NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1859. No. 30. 14de Jaargang. den 13 April. WOENSDAG l O SNEEKER een’ spoorweg de inspecteurs van de weduwe en en n ij veren J. de in den afgrijsselijk- zelfde uur ieder len zonen stand hebben laten Uit Oosterhout wordt berigtdat de vlammen die onverwacht uit eene schuur uitbarstten zich hebben medegedeeld aan ee ne tegenoverstaande bouwmanswoning en schuur die mede in de asch werden gelegd. De schade is f 6000 dadelijk bleek het, dat er aan brandstichting moest gedacht worden en heeft men een’ löjarigen jongeling gevat die beleden heeft met een’ lucifer den brand in blaauwe kleur alles plaatsing van hetgeen er van en vau vorm en volmaakt met die men, zoodat hetzelve voor echt kan doorgaan. j Een merkwaardig voorbeeld van gestraf- Uit Rolde wordt gemeld d. d. 6 April t i te gierigheid en ongevoeligheid wordt uit het Als eene bijzonderheid kan van hier gemeld I aanslaande 15de arrondissement van Parijs ver worden dat vier jonge lieden zich in het j meld. Eene vrouw van 89 jaren bewoonde verleden voorjaar bij den ambtenaar van den J daar sedert lang geheel alleen een zeer ne- burgerlijken stand aangaven voornemens te derig kamertje en moest met eene jaarlijksche zijn een huwelijk aan te gaan dat beide pa- ren Iegelijk zijn getrouwd dat de beide jon ge vrouwen die door haar huwelijk schoon zusters waren geworden in den nacht van verleden zondag op maandag, op bijna het- van eenen zoon zijn beval en dat beide zwagers tegelijk hunne in de registers van den burgerlijken opnemen. BINNEN- EN BUITENLAND. het stroo te hebben gestoken uit wraak over eene weinig beteekenende beleediging, hem door een’ der huisgenooteu van den eigenaar der schuur aangedaan. Men meldt uit Breda d. d. 7 April: In tegenwoordigheid van het legercorps werd heden tot voorbeeld voor anderen een sol daat de V., uit den militairen stand ver vallen verklaard en ter poort uitgewezen ter oorzake van zijne aanhoudende dronkenschap. Uit Bergen op Zoom wordt gemeld d. d. 6 April In den nacht van 4 op 5 dezer is voor het eerst eenige ansjovisch gevangen op de visscherijen der Ooster-Schelde vóór deze stad, hetgeen reeds stof tot blijdschap voor de visschers geeft, omdat het vroegtijdig ver schijnen dezer vischjes meestal het voortee- ken eener goede vangst voor het volgend visch- saizoen is. Door de douanes te Kortrijk is eene mand in beslag genomen, die aan de eerwaar- eren werd gezon- 1 en geheiligd water bevatte dat door de eerwaarde vaders tegen beroerte werd gele- De flesschen bevatteden echter, o mi niets dan brandewijn van 85 graden. n valsch water de la Saletle voor in de ze onder een’ ge- door brandewijn rente van 900 francs in al hare behoeften voorzien. Eenigen tijd geleden verdubbelde de huisheer hare huur. Zij ging hem opzoe ken betoogde de onmogelijkheid om zijnen eisch in te willigen, en smeekte hem snikken de haar op haar kamertje in rust te laten sterven hetwelk zeker weldra gebeuren zou. Alles te vergeefs. Den volgenden dag ver zocht zij hem bij haar te komen en hij deed dit. Mijnheer zeide zij laat mij mijn ka mertje tot den vorigen prijs en ik maak u tot erfgenaam van mijne meubelen.” Met min achting blikte de huisheer het vertrek rond bromdeLoop heen en ging weg. Da arme grijze moest verhuizenen om in een nog kleiner vertrek dat zij gehuurd had genoegzame ruimte te hebben moest zij een gedeelte harer meubelen verkoopen. Daarbij de vaders des Carmes te Yp< procureur-generaal bij het provinciaal geregts- den verd. rakel Of de eerwaarde vaders die wilden ledige en er plaats geven dan welof wijden naam door brandewijn de genezing dachten te bevorderen is nog niet gebleken. Aan eene particuliere correspondentie uit Brussel aan de Amst. Cour, ontleenen wij het volgende Verscheidene bladen hebben het berigt tegengesproken van het teekenen van een verdedigend verbond tusscben Nederland en Belgie. Met betrekking tot deze aangele genheid kan ik niet anders dan volkomen be vestigen wat ik u vroeger daarover schreef. Waar is het, dat geene zoodanige overeenkomst geleekend is maar niet minder is het waar, dat zeer ernstige mondeiinge onderhandelingen over de zaak zijn gevoerd, met het oog op feiten die volgens zekere hier loopende ge ruchten ongelukkiglijk zeer spoedig kunnen ontstaan. Inderdaad wordt verzekerd dat de Belgische regering uit Londen eene officieuse waarschuwing heeft ontvangen, zich op alles voor te bereiden.” Hel Gendsche dagblad de Beurzen-Cou- rant meldt het volgende droevig onheil bij vorming vah I gelegenheid der kermis aldaar, ii: den cirque het belang der van den heer Baptiste Loisset voorgevallen. Bij de repetitie namelijk met eenen door den directeur afgerigten olifant, vermaakte zich een der kinderen van den clown met het wer pen van kleine steentjes naar het dier; en hetzij de reusachtige viervoeter niet zoo tam is als men denkt hetzij de knaap hem pijn en aldus zijne woede opgewekt ‘j en Het kind is men door een der tot op de spil van eene gesmeten van waar het dood De droefheid van den clown is onbeschrijfelijk. Geheel de stad is daardoor in verslagenheid gebragt. Een merkwaardig voorbeeld te gierigheid en hier gemeld i aanslaande 15de arrondissement L_,. -2. Eene vrouw van C" j.. den daar sedert lang geheel alleen stand aangaven J 1 te gaan dat beide pa- met bet jaartal 1843 lem II. COURANT. men veroorzaakte i had, hij nam het kind met zijn’ snuit op Wil- I wierp het naar de hoogte. He! :- kenbaar aan de I ijst bij het nederschrijven de onzuiverheid van rand 1 vensters der tent wat er op staat, ofschoon de i wafelkraam op staat, j weggedragen is. de echte overeenstem- i bij avond gemakkelijk j hof in Overijssel. Uit Leeuwarden wordt gemeld dat op gisteren brand ontstond op de plaats van den landbouwer K. Romer te Goulum Waarbij de schuur met het zich daarin bevindende hooi en ruim een 20tal runderen benevens 1 of 2 paarden, eene prooi der vlammen zijn geworden. Men meldt uit Groningen d. d. 8 April: Met genoegen berigten wij, dat de verloting, alhier gehouden ten voordeele van bet gesticht voor pleegzusters enz. als zuiver bedrag de aanzienlijke som van ƒ1790 heeft opgebragl. Eene andere loting zal eerlang te dezer sle de gehouden worden van wege het boekver- kooperscollegie ter ondersteuning van het ziekenfonds voor boekverkoopersbedienden enz., alhier gevestigd. De voorwerpen zullen alleen bestaan in boek- en plaatwerken. Van wege den akademischen senaat dezer hoogeschool is, naar wij vernemen een adres aan de tweede kamer ingezonden houdende bezwaren tegen het aanhangige ontwerp van wet nopens het onderzoek naar de bekwaam heden van hen die verlangen te worden toe gelaten als artsen enz. In dat stuk wordt aan getoond dat voornoemde wet, behalve dat zij niet uitvoerbaar is, aan de eischen eener wetenschappelijke en degelijke geneeskundigen niet voldoet en maatschappij uit het oog verliest. De gemeenteraad van Groningen heeft eene leening goedgekeurd van ƒ188,000, meeren- deels bestemd tot verbetering vau het lager on derwijs. Uit Smikle wordt gemeld d. d. 8 April Tot waarschuwing kunnen wij berigten dat hier een valsch 25 cents stuk is ontvangen en het beeld van Het is genoegzaam en SNEEK, 12 April. Van den 2 tot en met den 8 dezer zijn in deze provincie 95 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1074. Bij kon. besluit van den 51 Maart jl. is vastgesteld dat de handel in olie voor hoe veelheden boven de 30 Ned. kannen bij bet gewigt kan plaats hebben dat de weging der olie in fusten met geene andere weegtoestel len kan geschieden dan met balansen en dat elke aanbesteding van olie zoo van rijkswe ge als door openbare administration voor taan wat de hoeveelheid en den prijs be treft uitsluitend zal geschieden bij het Ne- derlandscbe gewigt. Door Z. M. is o. a. tot zijne vorige be trekking herbenoemd de heer W. G. Gorter griffier bij het kanlongeregt te Sneek. Wij vernemen dat Z. M. o. a. den ba ron R. van Lijnden van Beetsterzwaag tot ka merheer in buitengewone dienst heeft benoemd. Bij koninklijk besluit is de tot dusverre gebruikelijke stempel voor gouden en zilveren werken van Ned. oorsprong, waarvan de ge halte niet wordt gewaarborgd, alleen ten be wijze dat de belasting voldaan is, met 1 Augustus aanstaande vervangen door een’ an deren houdende een Dolfijn met opgeheven staart, in Verschillende grootte en vorm uit gesneden. l'Jaar meh verneemt zullen eerstdaags aan een aantal militairen van onderscheidene rangen van de corpsen des legers die een’ ef fectieven diensttijd vAn 56 jaren hebben op grond van Zr. Ms. besluit van 11 February jl., de gouden medaille met ƒ50 gratificatie wor den toegekend. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 7 April Heden is voor het provinciaal geregts- hof in Zuid-Holland aangevangen de behan deling van de zaak des gepensioneerden luit.— generaal C. A. Gunkel die om de hooge jaren des beschuldigden en de daarbij komende om standigheden in zoo groote male de algemee- ne aandacht gespannen houdt. Talrijk is het publiek, ter teregtzitting tegenwoordig, zelfs van elders tot bijwoning van een regtsgeding gekomen, dat wel onder de treurigsten behoort, welke zich in Neèrlands regtszalen hebben voorgedaan. Na de Voorlezing der acte van beschuldiging zijn elf getuigen gehoord. Mor gen voortzetting. De beschuldigde erkent het feit, maar zegt het alleen gedaan te hebben, om jufvrouw Esbra uit haar lijden te helpen. Den 8. Het getuigenverhoor en verhoor in zake den generaal Gunkel zijn afgeloopen. De advocaat-generaal Francois heeft gerequi- reerd schuldigverklaring aan vergiftiging en veroordeeling tot de doodstraf, uit te voeren binnen ’s Gravenhage. Morgen zal de heer Léon de verdediging voordragen. Den 9. De behandeling der zaak van C. A. Gunkel is heden afgeloopen. Monomanie was Vooral de gtond van verdediging door mr. D. Léort aangevoerd. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op den 16 dezer. De gemeenteraad van ’s Gravenhage heeft met 15 tegeh 11 stemmen een voorstel verwor pen hetwelk Strekte om een’ spoorweg naar Scheveningen te maken. De vergadering van de inspecteurs van het lager onderwijs welke den 25 Maart te ’s Hage geopend is en wier zittingen onaf gebroken voortduurden .zou den 6 April ge sloten worden. Art. 12 van de wet op het onderwijs betreffende de opleiding van on derwijzers heeft den meesten tijd vereischt. Om in de behoefte van hulponderwijzers voor het oogenblik te voorzien is men tot het be sluit gekomen om de examens van hulpon derwijzers in den loop van dit jaar zoo ge makkelijk mogelijk te maken. Men gelooft, dat dit middel eerder bet kwaad zal besten digen dan wegnemen. Het ongelukkig lot kinderen van den braven Pruys die, na vele uren sten doodsangt te hebben doorgebragt, zoo jam merlijk met zijnen 18jarigen zoon in de golven omkwam heeft ook de aandacht en belang stelling van de koninklijke familie bij haar verblijf te Amsterdam tot zich getrokken. Aanzienlijke giften zijn van wege Z. M. den koning H. M. de koningin en Z. K. H. den prins van Oranje ten behoeve der weduwe en haar negental kinderen, ingekomen. De arrondissements-régtbank te Zwolle uitspraak doende in de zaak van den verkoop der Urbanus pillen heeft aangenomen dat het feit aan den beklaagde bij acte van dag vaarding ten laste gelegd, noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding daarslell; de beklaagde is mitsdien vrijgesproken. Bij bevelschrift van de arrondissements- reglbank te Zwolle van den 1 April 1859, is de zaak van Teelke Alberts Prins, huisvrouw van J. Hoekslein bordeelhoudster te Gronin gen beschuldigd van ontvoering van eene minderjarige door middel van bedrog, binnen de stad Zwolle gepleegd verwezen aan den lieden zich in het meld, van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1