EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- I oB I 1859. No. 18. 14de Jaargang. WOENSDAG den 2 Maart. C 4 o ir I SNEEKER COURANT i BINNEN- EN' BUITENLAND. hun de smaak van hetzelve 1 aan de A. C. de telegraaf- uw ten I beloften verhooging der tegenwoordige lage wordt gemeld d. d. 25 Aangezien het thans eene uitge- en pro- van I hand I tie tegenwoordig i wijze van den keizer KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SN EEK maken hiermede bekend dat voorloopig is vastgesteld het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer Gemeente, voor den jare 1839 en dat het van heden af, gedu rende 14 dagen, ter Secretarie dezer Gemeen te voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 25 February 1839. Burgemeester en Wethouders voornoentd WOIDA. 2?e Secretaris HAGA. SNEER, 1 Maart Van den 19den tot en met den 26 Febr. zijn in deze provincie 77 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 541. Daar er behoefte bestaat aan tweede lui tenants voor de infanterie bij het leger in Oost-Indie zoo is door den minister van oor log eene circulaire gerigt aan de chefs der in- fanterie-regementen ten einde te onderzoe ken of er tweede luitenants, bij gemelde re- gemenlen diendende, genegen zijn om defini tief bij het wapen der infanterie van het le ger in Oost-Indie te worden overgeplaatst zijnde voorts door den minister van koloniën bepaald dat voortaan geene officieren van hei leger hier te lande meer tijdelijk bij dat in Oost-Indie zullen worden gedetacheerd. De minister van koloniën heeft vastge steld dat er onder het contingent van 1600 man dat in den loop dezes jaars naar Oost- Indie zal worden uitgezonden zullen begre pen worden een lOOtal artilleristen van de onderscheidene klassen. De minister van marine heeft ter alge- meene kennis gebragt dat machinisten die blijken hebben gegeven dat aan hen het be heer eener stoommachine aan boord van een zeeschip kan worden toevertrouwd als ma chinisten 1ste of 2de klasse bij ’s rijks stoom vaartdienst aangenomen of daartoe bevorderd zullen kunnen worden zonder aflegging van het daarvoor bepaalde theoretisch examen; zij zullen evenwel niet in het vaste corps kunnen worden opgenomen tenzij zij later op eene ailezins voldoende wijze het theoretisch exa men voor hunneu graad vastgesleld mogten hebben afgelegd. Aan de algemeene kerkeraden van de Hervormde gemeenten in ons vaderland is van wege de algemeene synodale commissie der Ned. Herv. kerk eene missive gerigt over de ar menzaken en de armverzorging. De kerkera den worden aangespoord dat de zorg der di aconie zich bepale tol de armen die in het kerkdijk ressort van hunne gemeente iconen en dat die zorg zich niet alleen bepale bij ligchamelijke verpleging, maar zich vooral ook moet uitstrekken tot de bevordering van geestelijk en godsdienstig belang. Vele ge meenten hebben in dien zin gewerkt, doch in enkele gemeenten hebben de discussien meer gewerkt in het belang der haar toevertrouwde fondsen dan wel in het belang der armen. Zij hebben de zorg der armen op de burger lijke armbesturen trachten over te dragen, le gen welke verkeerdheid de missive ten ern stigste waarschuwt. Dat de weldadigheid in Nederland groot is, is boven allen twijfel. Dezer dagen is die bijzonder gebleken uit de giften welke bij vier geestelijke heeren van verschillende ge zindten te Hoorn, ingekomen zijn voor eene ongelukkige Israëlitische weduwe, met vier nog jeugdige kinderen bij welke nog eene oude blinde moeder te huis is. De giften zijn nu geklommen tot een bedrag van nagenoeg ƒ1400. Men schrijft uit Tiel het volgende «Dat op 19 February jl. de onderscheidene afdee- lingen van het Metalen Kruis, het laud rond, zich niet onbetuigd zouden laten was wel te voorzien. De afdeeling Tiel heeft zich echter door eene even hartelijke als eenvoudige greep onderscheiden Waarin zij bepaald de zUster- afdeelingen is vooruit geweest, en er dan ook het waardigste loon voor mogt inoogsten. Die Geldersche mannen, op het Uur van hun feest, zouden een hartelijke, maar eerbiedige telegram naar ’s Gravenhage tot gelnkwensching uit hunnen boezem, reglstreeks aan Z. M. den koning. Nog tijdens zij feestelijk gezeten wa ren was eene koninklijke dankbetuiging evenzeer per telegraaf, het welverdiende loon voor de feestelingen. Meu zal wel niet de geestdrift behoeven te schetsen, die van toen af onder den kring dier oude krijgers heeft geheerscht. Eere zij den vinder, maar ook eere zij den koningdie zoo bewees te ver slaanwat de oude soldaten bezield had. Dit antwoord zegt meer dan de opgesmuktste verslagen in een dagblad. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 23 February De persoon van A. B. Ringnalda, door het provinciaal-geregtshof alhier, bij ar rest van den 22 dezer, tot 10 jaren tucht huisstraf veroordeeld, heeft zich tegen dat ar rest in cassatie voorzien. De vier bankbiljetten, voor een’ tijdlang Ten opzigte van den heer Wollschliiger die met zijn circus zoo menigwerf de kermis sen onzer steden heeft opgeluisterd en ons land in den loop van dit jaar weder zal be zoeken verneemt men uit Berlijn, dat da kunstverrigtingen van zijn gezelschap schier eiken avond door een der leden van bet ko ninklijke huis worden bezocht. Het aantal rijders en rijderessen bedraagt niet minder dan veertig. Onder deze bevindt zich de heer Ro binson die, naar men verneemt, een jaarlijksch inkomen geniet van 15,000 thal. (ƒ27,000). Om zich voortdurend de gunst te verwerven worden geene uitgaven bespaard. Men schat de jaarlijksche kosten van onderhoud van het gezelschap bestaande uit veertig werkende leden 20 stalbedienden 24 muzijkanten en. 7(1 paarden, op ongeveer 200,000 thalers, dat is ƒ560,000. Te Osnabriick is den 18den dezer, na eenen met regen gepaarden storm, onder sneeuw en hagel een bliksemstraal in den toren der Katharinakerk geslagen, die er brand veroor zaakte, welke gelukkig een uur daarna ge- bluscht was. Bijzondere brieven uit Parijs deelen me de, dat zich dezer dagen eene deputatie van Italianen tot prins Napoleon heeft gewend om hem ter gelegenheid van zijne echtver- bindlenis geluk te wenschen en hem de hoop kenbaar te maken welke zij aan Italië ver schaft. De prins moet daarop tol de depu tatie gezegd hebben Deze hoop zal niet beschaamd worden, en mijne sympathie voor schoon vaderland zal binnen kort blijken, koste van wat ook. Indien ik mijne mogt kunnen vergeten voegde hij er glimlagchend bij, dan heb ik iemand naast en bij mij die er mij aan zou herinneren.” En deze woorden zeggende drukte hij de van prinses Clotilde, die bijdeaudien- was. Deze verklaring van den prins heeft de vrees voor een’ op handen zijnden oorlog doen toenemen, hoezeer het bekend is, dat de ziens- en die van zijnen neef veelmalen verschillen, blij kbaar uit eene waar schuwing nog onlang door het dagblag la Pres- se ontvangen hetwelk algemeen als het or gaan van den prins Napoleon beschouwd wordt. Van ’s keizers eigene plannen verneemt men niets naders. Tegen eenige officieren van de keizerlijke garde, die verzocht hadden bij het effectieve leger ingelijfd te mogen worden zoude Z. M. gezegd hebben, dat geduld eene even groote deugd bij den krijgsman is als moed; in hoe verre hij zelven geduld zal oe fenen, zoo Oostenrijk aan zijne vorderingen be treffende Italië niet voldoet is iets wal in het onzekere blijft. Omtrent eeu’ eigenhandigen brief van den koning van Sardinië aan keizer Napoleon ver neemt men dat de koning niet alleen daarin zegt, dat hem niets overblijft dan te strijden door eeu.’ handelaar te Leeuwarden verloren zijn dezer dagen op de volgende zonderlinge wijze teregt gekomen In den nacht van za- turdag op zondag jl. omstreeks 12 uur werd bij den bedoelden handelaar gescheld en een lang manspersoon, die zich onkenbaar bad ge maaktvertoonde zich met het aanbod, de vier verlorene bankbiljetten op staanden voet terug te geven tegen de (zonder eenige ver dere aanvraag) daarvoor uitgeloofde belooning van ƒ800. De handelaar trachtte eerst te weten te komen wie de nachtelijke bezoe ker was, doch het bleek hem, dat hij slechts te kiezen had om öf het verlorene tegen ƒ800 terug te bekomen öf van zijn eigendom ver stoken te blijven, waarop hij toeu natuurlijk hel eerste koos. Een schrijven uit Sneek dringt aan op de daarstelling van lijn van Stavoren door de Zuiderzee lot nabij Enkhuizen waarvoor op de begrooting van 1858 en van 1839 beide eene som is uitgetrokken terwijl men steeds moet blijven seinen over Utrecht en Amsterdam als men bijv, berigt uit Harlingen naar *t Nieuwediep wil zenden. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 26 February De pogingen der commissie tot aanbouw van arbeiderswoningen mag men vol komen gelukt rekenen daar er voor een be drag van circa ƒ19,000 tot bovengemeld doel is ingeschreven, terwijl voor minimum 12,000 was genoemd. Ook door particulieren wor den hier en daar arbeiderswoningen geplaatst, en zoo zal weldra in de behoefte daaraan voor eerst weder voorzien zijn. Uit Steenwijk wordt gemeld d. d. 18 Fe bruary De stand der winter-graangewassen, zoo hier als in de omstreken is ongemeen voordeelig; vooral de laatstgezaaide rogge staat overheerlijk en boezemt geene de minste vrees in voor r graanprijzen. Uit Groningen February maakte zaak is dat ook in deze stad vincie lusschen het anijszaad de vruchten dollen kervel zijn gevonden kan het niet on dienstig geacht worden lot toelichting mede te deelen dat het anijszaad eene grijsgroene kleur en zacht behaarde vruchtjes heeft ter wijl het zaad van dollen kervel eivormig is, eene lichtbruine kleur heeft, uitspringende ribben bezit die in het oog vallen ook door eene ligle kleuren eenigzins bitter is. Uit Oude-Pekel-A wordt gemeld d. d. 24 February Heden overleed zeer subiet, in den ouderdom van 65 jaar en 4 maanden de om zijne bijzondere kleinheid en welge vormdheid alom bekende Edzert Scherpbier zijne grootte van eene Ned. el en zwaarte van 16 halve Ned. ponden wekten de nieuws gierigheid des publieks, waartoe hij vroeger, doch spaarzamer in tateren tijd op kermissen, tegen entreegeld is te zieu geweest, en waar door nog velen zich zijner zullen herinneren. Hoewel bijzonder teeder gevormd mogt hij zich echter in eene onafgebrokene gezondheid verheugen hij is gisteren avond nog welva rend te bed gegaan doch heden morgen vond men hem dood. Uit Vlissingett wordt gemeld d. d. 23 February i Dat de nalatigheid in het voeren van seinlichten voor zeilreede schepen, na zons ondergang, schromelijke ongelukken kan ver oorzaken is gisteren avond ter reede dezer stad andermaal noodlottig gebleken. De Et>- gelsche stoomboot Norhman kap. James Ans- deln van Antwerpen naar Gooi met granen en stukgoederen werd door eeu groot Aine- rikaansch zeilend schip zonder seinlichten aangevaren en omtrent een kwartier uur la tervlak vóór deze stad, stond de boot in rook en vlammen gehuld en begon te zinken. De manschappen, op zelfbehoud bedach.t spron gen in de sloep de loods van het Belgische loodswezen maakte den kapitein op het drei gend gevaar opmerkzaam en greep hem bij de hand om zich ook met hem te redden ge noemden loods gelukte het, door een’ stouten sprong in de sloep te komen de kapitein ech ter verdronk jammerlijk en in weinige mi nuten zag men van een dezer schoonste stoorn- vaartuigen niets meer, het was in de diep te verzonken. Ten opzigte onzer steden in den loop verneemt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1