NIEUWS- EN ADIERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. W 1859. No. 34. 14de Jaargang. WOENSDAG den 27 April. i gen-, I' de landmagt onmiddellijk de zweep SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. - Uit en uitvoerig verslag aangaande de land woningen afgebroken de opgezetenen naar hier die afbreekt wordt scholen om, het surplus te ontvangen, ontvolkt zijn. billijk den op— Hiervan wordt weder een bewijs medegedeeld. te ’sHage, de baron d’André, wendde zich i sche grensdorp B. woont nog in alle rust tot onzen minister van buitenlandsche zaken vree een zoogenaamde duivelbanderdie met de vraag, in hoeverre het berigt der dag- wijd en zijd bezoek krijgt tot genezing bladen waar was, volgens hetwelk tusschen i allerlei ziekten en kwalen. Belgie en Nederland een tractaat was gesloten, waarbij beide elkanders grondgebied weder- keerig waarborgen. Onze minister antwoord de hierop dat zoodanig tractaat niet bestond, en beriep zich ten dien einde op de onzijdig- heidsverklaringwelke onze regering onlangs bij de vreemde hoven had afgelegd. (N. Rolt. Cour.") Men meldt uit Amsterdam d. d. 22 April: Telegrammen uit Londen Weenen Dresden en Parijs melden dat Oostenrijk de voorstel len van Engeland verworpen en een ul timatum aan Sardinië heeft gezonden aan dringende op de ontwapening. Bij weigering zal binnen drie dagen de oorlog verklaard worden. Een nieuw leger van Ooslenrijkers van 80,000 man, is naar de Ticino opgerukt. den hoogen raad, is nog bij dat collegie be handeld het beroep in cassatie ingesteld door A. B. Ringnalda tegen een arrest van het hof in Friesland, waarbij hij, ter zake van brandstichting in zijne eigene fabrijk, is ver oordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 10 jaren. Nadat door den raadsheer Voorduin rapport was uitgebragt heeft de advocaat mr. L. Metman een middel van cas satie voor den requirant voorgedragen be staande in schending van art. 454 Code Pe nal doordien het hof de misdaad aanwezig heelt geoordeeld op het bloote feit van het in brand steken van eigen goed zonder daar bij levens te hebbeu uitgemaakt dal het doel bij den beschuldigde bestond om een ander te benadeelen. Pleiter heeft dit middel uit voerig toegelicht en, met het oog op de ju risprudentie van den hoogen raad trachten aau ie toonen dat hel in brand steken van zijn eigen gebouw zonder het toebrengen van nadeel aan anderen, niet strafbaar is. Het hof heeft geconcludeerd toe vernietiging van het arrest. De advocaat-generaal Romer zal den 27 dezer conclusie nemen. Men schrijft uit ’s Gravenhage d. d. 20 April: «Morgen, 21 dezer, zal alhier voor de regtbank te regt staan Simon Aaron Aap oud ongeveer 60 jaren ter zake van verschil - SNEER, 26 April. Van den 16den tot co met deu 22 dezer zijn in deze provincie 61 runderen aan de besmetlelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1225. Door de regering is aan de tweede ka mer aangeboden een ontwerp van wet tot re geling der loodsdienst voor zeeschepen. Bin nen weinige dagen worden verwacht de ant woorden der regering nopens de spoorwegen, met gewijzigde concessie Sloet-Rcuchlin voorloopige concessie Bredius-Sijpestein. Nopens de gewijzigde concessie door de regering verleend aan de heeren Sloet-Reuch- Jin betreffende den aanleg van den noor- der-spoorweg meent men te moeten herinne ren dat uit de laatste bij de tweede kamer gehoudene beraadslagingen is gebleken, dal de regering op haar vroeger denkbeeld is terug ge komen om in de naamlooze vennootschap voor dien spoorweg voor een bedrag van tien millioen deel te nemen, Krachtens de daartoe onder dagteekening van den 16 dezer door Z. M. verleende mag- tiging heeft de minister van binnenlandsche zaken ter kennis van hel gemeentebestuur van Amsterdam doen brengen dat de aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Noordzee door of langs het Y en door Holland op zijn smalst, met eene haven aan de Noordzeekust door de regering zal worden bevorderd behoudens de bekrachti ging der wet, voor zoo ver die vereischt wordt en dat middelen zullen worden beraamd, om tot den aanleg van zoodanige verbinding te geraken. Het Staatsblad no. 22 bevat een kon. besluit van 12 April houdende goedkeuring der statuten van de vereeniging ten doel hebbende het verschaffen van betere en goed- koopere woningen aan den arbeidersstand te Harli ngen. De minister van justitie heeft ingetrok ken de commissiën van eenige onbezoldigde rijksveldwachters, die zich niet hadden ontzien, met eenige stroopers zamen te spannen, in dier voege dat deze stroopers zich door die beambten voor eenig geld dat zij van hen ontvingen hadden laten bekeuren wegens het zetten van wildstrikken op vooraf daarvoor aangeduidde plaatsen door welke handeling de bedoelde rijksveldwachters hel erlangen van de gestelde premieu op de wildstrikkerij had den beoogd. Wij vernemen met genoegen zegt de Arnhemsehe Courant, dat bij de hooge re gering het plan bestaat, om ook voor de reg- terlijke ambtenaren een weduwenfonds op te rigten. Behalve de reeds gemelde uitspraken door lende diefstallen als van een gouden horolo- gie kanten voile enz. Als bijzonderheid ver neemt men dat deze persoon reeds vroeger veroordeeld is geweest tot eene gezamenlijke tuchthuis- en gevangenisstraf van drieënder tig jaren en drie maanden. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 25 April: Het antwoord der regering op het voor- loopig verslag van de tweede kamer der staten- generaal, betrekkelijk het wetsontwerp tot het verkenen van concessie voor den aanleg van spoorwegen is ingekomen. De tweede kamer is tegen dingsdag den 5 Mei tot hervatting harer werkzaamheden bij eenroepen. Aan een uitvoerig verslag aangaande de te 's Gravenhage gevestigde afdeeling der Guslaaf-Adolf-JS'ereeniginr) gegeven in de jongste aldaar gehoudene openbare vergadering, en voorkomende in de’s Gravenhaagsche Nieuws bodeontleeuen wij het volgende slot: Wij kunnen ons verslag niet besluiten, zonder nog een enkel woord met betrekking tot de Gustaaf-Adolf-J'''ereeniging daaraan te hebben toegevoegd. Hier te lande opge- rigtin een’ tijd van spanning en strijd ge steund door al de rigtingen in de vaderland- sche kerk staat zij daar als een opgerigl tee- ken hetwelk Rome luide en krachtig verkon digt, dat er onder de kinderen der Hervor ming eene hoogere dan uitwendige eenheid be staat, die, tegenover Rome’s overmoed, allen als een eenig man pal doet staan gereed tot de verdediging hunner heilige regten. Steu nende wat tot vallen dreigt, daarstellende wat oprigting vordertbiedt zij de helpende en schragende hand aan de Protestantscbe kerk hier en elders. Door de liefde tot den Koning der waarheid gedrongen tracht zij langs dien weg Zijn Rijk op aarde te verbreiden, waar door zij voorzeker het welgevallen van den Heer der kerk tot zich trekt. In velerlei op- zigt gezegend en merkwaardig, predikt zij ein delijk door baar evangelisch karakter eene toe komst waarin Rome geen' strijd meer zal uit lokken omdat zij zich aan de waarheid zal onderworpen hebben. Daarom onthoude nie mand zijne bijdrage aan deze heerlijke stich ting, maar, door allen geschraagd en onder steund, geve zij van het geloof der Protestan- sche kerk voor de oogeu der geheele wereld een schoon getuigenis!” Gedurende het afgeloopen jaar 1858 zijn van de landmagt en van het corps mariniers gedeserteerd 51 personen omtrent wier lot bij de corpsen, waartoe zij behooren op 1“ Januarij 1859 nog niets stellig bekend was. Van de in de vorige jaren van gedeserteerde militairen zijn sedert gearresteerd of hebbeu zich vrijwillig aangemeld 15 per sonen. Verscheidene bladen hebben in de laatste dagen gemeld dat Nederland en Belgie, met het oog op den dreigenden staat van zaken, een defensief tractaat met elkander hebben geslo ten. Dit berigt is reeds in der tijd door ons tegengesproken. Wat wij heden van een on zer buitenlandsche correspondenten, die ge woonlijk zeer p de vernemen bevestigt onze tegenspraak. Zie hier wat hij schrijft: De Fransche gezant, In Parijs en Londen hebben heden buitenge wone zittingen der ministers plaats gehad. Uit Brouwershaven wordt gemeld d. d. 19 April: Met genoegen kan ik u melden, dat schipper de Neef, voerende de loodsboot no. 9, alhier te huis behoorendebenevens zijne onderhoorige matrozen, door de koningin van Engeland is beloond met 10 pond ster ling voor zijne dapperheid, moed en beleid bij het redden op den 27 October jl. der ekwi- paadje van het Èngelsche brikschip Dorwent gevoerd geweest door kapt. George White, en waarbij hij het geluk mogt hebben tien raenschen behouden alhier aan te brengen. In de zitting van den gemeenteraad te Arnhem op jl. zaturdag is o. a. besloten tot afstand van gronden aan onderscheidene per sonen om daarop huizen te zetten met be paling dat die moeten zijn voltooid in 1860, tenzij ons land inmiddels in een’ oorlog mogt worden gewikkeld in welk geval een uitstel naar omstandigheden voor bouw der huizen zal worden verleend. Uit Kampen wordt gemeld d. d. 20 Aprik Van dag tot dag worden op het eiland Schok- en verplaatsen zich en elders aan ieder eene som van ƒ50 voorge- wanneer bij elders gevestigd is, van den koopschat van het rijk Met 1 Julij ek. moet het eiland De ambtenaren weten hunne be stemming nog niet. Was het eiland niet veel toen bijl en moker aan de gebouwen nog gee- ne slagen hadden toegebragt nu is het gelijk aan eene verwoeste plaats met nijpende ar moede ten gevolge der slechte vischvaugst in de laatste stormachtige dagen. Uit Kampen wordt gemeld d. d. 20 A- pril Naar men ons mededeelt, had alhier voor eenige dagen het volgende vrij kluchtige voorval plaats: Een boer komt bij een'jood en biedt dezen een kalfsvel te koop aan. De jood het vel onderzoekende, ontdekt terstond, dat aan de staart het loodje, ten bewijze dat de accijns is betaald ontbreekt. Hoewel nu de waarde van een dusdanig vel niet meer be draagt dan ƒ1.80, biedt de jood terstond ƒ2.75, met welk bod de boer genoegen neemt, waar op de eerste hem toevoegtKom maar bin nen om het geld te ontvangen de commie zen zitten je daar al te wachten want je hebt gesmokkeld.” De boer wil daarop ont kennen het vel verkocht te hebben doch de koopman beduidt hem dit anders en zegt, ge tuigen voor bet tegendeel te kunnen bijbren- Het gevolg hiervan was, dat de boer over de paarden legde en in allerijl wegreedzijn kalfsvel in den steek latende dat onzen jood alzoo om niet in handen viel. Uit Meppel schrijft men aan de Utr. Ct. Al wat de staf der beschaving en verlichting onzer eeuw ook moge verdrijven de bij- en ligtgeloovigheid die stichteresse van zooveel onheil in de maatschappij schijnt moeijelijk te verdwijnen vele voorbeelden bevestigen Het geloof aan een belangrijke rok sprekend, maar be- Op het Frie- I en een zoogenaamde duivelbander, die van en zijd bezoek krijgt tot genezing van was, volgens hetwelk tusschen [allerlei ziekten en kwalen. Men verneemt dan ook voortdurend dat er menschen van 20 a 50 uren ver komen zelfs uit Hannover, om zich derwaarts te begeven en raad in te winnen zoo zijn er thans weder uit Han nover derwaarts op weg, om voor hunne kin deren die sedert eenigen tijd behekst zouden zijn en die door geen’ docter genezen worden, raad bij genoemden duivelbander te gaan zoeken. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 20 A- pril De dankbaarheid is tegenwoordig de wereld uit,” zoo hoort men dikwijls op on aangename wijze spreken; dit is zoo niet, het bestuur van het diaconie-armenbuis alhier on dervond in deze week daarvan een paar tref fende en verblijdende bewijzen het ontving eerst als geschenk een bankbiljet ter waarde van ƒ100 van iemand, die vroeger in dit maatschappij schijnt moeijelijk dit nog maar al te dikwijls, goed ingelicljt is, dienaangaan- hekserij speelt nog steeds Ivo one f i n 1 nnva I annnervfnn 1/ *7ïg HlCFVrlïl sx’nr/l F nrozln»» Aon j lagchelijk ster van buitenlandsche zaken 1 vree in hoeverre het berigt der dag- wijd

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1