NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, 1859. No. 19. 14de Jaargang. 5- ZATURDAG den 5 Maart. BUITENLAND. IfflIWIi MWliliïlllSTa.nwi F. 1 I SNEEKER COURANT. I I BINNEN- EN BUITENLAND. ten. aan de regering, deze spoor wegontwerpen zij de eerste maal van 5 de van 5 en de derde maal van G Te Moskou bestaat nog het na 27 maal aan te nemen welke Oostenrijk den Oosterschen oorlog tegenover Rusland heeft. Dit maakt des te meer de Pruissische circulaire de hoop op Ruslands be- SNEER 4 Maart. Door de tweede kamer der staten-generaal is op den 28 February jl. het wetsontwerp van het koloniaal batig slot over 1856 met algemeene stemmen aangenomen. De minister van justitie heeft bepaald dat de van rijkswege verstrekte kleedingstuk- ken aan de rijksveldwachters zullen worden gedragen voor den navolgenden tijd: de jas, een jaar de policiemuts een jaar de man tel vijf jaren de hoed, vier jaren de la- kensche broek, een jaar; de witte broek een jaar. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat voorloopig is vastgesteld het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer Gemeente, voor den jare 1859 en dat het van heden af, gedu rende 14 dagen ter Secretarie dezer Gemeen te, voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 25 Februarij 1859. Burgemeester en Wethouder» voornoemd WOUD A De Secretaris HACA. minder merkwaardig voorbeeld van dien t van zekere Ma ria Anna Ellen de vrouw van een’ armen we ver te Neulerchelfielddie in elf bevallin gen aan 52 kinderen namelijk 26 zoons en 6 de Gregoriaansche dochters het leven schonk die zij allen zel- en waarvan er nog 28 in leven zijn. De laatste maal beviel zij van drielingen, waarvan er twee levenloos geboren zijn. Opmerkelijk is het dat haar echtge noot een tweelingbroeder heeft en dat zij zelve het aanzijn is verschuldigd aan eene be valling van vier kinderen. De moeder dezer vrouw, die 58 kinderen ter wereld heeft ge- bragtoverleed op het oogenblik dat zij van tweelingen beviel. Het grootste aantal in eeue bevalling geboren kinderen schijnt te zijn geweest 6, zijnde allen doodgeboren zoons, en wel van eene vrouw die voor de tweede maal gehuwd was en in het geheel van 44 kinderen bevallen is. Uil baar eerste huwe lijk zijn in 27 jaren 27 jongens en 5 meis jes geboren waarbij zich de omstandigheid voordoetdat tweede maal kinderen beviel. voorbeeld van eene moeder die Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 28 Februarij In de heden gehoudene zitting van den gemeenteraad heeft de burgemeester officieus medegedeeld dat blijkens informa tion van de regering, deze den 15 Maart nieuwe spoorwegontwerpen aan de tweede kamer zal aanbieden. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 26 Februarij De arrondissements-regtbank te ’s Hertogenbosch heeft zekeren D. Hertog te Emmikhoven schuldig verklaard aan het daar toe onbevoegd verkoopen van een 20ste koop- lot der 257ste staats-loterij welk lot, naar zijn zeggen nog niet was uitgetrokken of schoon hij voor zich van het tegendeel was bewust, en hem ter dezer zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand en eene geldboete van ƒ1500. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 2 MaartAan de beurs werd heden verze kerddal de keizer van Oostenrijk de voor stellen van lord Cowley had verworpen, maar er in had toegestemd dat de Ilaliaansche aangelegenheden zouden worden behandeld op een te Londen te houden congres. Naar men verneemt, is de persoon, die ter zake van de uitgifte van een valsch bankbiljet is aangehouden en aan de justitie overgeleverd daarvan de maker als ook van de valsche muntbiljetten welke onlangs in omloop zijn gebragt. Twee horologiemakers te Rotterdam zijn vrijdag de slagtoffers van brutale diefstallen ge worden. Des namiddags te half drie ure na melijk op een oogenblik dat zich niemand in den winkel bevonddrong bij den heer J. Warnaar aan de Kaasmarkt een man binnen en ontvreemde daar twee zilveren vergulde horologiën. Het tweede geval was van nog brutaler aard toen de heer B. Landheer horologiemakerwoonachtig aan de Nieuwe- haven ’s avonds te half acht ure met drie bedienden in zijn’winkel werkzaam was werd eensklaps een vensterruit verbrijzeld en op hetzelfde oogenblik werden zeven van het voor het venster hangende gouden horologiën weg genomen. De heer Landheer en zijne bedien den vlogen op en wilden naar buiten snellen om den dief te grijpen doch zij konden de deur niet terstond open krijgen en slaagden daarin eerst door gezamenlijke krachtsinspan ning dewijl de knop van de schel aan dien der deur was vastgebonden ten einde het naar buiten komen te bemoeijelijken. Op de straat gekomen, vond men nu vier der zeven ontvreem de horologiën beschadigd op de stoep liggen maar de dief was verdwenen. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 1 Maart: Voor de leening, heden door de pro vincie Friesland uitgeschreven was iu een oogenblik aangeboden ƒ555,000 alzoo ruim het dubbele van het verlangde kapitaal. De arrondissemets-regtbank te Appinge- DONAU-VORSTENDOMMEN. Vorst Cou- za heeft aan zijnen minister van buitenlaud- sche zaken in last gegeven den heer Aris- tarchi kapu-kiaja van de porte te ontslaan, wat betreft de aangelegenheden met Turkije, en al de handelingen door hem verrigt se dert hij (vorst Couza) tot hospodar der twee vorstendommen is gekozennietig te verkla ren. DENEMARKEN. Terwijl verscheidene sta ten leeningen sluiten heeft de Deensche re gering den 1 September van het loopende jaar vastgesteld als het tijdstip tot de terugbetaling barer leening van 1849 die 25 miliioen francs bedraagt. Bij eene wet van 6 Mei 1857 is de minister van financiën reeds gemagtigd gewor den om de sommen voortvloeiende uit den afkoop van den Sondlol tot delging der schul den van 1849 en 1850 aan te wenden. LONDEN 26 Februarij. De Morning Chro nicle deelt mede, dat de vrouw van een’tim mermansknecht te Brighton dezer dagen is be vallen van tweelingen nadat zij in Maart 1857 van drie, in September 1855 van twee, in Mei 1854 van één in October 1852 van twee en iu 1851 en 1849 telkens van één kind ghaal- bevallen was zoodat zij na negen jaren ge- gelijk trouwd te zijn geweest, twaalf kinderen had de gemeenle-ambtena- I ter wereld gebragt. Hierbij wordt tevens een die zich aan deze demonstratie hebben i niet i--1- bedaard, doch aard aangehaald, namelijk dat over de in Duitschland bestaande verbittering en vroeg of deze niet spoedig zou ophouden. De vrijheer v. B. antwoordde: Dat is niet waarschijnlijk.” Dan zult gijzeide de eerste op een’ hevigen toon den oorlog heb ben.’ Dien hebben wij ook reeds vroeger gehad,” hervatte de 1 •atstemaar ik hoop, dat wij ons weer evenzoo gedragen zullen als in 1815 en 1814.” De Fransche gezant ver liet dadelijk het gezelschip, en is, zoo men gelooft, naar Parijs vertrokken om ’s keizers toestemming tot een duel te vragen. Te Orleans wreef eene moeder het hoofd van haar kind dat aan hoofduitslag lijdende was in met eene zalf van reuzel en op wa ter getrokken tabak. Spoedig daarna begon het kind over hoofdpijn te klagen, te bra ken en vóór dat de geneesheer aanwezig was, was het overleden. Men schrijft dit toe aan het in den tabak aanwezige vergift de nico tine. Uit St. Petersburg is eene gewigtige mededeeling ontvangen. Prins Gorlschakoff zou verklaard hebben, dat hij zich bij de verschillende voorstellen van Pruissen en En geland niet zou aansluiten, maar dat Rusland, zoo een oorlog mogt uitbarsten, dezelfde hou ding dacht aan te nemen, welke Oostenrijk .z-v - in aangenomen indrukomdat in van 5 Februarij aan middeling vastgehouden wordt. dam beeft den 18 dezer eenen te Welwerd wonenden landbouwer veroordeeld in eene geld boete van ƒ25, omdat hij geweigerd had de betrekking van lid van het burgerlijk armbe- bestuur waartoe hij door den raad der ge meente Delfzijl benoemd was, aan te nemen. De kantonregter had hem te dier zake van al le regtsvervolging ontslagen. De veroordeelde heeft zich in cassatie voorzien op grond dat de gemeentebesturen geene bevoegdheid hebben, om op weigering als de onderwerpelijke straf te bedreigen. Daar deze regtsvraag voor alle gemeentebesturen van het rijk van groot be lang is, mag men zich er in verheugen, dat de veroordeelde in cassatie is gekomen zoo dat zij aan het oordeel van den hoogen raad zal worden onderworpen. Welligt zullen zich nog velen herinneren dat voor 7 a 8 jaren zeker boerenzoon uit Tjamsweer bij Appingedam van Gennip ge- beeten na eerst onderwijs in verschillende vakken genoten te hebben als zendeling naar China vertrokken is en dat wel op eigene kos- Na eenige jaren in China doorgebragt en zelfs onder de handen van dweepzieke Chi nezen bijna den dood ondergaan te hebben is hij van daar naar Oost-Indie vertrokken en op Soerabaija werkzaam geweest. Deze Van Gennip is nu weder op reis naar het vader land waar hij tegen de maand Mei denkt aan te komen. Men zegt, dat hij ook nog weer gaat vertrekken en hij maar even over- komt met het doel, om familie-bezoeken af te leggen. Uit Assen wordt gemeld d. d. 1 Maart: Er is alhier berigt gekomen dat de vrouw van den brievenfacteur Vonk, op het 2de ge sticht te Veenhuizen door zekeren kolonist Marchan gisteren middag ten 1 uur met een mes zoodanig is gestokendat zij dien ten gevolge onmiddellijk is overleden de steek zoude zijn toegebragt juist in hel hart. De vrouw laat haar man met 7 of 8 kinderen na. Men schrijft uit Meppel d. d. 25 Maart: Als eene bijzonderheid mag zekerlijk wel ver meld worden, dat hier, in den loop dezer week, bij de loting voor de nationale militie een lo- teling uit deze gemeente zich bevond die des morgens voor de loting op de stadswaag is ge wogen en een gewigt had van 23 Ned. pd. voor omstreeks een jaar is hij ook gewogen en was toen 1 pd. ligter dan nu zoodat hij wei nig of niet meer groeit; hij heeft inderdaad in alles het voorkomen van een’ 6 a 7jarigen knaap; het is een andere Simon Paap, die het nieuws gierig publiek iu den lande met goeden uit slag zou kunnen worden vertoond. Uit Breda wordt gemeld d. d. 1 Maart: Deelden wij voor eenige dagen mede dat de ambtenaren der rijksbelasting in oneenigheid waren geweest met die der gemeentebelasting, waarbij de laatsten op eene tartende wijze een vaatje jenever met veel ophef terughaal den thans kunnen wij melden dat wel te voorzien was ren schuldig gemaakt door ons I met kracht handelend gemeentebestuur met eene suspensie van 8 tot 14 dagen zijn ge straft. Sedert de invoering van f tijdrekening, viel paschen slechts in de jaren ve gezoogd heeft 1659 1707 1791 zoo laat in als in dit jaar, namelijk op den 24 April en eerst in het jaar 2011 zal dit weder het geval zijn. De lijd binnen welken paschen vallen moet is 22 Maart tot 25 April en bevat dus 55 da gen. Slechts eenmaal in onze eeuw name lijk in 1886 zal paschen op den laatst mo- gelijken dag den 25 April namelijk inval len. Sommige Berlijnsche bladen spreken van eene geprojecteerde huwelijksverbindtenis tus- schen den prins van Wallis den vermoede- lijken troonopvolger in Engeland en de prin ses Alexandrine, dochter van prins Albert van Pruissen en prinses Marianne der Nederlanden. Te Karlsruhe is het voor eenige dagen op eene soiree, tusschen den Franschen gezanten den vrijheer v. B. over de tegenwoordige po litieke situatie tot eene vrij hevige scène ge komen, De Fransche gezant beklaagde zich

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1