NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. J 1859. No. 29. 14de Jaargang. ZATURDAG den 9 April.- VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 11 APRIL 1859, des voormiddags ten '10 uur. SNEEKER COURANT. I 1 11' 11 i V» rtrll 1 .1 i. hij i bevonden. aan de ver liet leger armbesturen ten doel hebbende, gaande Komen daarin ge- I <jalen policie be- I zal worden gegeven i terdam. aan den worden in de golven. Kapitein Planter, voerende de brik Ben- heeft van Charleston medegebragt een tijgerkatdie door hem ten geschenke aan de diergaarde te Rot- Even zoo heeft de kapitein van Wagtendouk voerende den schoener Specu lantmet hetzelfde doel, van Brazilië mede- I bragt een’ aap een’ papagaai en nog eenige andere voorwerpen. De arroiidissements-regtbank te Zwolle heeft de beschuldigden in de bekende zaak van Kuinre wegens gebrek aan bewijs allen vrij gesproken. Uit Wijhe wordt gemeld d. d. 4 April: In de kast van den baron van Knobelsdorff op het huis de Gelder, bloeit thans een cycas- revoluta uit Suriname; behalve de sierlijkheid van het gewas kan men er eene groote zeld zaamheid in opmerken, namelijk, dat het een cycas van het mannelijk geslacht iswaarvan de tuinkundige L. van Route, in deszelfs Flo re dl. VI pag. 544 opgeeft, dat er slechts met zekerheid twee exemplaren in Europa te vinden zijn en wel in elk der Botanische tuinen, te Petersburg en te Sheffield. het ware doel der armenverzorging te geraken, namelijk Overeenstemming tusschen burger lijke en kerkelijke besturen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat voor de dienst van den waterstaat, na vergelijkend onderzoek, drie opzigters van de 4de klasse zullen worden be noemd op eene jaarwedde van _/'700, en dat degenen die zich aan het examen, daartoe te houden willen onderwerpen zich vóór den 1 Mei van dit jaar bij het ministerie van binnl. zaken moeten aanmelden. De minister van oorlog heeft schillende militaire autoriteiten van magtiging verleend om aan de Israëlitische militairen voor zoo onderscheidene corpsen aanwezig zij lof te verleenen van en met den 29 daaraanvolgende, ten einde het in dat t te kunnen dragen kondigen dat wij geen geschiedt in een’ der verlichtsle staten van Europaeen van die staten waar men de vrijheid in hare verschillende vormen het meest waardeert waar men die bet best gebruikt zonder van dezelve misbruik te maken. Uit dien hoofde is dan ook Ne derland een der landen waar wettigt meer nog dan elders, men algemeen bekend is met de waarheden der staatshuishoudkunde.” Volgens den schrijver van het Journaal geeft Nederland alzoo een hoogst loffelijk voorbeeld aan de overige natiën. Bij algemeene resolutie van Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken van 2 Maart jl., no. 17G, 7e afdeeling, worden belangrijke wenken gegeven aan burgerlijke en kerkelijke om desaan- zoo veel mogelijk conflicten voor te die wenken bestaan hoofdzakelijk om door gemeenschappelijk overleg tot PUNTEN TER BEHANDELING. Adres aan Heeren Gedeputeerde Staten, hou dende bezwaren tegen den aanslag op het kohier van den hoofdel ij ken omslag over 1859. Besluiten houdende goedkeuring van des Raads resolution tot toekenning eener grati ficatie aan de voormalige commiezen der plaat selijke belastingen tot verleenen van eene verhoogde subsidie over 1858 aan de Stads alg. armen en tot vaststelling der regle menten voor de beurtveereu van Balk en 01- demarkt. Besluit tot verdaging der beslissing op de voordragten tot het heffen van begrafenis- regten. Verslag wegens den toestand van het lager onderwijs te dezer slede over 1858. Missive omtrent artikel 9 van het regle ment op de bewaarschool. Missive wegens de vestiging te dezer stede eener afdeeling der vereeniging van de H. Vincentius van Paulo. Adressen van F. G. Lanting om een’ toe gang naar den trekweg, en van G. J. Fa ber cum sociis, omtrent de behoefte aan wo ningen. Rapporten over de rekeningen van 1858 van het O. B. Weeshuis, van den tol der trek- schepen van het Israëlitisch armbestuur, en van de afgraving van aarde. Voorstel betrekkelijk herstellingen trekweg. Missive van dë plaatselijke schoolcommissie betrekkelijk het geven van onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK8 April. Men verneemt, dal de tweede kamer der staten-generaal op den 5 Mei hare zittingen zal hervatten wanneer alsdan toereikende werkzaamheden door de regering in gereedheid zijn gebragtzoo als o. a. bet antwoord op het voorloopig verslag over bet wetsontwerp betrekkelijk den aanleg van den noorder-spoorweg enz. Ter zake van de laatste beraadslaging in de tweede kamer te ’s Gravenhage over het tarief der regten van in- en uitvoer, behelst het Journal des Dèbats een hoofdartikel over Nederland waarin de regering en de volks vertegenwoordiging te ’s Harge zeer worden ge prezen wegens hunne doorgaande begeerten Om de beginselen der handelsvrijheid in toe passing te brengen. In dat blad wordt de aandacht gevestigd op het jaar 1845, toen de eerste maatregelen lol wijziging van het ta rief door den heer Van Hall, destijds minis ter van financiën zijn voorgesteld. Na te hebben uiteengezet wat sedert in dit opzigt is geschied in 1855, 1857 en nu laatstelijk weder, eindigt het blael dit betoog als volgt: Ziedaar op welke wijze de zaken zich loe- in Nederland. Maar wij ver- niets nieuws door aan te merken ons hier rekenschap geven van het- om aan verre erzoodanigen bij de j n een ver- den 15 April a. s. tot dat tijdvak invallend paaschfeest te hunnent i-vieren. Thans is bekend geworden de acte van beschuldiging, in zake C. A. Gunkel, 84 ja- I ren oud gepensioneerd luitenant-generaal waarbij deze wordt beschuldigd van vergifti ging. Uit die acte blijkt o. a.., dat de be schuldigde den 4 Januarij een stuk lever worst aan Louisa Esbra heeft gebragt met welke hij sinds II jaren in betrekking stond; dat haar broeder van die worst een stuk ge nuttigd heeft en zij zelve slechts een klein stukje, waarvan zij nog een deel aan den hond heelt gegeven, terwijl zij het overige der worst aan eene naaister heeft medegege ven die er van gegeten heeft dat de hond ziek is geweest van bet weinige, dat het beest bad gebruikt dat Louisa Esbra geen hinder heeft gehad, maar dat bij haren broe der zich spoedig ernstige verschijnselen open haarden dat hem den Gden geneeskundige hulp is verleend en den 8sten eerst door de doctoren Holtrop en Rijke is opgemerkt, dat er vergiftiging had plaats gehad, hetgeen la ter na het afsterven van den lijder door het regterlijk onderzoek ten volle is bevestigd en wei dat de vergiftiging was geschied door ar senicum toegediend in zijne verbinding met de zuurstof tot arsenic-zuur en dat de naai ster eerst den volgenden dag, den 5 Januarij, hevige buikpijn met braking heeft gevoeld. Voorts is gebleken dat in den afgeloopen zo mer Louisa Esbra ziek is geweest na het ge bruik van een glas jenever met suiker, haar door den beschuldigde toegediend ten gevolge l waarvan zij aan eene verlamming der onder ste ledematen heeft geleden; en dat even zeer in den afgeloopen zomer op een’ pot met soep bruin poeder is gevonden, nadat de be schuldigde alleen in hare kamer was geweest, welke soep men daarom had weggeworpen. Verder is uitgemaakt, dat niet alleen de be- aan schuldigde erkend heeft de worst te hebben I gelsche kanaal gegeven, maar in zijn bezit zijn gevonden I waarin zich ee vier stukjes theelood met rattekruid en 1 op het bureau van policie bij het drinken van een glas water eene ging heeft gedaan door den beschuldigde 12 lood rattekruid bij j kocht Januarij den hoofdcommissaris kentenis heeft gedaan kruid in de worst, en ten er van in den jenever en de soepzeggen de dat hij het rattekruid gekocht had om zich zelven het leven te benemen maar la ter lot het plan is gekomen het aan Louisa Esbra toe te dienen om haar van ligchaams- lijden te bevrijden terwijl het echter geble ken is, dat de geldmiddelen van den besch. niet ruim waren dat hij intusschen eene we- kelijksche uitkeering van 10 gulden aan Louisa Esbra had toegezegd, ofschoon in den laatsten lijd slechts 5 gulden was voldaan daar, zoo als hij zeide zijne vrouw zijn pensioen ont ving en zijne inkomsten afnamen terwijl de beschuldigde buitendien geldswaarden van L. Esbra in bewaring had, welke nader bleken niet meer aanwezig te zijn zijnde die stuk ken verkocht, om in de behoeften der vrouw te voorzien waartoe hij uit eigene middelen niet bij magte was. Men meldt uit Amsterdam d. d. 5 April De arroiidissements-regtbank (derde kamer) al hier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van T. H. W. Aepeker zich noemende hou der van een bueau voor regtzaken beschul digd van opligting. De regtbank heeft den beklaagde schuldig verklaard en veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van zes jaren en acht maanden en in eene geldboete van ƒ500 en in de kosten. Naar wij vernemen is door het bestuur van het Paleis voor Volksvlijt in zijne ver gadering van 4 dezer besloten, de aanbeste ding van den bovenbouw niet te gunnen maar tot eene herbesteding over te gaan. In een der hier ter stede verschijnende dagbladen komt een berigt voor uit Kampen van 5 April waarbij melding wordt ge maakt van een ontzettend ongeluk, dat de zer dagen is gebeurd. De onnaauwkeurigheid van dat berigt noopt ons, een kort verslag van het voorgevallene te geven. Schipper J. Prins, van Amsterdam, begaf zich vrijdag avond bij gunstig weder met een vol geladen schip van hier naar Overijssel. Op de hoog te van Harderwijk werd bij overvallen door eenen sneeuwstorm die zijn schip overmees terde zoodat aan geene redding te denken viel. De schipper bevond zich met zijn’ zoon en knecht in den vreesselijksten toestand dien men zich kan denken. Omstreeks vijf ure was het schip weggezonken en hadden zich de opvarenden in het want begeven, om zoo red ding van voorbijkomende schepen te wachten. Tegen acht ure kwam de Kamper stoomboot hen te hulp en nu viel een vreesselijk looneel voor. De knecht werd gelukkig aan boord der boot opgenomen, doch de schipper, die zijn’ zoon in den arm geklemd hield, viel ter wijl zich de reddende hand naar hem uit strekte van koude en inspanning afgetobd in de golven. Nog eenmaal kwam hij te voorschijn en klampte zich vast aan de af hangende touwen doch de krachten ontbra ken om hem te redden en hij verdween in den stroom. En zoo staart hem eene weenen- de vrouw na, met negen hulpelooze kinderen, waarvan de oudste 15 jaren telt. Die vrouw heeft met het verlies van een’ trouwen ver zorger en dierbaren zoon nu nog het verlies van schip en geld te betreuren. Voorwaar, een ongeluk, waarbij de bekende Nederland- sche liefdadigheid met alle regt tusschen tre den mag lot leniging der smarte De koninklijke familie is op den 6 dezer met een’ extra spoortrein uit Amsterdam naar de residentie teruggekeerd. Men meldt uit Hellevoetsluis d. d. 4 April: Een gisteren middag hier binnengekomen loods boot bragt hier de treurige tijding, dat, bij het boord zetten van een’ loods in het En- de sloep was omgeslagen een loods en drie kweekelingen Van de vier menschen is, nielte- genslaande alle aangewende pogingen slechts poging tot zelfvergifti- I één gered kunnen worden de drie anderen dat den 4 Januarij vonden hun graf i den droogist Slappershoef tegen recu is kocht dat de beschuldigde reeds den 10 grijze van van aangebragl ratle- later ook van het stor-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1