NIEUWS- EN ADfflTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN 1IET ARRONDISSEMENT SNEER. Ja I r 1859. No. 31. den 16 April. ZATURDAG I 5’ SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. r k. COURANT. van van lag bezweken, minuten gerukt maar tevens op een’ Duilschen oorlog voorbe- was, eu dat het daarom ook zeer waar- SNEEK 13 April. In Mei aanst. zal bij de directie der marine te Hellevoetsluis een ver gelijkend examen gehouden worden van jon gelingen die als machinist-leerling der 2e klasse bij ’s rijks stoomvaartdienst wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot 4G kunnen bepalen. Alleen zoodanige jonge lingen worden tot het examen loegelateu die op 1 Januarij van dit jaar het 13e levensjaar reeds en het 20e nog niet zijn ingetreden en dus die geboren zijn in de jaren 1840, 1841, 4842 1845, 1844 en bij het vooraf te onder gaan geneeskundig onderzoek voor de zeedienst zijn goedgekeurd. De vereischte kundigheden zijn lezen schrijven en de vier eerste rege len der rekenkunde met gebrokens en decima len en ook de regel van drieën grondig ver staande. De zoodanigen onder hen die zich daarenboven in de meet- en werktuigkunde, in het regtlijnig teekenen en in de Engelsche taal hebben geoefend, zullen, naar mate hun ner vorderingen daarin het eerst in aanmer king komen. van den strijd zal maken. In ieder geval is de toestand zoo ernstig, dat de Duilsche sta ten thans meer dan ooit behoefte hebben aan eenheid. Worden zij het nog vóór hel con gres eensen nemen Oostenrijk en Pruissen dan op dat corgres dezelfde houding aan dan zal deze ongetwijfeld indruk maken op de overi ge mogendheden en misschien ook Lodewijk Napoleon bewegen, zijne eischen wat lager te stellen. Wordt zelfs dit resultaat niet ver kregen dan mag men met zekerheid aanne men dat Napoleon den oorlog bepaald wil." De onderhandelingen over de grondsla gen van het congres zijn geschorst, in afwach ting van het antwoord, dat Frankrijk geven moet op de voorwaarden die Oostenrijk tot de aanneming van het van Engeland uilge- gane ontwerp heeft gesteld. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 10 April Het provinciaal geregtshof in Zuid- Holland is gisteren, zaturdag avond, geduren de twee uren in raadkamer vergaderd geweest, om te beslissen over de zaak van generaal Gunkel. Het provinciaal geregtshof in Noord-Hol land heeft dezer dagen uitspraak gedaan in de zaak van Francis van de Kerkhof!', be schuldigd van poging tot moord. Het hof heeft den beschuldigde schuldig verklaard aan die poging, gepleegd legen den persoon van J. van Kampen, en dien ten gevolge Kerkhof? ver oordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf achtereenvolgende jaren. Men meldt uit Amsterdam d. d. 10 April: De schilderij van vau der Werffonlangs op ’s rijks museum alhier ontvreemd, is, naar wij met zekerheid vernemen te Londen in handen der policie gekomen en zal dus eer lang weder het museum versieren. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 11 April: Uit Batavia is langs telegrafische lij nen het verblijdend berigt ontvangen dat de expeditie naar Boni op het eiland Celebes afgezonden, aanvankelijk eenen gelukkigen uit slag heeft gehad. Zoo als men weet had de vice-president van den raad van Nederl. Indie, de heer de Perez, zich tegelijk met de militaire expeditie naar Boni begeven om als gouvernements-commissaris eene laatste po ging te doen tot minnelijke schikking. Hij heeft, blijkens nu ontvangen berigt uit Boni van den 11 February dan nu ook van den koning van Boni eene volledige voldoening ge- ëischt voor de aan het Nederlandsche gouver nement aangedane beleedigingen maar te ver geefs het ultimatum door den commissaris gesteld werd niet aangenomen zoodat het nu de taak van onze krijgsmagt werd, om den koning met de wapenen daartoe te dwingen. De oorlog werd verklaard en, na een he vig gevechthebben de Nederlandsche troepen de landingplaats Badjowa die slechts op ge- ringen afstand ligt van de hoofd- en residen- tiepiaats Boni ingenomen, zonder verlies aan onze zijde. De troepen waren bij hel afgaan dezer berigten in den besten welstand en er heerschte groote geestdrift onder hen. Ter opheldering zij hier nog bijgevoegd dal het rijk van Boni de magligsle staat is van het eiland Celebes in het zuidwestelijk deel daar van en dal de koning die, in strijd met het tractaat van vriendschap, door hem met het Nederlandsche bestuur gesloten zijn gezag bui ten de grenzen van zijn rijk zoekt uit te brei den het bestuur voert over 200,000 onderda nen meest allen van Mahomedaansche gods dienst. De deelhebbers in de Rotterdamsche tele- graaf-maalsehappij hebben een adres ir.gediend aan den minister van binnenlandsche zaken tegen het overnemen harerjlijnen door het rijk, tenzij tegen volledige terugbetaling van het voor die lijnen uitgeschoten kapitaal van /"GOJlOÓ met de renten van dien. In de Haagsche correspondentie der Bel- gisehe Indépendance wordt gezegd, dal er voor taan geen sprake meer kan zijn van een Papo- Thorbeckiaansch verbond (van 1848) omdat de ultramonlaansche partij vergelende de diensten haar in 1855 door den heer Thor- becke bewezen met de liberale partij wier hoofd de heer Thorbecke is thans totaal ge broken heeft. De correspondent verheugt zich zeer over die scheuring, die vooral in het oog sprong bij de behandeling van het tarief en van het wetsontwerp op de successie, maar waarvan de eerste kiem werd opgemerkt, toen de heer Thorbecke, bij de behandeling van het wets ontwerp op bet onderwijs, vau eene godsdienst sprak waarvan alle andere godsdiensten haar licht moesten ontvangen. Door den gemeenteraad van Leeuwarden is tot hoofd-onderwijzer in de vierde stads armenschool aldaar benoemd de heer G. Foc- kens thans hoofd-onderwijzer te Grootegast. Uit Wanneperveen wordt gemeld d. d. 10 April Voor een paar dagen werd alhier in publieke veiling eene partij hooi verkocht voor f 8,a0 per duizend halve Ned. ponden terwijl voor dit zelfde hooi in den verloopen herfst f 18,30 geboden werd. In geene jaren is hier zooveel hooi overgehouden als thans daar de handel geheel stil ligt. Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. 14 April: Op donderdag den 28 April a. s. zal voor het provinciaal geregtshof in Noord- Brabant behandeld worden de navolgende Waal- wijksche kwestie, voor eenige dagen onjuist in verschillende dagbladen vermeld. Bij het houden van de jaarmarkt op 4G Maart jl. was met goedvinden van het plaatselijk be stuur van Waalwijk, aldaar een paardenspel opgerigt. De pastoor had op den kansel de gemeente sliptelijk gewaarschuwd dat nie mand in den vastentijd het paardenspel mogt bezoeken en vooral, niet op zondag; dat ech ter velen niet naar die raadgeving hadden ge luisterd waarop een der kapellanen hierover verontwaardigd op den kansel het openbaar gezag over de toestemming tot opzeilen van dit zedebedervend genot ernstig had berispt gepaard met beleedigende uitdrukkingen tegen bijzondere personen waarop de kantonregter proces-verbaal tegen dien kapellaan opmaak te, op grond van art. 201 van Code Pénal. Dat na het opmaken van dit proces-verbaal bij den kantonregter van Waalwijk de glazen zijn in geslagen is onafhankelijk van deze daad en spruit niet voort uit opstokerij van R. K. te gen Protestanten maar vindt zijne oorzaak in de benoeming van een’ cipier voor vangenis van Waalwijk, daar tegen de voor drag! van zekeren persoon de kantonregter op grond van ongunstige getuigenis zich ver zet had. Naar deze zaak wordt ernstig on derzoek gedaan eu berde. Eerstdaags ziet men eene reorganisatie van leger in Nederland tegemoet. Naar men ver neemt zullen de dienstdoende schutterijen, in de garnizoensplaatsen worden ingedeeld om in den wapenhandel te worden geoefend. Prins Napoleon verkeert steeds in on min i tnême voelens ten bunnen aanzien volstrekt niet. Prinses Clotilde harerzijds heeft een’ kleinen palriottischen kring het dames-oongres zoo als met het op het kasteel noemt. De dames onderhouden elkander over de gewigtige vraag stukken der politiek enover het inter nationale toilet. Eene verschrikkelijke gebeurtenis heeft te Soissons de grootste verslagenheid veroorzaakt. In den nacht van vrijdag op zalurdag is de heer Hippolyte Fèry, een algemeen geacht molenaar in de nabijheid dier stad, met zijne vrouw’ hunne drie kinderen en eene nicht door hel instorten van den zolder der kamer, waar zij zich bevonden om het leven geko men. De heer Fery en zijn gezin waren naar bed gegaan maar hunne 18jarige nicht Spir it was ip de slaapkamer der familie nog op toen de planken der beidé verdiepingen den molen plotseling onder het gewigt den groolen voorraad granen die daar Binnen minder dan twee waren de bindten uit de muren los en had het graan zich als een stort vloed in de benedenvertrekken geworpen waardoor de geheele familie verstikt en ver pletterd werd. Eerst drie of vier uren na den ramp zijn de zes lijken gevonden. De heer Fèry was 59 en zijne vrouw 55 jaren oud, terwijl hun zoontje 9, hunne dochter tjes 3 en 5 jaren telden. De nichteene eeni ge dochter was slechts weinige dagen vroe ger overgekomen om hen te bezoeken. Het Sardinische gouvernement heeft ter beantw’oording eener vraag van het Londen- sche kabinet, zijne denkbeelden omtrent de Italiaansche aangelegenheden in een den 1 Maart jl. gedagteekend memorandum uiteengezet. Dat stuk besluit aldus Het Italiaansche vraagstuk zal lijdelijk af gedaan het gevaar van oorlog of revo lutie afgewend zijn iudien men van Oosten rijk niet krachtens de verdragen, maar in den naam der beginselen van menschheid en eeuwige regtvaardigheid eene afzonderlijke en nationale regering voor Lombardije en Vene tië verwerft indien men verder krachtens den geesten letter der Weener verdragen eischt, dat Oostenrijks heerschappij over de staten van Midden-Italie ophoudeen dus de afzonder lijke forten die het buiten den omtrek van Piacenza gebouwd heeft gesloopt en de over eenkomst van den 24 December 1847 vernie tigd worden, de inlegering van vreemde troe pen in de Romagna ophoude en het beginsel van niet-tusschenkomst aangenomen en geëer biedigd worde indien men vervolgens de hertogen van Parma en Modena uilnuodigt, om aan hun land instellingen Ie schenken ge lijk aan die van Piëmont en den groothertog van Toskane, om de door hem in 4848 vrij willig verleende constitutie weder in te voe ren; indien men eindelijk den paus beweegt, om de provinciën aan gene zijde der Ape- nijnen in het administrative van zijn overig gebied af te scheiden.” (Het Russischgezinde dagblad le iVor</is van meening dat dit plegtige beroep van het on derdrukte Italië op Europa niet mag worden in den wind geslagen dat de gouverne menten welligt doof zullen blijven maar dat de volkeren den noodkreet zullen bouren en de regeringen zullen dwingen tot het redden der Italianen welker belangen die van alle natiën zijn.) De Nene Preuss. Zeil, verwacht geenen de ge- gunsligen uitslag van het bijeen te komen congres. De Berlijnsche National Zeitung zegt Volgens de meest overeenstemmende ei» geloofwaardigste berigten, die wij ontvingen zal de keizer der Franschen tegen 1 Jnnij ek, zij komt welligt later te j 600,000 man marschvaardig op de been heb- I ben. Hiervan moeten 150,000 voor Italië be— Men schrijft uit Breda d. d. 8 April i slemd zijn terwijl de overigen beschikbaar het worden gehouden voor hetgeen gebeuren kan.. I Zulke toerustingen verraden alles behalve vre- I delievende oogmerken en de vertraging vai» j het uitbarsten van den oorlog voor als nog is onzes inziens slechts een bewijs, dat Frank- l rijk tot dus verre wel op een’ Italiaanschen, met de ministers, de voorstanders quand _r ‘T- van den vrede, en verheelt zijne ge- reid was, en dat het daarom ook zeer waar- schijnlijk vooreerst Italië alleen tot het looneel I I3J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1