NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN 1IET ARRONDISSEMENT SNEER. <1 I K- 1859. No. 28. 14<3e Jaargang. WOENSDAG den 6 April. 1 O lllWilllllllll! ,r SNEEKER COURANT. iillWiillliWil =3 22 BINNEN- EN BUITENLAND. j de en deze wordt muizen Naar termijn voor met goedvind jaren gesteld i van ƒ8. van het postkantoor te Lem- W, A. Simon wonende te veroordeeld O. A. R. lot K. P. en A. K. tot gevangenzetting één jaar, eene geldboete van ƒ8 namelijk op den kansel verboden gedurende dusverre de vaste en vooral op zondag het paardenspel j taan met te bezoeken. Een groot aantal stoorde zich kleeden 1 daaraan niet en I 1 n WT bezoekers waren eenige Gereformeerden en ook de heer kantonregter. Een der kapella- nen over deze overtreding van het bevel des pastoors verontwaardigdmoet zich op den kansel onbetamelijke uitdrukkingen tegen die bezoekers in het algemeen en de Gereformeer den in het bijzonder hebben veroorloofd met dit gevolg, dat de kantonregter, de heer M. van Heusden naar men zegtdeswege eene aanklagt heeft opgemaakt. Hierover verstoord, hebben sommige leden der Roomsch-Katho- lieke gemeente op een’ der laatste dagen van de week een of meer glazen bij dien zeer ach- tenswaardigen en ijverigen kantonregter ver brijzeld. Van dit een en ander zou proces verbaal zijn opgemaakt. (R. C.) Te Harlingen heeft een droevig ongeval plaats gehad. Een schip, nabij de plateel- en tot directeur nierde heer Leeuwarden. men verneemtis de waarborg de concessie Sloet - Reuchlin en der concessionarissen op 50 en de toegezegde 10 mill, sub-, sidie ingetrokken. Er zoude ook het ontwerp van eenen zuidelijken spoorweg bijgevoegd worden. Dezer dagen werd door den minister van justitie een besluit genomen waarbij de pre- mien weder toegekend worden voor gedoodde en aan den burgemeester vertoonde Wezels. Het schijnt alzoo, dat de minister de schade, door de wezels aan het wild gedaan grooter acht dan het nut hetwelk door deze dieren aan den landbouw’ bewezen wordt. Intus- schen zou het niet moeijelijk vallen om aan te toonen dat de minister in deze niet han delt in het belang van den staat daar door deze premien een dier in aantal verminderd dat door zijn jaglmaken op de veld- zeer gewigtige diensten bewijst. (Landh. Cl.) Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 50 Maart Heden werd alhier aanbesteed het maken van den bovenbouw voor een paleis van volksvlijt op het terrein aan de Utrecht- sche poort. Van de negen inschrijvers wa ren de minsten de heeren W. G. en K. de Witdie het werk volgens het bestek aan namen voor ƒ745,560, en zoo het een jaar later wordt afgeleverd voor ƒ674,500. Men verneemt dat in deze week te Amsterdam de negotiatie zal worden openge- sleld van het kapitaal groot ƒ2,500,000, be- noodigd voor de exploitatie van de wester- afdeeling van Borneo. Donderdag den 7 April aanstaande zal voor het provinciaal geregtshof in Zuid-Hol- land behandeld worden de beruchte zaak van tien gepensioneerden generaal C. A. Gunckel. Eenentwintig getuigen zijn opgeroepen. De acte van beschuldiging is publiek gemaakt. Voor zooveel bekend is zijn er in den loop van één jaar hier te lande van de Roomsch- Katholieke tot de Hervormde kerk overgegaan 569 personen met 58 kinderen, en van de Her vormde tot de R. Ka.lh. 65 personen met 6 kinderen. Alleen te Rotterdam gingen 159 Roomschen tot de Herv. kerk over. Ook wij hebben medegedeeld een mid del tegeu de croup, door dr. Billard aange geven en bestaande in een’ lepel vol eiwit vermengd met suikerwater als spijs en het wit en den dojer van een ei in eene kom laauw water met suiker opgelcst als drank. Tegen dit middel komt dr. Broers in een ingezonden stuk in de Uir. Ct. op. Genoem de geneesheer raadt ten sterkste af zich bij croup van het middel van dr. Billard te be dienen. Bij verkoudheid of griep kan het wel eenige dienst doen doch volstrekt niet bij croup. Bij verschijnselen dezer laatste ziekte moet men onmiddellijk geneeskundige hulp i n- roenen. Volgens toegezonden berigtzijn in de afgeloopene week te Waalwijk zeer ernstige prelaat heeft bij den paus bewerkt, dat de ongeregeldheden voorgevallen. De pastoor had kanunniken der hoofdkerk te Namen die tot 1 1 een rood kostuum droegen, zich voor- t een paarskleurig koorhemd mogen kleeden 1 Hunnerzijds kunnen de kiezers te bezocht dat spel. Onder de j Namen in Junij aanstaande nu wel niet an- ders dan uit erkentelijkheid vóór de clericale candidaten stemmen. Aan de Köln. Ztg. wordt uit Detmold, medegedeeld dat in een oud klooster in Westphalen het manuscript van Vellejus Pa terculus, dat in de 16de eeuw nog voorhan den wasdoch sedert dien tijd verloren is ge raakt teruggevonden is. Te Steinbach Hallenberg (in het Keur- hessische) doet een smidMarr genaamd en 22 jaren oudin alle kringen veel van zich, spreken. Eiken donderdag houdt hij, slapen de predikatiën die zich door eene strenge logica onderscheiden en in den regel hart-en zielroerend zijn. De groote massa houdt hem voor een profeeteen heilige anderen daar entegen houden hem voor een bedrieger dia zijne zaak goed verstaat. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK brengt ter kennis van de ingezete nen dat op den 2 dezer maand bepaaldelijk zijn vastgesteld en gesloten de lijsten aan- wijzende de personen die in deze Gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van leden van Tweede Kamep, der Provinciale Staten van den Gemeenteraad en dat de bedoelde lijsten aangeplakt en van nu af ter Secretarie dezer Gemeente voor een’ ieder ter inzage zijn nedergelegd. En zal deze worden afgekondigd zoo als ge bruikelijk is. Sneek den 6 April 1859. De Burgemeester voornoemd WtMMl. bakkerij aldaar liggende, en waarin, behalve de schipper en zijn knecht, de vrouw van den eerstgenoemde, in hoogstzwangeren toe stand, met hunne twee kinderen zich bevon den, is, terwijl schipper en knecht zich in den vroegen morgen aan wal begeven hadden en vrouw en kinderen nog te slapen lagen door het vallende water, bij het verschuiven der lading op zijde geraakt vol water geloo- pen en gezonken ten gevolge waarvan vrouw en kinderen jammerlijk zijn verdronken. Dezer dagen is door de arrondissements- regtbauk te Winschoten uitspraak gedaan in de zaak tegen O. A. R. K. P. en A. K. tegen wien door den heer substituut-ofiicier van justitie was gerequireerd gevangenzetting voor den tijd van vijf achtereenvolgende ja ren eene boete van ƒ50 en in de kosten, wegens gepleegde mishandeling van den scheeps kapitein A. A. de Groot van Oude Pekela in den avond van den 25 Januarij jl. op den openbaren weg aangedaan. De regtbank heeft hun aan het hen ten laste gelegde feit schul dig verklaard en twee, en ieder voor één jaar, eene geldboete en in de kosten K. P. echter in twee geldboeten ieder Men schrijft uit Breda d. d. 28 Maart: De nieuwe bepaling van den minister van oorlog, waarbij gezegd wordt, dat de soep bij de soldaten zal vervallen en vervangen worden door koffij en boter bij het brood even als dit plaats heeft aan de inrigling te Kampen, schijnt bij het vele goedsdat daar in ligt opgesloten bij de manschappen van ons garnizoen over het algemeen volstrekt niet te bevallen. Verreweg de meesten geven de voorkeur aan de soep, die zij, volgens hun zeggen moeijelijk kunnen ontberen.” Men meldt uit Breda d. d. 50 Maart Den cadets, die voor eenigen tijd wegens on geregeldheden van de akademie verwijderd en naar de corpsen gezonden werden, schijnt die nieuwe kring niet bijzonder te bevallen. Men verneemt althans, dat een hunner, W. die naar het 4e reg. inf. te Bergen-op-Zoom werd gezonden thans zijn ontslag uit de militaire dienst heeft aangevraagd. Den 28 Maart jl. zijn door den bandge bruiker II. Schade te Berwaal ambt As- schendorp, nabij zijne woning twee volledige geraamten op vijf palm diepte onder den grond, gevonden, beide, zoo schrijft men, met eene staaf van ijzer overdekt.” De ge noemde bandgebruiker heeft dadelijk van het voorgevallene kennis gegeven aan de plaatse lijke overheid die er order op heeft gesteld de plek ook des nachts te bewaken terwijl den 29sten de geregtsheeren van ’t ambt As- schendorp werden verwacht, tot verder naauw- keuriger onderzoek. De bisschop van Luik heeft onlangs eene reis naar Rome gedaan wier doel tot heden niet met juistheid bekend was. Thans echter schijnt het, dat de uitslag van de reis van dien aard isdat geheel Belgie van vreugde en erkentelijkheid vervuld moet worden. De SNEEK, 5 April. Van den 2G Maart tot en met den 1 dezer zijn in deze provincie 87 runderen aan de besmeitelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 981. De tweede kamer heeft de wet op het regt van successie en van overgaug met 55 tegen 10 stemmen aangenomen. Bij de tweede kamer der stalen-generaal is pp den 2 dezer ingekomen een ontwerp van wet tol inkoop en amortisatie van nati onale schuld, ten bedrage van vijf millioen. Dit ontwerp zou, naar men verwachtte, met den meeslen spoed behandeld en reeds maan dag in de afdeelingen onderzocht worden en waarschijnlijk reeds dien dag iu beraadslaging komen. Bij de discussiën over de wijziging der helling van de accijnsen op het geslagt, heeft de minister van financiën alstoen verklaard, dat hij niet met zekerheid kan bepalen wan neer de ontwerpen tot wijziging van sommige belastingen weder in behandeling zullen ko men. De minister wil eerst eene bepaalde beslissing omtrent het vraagstuk der spoorwe gen hebhen en zal dan over de afschaffing van belastingen spreken want alles hangt af van de hoegrootheid der ondersteuning aan de spoor wegen te verleeuen en van den aanleg van openbare werken. In zekeren zin is de af schaffing van den accijns op de brandstoffen daarvan ook afhankelijk. De minister wil zien welke uitbreiding de kamer aan de on dersteuning voor spoorwegen wil geven. Het amendement van de heeren Godefroi en van Heukelom strekkende om den accijns op het geslagt te heffen bij het stuk de soort eu het gewigt, in verband tot de waarde vol gens een tarief is verworpen met 59 te gen 19 stemmen. Daarentegen is het ontwerp (stelsel van eigene aangifte naar de waarde, met regt van benadering) aangenomen met 44 te gen 15 stemmen. Na de aanneming van nog eenige aan hangige ontwerpen is de tweede kamer op reces gesloten. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 51 Maart: Heden namiddag ongeveer ten drie uur zijn HH. MM. de koning en de konin gin en Z. K. H. de prins van Oranje met een’ extra-trein, uit de residentie alhier aan gekomen. Onmiddellijk na aan bet paleis te zijn afgestapt, verschenen HH. MM. en Z. K. H. op het balcon alwaar zij door de tal rijk zamengevloeide menigte met geestdrift wer den verwelkomd. Z. M. heeft goedgevonden bij besluit van 29 Maart 1859, no. 66, te bepalen, dat de chevrons wegens langdurige en onafgebrokene vrijwillige dienst, bij besluit van 11 Februa ry 1839, no. 40, ingesteld, niet zullen wor den gedragen door de fortificatie-opzigters de magazijnmeesters der artillerie, geene officieren zijnde, de adjudanten-onderofficier en de mi litairen die met hen in rang gelijk staan. Z, M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Leeuwarden de heer A. G. Metzlarthans ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnsen en van de be lasting der gouden eu zilveren werken aldaar,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1