NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1859. No. 33. 14de Jaargang. ZATURDAG den 23 April. r SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. <L Daily Newt het des noods de Zoo kan dan en fei- Leyden staan van het school- van de Cappello, snel en zoo Over de eer- zes mijlen van den krater is de daling zeer snel en naar gelang der helling van 4 tol 10 mijlen per uur; na het bereiken der vlakte is de snelheid veel minderhier vereeuigt zich de lava in een’zeer onregelmatigen hoofd stroom nu dan mijl breed, terwijl zich verscheidene zijtakken verspreiden. De hoofdstroom bereikte de zee bij Waiualii of circa 15 mijlen van Kawaihee den 31 Jan. en bad daarvoor acht dagen tijd noodig na de uitbarsting op den 23. De stroom, die in zee valt, is circa mijl breed, leverde een allerprachtigst schouwspel op en vormde wol ken stoom van honderden voelen hoog. Het dorpje Waiualii werd geheel vernield en de haven met lava gevuld. Op verschillende plaatsen vormde de stroom kaskades van gloei- jende lava, aan watervallen gelijk., die vooral i derden schijnsel zich in de rigting van het westen naar i dan weder op circa mijl afstand het oosten zoo snel en zoo menigmaal her- j krater, i- -- haalde, dat de bodem in de eerste oogenblik- si room en verdeelt en zich over eene strook van ken onophoudelijk bleef trillen. Het gedruisch, 5 a 6 mijlen breedte uilslrekt. O.cr I hetwelk ruim vijf seconden aanhield had veel sle overeenkomst met het geratel der wielen van een’ zwaar geladen wagen op de slraatsteenen en deed zich in de huizen duidelijk hooren boven het rammelen der vensterglazen het welk te gelijker tijd plaats had. Dedreuning deed zich in hel westen het hevigst gevoelen en nam gestadig af, naar mate zij in de rig ting van het oosten voorlging. Naar hetgeen men hoort, moet de ge- heele Fransche ruiterij en ook reeds het groot ste gedeelte der veld-artillerie ten oorloge uit gerust zijn. Men berekent, dat, binneu veer tien dagen na de oproeping, de Fransche kei zer over 500,000 man infanterie, 80,000 man kavallerie en 1000 veldtslukkeu zal kunnen beschikken,. Trekt men 40,000 man infaute- 1 rie 10,000 man ruiterij en 100 stukken geschut SNEEK., 21 April. Ten aanzien van de in werking brenging der stoombootdienst lus- schen de Lemmer en Amsterdamvernemen wij van goederhand dat, in weerwil van het verleende uitstel tot 1 September dezes jaarsmen die in werking brenging nog al tijd met Julij ek. verwacht. Bij besluit van 15 April heeft Z. M. tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkundige wetenschappen aan de boogeschool te Utrecht benoemd den heer M. Hoek doctor in de wis- en natuurkundige wetenschappen thans observator bij de ster- rewacht aan de hoogeschooi te Leyden. Op de voordrag! tot hoogleeraar bij de regts- geleerde faculteit aan de hoogeschooi te Gro ningen door curatoren opgemaakt ter ver vanging der vacature, veroorzaakt door het vertrek van prof. Faure naar mr. G. Diephuis, inspecteur i onderwijs, en mr. Cappeyne advocaat voor den hoogen raad te ’s Hage. Men verneemt, dal C. A. Gunkeltegen het arrest van het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland van zaturdag jl., waarbij hij tot de doodstraf is veroordeeld, in cassatie is ge komen. Van Deventer, te ’s Hertogenbosch wegens brandstichting ter dood veroordeeld, heeft zich mede in cassatie voorzien. De hooge raad der Nederlanden heeft ver worpen het beroep in cassatie tegen een ar rest van het hof in Zuid-Holland waarbij H. Bekkers is veroordeeld tot de straffe des doods wegens moedwillige brandstichting, waar door te voorzien was, dat eenig menscbenle- ven in gevaar kon worden gebragt. Op den 5 Julij ek. zal het examen ge houden worden over de adspirant-kweekelin- gen bij *s rijks kweekschool voor militaire ge neeskundigen te Utrecht, die zich daartoe vóór 1 Mei moeten aanmelden bij den in specteur van de geneeskundige dienst der land- luagt of bij dien der zeemagt. Het provinciaal geregtshof in Overijssel heeft, bij arrest van jongstleden zaturdag den 16 dezer, Herman nus Monnik hof, voermans- knecht wonende vroeger te Enschedé thans te Oldenzaalschuldig verklaard aan telijkheid tegen de eerbaarheid jegens de vier entwintigjarige J. G. A. op den kunstweg van Eibergen naar Haaksbergen, met geweld dadigheid uitgevoerd of ondernomen en hem deswege veroordeeld tol 5 jaren tuchthuis straf. Men meldt uit Woudrichem Ofschoon door sommige bladen berigt is dat de vissche- rij alhier dezen winter goede verdiensten heeft opgeleverd zoo kunnen wij met waarheid bevestigen dal de vangst slecht is geweest hetwelk men toeschrijft aan den open winter, daar de rivier niet met ijs is bezet geweest. De zalm kost ƒ1.50 per 5 ons, waaruit blijkt, wat dus de vangst ook van deze is. Men hoopt, dat de elfvangst, welke op handen is, beter zal wezen. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 18 April Door den storm is nogal eenige scha de aangerigt. Ook het zeewater stoomde vrij - dag avond eensklaps met geweld naar binnen. Men kan zich niet herinneren wanneer het water ooit zulk eene aanmerkelijke hoogte heeft bereikt; onderscheidene straten en woningen werden dan ook onder water gezet. In de Spinhuis- en Havenstraten stond het 5 voet 7 duim hoog, en verscheidene bewoners dier straten hebben de vlugt op zolder moeten ne men daar zij zich op de tafels en het bed niet meer voor het water konden vrijwaren. Verscheidene huizen wftar men het zich bij na niet kan herinneren last van den vloed te hebben gehad is het water ditmaal bin- uengedroogen zelfs in het gevangenhuis is hel over de dammen geloopeu en zijn de kel ders volgeraakt. Gok zijn door den geweldi gen storm in het Winschoterdiep twee schepen losgeraakt. Het eene heeft men nog al spoedig weer in de magt gekregen doch het andere is met geweld doorgegaan zoodat hel eerst op bijna een half uur afstand builen hel Kleine Poortje, en na veel moeite, gelukte, voor Algerië af dan blijft er nog altijd voor Europa over eene armee van 460,000 man in fanterie, 70,000 man ruiterij en 900 stukken geschut. 60,000 man infanterie en 5000 rui ters kunnen voldoende zijn, om rust binnenlands te handhaven. eene armee van 400,000 man infanterie, 63,000 man ruiterij en 900 stukken geschut te velde gebragt worden. En als Frankrijk nu 100,000 man infanterie en 20,000 ruiters aan Piemont ter hulpe zendt, dan blijven er nog altijd 500,000 man infanterie en 45,000 ruiters over om elders tegen het buitenland gebruikt te worden. Een aan de Londensche Times medege deeld berigt meldt dat de heer de Lesseps ter stond bij den aanvang der werkzaamheden lot doorgraving der landengte van Suez tegenspoed ondervonden heeft. Nadat hij was aangevan gen de plaats, waar het kanaal beginnen zou, af te bakenen werden in den volgenden nacht alle reeds geplaatste bakens door de zwervende Arabieren of andere dergelijke on handelbare lieden weggenomen. Een later berigt uit Triest luidt gunstiger voor de on derneming van de kanalisatie van Suez. Vol gens dit berigt zouden de ambtenaren bevel hebben ontvangen van den onderkoning, oin den heer de Lesseps bij te staan terwijl de gouverneur van Suez, die hem tegenwerkte, is afgezet. Het Grieksche gouvernement heeft thans een definitief besluit genomen tot herstelling der Olympische spelen die even als in de dagen van het oude Griekenland om de vier jaren zullen plaats hebben. De alsdan te vie ren volksfeesten zullen door godsdienstige pleg- tigheden tooneel-voorstellingen en tentoon stelling van voorwerpen op het gebied vau kunst en nijverheid worden opgeluisterd. Berigten van Honolulu 12 February mel den dat de vuurspuwende berg Mauna Loa, op het eiland Hawaii sedert het begin dier maand uitgebarsten is. Volgens verklaring der oudste bewoners van het eiland, is in de laatste 50 jaren geene zoo hevige uitbarsting vóórgekomen welke met deze vergeleken kan worden. De nieuwe krater bevindt zich vol gens ooggetuigen op circa 6300 voet boven de oppervlakte der zee en op circa de helft vau de geheele hoogte van den bergde lava stroom gaat in eene rigting N. W. t. N. naar zee. De krater wordt geschat op 500 voet wijdte in diameter, maar zou 500 en zelfs 8b0 voet breed kunnen zijn. Nu en dan stijgt de lavakolom 500, 800, ja welligt 1000 voet boven de basis van den krater uit. Gloeijende massa’s steen honderden zoo niet duizenden tonnen wegende storten over deu rand van den krater blijven eenige oogen- blikken gloeijend liggen en verdwijnen dan in de massa der omringende lava. Daarbij is de lucht koud en vriezend en hindert zij den nachtelijken toeschouwer op hoogst onaange name wijze. Een aanhoudende rookkolom van circa 10,000 voel hangt over dit en de om- I ringende eilanden. Stoom- of waterdampen schijnen niet uit den krater op te stijgen. De lavastroom loopt eerst door eene, eenige hon- derden voelen diepe, kloof' en vertoont zich J- p 1 van deu waar de stroom zich in eenige smalle het aan den wal te krijgen en aldaar te be vestigen. Nabij deze stad op hel Reildiep is een schip, geladen met kalk, gezonken waar van alleen het bovenste gedeelte zigtbaar bleef en bij Ezinge zij n eenige schepen op den Kwel der gedreven. Nog is achter den Andel op de kwelder geslagen een Oostfriesch tjalk- schipwegens verlies van ankers, waardoor een zwaard is stuk gesb gen. Het schip zal waarschijnlijk weer afgebragt kunnen worden; de equipage beslaande uit twee man heeft geen letsel bekomen. Het schip was bestemd naar Makkum om pannen te halen. Ook zegt men dat achter Pieterburen een schip nabij den dijk zit. De kwelders zijn geheel onder water geloo- pen dat in dit jaargetijde nadeelig voor het weiden van het vee is. Uit Breda wordt gemeld d. d. 16 April Gisteren woedde hier een hevige wind ver gezeld van regen-en hagelbuijen. Behalve dat de vruchtboomen vele bloesems verloren heb ben verneemt men van geene ongelukken. De telegraafpalen tnsschen Breda en Roosendaal werden echter daardoor op eenige plaatsen om- vergerukt en de draden op den vochligen grond geslingerd, zoodat de telegrafische gemeenschap dezer beide plaatsen verbroken werd. Uit Bergen-op- Zoom wordt gemeld d. d. 16 April Gisteren namiddag, tusschen een en twee uur woedde hier een hevigen storm uit het westen die het water tot eene hoogte van 5 67 A. P. opstuwde zoodat de huizen en kelders der havenbewoners onderliepen en ook de zoogenaamde Stadspoldermet welig koolzaad bezet gedeeltelijk met zeewater is overstroomd. Verdere ongelukken zijn in de nabijheid dezer slad niet voorgevallen doch wij vernemen heden, dat de beurtschipper G. Voerhans, op zijne reis van Amsterdam naar hier, ter hoogte van den Dortsraan is van het anker geslagen en, met lek aan hel vaar tuig en verlies vau roer tegen den dijk tus schen Slavenisse en St. Maartensdijk op het drooge geworpen. Uit Langstraat wordt gemeld d. d. 18 April Al het lage land tusschen het Land van Heusden Altena en de Langstraat is door den jongslet! storm geïnundeerd. De polders van Raamsdonk Wassik Capelle Berrijeti Waalwijk en Baardwijk zijn eene bare zee gelijk. Voor hel hooiland schaadt dit niet, maar de op vele dier akkers welig staande veld vruchten hebben veel geleden. In de Kit-pol ders zijn verscheidene stukken rundvee ver dronken. De Parijsche correspondent van Daily News meent uit goede bron te weten dat Neder land en Belgie een defensief traclaat hebben gesloten waarbij bepaald is dat onder ze kere omstandigheden eene gezamenlijke leger- magt van 120,000 man, bestaande uit 40,000 Nederlanders en 80,000 Belgen op de been zou gebragt worden ingeval vau oorlog, en dat de koning der Nederlanden bovendien eene vloot zou uitrusten voor eigene rekening en op de Schelde doen stationeren. Dezer dagen deed zich te Plombiéres een onderaardse!) gedruisch hooren vergezeld van eenen hevigen schok in dpi) grond, welk ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1