NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK.^ 1859. No. 21. - S- ZATURDAG den 12 Maart. 14de Jaargang. paar iinmomnnh i-is 'o SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. der receptie en 125,000 intiiitoDiiif i en zeer ernstig Langs het Win- en behoort huis. Reeds I lijk nog hoog in lig on o in ga met zijne dochter in ningeu om Men meldt uit Dockum d. d. 1 Maart Als bewijs van de verregaande schaarschte van hooi in deze streken kan onder anderen strek ken dat er onderscheidene landbouwers in Oost-Dongeradeel worden gevonden die r“_; hooi zij n dat aan millioen guldens Oostenrijksche obligation ge plaatst, waardoor de aanzienlijke daling er van hier een zoo builengemeenen indruk ge maakt zoude hebben. Wanneer andere stalen bijna evenveel, ja, in evenredigheid meer be lang bij de financiën van Oostenrijk hebben, dan dit -land is dit een onmiddellijke steun te noemen; wijl men in zulke stalen niet gaarne de ruïne van een groot deel der bezittingen van de medeburgers zal willen zien. De Courrier de Lyon meldt het volgen de ongelukkige geval Een ziekenoppasser had eene flesch met 40 bloedzuigers op eene com mode geplaatst. Des nachts smeet eene kat die flesch in de wieg van een kind van twee jaar. Ten twee uur des nachts werd die zie kenoppasser door het schreeuwen van het kindje wakker en vond het deerlijk gewond en be bloed in de wieg liggen de bloedzuigers wa ren onder de dekens gekropen en hadden zich aan het lijfje van het kindje vastgehecht drie er van hadden zich aan het linkeroog ge vestigd dat waarschijnlijk geheel verloren zal zijn. De beriglen uit Parijs luiden heden we derom vredelievend. Naar men zegt heeft graaf Walewski zich jl. zalurdag, bij gelegenheid der receptie van het corps diplomatiek in zeer vredelievenden zin uitgelaten. Voorts wordt berigt dat de commissie uit het wetgevend ligchaam die met het onderzoek der staats- begrooling is belast alvorens tot dat onder zoek over te gaan van de regering ophelde» ringen heeft verlangd ten aanzien harer gezind heid daar zij dit onc]erzoek of niet ten einde wilde brengen of niet wilde beginnen indien de regering baar geene vredelievende verkla ringen gaf. De heer Baroche werd derhalve als regerings-commissaris door de commissie verzocht, om in haar midden te verschijnen doch in zijne plaats kwam de heer de Morny president van bet wetgevend ligchaam die in eene uitvoerige rede de commissie wilde overreden, het budget eenvoudig gotjd te keu ren en zich omtrent het overige op de wijs heid des keizers te verlaten. De commissie volhardde echter bij haar verlangen. Zij ver klaarde aan den heer de Morny, dat zij zeer goed wist, dat de constitutie haar niet het regt toekende, zich met de builenlandsche aangele genheden te bemoeijen doch dat die constitu tie haar wel het regt gaf, het budget niet goed te keuren. Van dit regt zou zij dus gebruik maken en aan het wetgevend ligchaam zou zij voorstellen de begrooling te verwerpen in dien de regering haar geene geruststellende verzekering omtrent de gestelde vraag gaf. Daags daarna hield de commissie eene tweede bijeenkomst, waarin de heer Baroche einde lijk verscheen. Hij verklaarde echter, volstrekt geen antwoord op hare vraag te kunnen ge ven. De heer Devinck door wien de vraag was gedaan gaf andermaal te kennen dat in dit geval de commissie eenvoudig zou voor stellen het budget te verwerpen. De heer Ba roche verwijderde zich daarop met vergun ning der commissie. Hij begaf zich naar den keizer met wien hij een onderhoud bad en verklaarde bij zijne terugkomst, dat de vrede veel waarschijnlijker is dan de oorlog. De oorlog kon wel is waar uit de gebeurtenissen brandstichting, worden wij weder voortvloeien, maar hij was zeer onzeker en men kon althans veel hoop hebben dat het niet lot oorlog zou komen. Deze woorden be vredigden de commissie eenigzins zij benoem de echter den heer Devinck hel hoofd der oppositie, met 10 tegen 4 stemmen lol rap porteur. Volgens berigt uit Algerië is op den 15 Febr. jl. nabij Constantine, door de hevige regenvlagen eene brug weggerukt, juist op het oogenblik dat eene afdeeling troepen met zes wagens er over trok twee grenadiers vonden den dood in de golven der Wed-el- Aojan en een wagen waarop o. a. 123,000 fr. aan goud lag ging verloren. De Great ship-company te Londen is thans eigenares geworden van bet stoomschip Great Eastern vroeger Leviathan voor den prijs van 163,532 p. st. Van deze som zijn 161,482 p. st. in aandeelen en geld betaald. Te Chatham is eensklaps veel levendig- n wordt gemeld d. d. 7 van eergisteren SNEER, 11 Maart. Bij kon. besluit is 1) benoemd tot notaris binnen hel arrondisse ment Leeuwarden, ter standplaats Leeuwarden, mr. Alberda, advocaat aldaar; en 2) vergund aan den notaris P. Zeper Dz. om zijne stand plaats van Minuertsga over te brengen naar Leeuwarden. Eergisteren bad, naar wij vernemen, na bij de Joure het volgende droevige ongeluk plaats: Anne Bouwer, boer op Ballenboer, benevens zijn knecht en nog twee andere per sonen zich in eene boot begeven hebbende ten einde te Joure naar kerk te gaan hadden het ongeluk door den feilen wind met de boot omgeslagen te worden met hel ongelukkig ge volg dat boer en knecht levenloos uit hel water zijn opgehaald terwijl van de twee an dere personen die gered werden één den vol genden nacht aan de gevolgen is overleden en de ander iu gevaarvolle omstandigheden ver keert. In de zitting van de tweede kamer der stalen-generaal van maandag jl. zijn ingeko men 17 adressen boudeude bedenkingen le gen de voorgedragene herziening van het ta rief der reglen van in- uit- en doorvoer. Men verneemt dat de miliciens der lig- ting van 1857 welke zich in actieve dienst bij de verschillende regementen infanterie be vinden, zoodra de op te roepen manschappen der volgende ligling dienst kunnen doen voor een gedeelte met onbepaald verlof naar hun ne haardsteden zullen gezonden worden zul lende het overige gedeelte dier ligling alle op den 1 Julij aanst. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Volgens opgave van het ministerie van financiën, is aan de verschillende kantoren van ’s rijks accijnsen over de maand February jl. ontvangen aan suikeraccijns in hoofdsom, op centen en zegel, een bedrag van f 105,876.34'/,. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 8 Maart Naar men verneemt, heeft het pro vinciaal geregtshof in Zuid-Holland in raad kamer vergaderd den gepensioneerden gene raal Gunkel tér zake van vergiftiging, naar de openbare teregtzilting van het hof verwe zen. Men verzekertdat de behandeling der zaak in de maand April (waarschijnlijk den 7) een’ aanvang zal nemen. De beschuldigde heeft mr. D. Léon tot zijnen verdediger gekozen. Zalurdag jl. is in het huis van burger lijke en militaire verzekering alhier overge- bragt de persoon van D. uit Delftverdacht van poging tot vergiftiging zijner moeder. Aan de policie te Rotterdam is het mo gen gelukken, den vermoedelijken dader te ar resteren van den aldaar dezer dagen gepleeg- <len diefstal van drie gouden horologiën bij den horologiemaker Landheer. Althans zijn twee der ontvreemde horologiën bij de arresta tie bij hem gevonden. De aangehoudene is een schipper in eene naburige gemeente te heeft hij zijne misdaad beleden. De postiljon W.uil Zutphen komende, en onderweg een’ sigaar hebbende gerookt schijnt' er eene vonk in zijne paketten te zijn gevlogen, zoodat daardoor brand is ontstaan en de paketten voor Harderwijk en Amers foort bijna geheel vernield die voor Utrecht en Amsterdam zwaar beschadigd zijn. W. zegt de Arn. Cl. is iemand van onbespro ken gedrag en er kan dus alleen van onge luk sprake wezen. Dezer dagen heeft op Heumensch territoir, in de nabijheid van Nijmegen een vreesselijk ongeluk plaats gehad. Eeu ingezeten van Groesbeek wasnaar men zegt, bezig met het afkappen van eenig kwazenhout van berken boomeu toen de veldwachter, te Heumen ge stationeerd dit ziende en hem willende belet ten met die houldieverij voort te gaan hem met eene pistool dreigde, waarvan de halm ongelukkig overging, zoodat de kogel, waar mede het geladen was den delinquent in de zijde drong ten gevolge waarvan hij des an deren daags overleden is. De justitie doet, on derzoek naar het gebeurde en beeft eene lijk schouwing bevolen. ver- pügt zijn bij schier volslagen gebrek aan hun vee met granen te voeden. Er er, die de verzekering hebben gegeven, ze van af November wekelijks ƒ80 a /’90 veldvruchten tot onderhoud van hun vee zijn benoodigd. Uit Groninge Maart: In den namiddag had in de nabijheid dezer stad een zeer treu- gëluk plaats. De heer A. W. Nan- medicinae doctor te Veendara reed eene kapebais naar Gro- zijn’ zoon, dr. Goldschmidt Nan- ninga, die alhier geneesheer ongesteld iste bezoeken. seboterdiep bij de Waterhuizen gekomen, schrikte bet paard voor de Winschoten dili gence, steigerde en liep achteruit, zoodat al les in het aldaar zeer diepe vaarwater stortte. Na vele inspanning gelukte het, de dochter nog even tijdig te redden, waartoe de con ducteur en de voerman der diligence ijverig hebben medegewerkt, maar de heer Nanuinga werd hel slagtoffer van dit ongeluk. Men heeft hem, door een’ zamenloop van ongeluk kige omstandigheden, niet kunnen redden. De dood van den verdienstelijken geneesheerdie den ouderdom van ruim 70 jaren had be reikt en sedert 46 jaren in zijne volkrijke woonplaats in eene uitgebreide practijk bezig was, wordt diep betreurd; hij was niet al leen een hulpaanbrengend geneesheer, maar levens veler huisvriend algemeen geacht als een voortreffelijk burger geëerd. [Volgens nader berigt, is niet alleen ook de dochter twee dagen later overleden maar te vens nog een dag later de zoon dr. Gold schmidt Nanninga geneesheer te Groningen iu den ouderdom van 41 jaren.] Men schrijft het volgende aan de Pr. Gron. Ct. Door hel zoo buitengewoon schoone jaargetijde is het thans bij uitstek genoegelijk, om een ridje door de Ommelan den te doen. De schier overal zich bevin dende grindwegen bieden daartoe thans meer dan vroeger ruime gelegenheid aan. De groen landen zijn thans beter van gras voorzien dan in den verloopen zomeren het najaar. Het win terkoren is in alles bij uitstekendheid goed en het meer dan wel immer vroeger uitge zaaide koolzaad is zoo goed als men het in jaren niet gezien beeft en ontwikkelt zich bij den dag. Voor den landbouwer belooft het alles een voordeelig jaar. De prijzen der kalfkoeijen welke niet alleen door Holland- sche koopliedenmaar ook door onze Oost- friesche naburen in massa worden opgekocht, zijn buitengewoon hoog. De gewone jaar- lijksche verhuringen van groenlanden zijn merkelijk lager dan vroeger ofschoon ze waar- j lij», nog uuug iu prijs zijn en in koop I worden de landerijen nog al duurder. Mugt het den zeeman en handelaar in dit jaar even zoo wel gaan, als den landman!” Uit Langstraat wordt gemeld d. d. 7 Maart Sedert onze vorige vermelding van brand en 1 in de noodzakelijkheid gesteld te beriglen dat nu in de gemeente Gastel de woning van P. L.waarin G. v. A. met zijn 7ljarigen vader woonde, door het vuur is vernield. De zoon had bij de snelheid van den brand nog lijd genoeg zich te redden doch de oude man, die ziekelijk was, moest iu de vlammen zijn’ dood vinden daar alle pogingen te vergeefs waren, en zelfs de ter hulp gesnelden zeer be langrijke wonden bekwamen. De Amst. Ct. verhaaltdat te Roermond weder eene vrouw is mishandeld omdat men in de buurt haar voor de heks houdt, die de .«tchuld is van de verzwakking van een paar kinderen. Zij kwam toevallig Tfn dat huis, toen men bezig was te onderzoeken wie de zoo genaamde heks zou wezen waartoe men uri ne kookte en daarin 7 spelden wierp 1 I Volgens de Indipendane» Jielge van ver leden zalurdag zijn iu Nederland voor 300

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1