NIEUWS- EN ADTEI1TENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN DET AI1R0NDISSE11ENT SNEER. 1859. No. 26. 14de Jaargang. den 30 Maart. WOENSDAG El 7 te Parijs een slag- banken bij wijze dezer melden BINNEN- EN BUITENLAND. aanslag op den heer Schwartz is veroordeeld, dienden, wier kleeding zeer smaakvol i js ^ew’tJzen vjin de hjiiid. -k" :-L~’ ’--1-1 - Ingevolge de beschrijvingsbrief, zal de yijftiende algemeene yjergadering van het Ne der! a.n.d sch p n d e,r w ij ze rs - ge noot sc h a p ge h ou den .worden op woensdag en donderdag den 20 en 21 Julij aanslaande, in bet gebouw tot nul fn genoegen te Nijmegen. De verg?,derjug zal woensdag den 20 Julij (des namiddags l,en 2 uur, dopr den voorzit ter van hel hoofdheft uur, dy. D. J. Veegens met eene rede worden geopend. Ten half zes uur zal de vergadering hare werkzaamheden beginnen, op) 1* sluiten ten half acht uur precies. Donderdag 21 Julij des morgens ten 9 uur, worden de beraadslagjngën hervatep vervolgens afgedaan. Dien dag des a,vends ten 6 uur zullen zich de leden van het genootschap aan eenen vriendschappelijkeu maaltijd veree- nigen. In bet begin der maand Mei zal worden me degedeeld, w'at tot opluistering van de verga dering en tot genoegen van de leden gedu rende hun verblijf te Nijmegen zal zijn ver ordend. Naar wij vernemen, had te Bolsward op waarmede de machinisten de te zware dien sten vervullen welke men van hen eischt een van de twee machinisten nl. was, vijf da gen en vier nachten achtereen in den letter lijken zin des woords van de locomotief niet af geweest zoodat hij door afmatting en uit putting niet meer in staat was de voorwer pen te onderscheiden of op de gegevene seinen te letten. Onderscheidene Duitsche dagbladen be- rigten dat zij het volgende schrijven van den beroemd,en Alexander von Humboldt ter open bare mededeeling hebben ontvangen. Lij dende onder deu druk eener nog steeds toe nemende correspondentie, jaarlijks gemiddeld, op 1600 a 2000 nommers gerekend, zijnde brieven gedrukte stukken over onderwerpen die mij geheel vreemd zijn handschriften ter beoordeeling bij mij ingezonden, onderwer pen betreffende landverhuizing en koloniale aangelegenheden, modellen, werktuigen en na- turalién aanvragen omtrent luchtscheepvaart, uitbreiding van autografische verzamelingen, aanbiedingen tot mijne huisselijke verpleging, mijne uitspanningen enz., wensch ik nog eenmaal bij allen die mij hunne welwillend heid betoonen openlijk er op aan te dringen, dat zij het hunne er aan toebrengen om te zorgen dat men zich in de beide continenten minder met mijn’ persoon bezig houde en mijn huis niet langer als een adreskantoor beschou- w.e opdat mij, bij mij ne afnemende iigchaams- krachten en geestvermogenseenige rust en tijd tot eigene vrije werkzaamheden kunne over blijven. Mogt deze bede om hulp tot welke ik slechts ongaarne en eenigzins laat ben over gegaan mij toch niet liefdeloos ten kwade ge duid worden Berlijn, 15 .Maart 1859. (get.~) Alexander von Humboldt.” R. Morrison comp, te Newcastle heb ben dezer dagen den grootsten stoomhamer af geleverd die in de wereld bekend is. Deze hamer is bestemd voor de Marsey steel- and forge-company te Liverpool. De geheele hoog te bedraagt 21 voet, en de wijdte tusschen de frames (zijstukken) 9 voel A duim Eng. maat. De hametstaaf is '15 duim in diameter en 19 voet lang met den sloomzuiger van 56 duiny diameter van staal uit één stuk gesmeed en weegt 11,000 Eng. pond. De val van den hamer is 6 voet. Een enkel hefboompje brengt deze ont zettende massa in beweging en is voldoende om aan het minste verlangen van den bestuur der te doen gehoorzamen. De 5Gduims cjlin der weegt afgewerkt circa 8 ton, de beide fra mes of zijstukken wegen 15 ton. Het fonda ment, waarop de hamer zal geplaatst worden, is 55 voet lang, 18 voet breed en 9 voet diep, en bestaat uit gegoten ijzer, hout en steen. De bestemming van dezen hamer is, om staal zoodanig te bereiden (Clays patent) dat het in platen kan opgerold worden ten einde het bij den scheepsbouw en tot andere einden te gebruiken. Voor het Russische gouvernement worden bij dezelfde fabrijkanlen twee stoom hamers gemaakt, de eene van 5 de andere 2 ton zoodat sedert twee jaren zes stoomha mers door hen aan dat gouvernement zijn af geleverd. De New-Yorksche dagbladen van den 5 eep nieuw voorbeeld van de ruw- iu de Vereenigde Staten wel- ter ke ook tot de wetgevende vergadering door dringt. Den 2 Maart voerde zekere heer Max well het woord in de wetgevende vergadering van Kentucky; een ander lid, de heer Low viel hem in de rede en voegde hem scheldwoor den toe. Maxwell en anderen losten toen pi stolen op Low waardoor hij in de dij en in den arm gewond werd en een’ duim verloor. Nu volgde een algemeen pistoolvuurde heer Aldridge een vriend van Low werd gedood en den heer Miller werd de dij door een’ ko gel doorboord. Low werd naar de gevangenis gebragl ten einde hem tegen de woede der volksmenigte te beveiligen doch in den vol genden nacht brak een volkshoop in de gevan genis en vermoordde Low. De district-advocaat der Vereenigde Staten, voor Columbia eenen ongeoorloofden omgang gehad hebbende met de vrouw van den heer SNEEK, 29 Maart Van deu 19den tot en met den 25 dezer zijn in deze provincie 74 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaa.kt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 892. De tweede kamer heeft in hare zitting van dep 24 dezer bij de herstemming over het wets-ontwerp tot wijziging der tarieven van sommige accijnsen (waarover zaturdag de s,temmen staakten), dit ontwerp aangenomen met 54 tegen 52 sjemmep. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 23 Maart Nadat een amendement van den heer de Poorter op art. 1 der wel op den waar borg yan gouden en zjlveren werken was ver worpen met 55 legen 50 stemmen is art. 1 goedgekeurd alsmede het geheele ontwerp met 57 legen 23 stemmen. De discussion over de wet rakende de successie zijn daarop aangevan gen. Uit ’sGravenhagge wordt gemeld d. d. 25 Maart Naar men verneemt zal Z. K. H. de prins vau Oranje gedurende het ver blijf van HH. MM. den koning en de ko ningin te Amsterdam zich mede aldaar be vinden. Een twaalftal wettig gevestigde droogis- ten wonende te ’s Gravenhage heeft zich bij adres tot de tweede kamer der staten-generaai gewend waarin zij te kennen geven dat zij in het gewijzigd ontwerp van wet regelende de uitoefening der arlsenijbereidkunst en het verkoopen van geneesmiddelen op nieuw een vergrijp zien aan hunne eigendommen gepleegd, als zijnde daarbij bepaald dat de droogisten als zoodanig zullen uitsterven. Zij verzoeken de kamer of het voortdurend bestaan van den stand van droogist in de wet te doen opne men, gelijk die voorkomt in de wet van 1818, of zorg te dragen dat de opheffing niet ge schiede dan op dezelfde wijze, waarop den slavenhouder zijne, met Goddelijke en men- schelijke geboden strijdige, bezittingen zullen worden ontnomen. Als hunne innige overtui ging geven de adresanten nog te kennen dat de droogist evenzeer op de bescherming der kamer aanspraak heeft als de planter in onze West-Indische koloniën wiens slaven men wettig onteigent iu het belang der mensch- heid terwijl men de vrouwen en kinderen der droogisten in het belang van een’ medebur ger (den apotheker) onwettig wenscht prijs te geven aan armoede en gebrek. Men meldt uit Amsterdam d. d. 26 Maart Naar wij vernemen heeft het oefening-eska- der, onder bevel van den schout-bij-nacht T Hooftthans te Plymouth, bevel ontvan gen maandag aansl. weder in zee te steken en de reis herwaarts te aanvaarden. Wij vernemen dat het verzoek om gra tie aan Z, Maj. den koning door S. A. Hirsch ingediend, die, gelijk mei) weet, door de arrond. reglbank alhier wegens den bekenden gisteren het tienjarig zoontje van den tim merman J. P. de onvoorzigtigheid stil naar boven te gaan op den roggemolen, staande bui ten de Sint Jans poort aldaar, roet dat on gelukkig gevolg dat de roede hem opnam hem over een huis heenwierp en bij alzoo aan den gnderen kant van de trekvaart aan den dijk deerlijk verminkt pederviel. Heden nacht moet hij aan de gevolgen zijn overleden. Velen zullen welligt meenen dat de ta feldans voor goed tol het verledene behoort. Dat is zoo niet immers de heer J. F. Mar- gadant predikant te Roosendaal, verklaart in de drnhemsche Courant van den 24 dezer, dat hij nu drie maanden geleden, op een avond bezoek bij eene hoogst achtenswaardige fami lie gebragt met het doel om onpartijdig en naauwkeurig te onderzoeken of de veel be sprokene zaak van den tafeldans waarheid of dwaling ware, in eene kamer, die behoorlijk was verlicht eene zware mahonijhoulen tafel, zonder rollen heeft zien bewegen door mid del eener kracht die voor hem op dien oogen- blik geheel onverklaarbaar was, en tot dus verre gebleven is. Het berigtvolgens hetwelk er te Bra ke! 7 meuschen zouden verdronken zijn, is, zoo als raeu nu verneemt bezijden de waar heid. Uit Vlissingen wordt gemeld d. d. 25 Maart Niettegenstaande de strenge Waak zaamheid der policie en het meest naauwlet- tend toezigt der daartoe aangestelde ambtena ren is er op s rijks werf alhier een stoute diefstal gepleegd, die van de roekeloosheid zoowel als van de geslepenheid des daders getuigt. De vier bliksem-afleiders staande op de vier kolossale kappen der constructiewerf zijn van hunne standaards afgenomen en met de koperen geleiders verdwenen eenige door gehakte stukken van den koperen geleiddraad zijn op de werf gevonden en daardoor heeft men den diefstal ontdekt. Naar men ver neemt, is men den dader op het spoor. De ze snoode daad verkrijgt te meer zwaarte van gewigt daar men uit eerloos winstbejag hel t geheele maritieme etablissement, ja de halve stad als het ware, bij onweder aan de ver nielende bliksemstralen blootstelde en de zeer hooge en geïsoleerd staande kappen de aan trekkingskracht bevorderen. Sedert eenige dagen is terswinkel geopend in de rue Tronchet wel ke alle andere dergelijke iurigtingen ver achter zich laat. De breedte van het front bedraagt 50 ellen. Overal is de wiukel met vergulde ornamenten en wit marmer versierd. Langs de wanden zijn verscheidene marmeren toon banken bij wijze van etagère boven elkanderen geplaatst, op bronzen zuilen rustende. Mid den iu den winkel is eene fontein in een groot bekken van porphyrwelks middellijn twee ellen bedraagt. De toonbank, waaraan de ka lanten worden bediend is ingelijks van wit marmer door verzilverde zuilen gedragen. Het personeel telt 50 mannelijke en vrouwelijke be is. Wij ders is de gansche winkel in het rond verfraaid door eene groote menigte heesters eu bloemen. Een brief uit Parma meldt dat de rege ring ter voorkoming van desertie, eén streng voorbeeld heeft gegeven door drie soldaten J - die, op het punt slaande de grenzen van Pie- heid van zeden i mont over te trekken gearresteerd waren dood te veroordeelen en hen voor het front der vereenigde troepen te doen fusilleren. Ge durende de voltrekking van dit vonnis, wer den er uit de gelederen der soldaten eenige ge weerschoten op den kom mandenenden generaal gelost die hem echter niet troffen. Op den zuiderspoorweg zal van Weenen tot Triest een dubbel personeel van beambten in dienst worden gesteld, daar de fungerende beambten niet in staat zijn, behoorlijk in de dienst te voorzien nu zij dag pn nacht moe ten werkzaam zijn bij het vervoeren van troe pen. Voor eenige dagen zijn op deze baan bij Mitlerndorff twee treinen tegen elkander in- gelóopen bij welk ongeval verscheidene mili- lairen die getransporteerd werden ernstig letsel hebben bekomen, en deze ramp was al leen het gevolg van de overgroole inspanning SNEEKER COURANT. 9 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1