NIEUWS- EN ADfflITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1839. No. 22. 14de Jaargang. WOENSDAG den 16 Maart. C SNEEKER COURANT. de J. B. Vos, Jacob Wielinga geplaatst BINNEN- EN BUITENLAND. vorst Iflllllll!,, BIIIW het Frankf, Journal vinden wij den L van graat' Buol, den Gemeente-Raad. van Delden Jan Droge, steeds oorlogzuchtig, vinding van plus fort en werd ontdekt tot dat zij meer in den weg van den en eindelijk het hoofd boven in het stokregister als ééne gemeenschappe lijke valschheid is te beschouwen met het daar van afgescheurd biljet tot den uitvoer be stemd. Diensvolgens beeft het hof den ont vanger B. veroordeeld tot vijf jaren tucht huisstraf, tot betaling van 282 geldboeten elk van y’50 en in de kosten der procedure c. a. Nabij Zwolle heeft het volgende voorval plaats gehad. Zekere van L., met een’ last op zijne schouders, ontmoette een vier- of vijf tal jongelieden die naar Elburg moesten om te loten welke hem zoo plaagden, dal de man, in drift ontstoken, zijn mes trok en een hun ner daarmede zoodanig in de zijde stak dat deze dadelijk bewusteloos nederzeeg. Men dacht eerst, dat de jongeling, die zeer veel bloed ver loor was overleden. Ook thans nog is zijn toestand zeer gevaarlijk. De ongelukkige van L. is dadelijk in hechtenis genomen. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 8 Maart Dezer dagen is te Beerta in het land van R. Roelfsema een keisteen opgedolven die volgens berekening ongeveer de zwaarte zal hebben van 25,000 Ned. ponden. Opmer kelijk is het, dat deze steen bestaat uit zwart grijs graniet, dat aan de oppervlakte eenige fluimen bijna tot albast verbleekt en bijzon der hard is, terwijl de groote sleenen te El- kamp uur van daar opgegraven allen bestaan uit bruin graniet, waarvan de kris tallen zich gemakkelijk scheiden. Tevens ver dient opmerking, dat van deze steenen vree mand daarbij eenig letsel bekomen. Het provinciaal gereglshof in Overijssel heeft, bij arrest van dingsdag den 8 dezer, de voormalige gemeente-ontvanger te Almelo B. schuldig verklaard aan 142 valschheden in authentieke en publieke geschriften en aan even zoo vele misdaden van het des be wust gebruik maken van die valsche stuk ken. Het hof heeft daarbij in overweging genomen, dat het stokregister, hetwelk de ontvanger heeft gehouden één geheel uit maakt met het door hem afgegeven biljet van uilvoer en dat alzoo de gepleegde valschheid in bet stokregister als ééne geroeenschappe- SNEEK., 15 Maart Van den 5den tot en met den 11 dezer zijn in deze provincie 77 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 703. H. M. koningin-moeder heeft w’eder aan de Dames-vereeniging der moederlijke liefda digheid, te Sneekde jaarlijksche toelage van f 50 doen toekomen. Met genoegen zal het kunstminnend pu bliek vernemen dat de heeren Stoete Schro der en Toors (blijkens ommestaande annonce) op maandag den 21 dezerin de concertzaal alhier, andermaal eene representatie zullen geven. De bijval door genoemde heeren over al en ook te dezer stede reeds ondervonden doet gewis wederom een druk bezoek verwach ten. Wij vernemen dat de miliciens der lig- ting van 1857, die zich nog in activiteit be vinden bij de Ie, 2e, 3e en 4e regemenlen dragonders en bij de verschillende corpsen ar tillerie, zoo de dienst zulks toelaat, met 1 April aanst. met onbepaald verlof naar hunne haardsteden zullen vertrekken. Wanneer ech ter op dat tijdstip nog een incompleet aan vrijwilligers bij die corpsen mogt ontstaan zullen die miliciens, door het lot daartoe aan gewezen eerst met 1 Julij daaropvolgende in het genot van onbepaald verlof treden. Naar men verneemtis met opzigt tot de nieuwe miliciens, die door ziekte verhin derd worden aan de oproeping te voldoen bepaald 1) dat, wanneer zij door het inzen den van een behoorlijk certificaat het beslaan der ziekte geldig bewijzen, zij voorloopig voor diligent gehouden zullen worden zonder dat het noodig is hen al dadelijk naar eene mili taire zieken-inrigting te doen overbrengen 2) dat, voor zooverre sommigen voortdurend als ziek van hunne corpsen afwezig blijven zoodat er grond bestaat om te vermoeden dat hunne ongesteldheid voorgewend is of dat KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen hiermede ter kennis van de ingezetenen dat op den 12 de zer maand zijn vastgesteld de herziene lijsten, aanwijzende de personen die in deze ge meente bevoegd zijn tot het kéèzen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de Provinciale Staten en voor den Ge- meente-Raad dat deze lijsten zijn aangeplakt en van nu aan gedurende 14 dagen ter Stads Secretarie voor een’ ieder ter inzage zijn ueder- gelegd. Wijders wordt bekend gemaakt dat, bij de herziening der lijsten, daarvan zijn geschrabd de navolgende namen als van die Voor de 2de Kamer en Provinciale Staten. J. Blok, S. Carapbuis, Jan Droge, U. Eke- ma P. W. Feenslra S. J. Galama A. de Groot G. Hoiiwink H. Rinia Kingma Jouke van der Molen R. Nieveen H. Ool- gaardt, T. Ouendag, S. Rodenburg, H. Smit Jr., P. W. Terpstra G. Velthuis, D. E. Visser, J. A. Visser, mr. en J. Wilbers. En van die voor S. Camphuis S. K. Kisjes Dijkstra, U. Ekema P. W. Feen- stra S. J. Galama, IJ. Haanstra G. IIou- wink A. Jongsma H. Rinia Kingma, Ebe Kramer, L. van Manen S. T. Nijdam H. Oolgaardt, T. Ouendag, H. Smit Jr. P. W. Terpstra J. A. Visser en G. W. van der Zee. Allen personen die een of meerder in de keizers gevorderde vereischten hebben verlo ren en die overleden zijn. En zal deze worden afgekondigd en in de Sneeker Courant. Sneek den 12 Maart 1859, Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A J?e Secretaris ■IA GA. over de parlements- 8 dezer, doch stelt voor dat hoofd- opwekking in de plaats tot ver en de overige Napolitaan- gevangenen die slagtoffere »van eenen en wier misdaad alleen zij op het woord van zij voor de militaire dienst geheel ongeschikt zijn, zij, te rekenen van 1 Junij aanslaande, niet langer in hunne haardsteden gelaten maar op dat tijdstip, door de zorg van de plaatselijke besturen naar het naastbij gele gen zieken-etablissement opgezonden zullen worden ten einde aldaar hunne ongeschikt heid kunne worden geconstateerd en zij casu quo op de gewone wtjzefinaal uit de dienst ontslagen worden en 5) dat alleen in het bijzonder geval dat een milicien niet zonder nadeel voor zijne gezondheid zou kunnen wor den vervoerd, het tijdstip van 1 Junij zal mogen worden overschreden. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 9 Maart: Door den minister van oorlog zijn aan al de militare autoriteiten bevelen gegeven dat Z. M. verlangt dat door de officieren on derofficieren en verdere manschappen van het leger, onder de wapenen of in gewapende dienst zijnde, steeds de keelbanden van schako onder de kin worden gedragen. In de zitting van de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp tot het verlee- nen eener toelage voor werkelijk verblijf in militaire dienst in ’s rijks Overzeesche Bezit tingen aan de militaire officieren bij de zee- magt gepensioneerd wordende. Men schrijft uit ’s Gravenhage d. d. 10 Maart: Heden middag is er voorbij het ge meente-badhuis aan het zeestrand te Scheve- ningen een wedren te paard gehouden doorZ. K. H. den prins van Oranje en jhr. Hovy, 1sten luitenant bij het corps rijdende artille rie alhier in garnizoen. Verscheidene officie ren waren bij de weddingschap tegenwoordig die door den prins van Oranje is gewonnen ofschoon het paard van den heer IJovy den overwinnaar zeer nabij was en de nederlaag als eervol mag worden beschouwd. Men meldt uit Purmerende d. d. 11 Maart Heden morgen is de muur waarin de ketel van de gasfabrijk zich bevond met eene ontzettende kracht uiteengesprongen .zoo dat groote klompen steen op eeuigen afstand werden geworpen. De ketel ligt als een oude hoed in elkander gezakt. Gelukkig heeft nie- ger geen spoor langzamerhand ploeg kwamen kregen. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 10 Maart De arrondissemenls-regtbank alhier heelt de uitspraak der beruchte kerkkweslie van Woudrichem tot dingsdag 15 Maart a. s. verdaagd. Men schrijft uit Emden d. d. 8 Maart: Maandag heeft zekere meelkoopman M.vroe ger bakker te dezer stede zich door ophan ging van het leven beroofd. Hij was een wel gesteld man. In den laatsten tijd had hij zich aan godsdienst-dweeperij overgegeven en daar aan schrijft men dan ook de oorzaak van de zen zelfmoord toe. De zoon van den fabrijkant Kohier, in Brinkum bij Bremen speelde terwijl hij stond te spreken met een’ vriend, met een lucifer, en zonder er aan te denken wreef hij den kop daarvan tnsschen zijne vingers, die hij ver volgens aan een open wondje bragt dat hij aan den neus had wat tengevolge had dat dat wondje oogenblikkelijk begon te ontsteken terwijl door het voortwerken van den phos phorus de jongeman binnen een uur een lijk was. De tijdingen uit Oostenrijk en Italië zijn In Engeland gaat de uit- nieuwe kanonnen nog voort, de plus fort. Het kanon van Arm strong wordt overtroffen door dat van Worry, dat elke drie seconden gelost kan worden en dus ongeveer 1200, of, den tijd van lading er af gerekend 1000 schoten in een uur kan doen. Daar het stuk zoo is ingerigt dat na elk schot een luchtstroom het stuk koelt wordt het gewone nadeel van verhitting vermeden. Daily News waarschuwt tegen allen schijn van Oosten rij ksche of Fransche vredelievend heid en gelooft niet aan de vredelievende op lossing der Italiaansche kwestie, om de een voudige reden, dat die onmogelijk” is. Poerio en zijne medegezellen, die door de regering van Napels naar Noord-Amerika getransporteerd werden hebben den scheeps kapitein midden op den oceaan, gedwongen terug te keereu en zijn den 6den dezer te Queenstown in Ierland aangekomen. Er wa ren G9 Napolitanen en slechts 17 matrozen. De kapitein werd van zijn kommando ontzet en de tweede officier in zijne plaats gesteld. Er zijn 8 priesters onder. Zij houden zich thans te Cork op. De Times zwijgt geheel zitting van f artikel eene eering van Poerio sche meineedigen koning daarin bestond dat hunnen vorst hadden vertrouwd,” zegt het blad. In I - tekst van een vroeger document door dezen naar Londen gezonden als ant woord op eene dépêche van graaf Malmesbu ry. Het verspreidt eenig licht over Oosten rijks denkwijze ten opzigte van de zaak van Italië. Graaf Buol geeft daarin een overzigt van de verschillende vraagstukken die te za- men de zoogenaamde Italiaansche kwestie vor men. Wat betreft de hoofdzaak namelijk de afzonderlijke tractaten van Oostenrijk met ee nige kleine Italiaansche vorsten en hel daar uit voortvloeiende overwigt van Oostenrijk op deze vorsten, doet graaf Buol uitkomen, dat deze tractaten zijns inziens natuurlijk en al- lezins wettig zijn. Van deze gelegenheid maakt de Oostenrijksche minister gebruik om zich in scherpe bewoordingen over Sardinië uit te laten welke Slaat alleen volgens hem ver antwoordelijk is voor de gisting die allerwe- ge op het Italiaansche schiereiland heerscht. Voorts verklaart graaf Buol, dat de regerin gen van Italië alles behalve ongeneigd zijn om hervormingen in te voeren wanneer zij dit maar zonder gevaar kunnen doen hetgeen ook de rigting van het pauselijk gezag is al wat daaromtrent in een’ tegenovergestelden zin gezegd wordt, is laster. Zoo zal de ontrui-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1