vroeger gehoord heeft van de (rage ont wikkeling van den zoon van keizer Napoleon, opgevolgd door het gerucht, dat hij doofstom zou zijn dezer dagen meer bevestigd is. Er moeten namelijk van hoogerhand uit Parijs aanvragen om consulten dienaangaands bij buiteulandsche geneeskundigen geschied zijn met uitnoodiging om naar Parijs over te komen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat voorloopig is vaslgcsteld hel kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer Gemeente, voor den jare 1859 >en dat het van heden af. gedu rende 14 dagen, ter Secretarie dezer Gemeen te voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 25 February 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUDA De Secretaris IIAGA. geplaatst: De Jong, van StiensKeikes, van Ulst Bosma, van Sneek, en Smitvan Deer- ZUm. U Het provinciaal geregtshof van Friesland heeft den 22 dezer, namiddag ten >1 uur, uit spraak gedaan in de zaak van A. B. R. be schuldigd van moedwillige brandstichting, zónder dat het te voorzien was da. een-ig menschenleveti daardoor in gevaar kon worden gebragt. Bij een zeer uitvoerig arrest, waar van de voorlezing bijna een uur duurde, h> elï het hof den besch. aan die misdaad schuldig verklaard en hem le dier zake veroordeeld lol uthl huiss'raf van tien jareu. Vermits de besch. door ziekte buiten slaat was, hij de uitspraak tegenwoordig te zijn, is door het hof, over eenkomstig art. 212 van het wetboek van strafvordering, gelast, dat het arrest hem in de gevangenis door den griffier zal worden voorgelezen.. Reeds voor eenigen lijd is door sommige bladen gemeld dat de zaak van den gepen sioneerde.n generaal G. was verwezen naar den heer procureur-generaal bij het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland. Dat berigt was even onjuist als voorbarigeerst gisteren (22 February) heeft de regtbauk dien persoon ver wezen wegens vergiftiging, als hebbende in BINNEN- EN BUITENLAND. SNËF.K 25 February. Door de tweede kamer der staten-generaal is het W’etsoutwerp tot toekenning van tiendvrijdom voor landver- betering aangenomen met 57 tegen 4 stem men nadat art. 1 gewijzigd en art. 2 ver worpen was. Daarop zijn de algemeene dis- cussiën aangevangen over de afschaffing der slavernij in Oost-Indië, welk ontwerp later is aangenomen met 48 tegen 10 stemmen. Daarna zijn de beraadslagingen aangevangen over het ontwerp van wet tot regeling van het koloniaal batig slot over 1856. Bij 6 is het vraagstuk der openstelling van de ha vens behandeld. De minister van koloniën heeft zijn gedrag verdedigd, en op nieuw de redenen blootgesteld, waarom bij den maatre gel, dien bij afkeurde, niet had ingetrokken. Is ingekomen eene koninklijke boodschap van 20 Febr. ten geleide van vier ontwer pen van wet betreffende de geneeskundige staatsregeling, als a. het geneeskundig bestuur; h. de uitoefening der geneeskunst c. de uit oefening der artsenij-bereidknnst en den han del in geneesmiddelen en in heelkundige werk tuigen d. het onderzoek naar de bekwaam heid van aanstaande geneeskunstoefenaren en apothekers. Bij de herstemming te Tilburg is de heer mr. G. C. A. Beens herkozen tot lid van de tweede kamer.. Het heeft Z. M. behaagd den generaal- majoor Van Mettrsminister van oorlog ver gunning te verleenen tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder-grootkruis der St. Anna-Orde, hem door Z. M. den kei zer van Rusland geschonken. Reeds vroeger is gemeld dat de mili ciens. van de ligling van 1854 met Mei as. hunne paspoorten gullen bekomen. Thans verneemt men dat daarvan zijn uitgesloten zij. .die gedurende hunnen militiedienstlijd tot •eedïige milillairë detentie of gevangenisstraf gedurende den tijd van een jaar en langer izijn veroordeeld en hunnen straftijd hebben ondergaan zullende zij die in dal geval ver- keereu te beginnen met 15 Mei as., hunnen militielij'd dien zij verloren hebben moeten overdieuen. i Dezer dagen is bij kon. besluit benoemd tot burgemeester te Franeker mf. J. Alberda Cz onder toekenning Van eervol ontslag als bur gemeester der gemeente het Bildt, met ingang van 1 Maart as. Door den Raad van de gemeente Wijm- brilsëradeel is tol höofdonderwijzer in de school te IJsbrechlum benoemd W. J. Keikes, hulp onderwijzer te IJlst. Op de nominatie waren geleden zoadat zij door een Marker visscher met zijn vaartuig naar Kampen zijn terug ge bragt en woensdag avond aldaar in eenen alles behalve aangenamen toestand, ten gevolge van zeeziekte als anderzins, zijn aangekomen. Na de noodige nachtrust te hebben genomen zijn de heeren schipbreukelingen donderdag morgen met de boot naar Amsterdam vertrokken. Men meldt uit Eindhoven d. d. 14 Feb. Den 7den dezer had te Gasteren gemeente i Hoogloon c. a. eene vrij zonderlinge poging délijk in deze gemeente plaats gegi bende diefstallen door verbreking ruiten bij de winkeliers, in handen der titie is geraakt. regtbapk alhier op den 19 Febr. jl. regtsingang met bevel tot gevangenneming is verleend. Het is le wenschen dat anderen zich aan dit voorbeeld mogen spiegelen. Uit Breda wordt gemeld d. d. 18 Fe bruary Dat de ambtenaren van het rijk en die dezer gemeente geenszins in goede verstand houding leven, zag men heden middag. Voor eenigen lijd hadden de commiezen der stad een vaatje jenever aangehaald dat hun ech ter door de rijks-commiezen niet zonder moei te en geweld ontnomen werd vermits zij geen vervoerbiljet hadden. Van regeringswege werd onlangs den rijksamblenaren gelast, den be naderden drank weder af te geven, daar zij wederregtelijk waren te werk gegaan. Als een gevolg hiervan, zag men heden de sfads-arub- lenaren in plegtigen optogt het teruggehaal de vat, met de nationale vlag versierd, door de stad trekken op vele plaatsen onder luid hoe- rah van hen zelven en de omloopende me nigte halt makende, tot ergernis van allen, die de noodzakelijkheid der zamenwerking Vooral van de ambtenaren der belasting, ge voelen. Door de stad Parijs tot r.an hare ver sterkingen te vergrooten wordt zij weldra de volkrijkste stad van Europa. Parijs telt thans I, 174,816 inwoners; de bijgevoegde gemeen ten bevatten 551,189 inwoners, zoodat Parijs alsdan eeue bevolking van 1,525.555 zielen zal hebben. Weenen heeft slechts 475,000 in woners Petersburg 550,000; Berlijn 450,000; Madrid 260,000; Lissabon 284,000; Napels en doch nu raerk- met verwondering een’ man op die blootshoofds boven op den schoorsteen was ge zeten en die bezig was om door middel van een’ langen staak het spek uit den schoor steen te balen. Op de aanmerking van den huisbaas, dat zulks onnoodig was, nam de dief de vlugt, met achterlating van twee den nen staken ter lengte van 5 ellen en van welke de een van onderen voorzien was van eenen dikken scherpen spijker en een lederen buisje of pijpje waarin het kaarsje was ge plaatst hetwelk dienen moest, om den schoor steen te verlichten en het spek in het oog le krijgen. Door de ontijdige komst (althans voor den dief) van den huisbaas is de diefstal mislukt. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 21 February r Wij vernemen met groot genoe gen dat een der schuldigen aan de herhaal- 4' 0,000 Kon.stanlinopel 650,(100 Milaan 160,000. (Amsterdam met hare meer dan 200,000 bewoners schijnt bij den Franschen berigtgever in geene aanmerking te komen). Londen is de eenigste stad in Europa, die meerdere bevolking bezit dan Parijs zij heeft 2,400,000 inwoners. Een Spaansch dagblad heeft de volgende berekeningen gemaakt Op de wereld wor den 5064 talen gesproken. In Europa 587 in Azië 957 in Afrika 275 en 1264 in Ame rika. Het aantal mannen is nagenoeg gelijk aan dat der vrouwen. De gemiddelde leef tijd is 55 jaren. Een vierde der menschen sterft vóór 7 jaren, de helft vóór 17 jaren. Op 10,000 menschen bereikt 1 honderdjaren op 100 bereiken 6 den ouderdom van 66 jaren, en op de 500 wordt gewoonlijk slechts één tachtig jaren. Op de aarde telt men duizend mil- j Hoen bewoners, ’s Jaarlijks sterven 55,555,555 dagelijks 91,524, per uur 5580, elke minuut 60, ieder seconde 1. Gehuwde lieden voor al van geregelde en matige leefwijze, leven langer dan ongehuwden de groote men schen langer dan de kleine. Vóór den ou derdom van 50 jaren is de levenskans der vrou wen grooter dan die der mannen na dien leeftijd is de kans gelijk. Het aantal huwe- i is 175 op de 1000 menschen. De ge- j en December het lalrijkst. De in de lente geborenen zijn gewoon lijk ster- De geboorten en sterften zijn oud 29 jaar, beschuldigd gepleegd met verschikkelijke haar levend kind door middel mes zij huisstraf. Woensdag morgen zag men te Kampen hoe eene schokkersschuit werd geproviandeerd met mondbehoeften den noodigen wijn enz. Later vernam men dat die schuit was af gehuurd door zes Ukiechlsche studenten met order om hen naar Amsterdam le brengen. Naar men zegt, zijn zij van Utrecht naar Zwolle gekomen, ten einde eenen vriend die gepromoveerd was uitgeleide te doen en om vervolgens met de boot vau daar naar Amster dam te vertrekken. Doch daar er van Zwol le geene boot vertrok, hebben zij zich naar Kampen begeven doch trollen ook daar het zelfde lot, weshalve zij gemelde schuit hebben afgehuurd. Naar men verneemthebben de heeivu met dit vaartuig, ten gevolge van den feilen wind op hel. Kamperzand schipbreuk aldaar, in den bewusten tucht ontwakende, I boorten zijn in Junij en i E*- .vutv aanvan- j ker van gestel. T begaf zich ter- lalrijker des nachts. In een’ brief uit Petersburg aan de ïn~ dépendance Beige wordt ondubbelzinnig mei— ding gemaakt van de verbittering, die in Rus land tegen Oostenrijk heerscht. Voorts leest men in bedoeld schrijven dat de regering de noodige maatregelen neemt voor het geval dat de oorlog mogt uitbarsten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1