NIEUWS- EN ADVEÜTENTIE-BLH) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK.! 1859. No. 20. WOENSDAG den 9 Maart. in Of- 4 liet 4 Maart ontploffing in van ’s rijks ma- en van geneesmiddelen is alleen aan veroorloofd die de goedkeuring i om zich te Tot den verkoop in hel klein van geneesmiddelen zijn ook drogisten Bij het examen van apothekers, enz. d. d. 3 Maart arrest genomen de per- dat de minister het gemeenle-bestuur laan heeft van der pleinen van De bepaling is daarbij gevoegd, dat, zoo de eigenaars der hoornen hierin nalatig zijn, dit op hunne kosten, van wege het bestuur door daartoe aangeslelde personen zal en Hoorn. Volgens de Courrier de Lyon had eene een’ kostbaren ring laten vallen in een’ 1 van haren man een rijk landbe zitter. Bij het slaglen van een der verkoch te dieren vond men den ring in de maag te rug. Hieruit ontstaat eene proceduredaar de slager, die het gekocht heeft, weigert den ring terug te geven, en hij beweert, dat het dier met alles wat het in zich had, zijn ei gendom geworden is. Een der Parijsche correspondenten van de Köln. Zeil, meldt, dat vijftien leden van den senaat een wetsontwerp op de ministeriële verantwoordelijkheid onderteekend en bij den voorzitter ingezonden hebben. Naar men ver neemt, heeft deze poging ten doel, prins Napo leon tegen te werken. Pius IX heeft zich in zijn onderhoud met den heer de Grammontden Franschen ge zant te Rome, bitter beklaagd, dat prinsNa- ieder van ƒ50. Hij wordt beschuldigd van 284 vervalschingen in authentieke en publie ke geschriften Waardoor aan de gemeente een nadeel zou zijn berokkend van f 356.10'/,. Uit Deventer wordt gemeld d. d. 5 Maart Men verneemt, dat de miliciens der ligling van 1858, behoorende tot het Limburgsche bonds- contingent, bij het Se reg. dragonders te dezer stede garnizoen houdende, en die zich reeds van Mei 1858 in werkelijke dienst bevinden in het genot van onbepaald verlof zullen wor den gesteld en wel een gedeelte met 1 Mei en de overigen met 1 Augustus aanstaande. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 28 February Bij de heden alhier gehouden groo- te parade van de infanterie en kavalerie Ier viering des verjaardags van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden had een voorval penbare la- plaats, dat het noodloltigste gevolg had kun- 10,258 leer- I nen hebben. Er werden eenige manoeuvres uitgevoerd, waarbij door de kavalerie eene charge werd gemaakt. Het paard van den len luit. V. die zich mede aan de spits bevond struikelde en viel met zijn’ berijder ter aarde. Men vreesde, dat de paarden, die in vollen ren waren den officier ouder hunne hoeven zouden verpletteren. Als bij instinct echter sprongen zij allen over ruiter en paard heen, zoodat hij ofschoon hevig ontsteld slechts eenigzins door den val bezeerd, vrij kwam. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 4 Maart: De toevloed van reizigers, welke over onze stad naar Amsterdam en verderop den logt nemen is buitengewoon groothet is niet vreemd, wanneer de booten 100 of meer passagiers transporteren of dat de diligence door zes of zeven bij wagens wordt geassisteerd, terwijl de barge gewoonlijk daarenboven met reizigers is opgevuld. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 2 Maart: Hoe druk er thans gereisd wordt kan men eenigermate nagaan als wij vermelden dat gisteren van hier met de onderscheidene be staande openbare vervoermiddelen een getal van 109 personen is vervoerd. De wagen, die in correspondentie met de Zwolsche stoom boot op Amsterdam rijdt, had o. a. vijf bij wagens met passagiers. Ook de schroef-stoomboot tusschen hier en Zwolle trekt steeds een buitengewoon groot aantal passagiers, veel meer dan men aan vankelijk van deze nieuwe onderneming had durven verwachten. Het gemeentebestuur van Bergen-op- Zoom heeft het hevel uitgevaardigd, om de insecten van de boomen te vernietigen ten einde de voortteeling van dat gedierte, zoq De zoldering is geheel opgevlo- j schadelijk voor de vruchtboomen te verhin- i van het dak geslin- deren. De bepaling is daarbij gevoegd, dat. SNEER, 8 Maart Van den 26 Febr. tot en met den 4 dezer zijn in deze provincie 80 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 626. Door de kamer van koophandel en fabrij- ken alhier is dezer dagen aan de ministers van binnenl. zaken en van financiën verzocht, voor den aanleg eener verbindingslijn van Meppel tot de Harlinger-Grouinger spoorweglijn gee ne concessie te verleenen vóór dat het terrein van Heerenveen langs Joure Sneek Bolsward tot Harlingen is onderzocht, en vóór dat door hunne Exc. in ernstige overweging zullen zijn genomen de groote voordeelen die deze lijn aanbiedt boven eene rigting van Heerenveen langs de dorpen Akkrum en Irnsura tot Leeu warden zoowel voor het algemeen als voor de spoorweg-onderneming zelve. Op den 5 dezer is te Schoonerloo bij Delfshavende kiel gelegd vooreen ijzeren stoom-raderjagt Stad Sneek, bestemd voor de dienst tusschen Lemmer en Amsterdam. In het door de regering ingediende ont werp van wet, houdende regeling van de ge neeskundige dienst wordt het geneeskundig bestuur onder het oppertoezigt van den mi nister van binnenl. zaken geplaatst, en zal er in elke provincie een rijks-arts, in elk arrondissement een geneeskundige raad en elke gemeente een gezondheidsraad zijn. Er zullen slechts twee standen van genees- kunsloefenaren zijn: die van arts en die van officier van gezondheid. Tot toelating als arts wordt gevorderd het afleggen van een examen voor eene staats-commissie van ten minste 7 leden. Het bezit van den doctors titel is daartoe geen vereischteechter zal akademische opleiding steeds hoog gewaardeerd worden. Het uitoefenen van artsenijbereidkunst verkoopen van geneesmiddelen is alleen i apothekers van gedeputeerde stalen behoeven vestigen. r' sommige bevoegd. mede af te leggen voor eene staatscommissie van ten minste 7 leden, zullen voortaan stren- gere eischen gedaan worden. Het examen van vroedvrouw wordt afgeno men door eene staats-commissie van drie des kundigen. De voordragt houdt verder strenge strafbe palingen in tegen onbevoegde beoefenaren der geneeskunde, mitsgaders tegen drukkers en uitgevers die aanprijzingen van geneesmid delen door onbevoegden in dagbladen en ge schriften zullen hebben opgenomen. Uit ’s Hage wordt aan de Utr. Ct. het volgende gemeld Men verzekert dat de regering op de ordonnantie, ten aanzien der havenopenstelling in Oost-Indie, zal terugko men op eeue wijze, die den handel bevre digt.” Reeds vroeger is gemeld dat door Z. M. is bepaald dat de miliciens der ligling van 1858 die den 1 der volgende maand in wer kelijke dienst zijn opgeroepen, ten einde ge kleed en in den wapenhandel geoefend te wor den zoover zij behooren tot bet regement veld artillerie, gedurende een jaar onder de wa penen zullen worden gehouden. Thans ver neemt men, dat diegenen, welke voor het voerwezen bij gemeld regement bestemd zijn met 1 JuIij dezes jaars reeds in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld. Jl. maandag heeft de hooge raad, kamer van strafzaken uitspraak gedaan in de zaak van H. A. Ploeg requirant van cassatie te gen een arrest van het provinciaal geregtshof in Friesland, waarbij hij, ter zake van fei telijke en gewelddadige aanranding der eer baarheid op eene persoon van het vrouwelijk geslacht, tot tuchthuisstraf is veroordeeld. De raad het aangevoerde middel van cassatie on gegrond oordeelende, heeft het ingestelde be roep in cassatie verworpen. In de bekende zaak omtrent het voorge- Het Belgische dagblad lEtoile Beige be weert dat de minister van binnenl. zaken aan het gemeenle-bestuur van Brussel mede- maandag kwam te Roozen- deeling gedaan heeft van een plan om op orlrein van Autwerpen een eene der pleinen van de hoofdstad op te rig- persoon aan, die door zijne vreemde gedragin- I ten de beeldengroep van de graven Van Eg gen de aandacht der douanen en van den j mond commissaris van policie trok. Na te vergeefs beproefd te hebben het gemis vaneen paspoort i dame door een paar gninjes le verhelpen, moest hij zich varkensstal tegen wil en dank aan eene lijfsvisitatie der douanen onderwerpen. Deze vonden evenwel geen contraband bij hem maar in zijne schoe nen kousen en over het geheele lijf verschil lende soorten van effecten coupons, Engel- sebe banknoten alles te zamen ter waarde van 14,000 p. st. Daar deze persoon geene de minste aanwijzing kon doen van waar hij kwam en in een oogenblik twee verschillende namen opgaf werd hij door den commissaris in verzekerde bewaring genomen en naar Bre da getransporteerd. Men gelooft, dat hij van Nederlandsche afkomst is en uit Engeland kwam; hij schijnt onderscheidene talen vlug le spre ken. Den Isten dezer heeft het O. M. bij het prov. geregtshof van Overijssel tegen den ge- ziening in cassatie van den procureur-gene- raai in Overijssel tegen de vroeger vermelde beslissing van het hof, deze voorziening ver worpen. Men zal zich herinneren dat Charles Steylaars dooor de arrondissements-reglbank te Amersfoort veroordeeld werd tot één jaar ge vangenisstraf, te ondergaan in eenzame op sluiting. Zich hiermede bezwaard achtende kwam hij in hooger beroep. Hetzelfde deed toen ook de officier van justitie. Wij verne men thans dat het provinciaal geregtshof in Utrecht alsnu ten deze uitspraak gedaan en de vroeger opgelegde staf veranderd heeft in eene gewone correctionele gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren. Gedurende het jaar 1857 waren er hier te lande 62 scholen van middelbaar onderwijs, met 1789 leerlingen. Het getal o; gere scholen bedroeg 3457 met 410,258 leer lingen. Het getal hoofdonderwijzers was 5098 en dat der hulponderwijzers 2072. Voorts 914 kweekelingen 553 onderwijzeressen en 551 secondanten. Men telde voorts 570 bewaar scholen met 41,024 leerlingen 155 herhaling- scholen met 6057 leerlingen 118 zondagscho len met 10,068 leerlingen 64 werkschoten met 5792 leerlingen; 114 volkszangscholen met 6520 leerlingen 25 gym nasi iescholen met 1986 leerlingen; een 50tal teekenscholen met 2600 leerlingen 14 industriescholen Men meldt uit Delft Gisteren is alhier in soon van D. oud 62 jaren woonachtig in bet Achterom verdacht van poging tot ver giftiging op zijne moeder, oud 95 jaren. Er zou gebleken zijn, dat op eene boterham, voor de oude vrouw bestemd tusschen het rogge- en tarwebroodkoppen van lucifers waren gestrooid. Het dienstmeisje, dat tot het snijden van hare eigene boterham gebruik maakte van het mes, hetwelk had gediend voor het gereedmaken der beide boterhammen door D. kreeg bij het nuttigen van haar ont bijt een’ smaak van lucifers in den mond waardoor zij onpasselijk werd. Zij onderzocht daarop hare boterham maar vond daaraan niets bijzonders doch toen zij ook die der oude vrouw bezag ontdekte zij op roggebrood onderscheidene luciferkoppen. schoon D. zijne schuld ontkent, heeft de po licie gemeend uithoofde van vele omstandig heden die legen hem getuigen hem voorloo- pig in arrest le moeten houden. Men meldt uit Delft d. d. Heden morgen ontstond er eene het vuurwerkers-labora tori urn gazijn alhier. F gen de pannen werden van het dak geslin- deren, gerd en de muren gescheurd, terwijl onbe grijpelijk de beide mannen die daar werk zaam waren ongedeerd zijn gebleven. De schutterij en brandweer was spoedig op de geschieden, been doch behoefden geene dienst te doen I daar men met eigene middelen hel gevaar van brand spoedig bad gestuit. Jongstleden i daal met den spoortrein SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. vallene te Kuinte heeft de hooge raad bij arrest van den 22 Februari! 11. on de voor wezen gemeente-ont vanger te Almelo geéischt v»-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1