NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1859. No. 35. VAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEEK WOENSDAG DEN 4 MEI 1839. des voormiddags ten 11 uur. ZATERDAG VERGADERING Uil- I SNEEKER V tand tot tuchthuisstraf veroordeeld ter zake BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. de jongste mededeel! n- I in die klasse in de eerste kind of kinderen iii de tweede de algemeene rol der Schutterij, in Se van het beroep. BEKE ND MA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen door deze ter kennis van alle houders van preien tién ten laste van deze Gemeente, de dienst van 1838 betreffende, om hunne declaration zoo spoe dig mogelijk in te zenden en het uiterste tijdstip van indiening, zijnde den laatsten der maand Junij, niet af te wachten, vermits de zelve op dien lijd niet ingediend zijnde, vol gens de wet van den 8 November 1813 (Slants- blad no. 31), worden gehouden voor verjaard en vernietigd. En zal deze worden afgekondigd en ge plaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 27 April 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA De Secretaris 1IAGA. OOSTENRIJK.. Naar men met zekerheid verneemt zal het verbod aan de Israëliien om Christen dienstboden te houden eerlang stellig worden uitgevaardigd doch niet door de regering, maar door de geestelijkheid. De pogingen der in vloed rij ksten onder 's keizers Israëlitische onderdanen om dien maatregel te SNEEK 29 April. De leden van de eerste kamer der stalen-generaal waren opgeroepen tegen woensdag den 27 dezer des na middags te 2 ure, ter hervatting hunner werk zaamheden. Als iets wat welligt eene openbare ver melding waardig geacht wordtdeelen wij me de, dat van de drie collectanten bij de Her vormde gemeente alhier door heeren kerk- lijden van bevoegdheid hebben verloren te verblijven en klasse der voor ne rol gerangschikt moeten worden om van dusdanige veranderde omstandigheden ter Se cretarie dezer Stad kennis Ie geven vóór den 13 der volgende maand, zullende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbenden ingevolge art. 8 van Z. M. biervoren genoemd besluit bij de Schutterij worden iugelijfd en boven dien tot eene geldboete en gevangenisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennisse van de belang hebbenden gebragtdat zij welke hun 54ste jaar voleindigd ‘alsmede van hen, die bij de R. Rmgnalda bij arrest van het hof in Fries- reserve 'gedurende vijl jaren hebben gestaan 1 ---- -- des verkiezende kunnen worden ontslagen *an brandstichting; adv.-gen. heeft geconclu- wordende dus een’ iegelijk die van dit regt wenscht gebruik te maken aangemaand om zulks uiterlijk vóór den 50 Junffi aanslaande ter Stads Secretarie aan te geven. En opdat niemand hieromtrent eenige on kunde zonde kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 27 April 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IACA. zaam ste zoodat deze twee op zondag ek. gen diensttijd als collectant zullen hebben vuld. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 25 April: Heden zijn va® wege de provincie, onder nadere goedkeuring, aanbesteed: 1) de uitdieping der Leeuwarder-Harlinger trekvaart, met het afgraven en beschoeijen van sommi ge punten dit werk is aangenomen door S. J. de Boer te Lemmer voor ƒ93,400 2) de uitdieping van het vaarwater door de stad Harlingen tusschen de voormalige Paar- denbrug en de Groole Sluis, met de afgraving en beschoeijing van den hoek bij de Zakke- dragersbrugaangenomen door T. S. Schaafs- ma Ie Harlingen voor ƒ3473 5) de verwijding en verdieping van de Groote Sluis te Harlingen aangenomen door T. S. Schaafs- ma voorn, voor ƒ59,100; 4) de verwij ding van den midden-koker der Kieslrazijl met de vernieuwing der bruggen van die sluis aangenomen door S. R. Zaagsma te Harlin gen, voor ƒ8050; 3) de vernieuwing en verandering in eene draaibrug van de vaste brug genaamd de Koetille aangenomen door J. P. Scbaafsma, te Harlingen, voor ƒ7800; 6) de vernieuwing en herstelling van de op haalbrug te Ritzumazijl aangenomen door S. A. Nieuwland te Deinum voor ƒ1530. Naar men verneemt zal een der verle den jaar veroordeelde Maleijers, genaamd Ka- sidim geboren te Rembang thans gedetineerd te Leeuwarden eerlang worden gedoopt en tot de Protesten tsche kerk overgaan. Bij den hoogen raad heeft de adv.-gen. Römer conclusie genomen in de zaak van A. voogden in het jaar 1854, tegen genot vnti eenig salaris, voor vast aangesteld en op 1m0 Mei van dat jaar in dienst getreden nog twee tot nu toe in die betrekking steeds werk- zijn terwijl één hunner zijnde de oud- voor ruim een jaar tijds overleden is eenen 23jari- ver- deerd tot verwerping spraak 11 Mei. Zaterdag heeft te ’sHage een buitenge wone ministerraad plaats gehad die drie uur heeft geduurd. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 26 April: Nopens de garnizoensveranderin- gen, die tegen 1 Mei bepaald waren schij nen eenige nadere beschikkingen te zijn ge nomen. Zij zouden voorloopig geheel of ten deelegeen voortgang hebben. Intusschen hangt dit natuurlijk ook af van den loop dien de zaken buiten stands nemen. Nemen die onverhoopt een nog ernstiger keer, zoodat eenige maatregelen van voorzigliglieid zouden noodig worden dan spreekt men er van dat, even als in 1848, een paar vroegere ligtingen, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, zouden wor den opgeroepen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 27 April In de voord ragt concessie aan nopens de noordelijke spoorwegen wordt het maatschappelijk kapitaal bepaald op dertig mil- lioen. Zoodra voor daarvan is ingeschre ven is de vennootschap gevestigd. Tevens wordt bevoegdheid verleend om het ontbre kende door uitgifte van obligation te vinden. De staat neemt alsnu geen deel in de vennoot schap maar waarborgt voor rente en aflossing 41/, pct. over een kapitaal van hoogstens der tig millioen gedurende een tijdvak van 30 jaren. De kosten van de te bouwen brug over den IJssel bij Zntphen komen thans voor rekening der vennootschap. Het toezigt van den staat wordt uitgeoefend door een’ com missaris en betreft slechts hel geldelijk be heer. Door deze gewijzigde redactie is aan verschillende opmerkingen der tweede kamer voklaa n. Voor Nederland in het algemeen en de betrokken ambtenaren in het bijzonder is ver- eerend het volgende uit Berlijn ontvangen he rig! Bij gelegenheid van de jongste mededeel! n- gen der ministers in het Engelsche parlement, wérden de lelegraphische depêches, welke deu inhoud dier mededeelingen te Berlijn moesten bekend maken om het hooge gewigt daarvan van Londen langs twee wegen via s Graven hage en via Ostende, verzonden. Elk van drie achtereenvolgende depêches, via ’s Gravenha ge overgeseiud werd te Berlijn ruim vijf uren vroeger ontvangen dan die via Ostende was afgezonden. Bovendien waren die, welke via ’s Gravenhage waren ontvangen volkomen naanwkeurjg terwijl in de andere niet min der dan 18 grove zinstorende, naauwelijks te ont cijferen fouten voorkwamen. In het belang van het publiek wordt dan ook dien ten ge volge door de Duitsche bladen den rand ge geven, om de depêches die tusschen Duilsch- iand en Engeland worden gewisseld met via ’s Gravenhage te kenmerken. Uit Hardenberg wordt gemeld d. d. 24 April Sedert jaren woonde in het hier na— bijgelegene gehucht Baalder eene ongehuwde vrouw algemeen bekend onder deu naam van Kniepenfenne die zoodanig als behoeftig be kend stond, dat zij in de laatste jaren door de diaconie is bedeeld geworden. Men ver beelde zich een ieders verwondering, toen men in de vorige week bij haar overlijden vernam, dat zij een kapitaal van p. m. 1000 nalaat. Uit Breda wordt gemeld d. d. 25 April: De kadetten van de hoogste studiejaren, van de koninklijke militaire akademie alhier zul len van den 1 Junij tot den 13 Ju lij, het nabij deze stad gelegen kamp betrekken. Tot hel uitvoeren der praclische oefeningen in dat kamp, zullen ter beschikking gesteld wor den 1 bataillou van hel le reg. infanterie alhier in garnizoen alsmede 1 peleton van het 5e regemenl dragonders, 1 detachement van het regemenl rijdende artillerie uit Leyden en een gedeelte van het regemenl vestingartillerie alhier in garnizoen alsmede eenige manschap pen van het bataljon mineurs en sappeurs. Na afloop van den kampstrijd zullen zij naar hunne respectieve standplaatsen terugkeeren. Eene Berlijnsche dépêche van den 26 de zer bevat eenige bijzonderheden betreffende de ingediende protesten. Volgens baar zijn de drie protesten (van Rusland, Engeland en Penissen) zeer verschillend en is het Russi sche het krachtigst, want daarin zou vorst Gortschakoff Oostenrijks: handelingen belee— digend” noemen. Pruissen zou echter, met het oog op zijn speciaal standpunt, minder ver zijn gegaan, en niet juist geprotesteerd maar zijn leedwezen betuigd en alle verant woordelijkheid van de gevolgen van dien door Oostenrijk gedaueu stap van zich geworpen hebben. Een der Parijsche correspondenten doet met betrekking tot deze omstandigheid opmerken dat aan deze demonstratie geen al te wijde strekking moet gegeven worden. De Pruis- sische regering,” zegt hij zal altoos onder den invloed liggen der openbare meening in uitschland die een onoverwinnelijk mis trouwen heeft in alles, waarbij een opvolger voordragt van eene gewijzigde i van Napoleon I als heerscher als ban de heeren Sloet en Reuchlin I delend persoon optreedt want niettegen staande al de officiële verzekeringen houden de Duilschers Napoleon III verdacht dat hij den veroveriugsgeest van Napoleon l heeft ge ërfd of althans de wreker zijns voorgangers zal wezen op de tractaten van 1813 die als eene eeuwigdurende smet en hoon worden be schouwd geworpen op de nagedachtenis van den eersten Franschen keizer. In den Kerkelijken Slaat wordt vnn re geringswege veel moeite gedaan om vrijwilli gers te werven voor het pauselijk leger. De dringende redenen en vaderlijke vermaningen van de bisschoppen, gevoegd bij het aangebo den handgeld van 60 scudi, hebben echter zeer weinig uitwerking. PUNTEN TER BEHANDELING. Circulaire omtrent de weduwen- en wezen- beurs der onderwijzers. Besluit, houdende goedkeuring der Gemeente- rekening over 1837. Bestekken van aanbesteding van werken. Concept voorwaarden tot levering van gas aan particulieren. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, Gelet hebbende op art. 7 van Zijner Ma- jesleils besluit van den 7 September 1828 (Staatsblad no. 53), roepen bij deze op, alle personen welke, als gehuwd of als weduwe naars met kind of kinderen iii de tweede klasse van het vorige jaar opgemaakt, gebragt zijn worden doch sedert dien tijd, door het over- hunne vrouwen of kinderen, de om dus als nu dit jaar le formeren algemee- rol gerangschikt moeten worden COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1