NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEÉC I 1859. No. 24. WOENSDAG den 23 Maart. L' L»" r, f b L ?- r B- 5 SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. de TJlrecht- I 'e op ;e van i e P 1 5 van waarvan een De a r b 16 ’e n ?- n n B- a e e >r l- :k a- !(1 Bt it n. a- d in e- al r- !B 3- k G p> c- le ie ïi B- de tweede kamer der den 18 dezer werden de over de ontwerpen van provinciale staten van Bij besluit van binnenl. zaken van nu spoedig de Paasch- vacanlie bij de tweede kamer in behandeling worden gebragt. De N, IC C. dringt aan op het verwer pen der concessie Sloet-Reuchlin. Dus op een nieuw uitstel. Zou achter die poging tot uitstel niet welligt iets schuilen vraagt de TJtrechtsche Courant. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 18 Maart: Wij vernemen dat de civiele zaak mej. E. tegen den luitenant-generaal G. vroeger melding is gemaakt, bij on derlinge schikking is afgedaan en dientenge volge op heden ter rolle van de arrond.-regt- batik is geroyeerd. Men meldt uit Amsterdam d. d. 18 Maart: Wij vernemen dat Z. M. de koning voorne mens is vergezeld van H. M. de koningin op donderdag den 51 dezer maand de hoofd stad te bezoeken. Uit Hoorn wordt gemeld d. d. 15 Maart: Even als in de andere strafgevangenissen thans veel gewerkt wordt aan militaire kleeding is ook thans eene order van het ministerie van oorlog uitgegaan voor het huis van correc tie alhier, om aldaar kleedingstukken te doen naaijen en wel zoo druk dat de gevange nen daaraan moeten bezig zijn van 's morgeus 6 tot 's avonds 11 uur. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 16 Maart Eenigeu tijd geleden hebben wij melding gemaakt, dat op den 50 Januari] jl. twee jongens te Oosterbierum twist kregen en de een den ander door het werpen met zijn’ klomp zoodanig aan het hoofd trof, dat hij nog denzelldeu avond is overleden. De dader, een knaap van 12 jaren is te dier zake jl. zaturdag door de arrondissements- regtbank alhier veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf. In den morgen van den 6den Maart is bij het eiland Terschelling gestrand het Engel- sche schip Eldoradomet eene lading koper en zilvererts naar Hamburg. Met uitzonde ring van den Engelschen loods, is de equipage KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis dat door den Raad dezer Gemeente, in zijne vergadering van deu 21 dezer maand is vast gesteld het kohier van den Hoofdelijken Om slag dezer Gemeente, over het jaar 1859, en dat het van heden af, gedurende acht dagen ter Secretarie der Gemeente voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd. Sneek den 25 Maart 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris 1IACA. gered. De lading bestaat behalve uit koper, tiit 766 balen zilvererts waarvan de waarde op 1260 per baal geschat wordt. Het schip ligt bij de Luline. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 16 MaartStaan op verschillende plaatsen in deze provincie reeds peulen en doperwten boven den grond terwijl radijs en spinazie reeds geene zeldzaamheden meer zijn als iets bijzonders kan ook gemeld Worden dat in den tuin van mr. Keizer, op de Pomp, ge meente Kollum Friesland de aardappelen boven den grond komen en dat in die en virons de graslanden al mooi beginnen te groeijen vooral is het de klaver, die Uit muntend voor den dag komt. Ook alle an dere winterzaden en vooral het koolzaad be loven veel. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld d. d. 16 Maart: Gisteren heeft de arrondis$emen ts- regtbank alhier uitspraak gedaan in de be kende zaak van het op den 9 Januarij jl, voorgevallene in de R. K. kerk te Woud- richem. De regtbank heeft TeUntje Berns (vrouw van G. van Swieten)geklaagd van, toen de pastoor binnen gemelde kerk in de godsdienst onderrigt gaf, in dat gebouw, in opgewonden toestand te zijn binneugedrongen onder het maken van misbaar haren man te hebben gelast, hun zoontje uit de kerk te laten gaan en daardoor te doen ophouden voormeld godsdienstig onderwijs, haar schuldig ver klaard aan voormelde feiten en mitsdien krach tens arlt. 261 en 465 van het wetboek van strafregtmet verzachtende omstandigheden, veroordeeld in eene geldboete van 50 cent en in de kosten ten behoeve van dep Staat. De regtbank heeft vervolgens ten aanzien van G. van der Kolk en T. T. J. Maeten beklaagd van in en vóór de R. K. kerk te Woud- richem moedwillig slagen stooten en gewel- dadigheden te hebben toegebragt aan boven gemelde Teuntje Berns beide beklaagden op grond dat van geen opzettelijk gepleegd geweld gebleken is en dat het verwijderen van haar uit de kerk overeenkomstig deu ge geven last is voorgevallen en mitsdien het feit noch wettig, noch overtuigend is bewe zen krachtens art. 210 en 254 van bet wet boek van strafvordering, van de aan hen ten laste gelegde feiten vrijgesproken. Intusschen moeten wij melden dat Teuntje Berns op morgen appél laat aanteekenen, zoodat de zaak op nieuw voor het provinciaal geregts- hof alhier zal behandeld worden. Uit Tubbergen wordt gemeld d, d. 13 Maart: Heden is in deze gemeente een treffende gebeur tenis voorgevallen. De landbouwer K.wo nende in de buurschap Geeslerenwas ter vroegkerk geweest, en naauwelijks te buis ge komen maakte bij een einde aan zijn leven, door met een scheermes zich den hals af te snijden. De ongelukkige laat een talrijk ge zin achter. De vermoedelijke oorzaak dezer treurige gebeurtenis is dal hij onlangs eene woning heeft laten bouwen die hij vreesde niet te zullen kunnen betalen niettegenstaan de hij niet onbemiddeld was. Uit Brugge wordt gemeld d. d. 11 Maart: Een aardig tooneel heeft op het bal in den ouden hof velen doen lagchen. Een man had den geheelen nacht met eene bevallige domino gedanst voor welke hij vol oplettendheden was. Evenwel scheen de domino van den galanten danser niet te houden want zij eindigde zijn compliment met eenen helderkiinkenden kaak slag. Bij die streeling herkende de man zijne vrouw wie de jaloezij had aangedreven om hem tot op het hal achterna te zetten. Den 22 Januarij jl- werd door het hoog militair geregtshof van Nederl. Indië een be langrijk arrest uitgesproken. De kapitein der infanterie Timmermans (7de bat. infanterie) was ten gevolge eener door hem aangebodene reclame voor de Militare Willemsorde door den kommandant der Timorsche expeditie be schuldigd zich op deu dag van den strijd lafhartig te hebben gedragen. Bedoeld arrest verklaart in de meest strenge bewoordingen die beschuldiging tegen kapt. Timmermans voor valsch. onwaar en uitgedacht om diens eer te bezwalken. Het verklaart verder dat en dat dien ten gevolge in het niet op zegel stellen der bedoelde requesten kan Worden berust. Naar men verneemt, zuilen de miliciens van de ligling 1858, die met 1 April in wer kelijke dienst moeten opkomen, voor zooveel zij tot de regementen infanterie behooren te vens onmiddellijk bij de lirailleurs-compagniën worden ingedeeld, en zullen, nadat zij ge noegzaam in de soldaten-en pelotonsdienst zijn geoefend alle verdere oefeningen met gemelde tirailleurs-compagniën uitvoeren. Reeds is gemeld dat dezen zomer van 15 Julij tot 1 Oct. eenige compagniën der ver schillende regementen vesting artillerie in de vlakte van Waalsdorp zullen kamperen thans verneemt men, dat die compagniën zullen wor den gekommandeerd door den majoor J. C. Launspach van het 5e regement vesling-artil- lerie. Ook verneemt men, dat tevens aan de hoofd- en andere officieren gedurende den kamp tijd eene maandelijke toelage in plaats van cam- pagne-vivres zal worden verstrekt, alsmede, dat aan onder -officieren en manschappen tot tegemoetkoming in hunne menage verhooging van soldij zal worden toegekend. Naar men verneemt, is onlangs, onder goedkeuring des konings, door het rijk koste loos aan de gemeente Franeker afgestaan het beroemde Planetarium van Eisinga met het huis waarin het zich bevindtonder voorwaar de dat van wege de gemeente voor het on derhoud vati het huis en voor het gangbaar houden van het kunstwerk voortdurend de noo- dige zorg zal worden gedragen. Men schrijft uit ’s Hage aan sche Cour.: De regering blijft, wat de zoo genaamde noordelijke spoorweglijn betreft, bij het plan zoo als dat is voorgesteld in de con cessie Sloet-Reuchlin. Ook de lijnen, zoo als die in genoemde concessie zijn getrokken heeft de regering behouden alsmede de geldelijke ondersteu ning van rijkswege. ludieu de laatste eenige wijziging mogt hebben ondergaan, dan zou bet welligt een meer verwijderd tijdstip zijn, wat de ren te-waarborg betreft. De voordragt der regering zal ter landsdrukkerij komen en dan na SNEEK, 22 Maart Van den 12den tot en met den 18 dezer zijn in deze provincie 115 runderen aan de besmet lelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 818. De tooneelvoorstelling op gisteren avond door de heereti Stoete Schröder en Toors in de concertzaal alhier gegeven heeft wederom, ofschoon niet zoo druk bezocht als de vorige keer de goedkeuring van het kunstminnend publiek ruimschoots weggedragen. Gaarne maken wij onze lezers opmerk zaam Óp een zeldzaam voorregt dat op aan staanden zondag een echtpaar alhier staat te wachten. Klaas de Wilde, namelijk, en Jel- tje J. Busscherde eerste ruim 90 en de ande re 81 jaren oud en woonachtig in het Kloos ter aan de Oude Koemarkt, hopen alsdan hunne zestigjarige huwelijksverbindtenis te vie ren en zeker zou het hun vooral in hunne tegenwoordige omstandigheden bijzonder aan genaam wezen, bij hunne sladgenooten in deze hunne vreugde eenige deelneming te mogen ondervinden. In de zitting van staten-generaal van beraadslagingen geopend wet 1) Tot nadere vaststelling van het totaal van het Vde hoofdstuk der begrooting van de staats uitgaven voor het dienstjaar 1838 dat metal- gemeene stemmen wordt aangenomen. 2) Tot onteigening van perceelen ten behoe ve van den aanleg van eenen provincialen weg van Fijnaart, over Oud-Gastel naar Rosendaal (Noord-Brabant). Na beraadslagingen, met 50 tegen 7 stemmen aangenomen. Bij besluit van 16 Maart beeft Z. M. den heer jhr. mr. C. van Eysinga benoemd tot lid van de gedeputeerde stalen van Fries land, eervol ontslag verleend als plaatsver vangend voorzitter van den militieraad voor de ligting van dit jaar zitting houdende te Leeuwarden en in zijne plaats als zoodanig benoemd den heer M. Manger Cats, lid der F riesland. Z. Exc. den minister den 4 Maart jl. no. 164, zijn de beeren mr. G. Sleeswijk Veiling, mr. J. J. Botman mr. J. I. Schotborgh Si mon en mr. H. U. Huguenin onderscheiden lijk schoolopzieners in het 1ste, 5de, 5de en 8ste district, benoemd, om, met den heer provincialen inspecteur van het lager onder wijs, in deze provincie uit te maken dé com missie voor het afnemen der onderwijzers examens in de volgende maand. De aanvang van de werkzaamheden der commissie is be paald op woensdag den 27 April ek. Door den minister van financiën is be paald dat requesten van de gemeentebestu ren rijks- of provinciale bijdragen verzoeken de in de kosten voor verpleging van arme krankzinnigen in gestichten, in het Wezen der zaak, zijn verzoeken tot staving van de fondsen der gemeenten door het rijk, en al- zoo kunnen worden gerangschikt onder de adressen van gemeentebesturen, strekkende om, naar aanleiding van art. 144 der grondwet, de belangen der gemeenten bij den koning voor te staan waarop de vrijstelling van ze- gelregt geacht kan worden toepas».4ijk te zijn,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1