NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. VAN DES GEUEENTE-RAAD VAN SNEER ZATURDAG DEN SS APRIL 18S9, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. WOENSDAG VERGADERING 14de Jaargang. O den gedenkdag de» sterven» BINNEN- EN BUITENLAND. plan gemaakt, van zeven nieuwe hoofdstraten, wordt geraamd op eeue i waarvan E. nen een merkt E. op, dat de koopman, op zijne wij ze veel godsdienstzin veinzende en de rigting der Afgesch. als de ware erkennende, ook met del uilbreidt. eene i waarbij voordeel leende hem E. f 130de koopman vertrok daarmede doch is voor zoo ver men weet nog niet teruggekeerd en is op gemelde ver- kooping in het geheel niet geweest. Uit ’s Herlogenbosch wordt gemeld d. d. 14 April: De beruchte zaak van Hermanns Uit hoofde van van Christus zal de Zaturdagsche Courant dezer week op Donderdag avond gedrukt en uit gegeven worden en wordt de bezorging van Advertentièn enz. voor dat immer verzocht vóór of uilerlijk Donderdag middag 1 uur. Procesverbaal van verificatie der gemeentekas. Besluit, houdende goedkeuring van he: Regle ment en vrachttarief voor het beurtveer van Enk- huizen op Sneek. Rapporten wegens de Reglementen voor de beurtveeren van Kuinre en van de gemeente Hen- naarderadeel op Sneek. Aanbevelingslijsten ter benoeming van eenen adsistent Boterdrager en van eenen Turfdrager. Benoeming van leden in het stembureau, ter verkiezing van leden van de Provinciale Staten. Verslag van den toestand der gemeente over 1858. SNEEK., 19 April. Van den 9den tot en met den 13 dezer zijn in deze provincie 88 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1162. Naar men verneemt, zal het reces der tweede kamer niet van zoo langen duur zijn als men aanvankelijk scheen te gelooven. Men houdt het er voor, dat de bijeenroeping zal plaats hebben tegen het begin der maand Mei. Wanneer buitengewone omstandigheden dit niet mogten verhinderen dan kan tegen dat tijdstip tegemoet gezien worden een nieuw wetsontwerp nopens de spoorwegen, en dan is er allezins grond om aan te nemen dat bij het behoud van rust en vrede in Europa nog in het begin van dezen zomer de zaak der spoor wegen door de tweede kamer kan zijn beslist. Men verneemt dat de kamer van koop handel en fabrijken te Tilburg een adres aan de eerste kamer der staten-generaal zal indie nen waarin zij die kamer verzoekt, hel dooi de tweede kamer der staten-generaal aange nomen gewijzigd tarief op deu in-, uit- en doorvoer te verwerpen. Z. M. heeft benoemd tot gewone hoog- leeraren aan de boogeschool te Utrecht: in de godgeleerde faculteit, ter vervanging van den emeritus geworden hoogleeraar H. Bouman, den heer dr. J. J. Doedes, predikant bij de Hervormde gemeente te Rotterdam en in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en let teren ter vervanging van wijlen den hoog leeraar L. G. Visscher den heer dr. W. G. Brill docent in de Nederlandsche taal- en let- terkunde aan het gymnasium te Zutphen. Bij ministeriële beschikking is de vergun ning voor eene stoombooldienst lusschen de Lemmer en Amsterdam onder dagleekening van 6 Nov. 1838 aan den heer H. Clz. Wouda te Sneek verleendovergeschreven ten name van de Lemsler stoombool-reederij aldaar. Bij dezelfde beschikking is tevens krachtens art. 7 van 's konings besluit van 51 Julij 1841 (Staatsblad no. 26), tot den 1 September 1839 uitstel verleend voor het in werking brengen dezer stoomdienst. Te Groningen is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer K. Dorama van Leeuwarden gevestigd te Sneek na de ver dediging van een proefschrift, waarin eepige gevallen van zamengeslelde ontwrichtingen wor den omschreven. Blijkens het thans aan de onderscheide ne dislricts-commissiën medegedeelde algemee ns verslag van het verhandelde op de alge meen* vergadering van bet hoofdbestuur en de afgevaardigden der respectieve commission, van hel fonds ter aanmoediging en onder steuning van de gewapende dienst in de Ne- van den hoogen raad der Nederlanden van Maart 1838 naar palingen van Zr. Ms. besluit van 18 Decern- I her 1822 (Staatsblad 52), strafbaar is verklaard het voorhanden hebben van afgeschafte of on- herijkte maten en gewigten in alle werkplaat- inspanning, beiden te redden, sen om het even of zij al dan niet voor het publiek toegankelijk zijn. Er is te Rotterdam een om de stad weder uit te breiden door den heeft aanleg van zeven nieuwe hoofdstraten. Het I Noordbarge geheele plan wordt geraamd op eeue uitgaaf koopman van bijna 5 millioen guldens waarvan men hij tot d door verkoop van gronden 2 millioen terug te, verwacht. I van Men meldt uit Leeuwarden d. d. 14 April In de vergadering van den gemeente raad alhier is heden ter tafel gebragt een adres van 65 zeehandelaars, kargadoors enz., hou dende verzoek om gedurende, den tijd dat de Harlingervaartwegens de voorgenomene ver dieping dit jaar zal gesloten zijn de week markt alhier op donderdag in plaats van op vrijdag te doen houden ten einde de goede ren, alhier verhandeld voor de Engelsche markt, vóór zaturdag per scheepsgelegenheid over Sneek naar Harlingen te kunnen verzenden. 'Door den storm van vrijdag jl. zijn bij Texel Vlieland en Terschelling verscheidene en daaronder groote schepen gezonken of ge strand. De stoomboot Stad Amsterdam vau Hamburg komende, kon niet meer tegen het woedende element in werken en joeg met vol le stoomkracht te Terschelling op het strand. De equipage en de passagiers werden gered en de laatsten in den avond te Harlingen be houden aangebragt. Men hoopte, dal de stoom boot ook nog gered kon worden. De Noordsche brik Josephine kapt. An dersen van Amsterdam naar Noorwegen is almede te Harlingen door twee loodssi..huilen masteloos binnengebragt. Van de aldaar te huis behoorende ballastschepen die bij de ballastplaats lagen sloegen twee voor het an ker weghet eene schip verloor het roer doch is behouden binneugekomen maar het andere zonk met schipper en knecht, die beide omkwamen. Ook bezuiden de haven van Stavoren is een Urker visch-aak gestrand de equipage werd gelukkig gered. Uil Huizen wordt gemeld d. d. 15 April Dezer dagen bevond zich een vaartuig met turf uit Friesland, op de hoogte van het dorp in de Zuiderzee in zinkenden slaatdoor een lek, met slooten op een anker vermoede lijk veroorzaakt. De schipper met vrouw vijf kinderen en knecht verkeerden in le vensgevaar. Twee visscberlieden van hier kwamen aan boord en sleepten vervolgens met hunne schuiten het vaartuig binnen de ha ven alwaar het in zoover voorzien werd, dat de reis gelukkig kon voortgezet worden. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 15 A- pril Zie hier een naauwkeurig berigt om trent de vreesselijke misdaad te Brum'men ge pleegd. Eergisteren werd in de groote laan van den Engelenburg, door de vrouw van den bode op Zutphen het lijk gevonden van zekeren K. schoenmakersknecht bij baas B. te Brammen welke persoon nog deu vorigen avond in eene herberg was gezien. K. was met een snijdend werktuig, zijnde naar men denkt eene priem doorstoken. Gisteren och tend is de vermoedelijke dader in hechtenis genomen en naar Arnhem vervoerd. Minne nijd door sterken drank aangevuurd, schijnt als aanlcidende oorzaak te moeten worden beschouwd. Uit Vollenhove wordt gemeld d. d. 8 April De groene-haringvisscherij slaagt te genwoordig zoo wel dat al sedert geruimen tijd dagelijks 18 a 20 lasten (I last is gelijk 10,000 stuks) worden aangebragt. Verder in zee levert die visscherij tegenovergestelde uit komsten op. Alleen op geringere diepte zoo- als op onze kusten zijn de vangsten zóó rijk. Uit Emraikhoven wordt gemeld d. d. 15 April: Heden middag stortte eene dienstbode terwijl zij water schepte, van den wal; ou de j middellijk snelde een tweede meid ter tulp, belanghebbenden te herinneren dat bij arrest Beiden waren echter weldra in levensgevaar, ..1 17 'terwijl verscheidene toeschouwers het niet durf- aanleiding der verbodsbe- I den wagen door inspringen te helpen. Doch 18 Decem- j de heer burgemeester, A. B. van de Koppel, I bezat moed genoeg zijn leven te wagen en - had het geluk ofschoon met groot gevaar en derlanden hebben de inkomsten bedragen ƒ76,583.13'/,, en de uitgaven f 75,304.56’/,, zoodat de ontvangsten ƒ5080.59 meer dan de uitgaven hebben opgeleverd. Het getal infir- men bedraagt 1114; voorts verminkten uit den veldtogt van 1813, 225; nageblevenen van gesneuvelden in 1813 51 verminkten uit a. den veldtogt van 1814, 27; b. de Oost-Indiën 98 c. vroegere oorlogen 4 d. den strijd met België 214, nageblevenen van gesneuvelden in dien strijd 74 verminkten en nagebleve nen van gesneuvelden 755. Te zanten 2584. Volgens besluit van de vergadering, zul len in het vervolg alle veteranen van 40jarige dienst als deelgeregligd in dit fonds opge nomen worden. Ook wij herinneren de belanghebbenden dat het eerstvolgend examen ter bekoming van acten van bekwaamheid tot bet geven van onderwijs waarvoor de aangifte heeft moeten geschieden vóór of op den 15 dezerzal plaats hebben op den 27 en navolgende dagen. Het berigt, dezer dagen in eenige dagbladen vermeld alsof door de vergadering der in specteurs van het lager onderwijs zou zijn besloten bij het gebrek aan hulponderwij zers de eerstvolgende examina voor het verkrij gen van den onderwijzersrang zoo gemakke lijk mogelijk te maken is geheel bezijden de waarheid. Ook kan moeijelijk gedacht worden, dat zulk besluit mogelijk zijn zou, daar de eischen voor het examen bij de wet en bij door kon. besluit vastgestelde program- mata zijn bepaald en hiervan niet mag af geweken worden terwijl nog bovendien niet de inspecteur alleen maar de geheele com missie van examen over het al of niet loela- ten der candidaten beslist. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Hol- land heeft op den 16 dezer, bij een uitvoe rig ari-est den gepensioneerden luitenant-ge- neraal C. A. Gunkel schuldig verklaard aan vergiftiging van L. C. E. Esbradoor het doen van vergif in jenever, soep en lever worst en hem veroordeeld tot de doodstraf uit te voeren binnen ’s Gravenhage. Het hof heeft niet aangenomen de bewering van den verdediger dal de beschuldigde was krank zinnig of aan verstandsverbijstering leed maar integendeel bewezen dat uit de daadzaken de volkomene bewijzen blijken van toeleg op het leven van Louisa Esbra door vergiftiging, en hier dus beslaat de vol voerde misdaad van vergiftiging. De beschuldigde was bij hel uit spreken van dit arrest schijnbaar bedaard. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 15 April: Thans, nu de zittingen voor den her ijk der maten en gewigten een’ aanvang heb ben genomen achten wij het nuttig aan Uit Emmen wordt gemeld d. d. 15 A- tril Onder het masker van godsdienstzin tan veel slechtheid bedreven worden. Dit dezer dagen ook weder zekere E. te ondervonden. Een Israëlitisch i doet zich bij hem voorals wilde hij tot de Christelijke Afgescheidene gemeen - waarvan E. lid is overgaan. Hij wint i lieverlede daardoor bel vertrouwen van die hem behulpzaam is, om zijnen klei- i handel uit te breiden en hem daartoe voorschot van ƒ10 geeft. Met genoegen veel godsdienstzin veinzende ware dat geld werkelijk zijnen kleinen han- Eenigen tijd daarna had er verkooping van manufacturen plaats, onze brave koopman verzekerde veel te kunnen behalen ten dien einde SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1