NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1859. No. 23. 14dc Jaargang, ZATURDAG den 19 Maart. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 21 MAART 1859, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 0 X SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. wereldlijke goe- Hierop ontstond de arrond.-regt- lltll!JliMJi)IBiffll)llWW!IBIllL'Hll£ dezer stede een loterij. Op zijn naar men burg dat hel briefj' men en deel. ding van de Voogden huis over 1858. Rapport betrekkelijk het reglement voor hel beurtveer van Steenwijk op Sneek. Missive betrekkelijk de Groenedijksterzijl. Adressen van de voormalige commiezen van de p'laatselijke belastingen om eene gratificatie. Missive van de Plaalselijke Schoolcommissie met een concept-reglement voor de Bewaar school. Kohier van den Hoofdelijken omslag'~voor 1859 en behandeling van de daartegen inge- bragte bezwaren. Besluit van Heeren Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het kohier van be lasting op de Honden. Besluit, waarbij kennis wordt gegeven van de ontvangst van het afschrift der gewijzigde verordening op het wegen aan de Stads Bo- terwaag. ledern der verordeningen op het beheer enz. der gas-fabrijk. Afschrift-adres van de Kamer van Koophan del en Fabrijken alhier, betrekkelijk de ris»- ting der spoorweg-lijnen in deze provincie. Vaststelling van het reglement en vracht tarief voor het beurtveer van Oldemarkt op Sneek. Adres van A. van Loon om eene plek gronds tot het bouwen van een huis. Missive van de Stads Alg. Armvoogden, be trekkelijk de af- en overschrijving van som mige posten van uitgave, en aanbieding eener suppletoire begrooting voor het jaar 1858. Missives van de Kamer van Koophandel en Fabrijken eenige wijzigingen voorslellende in het regelment voor die kamer, en ten aan zien van de aftreding der leden. Rapport wegens de rekening en verantwoor ding van de Voogden van het O. B. Wees- SNEEK 18 Maart. Naar men verneemt Zal H. M. de koningin- moederin den loop van den aanstaanden zomereene buitenlaud- Sche reis en wel naar Italië ondernemen. Uit 'sGravenbage wordt gemeld d. d. 16 Maart: De discussion over het tarief voor den in- uit- en doorvoer zijn afgeloopen en ten slotte is het ontwerp aangenomen met 45 tegen 25 stemmen. Naar men verneemtis van wege den procureur-generaal bij het provinciaal geregts- hof in Zuid-Holland aan den gedetineerden luit.-generaal G. beteekend dat bij zal die nen te verschijnen ter teregtzilling van gemeld geregtshof op 7 April aanstaande. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 11 Maart: Op den 6 dezer is in het builen gast huis alhier overleden Gerardus van der Brugge, oud 75 jaar een der laatst overgeblevenen der oude keizerlijke garde. Hij vergezelde den ge neraal Bonaparte naar Egypte bekwam aan de zijde zijns meesters meermalen roemrijke wonden, en eindigde op het slagveld van Wa terloo zijne militaire loopbaan. In 1814 keerde hij naar zijne geboorteplaats (Boxmeer) terug rijker aan likteekens dan aan wereldlijke goe deren. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 14 Maart: Vrijdag jl. heeft alhier eene verga dering plaats gehad van de gecommitteerden der subcommissieu der Maatschappij van Wel dadigheid. In die vergadering is met algemeene stemmen goedgekeurd het ontwerp-conlract met de regering ten gevolge waarvan alsnu de vrije koloniën van de bedelaarsgestichten welke onder beheer van den staal komen zul len worden afgescheiden. Te Loon-op-Zand is jl. dingsdag avond ongeveer te 5‘/a uur de bliksem geslagen in den toren van de R. K. kerkwaardoor de dienst die op dal oogenblik werd verrigl gestoord werd. Er outstood ook oogenblikke- ven ven ven dieren worden niet gedood, al loopt ook het water weken lang en voeten hoog over de la n- derijen. Daarentegen doodt het de mollen die geweldige vijand van voornoemde insecten en de grootste, ofschoon dikwerf nog onbeken de vriend van den landbouwer. Op uiterwaar den waar thans veel engerlingen zich bevin den is het daarom vooral wenschelijk dat deze niet overstroomd worden opdat de oogst aan hooi niet nog verminderen zal.” Uit Breda wordt gemeld d. d. 15 Maart: Gisteren avond werd per laalsten trein hier ge vankelijk binnen gebragt, zekere P.bankier ie Londen en patroon van den persoon die voor eenige dagen op het grenspunl te Roozen- daal werd aangehouden en bij wien men aan verschillende papieren eene waarde van 14,000 p. st. vond. Ook P. geraakte op dezelfde plaats in handen der justitie. Men verneemt dal de schuldige bediende zijne misdaden reeds heeft bekend eu zijnen heer nadeelen heeft be rokken d. Na een’ twist met boeren bij Maastricht, werd de jonge G.met zijn' broeder en een’ vriend naar huis gaande, door vier boeren op weg aangerand, cn werden alle drie met knup pels geslagen. De jonge G., daarop zijn zak- ponjaard trekkende, heeft een’ der boeren dood gestoken en een’ ander doodelijk gewond. Een bijzonder voorval heeft dezer dagen Emden in eene onaangename stemming gebragt. Een Emdcr koopman Klaas Tholen een kleinzoon van den vroegeren zaadkooper van dien naam (die zeer bekend en bemind Was) had eenige jaren in Amerika doorgebragt. Daar huwde hij met eene Amerikaanscheen kwam voor ongeveer vijf maanden met zijne vrouw eu 2 kinderen naar Emden terug en zette zich daar neder als korenkooper. Door den goeden naam zijns grootvaders gesteund kocht hij op krediet verscheidene honderd lasten haver, te gen hooge prijzen welke haver hij dadelijk naar Engeland zond. Voor eenige dagen reisde hij zelf, voorgevende dat hij het voor zijn vak. deed, naar Liverpool. Later kwam er be- rigt van hem dat hij bij nader inzien hel be ier gevonden had, om weder naar Amerika te rug te gaan, omdat hij zijne groote schulden, alsook zijne reeds vervallene wissels niet beta len kon. Verscheidene kooplieden en boeren lij den daardoor aanmerkelijke verliezen. En daar Tholen zich met eene groote som geld reeds op reis bevindt naar Zuid-Amerika zoo kan men met grond denken, dat er geen penning van de schuld uitbetaald zal worden. Zijne vrouw en beide kinderen zijn nog hiermaar zullen eerstdaags hunnen man en vader nareizen. De vader van Klaas Tholen genaamd Albert Tholen is een vermogend man, die echter niets voor zijn’ zoon wil betalen. Van vrijdag op zalurdag den 11 dezer beeft er te Stapelmoerheide bij Weener, koningrijk Hannover, een allertreurigst ongeval plaats ge - had. Zekere arbeider, IJzer genaamd, 'sa- vonds negen uur te bed liggende, ontwaarde eenigen reuk van brand waarop hij terstond zijne vrouw, welke hoogst zwanger was, geen kans ziende de deur uit te komenredde door met haar uit het venster te springen. Maar men stelle zich hunnen toestand voor, toen eensklaps de moeder uitriep Onze beide kinderen!” zijnde een zoontje en dochtertje. Snel sprong de vader door het venster weder naar binnen, om zijne kinderen te redden. He jongste zoon daarbij omkwamen. Op den straatweg tusschen Assen en Meppel is dezer dagen, ten gevolge van den hevigen storm het volgende ongeluk voorge vallen: Een voerman, in dienst van de hee- ren Van Gend en Loosmet een* wagen die als bijwagen bij de diligence gediend had en waarin zich twee personen bevonden van Meppel terugkeerendewilde te Uffelle de paarden drenken, en legdeom ze voor koud worden te behoedendekken over dezelve deze waaiden echter omhbog en deden de paarden zoodanig schrikken, dat zij doorgin gen de voerman zulks nog willende keefen geraakte onder de paarden en den wagen en wel zoodanig, dat hij ten gevolge daarvan weldra overleed. De beide personen sprongen ujt den wagen en hebben zich eenigzins be zeerd. Ook de heer W. uit Assen heeft met zijn’ zoon in doodelijk gevaar verkeerd. In eene chais over den straatweg rijdende, liep hel paard, waarschijnlijk voor eenen hevigen ruk wind lerugdeinzende achteruit en stortte met een en ander in de hoofdvaart. De heer W. had echter hel geluk zijn’ zoon dadelijk te grijpen en met dezen den wal te bereiken, terwijl ook paard en chais gered werden. Dezer dagen werd het verlangen te ken nen gegeven dat het rivierwater weder over i i h-» de uiterwaarden mogt stroomen om die lan den op nieuw te bemesten en den oogst aan hooi rijker te doen uitvallen. Daarbij werd le vens gezegd dat men dii overstroomen der uiterwaarden ook wenschelijk achtte tot doo- ding van schandelijke insecten, die deze lan derijen zoo zeer benadeelen. Betreffende deze laatste voorstelling schrijft de heer Wlte- waal het volgende in de Landb. Courant Wel is waar is het denkbeeld algemeen dat schadelijke insecten door het water gedood worden en echter is het geheel bezijden de waarheid. De insecten die de landerijen door het afknagen van de wortels der ge wasse ii, benadeelen zijn vooral de engerlingen (de lar va n de meikevers) de rinaaldcn (de lar- van de spi ingtorren) en de hemel (de lar- van de langbeenige mug) doch al deze lijk brand die echter door de koenheid van een oud zeeman van 66 jaren M. van Leeu wen, daarin bijgestaan door een’bejaarden boer, N. v. Amersfoort welke den toren buitenom beklommen en het vuur verwijderden, in zijnen voortgang werd gestuit. De brigadier-rijksveldwachter Lindtveld moest den 8 een voor sterk bekend staand per soon te Kedichem arresteren digt bij Gorin- chen sprong de man in de Lingedaar 20 voet diep, en poogde zwemmende en duiken de te ontkomen Lindtveld sprong hem achter na greep hem ook in het water en bragt hem digt aan den wal beiden zouden echter toen verdronken zijn als een ander veldwachter hen niet had gered. Uit Zulpheu wordt gemeld d. d. 15 Maart Het volgende voorval strekke tot waarschuwing voor degenen die uu of dan een briefje in de loterij spelen. Zekere Kerkhof timmerman te Varsseveld kocht van H. J. Vredenburg, te vijfde lot in de 257e staats- nommer viel f 5000 doch, beweert verhaalde hem Vreden- e met ƒ70 was uitgeko- betaalde hem ƒ12,50 voor zijn aan- Toevallig kreeg Kerkhof in eene herberg eene courant te lezen, waarin zijn nommer met ƒ5000 stond uitgetrokken, aanklagt en vervolging voor bank alhier die deze zaak heeft behandeld. Door het O. M. is tegen den beklaagde eene gevangenisstraf van vijf jaren gerequireerd. Aanstaande week zal de reglbank uitspraak doen. Voor een der kantongeregten (policie- zitting) in de provincie Overijssel stonden jl. donderdag teregt de burgemeester twee wet houders alsmede een lid van den raad der gemeente K. de notaris en de doctor aldaar, benevens verschillende gegoede ingezetenen dier gemeente beschuldigd van overtreding van een artikel in het reglement van policie der bedoelde gemeente, bepalende de sluiting der tapperijen des avonds ten 11 uur. Van het feit is door de rijksveldwacht te K. pro- ces-verbaal opgemaakt. Door de bekeurden is bij de verdediging o. a. aangevoerd dat de rijksveldwacht onbevoegd was, om deze over treding door een proces-verbaal te constate ren als zijnde het feil eene overtreding van eene plaalselijke verordening.” Daar deze ex ceptie ook in de tweede kamer der stalen- generaal is besproken wordt het vonnis van den kantonregter met belangstelling tegemoet gezien. Uit Genemuiden wordt gemeld d. d. 12 Maart De afgeloopen storm- en regenachti ge nacht heeft eene zoogenaamde brandschuit van deze gemeente met steen geladen in het gezigt der haven van Vollenhove in zee doen zinken. De schipper en een oudere zoon be hielden het leven terwijl zijne vrouw en zijn

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1